devlet ödemeleri

Maddi Yardım

Eğitim Öğretim Ödeneği Nedir?

Eğitim Öğretim Ödeneği Nedir? 1325 TL Kırtasiye yardım Ödeneği. Eğitim Öğretim Ödeneği Ne Zaman Yapılacak? Eğitim Öğretim Ödeneği Kimler Alabilir? Eğitim Öğretim Ödeneği Ne Kadar? Eğitime Hazırlık Ödeneği Ne Zaman Yatacak?

Eğitim Öğretim Ödeneği Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bünyesinde görev yapan kamu personellerine ve çalışanlarına belli koşullar çerçevesinde destekte bulunuyor.

Bu ödenekler ise ödeneğin kapsamına göre yılın belirli dönemlerinde ya da bir defaya mahsus olarak kamu personellerine ödeniyor. Bu kapsamda yer alan ödenekler biri de eğitim ödeneği olarak dikkat çekiyor. Peki, eğitim öğretim ödeneği nedir?

Eğitim öğretim ödeneği nedir? sorusunun en kısa yanıtı olarak kırtasiye yardımı cevap verilebilir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bu ödenek öğretmenleri kapsıyor. Bu çerçevede eğitim öğretim ödeneğinden yararlanmak isteyen öğretmenlerin aktif olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan devlet okullarında görev yapıyor olması gerekiyor.

1325 TL Kırtasiye yardım Ödeneği

Belirtmiş olduğumuz gibi kırtasiye yardımı olarak da nitelendirilen eğitim öğretim ödeneği nedir? sorusunun yanıtı irdelendiğinde karşımıza 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 32. Maddesi çıkıyor.

Bu madde bağlamında devlet okullarında aktif olarak görev yapan öğretmenlere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim öğretim ödeneği veriliyor. Bu ödenek aynı zamanda yılda bir defaya mahsus verildiği gibi her eğitim yılının başladığı ay içerisinde öğretmenlere ödeniyor.

Eğitim öğretim ödeneği nedir? sorusunun dışında bir diğer merak edilen nokta ise eğitim öğretim ödeneğinin zam alıp almadığı. Eğitim öğretim ödeneğine Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararına göre, her yıl belirli bir oranda zam yapılıyor.

Eğitim Öğretim Ödeneği Nedir
Eğitim Öğretim Ödeneği Nedir

Eğitim Öğretim Ödeneği Ne Zaman Yapılacak?

Eğitim öğretim ödeneği nedir? sorusunun yanı sıra bu ödenek yararlanacak olanların sıklık merak ettiği bir diğer soru da eğitim öğretim ödeneği ne zaman yatacak? Yılda bir defaya mahsus olarak ve kırtasiye ödeneği olarak da bilinen eğitim ödeneği aslında her yıl aynı dönemde öğretmenlerin hesabına aktarılıyor diyebiliriz.

Öğretmenlerin oldukça merak ettiği eğitim öğretim ödeneği ne zaman yapılacak? sorusunu yanıtlamak gerekirse; eğitim öğretim yılının başlamış olduğu ay içerisinde ödeneğin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin hesabına aktarıldığı görülüyor. Türkiye’deki eğitim öğretim sezonu göz önünde bulundurulduğunda da bu zaman diliminin ağırlıklı olarak eylül – ekim aylarına tekabül ettiği söylenebilir. 2022 – 23 eğitim yılı ödemelerinin ise eylül ayının ilk haftalarında başlaması bekleniyor.

Bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı’nın vermiş olduğu eğitim öğretim ödeneğinden yararlanacak olan öğretmenler her yılın eylül – ekim aylarında bu ödeneği alıyor. Aynı zamanda bu ödeneği her yıl zamlı olarak verildiğini de bir kez daha belirtelim.

Eğitim Öğretim Ödeneği Kimler Alabilir?

Eğitim öğretim ödeneği nedir? sorusuyla birlikte birçok soru gündeme geliyor. Gündeme gelen ve fazlasıyla merak edilen sorulardan biri de eğitim ödeneğini kimler alabilir? Aslında bu sorunun yanıtı yasalar çerçevesinde belirlenmiş durumda.

Öğretmenlerin eğitim yılına hazırlık ödeneği olarak tarif edilen eğitim öğretim sadece Milli Eğitim bünyesinde görev alan öğretmenleri ve eğitimcileri kapsıyor.

Bu çerçevede; Milli eğitim kadrosunda yer alarak devlet okullarında aktif olarak görev yapan öğretmenler, okul müdürleri ve müdür yardımcıları, cezaevi okullarında görev alan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yararlanan eğitim öğretim ödeneğinden yararlanabilir.

Ne yazık ki kırtasiye ödeneği olarak bilinen eğitim öğretim ödeneğinden özel okullarda, dershane ve kurslarda görev alan öğretmenler, aktif olarak öğretmenlik yapmayanlar yararlanamıyor. Bu durum karşımıza 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 32. Maddesi çerçevesinde belirlenmiş vaziyette.

Bütün bunlarında dışında öğretmenlerin yeni öğretim yılına hazırlık yapmasında yardımcı olan bu ödenek türünden yaralanmak için de herhangi bir yere başvuru yapmanız gerekiyor. Halihazırda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev alan öğretmenler belli olduğundan eğitim öğretim ödeneği otomatik olarak öğretmenlerin hesabına yatırılıyor.

Eğitim Öğretim Ödeneği Ne Kadar?

Eğitim öğretim ödeneğinin ne kadar olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilen bu ödenek türünden yararlanacak olan öğretmenler tarafından oldukça merak ediliyor.

Bilindiği üzere öğretmenlerin yeni eğitim öğretim yılına hazırlık yapmasına yardımcı olan bu ödenek Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararına göre, her sene zamlanıyor ve belirli bir oranda artış gösteriyor.

Her yıl yapılan zam ile beraber ödeneklerini alan öğretmenler, böylelikle yeni eğitim öğretim yılına başlıyor. Bu yıl da kırtasiye ödeneği hakem kurulu tarafından yüzde 2,5 oranında bir zam yapıldı. Böylelikle 2022 – 23 eğitim öğretim yılında kırtasiye ödeneği 1325 TL’ye yükselmiş oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kadrolu ve aktif olarak görev yapan öğretmenleri kapsayan bu ödenek türü geçtiğimiz 2021 yılında 1250 TL olarak ödenmişti. Bir önceki yılı gittiğimizde ise yani 2020 yılında ise kırtasiye yardımının 1210 TL olduğu görülüyor. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu eğitim öğretim ödeneğini yılda bir defa mahsus olarak bünyesindeki öğretmenlere aktardığını belirtelim.

Eğitime Hazırlık Ödeneği Ne Zaman Yatacak?

2022 – 23 yılı eğitim öğretim dönemi başlarken, kırtasiye yardımından yararlanacak statüde olan öğretmenler, bu ödenek türünün ne zaman yatırılacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bünyesindeki öğretmenlere verilen ve öğretmenlerin yeni eğitim öğretim yılına hazırlanmasına destek olan bu ödenek aslında her yıl benzer dönemlerde ödeniyor.

Bu kapsamda eğitim öğretim yılının başladığı ilk ayda öğretmenlerin hesaplarına yatırılmaya başlanan kırtasiye ödeneği, kısa süre içerisinde tüm öğretmenlere ulaştırılıyor. Ülkemizdeki eğitim öğretim sezonunun eylül adında başladığı dikkat alındığında da ödeneğin aktif olarak görev yapan öğretmenlerine eylül – ekim aylarında ulaştırıldığı söylenebilir.

Bütün bu bilgiler göz önünde bulundurulduğunda da 2022 – 23 yılı eğitimi öğretim yılı kırtasiye ödeneklerinin de eylül ayının ilk haftalarından ödenmeye başlanması bekleniyor. Daha önce de değinmiş olduğumuz gibi bu yıl eğitim öğretim ödeneği yapılan zamla beraber 1325 TL olarak ödenecek. Ayrıca bu ödenekten yararlanabilmek için de herhangi bir başvuruda bulunmanız gerekmiyor. Ödenek öğretmenlerin hesabına otomatik olarak aktarılıyor.

1250 tl kırtasiye yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/1-250-tl-kirtasiye-yardimi-basvurusu/ tıklayın.

4.7/5 - (4 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu