Sosyal Yardım

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Su faturası yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlara, bazı illerde su indirimi yapılıyor. Özellikle engelli bireylere yönelik su faturası yardımı yapılmaktadır. Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte bir çok vatandaşımız, devlet tarafından yapılan yardımlardan yararlanmak istiyor.

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvuru Formu ve Sorgulama

Sizlere bu yazımızda su faturası nasıl alınır? su faturası yardımı kimlere verilir? su faturası yardımı başvuru formu ve su faturası yardımı başvurusu şartları nelerdir? konularında detaylı bilgi vereceğiz.

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır?

Korona sebebiyle ekonominin çarklarının durma noktasına gelmesi kötü olan yurttaşlarımızı iyice zorlamaya başladı. Sosyal devlet ilkesini harekete geçiren ülkemiz ise farklı kurumları ile ihtiyaç sahibi yurttaşların desteğine koşmaktadır.

Yine, çeşitli kampanyalar ile belediyeler yardımlaşma ve dayanışma ruhunu Covid döneminde de harekete geçirmiş durumda. Pek çok belediyede başlayan askıda fatura uygulaması başladı. Askıda su faturası müracaatı nasıl yapılır bu yazımızda bu konuya yer verdik.

Su Faturası Yardımı Kimlere Verilir?

Gaziler ile şehit yakını olan dul ve yetimlerin oturduğu yerlerde uygulanmakta olan tarifeden %50 indirimli faydalanmaktadırlar. Bu indirim yalnızca bir abonelik işlemi için geçerlidir. Eğer siz de şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek su faturası yardımından yararlanabilirsiniz.

Su Faturası Yardımı Başvuru Formu

Su faturası yardımı başvuru formu doldurduktan sonra Devlet destekli yardımdan yararlanmak isteyen hak sahipleri https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden veya e-devlet üstünden müracaat yapabilirler. Bağlı bulunduğunuz ile ait olan yardım başvurusundan başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Su Faturası Yardımı Başvurusu Şartları Nelerdir?

Su tüketimi için indirim almak için başvuru yapılması gerektiği bilmektedir. Başvuru yaparken ilk dikkat etmeniz gereken husus; ikamet ettiğiniz yerin aboneliği başvuru yapan kişinin üzerine olması gerekiyor. Eğer üzerine kayıtlı değilse, aboneliği üstünüze almanız gerekiyor. Daha sonra Başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Hane Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Su Faturası Yardımı Telefon Numarası

İlgili belediyelerin telefon numaralarından başvuru yapılabilmektedir. Devlet destekli indirim için e-devlet üstünden müracaat yapılabilmektedir. İstanbul için telefon sosyal yardım çeki müracaat su, ALO 153 Beyaz Masa hattından ya da 0212 444 00 93 nolu İBB Başkanlığının numarası aranmasıyla müracaat yapılmaktadır. Koronavirüs salgınından dolayı yurttaşların yüz yüze müracaat yapmalarının yerine telefon ile müracaat yapmaları tavsiye ediliyor.

Su Faturası Yardımı Ne Kadar?

Şehirlerin belediyelerine göre tutar değişmekle beraber 50 TL ile 110 TL arasında indirim sunulmaktadır. Ayrıca yine farklı şehirlerde bulunan askıda fatura uygulaması kapsamında bazı faturaların tamamı ödenmektedir.

Örneğin İstanbul için İBB tarafından ihtiyaç sahibi olduğu belirlenmiş aileler, İBB’nin internet sitesine giriş yapacak. Karşısına çıkacak olan, ‘Askıda Fatura’ uygulaması butonunu seçerek; İBB kuruluşları olan İSKİ ve İGDAŞ’a ait su ve doğal gaz faturalarının bilgisini buraya girecek.

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Kimlere Verilir? Başvuru Formu ve Sorgulama

 

Devlet Su Faturası Yardımı

 • Hane halkınızda engelli bir birey varsa, İSKİ’nın sağladığı  %50 su indiriminden yararlanabilirsiniz. İdare, sayaç ayrımı yapılmış ya da şahsi aboneliği bulunan, engellilik seviyesinin % 40 (yüzde kırk) ve üstünde olduğunu raporla belgelendiren engellilerin evlerine % 50 (yüzde elli) indirimli su vermektedir.
 • 1005 ve 3292 sayılı Kanun çerçevesinde Vatani Hizmet tertibinden aylık alanlar.
 • 5434, 2330, 3713 sayılı kanun çerçevesinde aylık almakta olan vazife ve harp malulleri ile bu kişilerin dul ve yetimleri uygulamadan yararlanabilmektedirler.

Engelli Su Faturası Yardımı

Engelli su indirimi, devletin teşvik ettiği ancak belediyelerin inisiyatifine göre yapılan bir indirim uygulamasıdır. Engelli su indirimi yapmak veya yapmamak belediyenin alacağı karar bağlıdır.

Bazı belediyeler bu indirimi yaparken bazı belediyeler engelli su indirim desteği inisiyatife bağlı olarak uygulamazlar. Hane halkından % 40 ve üstünde engelli raporu olan bir şahıs bulunması halinde engelli su indiriminden faydalanmak mümkündür. Engelli su indirim müracaatı için gerekli evraklar:

 • Engelli kişinin İkametgâh Belgesi
 • Kimlik kartı ya da Fotokopisi
 • Engelli kişinin vasisi var ise Vasi Belgesi
 • %40 ve üzeri Engelli Sağlık Kurul Raporu
 • İkametgâh Sureti
 • Bu belgeler ile birlikte ilinizde bulunan Su ve Kanalizasyon İdaresi ziyaret ederek müracaat yapılmalıdır.

Su Faturası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet destekli yardım için dilekçe ile veya açık kapı üzerinden müracaat yapılması gerekiyor. Askıda fatura yöntemiyle müracaat yapmak isteyenler için yine İstanbul’u örnek vermek gerekirse: Askıda fatura müracaatı için askidafatura.ibb.gov.tr sayfasına giriş yapmalısınız.
Ardında sayfada “ASKIDA FATURA BIRAK” seçeneğine tıklıyorsunuz. Karşınıza gelen sayfada kişisel bilgileri doldurup “ASKIDA FATURA BIRAK” seçeneğine tıklıyorsunuz.

Su Faturası Ödeme Yardımı Nasıl Alınır?

İhtiyaç sahibi yurttaşlar müracaatlarını belediyelere yapıyor. Böylece fatura desteği almak olanaklı hale geliyor. Askıda fatura uygulaması Mayıs ayından itibaren devreye alındı. Bugüne kadar 10 binlerce ailenin faturaları ödendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin askıda fatura desteğin beraberinde ailede destek paketi, anne bebek paketi biçiminde üç farklı kampanya başlatıldı.

Askıda fatura ile bu zamana kadar 24 milyon 885 bin 797 TL fatura ödemesi gerçekleştirildi. Aile Destek paketi kapsamında ise 432 bin TL ödeme gerçekleştirildi. Hane içi kişi başı geliri 775 TL ve altı olanlar kişiler online müracaat yapabilecekler. Bu koşulu taşıyan yurttaşlar Belediye üstünden beyan ettikleri gelir seviyesinde faturaları yardım seveler tarafından karşılanabilecek. Bu desteği almak isteyenler için 775 TL ve üzeri olan faturaların uygulamaya konulması mümkün olmayacak.

Devlet Su Faturası Yardımı Yapıyor Mu?

Emekliler, engelliler ve ihtiyaç sahipleri için su faturasında indirimler mevcut emekliler için SGK, Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına başvuru yapıldığı takdirde, ilgili kurumlara müracaatlarında kullanılmak üzere hangi kanun kapsamında aylık aldıklarına dair belge hazırlayarak ilgililere gönderilmektedir.

Bunun haricinde Su ve doğalgaz alanında doğrudan bir yardım bulunmuyor. Bazı belediyeler bu alanda ek yardım kampanyaları başlattılar. Birçok belediye bu tür uygulamalarla vatandaşlara destek oluyor.

Örneğin Ankara Büyükşehir Belediyesi ise su faturası için vatandaşlara kolaylık sağlamakta. Sosyal yardım alan vatandaşların 10 tona kadar su kullanımını 10 TL’den sağlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi başvuru yapılması durumunda ihtiyaç sahiplerine  destek sağlıyor. Sizlerde kendi yaşadığınız il belediyelerine bu alanda kampanyalarının olup olmadığını araştırabilirsiniz.

4/5 - (1 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

4 Yorum

 1. Eşimden boşandım hiç bir yerden yardım almıyorum komşularımın yardımıyla geçimimi saglıyorum kiramı veremiyorum elektriyimi ödiyemiyorum icralık oldum suyumu ödiyemiyorum allah rızası için bana yardım edin 5 yaşında oğlum var onunla kalıyorum 20 yaşında oğlum vardı epilepsi hastasıydı vefat eti

 2. Eşimden 30 9 2021 tarihinde mahkeme kararıylı ayrıldım 5yaşında oğlum var onunla birlikte yaşıyorum kiramı veremiyorum suyumu ödüyemiyorum elektrikten icralık oldu 20 yaşında oğlum vardı epilepsi hastasıydı 11 ay oldu vefat etti hiç bir yerden yardım alamıyorum çocuğum küçük olduğundan dolayı çalışamıyorum siz büyüklerimden yardım elli uzatmasını istiyorum allah rızası için

 3. 3tane çocuğum var iş yerimiz vardı iflas ettik tekrar is yeri açtık sermaye yeterli gelmedi ayakda duramadik tekrar kapattık şuanda eşim calismiyor banka elimizden iş yerini ve kamyonumuzu aldı sahada yetmedi evime sürekli icra geliyo cocuklarimin piskolojileri bozuluyo test kitabı istiyorlar alamıyorum değerli yetkiler sesimi duyun lütfen şu faturasindan yararlanmak istiyorum odiyemiuorum çünküevim kira yardım istiyorum.

 4. Eşim işten çıkarıldı çocuk larımı okutamıyoruz yardım istiyoruz evim kira 5 çocuğum var kiramızı veremiyoruz fatura mızıödemiyoruz yardım istiyoruz su fatura yardım istiyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu