Kırtasiye Yardımı

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur? kırtasiye yardımı başvurusu. Kırtasiye Yardımı Nedir? Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatar? Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Kırtasiye yardımı; İhtiyaç sahibi ailelerin bazı ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmasından dolayı, devlet tarafından muhtaç kişilerin öğrenci çocuklarına yapılan yardım ile okul için gerekli araç ve gereçlerin karşılanması sağlanmaktadır.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Kırtasiye yardımı; temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken, yardıma muhtaç ailelerin eğitim çağındaki çocuklarına maddi destek sağlamak amacıyla yapılan yardımdır.

Bu yardım velileri ve öğrencileri kırtasiye masraflarından kurtaracaktır. Böylece eğitim, öğretim gören çocuklar okul ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayacaklardır.

kırtasiye yardımı
kırtasiye yardımı

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Kırtasiye yardımı nasıl alınır? Okullar açılmak üzere iken velilerin   merak ettiği sorulardandır. Aylık geliri hane halkı 1/3’ün altında olanlar, SGK kaydı bulunmayanlar ve işi olsa dahi ailesinin temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken veliler bu yardımdan faydalanabilmektedirler.

Kırtasiye yardımından faydalanmak isteyen velilerimiz, yazımızın devamında detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatar?

Kırtasiye yardımından faydalanabilmek için bazı şartlar ve belgeler gerekmektedir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen velilerimiz gerekli evrakları hazırlayıp, başvuru yaptıktan sonra başvuruları kabul edilirse bu yardımı almaya hak kazanacaklardır.

Başvuru gerçekleştikten sonra, inceleme komisyonu velinin durumunu öğrenmek için kayıtlı oldukları ikametgah adreslerinde inceleme yapmaktadırlar.

Tüm şartlar sağlandığında ise; her eğitim ve öğretim dönemi başlangıcında (Eylül ayında) yatmaktadır. Fakat bazı belediyeler maddi destek yerine, öğrencinin ihtiyaçlarını (kalem, defter, silgi vb) karşılayıp ailelerine teslim etmektedirler.

Kırtasiye Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Kırtasiye yardımı alabilmek için velilerin, kaymakamlıklara bağlı olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekmektedir.

Bakanlık tarafından yapılan kırtasiye yardımına, velilerin bağlı oldukları kaymakamlık binalarına giderek (sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ) bizzat başvuru yapmaları gerekmektedir. Burada velinin başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurup teslim etmesi gerekiyor.

İBB Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye yardımı almak isteyen veliler için başvuru yapmak çok kolay, veliler bağlı oldukları kaymakamlık binalarının haricinde aynı zamanda internet üzerinden de başvuru yapabilirler.

Veliler e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi  linkini tıklayarak  başvurularını gerçekleştirebilirler. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlarımız kendilerine en yakın PTT şubelerinden şifrelerini alabilirler.

Fakat e-devlet üzerinden gerçekleştirilen başvurular ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Ön başvurusu onaylanan veliler daha sonra gerekli evraklarını hazırlayıp, randevu günü geldiğinde muhakkak bağlı oldukları belediye binasına götürmelidirler. Başvuru formunuzu teslim etmeden önce ”Kırtasiye Yardımı” seçeneğini işaretlediğinizden emin olun.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?,

Kırtasiye yardımından faydalanmak için gerekli belgeleri sizler için özetledik;

 • Velinin T.C kimlik kartı
 • Çocuğun T.C kimlik kartı
 • Okuldan alınan öğrenci belgesi
 • Velinin gelir belgesi, işsiz ise SGK’dan alınan belge
 • İkametgah adresi, nüfus kayıt örneği
 • Kirada oturuyor ise kira sözleşmesi
 • Ev sahibi ise tapu fotokopisi
 • İş başvurusu var ise İŞ-KUR kayıt belgesi
 • Muhtarlıktan fakirlik belgesi

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

Kırtasiye yardımı kimlere verilir; yoksul, düzenli gelire sahip olmayan öğrencilerin ailelerine, yetim ve öksüz çocuklara, dul kadınların velayetindeki çocuklara verilmektedir. Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın (covid-19)nedeni ile iş yerlerini kapatmak zorunda kalan esnaf ailelerin çocukları, işten çıkartılan personellerin çocukları içinde bu yardıma başvuru yapılabilmektedir.

Evraklar hazırlanıp, başvuru yapıldıktan sonra inceleme komisyonu kişinin ikametgah adresinde araştırma yapmaktadır. Sonrasında aileler yardım alabilmek için gerekli şartlara sahip ise kırtasiye yardımından faydalanabilmektedir.

Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Kırtasiye yardımı ne kadar; ödeme şekli belediyelere göre farklılık göstermektedir. Bazı belediyeler bu yardımı nakit olarak yapmakta, bazıları ise çocuğun temel okul ihtiyaçlarına yönelik (kalem, defter, silgi, çanta vb.)alıp ailelere ulaştırmaktadır. Kırtasiye ödeneği her sene devlet tarafından belirlenir. Fakat bu miktar belediyeden belediyeye farklılık göstermektedir. Her yıl kırtasiye yardımının ne kadar olacağı merak konusudur.

2021 eğitim ve öğretim yılı öğrenci velileri için 300-400 TL olarak yatmaktadır. Aynı zamanda MEB  öğretmenlere yönelik de yardım yapmaktadır. Öğretmenlere verilen ödenek ise 1200 TL’dir.

Kırtasiye Yardımı Nereden Alınıyor?

Belediyeler muhtarlık aracılığı ile yardıma muhtaç aileleri tespit edip okula giden çocuğun ailelerine kırtasiye yardımı yapmaktadır. Mahalle muhtarlığınızın aracılığı ile yada bizzat belediyelerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yaparak kırtasiye yardımını alabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Sorgulama

Kırtasiye yardımı başvurusu yapan kişiler, acaba biz hak kazandık mı diye merak etmektedirler. Kırtasiye yardımı sorgulama için e-devlet sistemine giriş yapıp gerekli bilgileri girdikten sonra kırtasiye yardımı sorgulaması  yapabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

Kırtasiye yardımı başvuru formuna veliler belediyelerden, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ulaşabilirler. Bu formda kişinin maddi durumu ile ilgili sorular yer almaktadır. Kırtasiye yardımı sadece dar gelirli ailelere yapılmaktadır.

Başvuruyu yapacak olan kişinin doğru bilgiler vermesi gerekmektedir. Aksi halde yanlış  bilgi paylaşımı yapan ihtiyacı olmadığı halde kendisini ihtiyaç sahibi gibi gösteren kişiler hakkında cezai yaptırım uygulanmaktadır. Bu kişiler aldıkları yardımları faizi ile birlikte geri ödemek zorundadırlar.

Kırtasiye Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Kimler Kırtasiye Yardımı Alır?

Maddi durumu yetersiz olan ailelerin çocukları için yapılmaktadır. İlköğretim ve lise öğrencilerine yapılan bu yardıma yeterli şartlara sahip iseniz faydalanabilirsiniz. Yazımızın içeriğinde kimler alabilir, nereden alınır, kırtasiye yardımı ne kadardır, başvuru nasıl yapılır, başvuru için gerekli belgeler sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Kırtasiye Yardım Başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/kirtasiye-yardimi/ Tıklayın.

4/5 - (61 Oy )

32 Yorum

 1. 3 tane çocuğum var bir kızım 10 yaşında okul ihtiyaçlarını karşılayan adım önlüğünü çantasını falan alamadım 9 aylık bebeğim var 3 yaşında oğlum var devletten yardım istiyorum devlet bana yardım etmiyor ne yapmam gerekiyor çok zor durumdayım bütün Temelli mi çocuğum okusun çocuğumun eline bir meslek geçsin sade kızımın okumasını istiyorum

  1. Merhaba benim 3 çocuğum var çalışıyorum ama tek başıma yetişemiyorum masraflar çok ağır geliyor dayanamıyorum üzülüyorum

 2. 5tane çocuğum var 4 tanesi okula gidiyor eşyaları yok 1tanesi bebek eşim çalışmıyor madidurumum yok çocuklarımın eşyaları yokonuniçin sizden yardım istiyorum

 3. Dort cocugum var gelırım yok banada yardımcı olursanız sevinirim sızden yardım ısıtıyorum ıhtıyacım var 3 cocugum okula gidiyor banada okul ihtiyacı ne varsa yardımcı olursanız sevinirim

 4. İyi günler ben kiraciyim 3 çocuğum okuyor sizden kırtasiye yardımı yapmanızı rica ediyorum

 5. Merhaba benim adım sevgi sofi 4 çocuk annesiyim 3 tane engelli çocuğum var 1 normal çocuğum var heryere borcum var bakkala borcum var sağdon soldan borç aldım onu bile ödeyemedim 2 aylık kiram birikti onu bile ödeyemedim eşim yurt dışında ceza aldı 5 sene Türkiye’ye girememez kırmızı mühür yedi ahlah için nolur bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden hayırlı günler dilerim

 6. Merhaba ben Hülya Şahin dört çocuk annesiyim iki öğrenci ikide küçük var foturalara yetmiyor kiramı ödeyemiyorum lütfen bana yardımcı olun iyi akşamlar

  1. Merhaba benim adım Birgül
   5 tane çocuğum var 4 tane öğrenci var okul ihtiyacı var bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 7. Benim 5 çocuğüm var kirada oturuyoruz 3cu okula gidiyor canta falan hiç birsey almadım allah büyük yapacak birsey yok

 8. 3 çocuğum var kirada oturuyorum bı gelirim yok çocuklar hepside okula gidiyor eşim yok kırtasiye malzemeleri istiyorum gereği yapılmasını arz ederim

 9. Benimde üç tane çocuğum var evim kira eşim böbrek hastası çalışamıyor çocuklarım okuyor ihtiyacını alamıyorum ne olur bizede Allah için yardım edermisiniz

  1. Abla hepimiz zor durumdayız ama vermiyorlar yardımı kime veriyorlar anlamadimki

 10. Aile ve sosyal hizmetler binasina git. Orda şartli egitim destegi basvurusu yap. Sana yardim cikacaktir kesin.bakin yanlis anlasilmasin. Soyal yardimlasma vakfi degil. Sosyal hizmetler

 11. Benim bir kizim var okula gidiyor ve biz kirtasiye yardımı hitiyacim cok lazim

 12. Merhaba benimde 3 çoçuğum var 3’ü de okuyor engelliyim kırtasiye yardımı lazım bana yardımcı olurmusuz

 13. Merhaba ben 3çocugum var eşim inşaat çalışıyor yeşil Kartımız var sigorta yok şuana hiç okul kırtasiye almadım yardım ederseniz sevinirim

 14. Merhaba benim adım Dilek benim 5tane çocuğum var 4anesi okuyur ben çocuklarim okul ihtiyaç larini karsilayamiyorum lütfen yardımcı olun lütfen

 15. Benim de 5 çocum var benimde madi durumum yok tek başıma çalışıyorum ama yetişemiyorum.
  4 okula gidiyor ama biliyprsunuz üzere bu zaman çok zor benim madim durum yetmiyor devletimizden yardım bekliyorum.

 16. Eşim çalışmıyor hurdacilik yapıyor yol kenarlarından plastik toplayarak geçinmeye çalışıyoruz 4 tane çocuğum
  Var 2 tanesi okula gidiyor hiç bir şeyi yok ayak kabisi bile yok sizlerden yardım etmenizi istiyorum

 17. Merhaba ben yardım almak istiyorum 5 çocuğun var 6 ciya hamileyim evim kira i 3 öğrencim var birisi açıktan okuyor kırtasiye yardımı almak istiyorum eşim tek çalışıyor yetmiyor çocuklarıma kırtasiye eşyaları alamadım yok tur alim yardım etmenizi istiyorum lütfen

 18. Eğitim öğretim yardım talep e tıklıyorum çocuklarım için diyip başvuru sorguladığım da emekli maaşınız bulunmamakta dır diyor başvuru yapılmıyor yanlış bilgi veriyorlar hep

 19. Merhaba üç çocuğum var okula gidiyor maddi desteğe ihtiyacımız var tiroid hastalığım var ciddi bir bel fıtığı ameliyatı olmalıyım maddi desteğe çocuklarımın okul ihtiyaçlarını karşılamak için yardımcı olursanız memnun olurum

 20. Dört tane çocugum var ucu öğrenci biri bebek eşim işsiz tek gelirim işsizlik maaşı bende kırtasiye yardımı talep ediyorum

 21. 2cocuk okutuyorum eşimin düzgün işi yok kırtasiye yardımı almak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu