Hane Yardımı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Hane Yardımı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Hane yardımı nedir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, hane bazlı yapılan yardım ihtiyaç sahibi ailelere yönelik bir yardım çalışmasıdır.

İhtiyaç sahipliği belirlenen ailelere yardım amaçlı yürütülen hane yardımı ile ihtiyaç sahibi ailelere maddi anlamda büyük yardım sağlanıyor. Hane içerisinde sosyal güvencesi olmayan aileler, 3294 sayılı Kanun kapsamında olan hanelere bu yardım yapılmaktadır.

Hane Yardımı Nedir?

Hane yardımı nedir? Hane yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, hane içerisinde hiç kimsenin sosyal güvencesi olmayan ailelere yönelik yaptığı maddi yardımdır. Kötü şartlar altında yaşayan aileler için Bakanlığın yapmış olduğu para yardımı sayesinde, biraz daha iyi şartlarda yaşamlarının sürdürülmesi için yaptığı yardımların en başında gelmektedir.

Hane yardımı almak için 3294 sayılı Kanun kapsamında olunması şartı aranmaktadır. Bunun yanında en büyük aranan şart ise; hane içerisinde kesinlikle kimsenin sosyal güvencesinin olmamasıdır.

Hane Yardımı Nasıl Alınır?

Hane yardımı nasıl alınır? Hane yardımı almak için öncelikle hane içinde aile bireylerinden kimsenin herhangi bir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.

Ayrıca hanede bulunan kişilerin kazandıkları para toplamı kişi başına düşen gelir net olarak asgari ücretin 1/3’ünü geçmemesi gerekiyor. 3294 sayılı Kanun kapsamında olmanızla birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

Açık Kapı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Hane Yardımı Ne Kadar?

Hane yardımı ne kadar? Hane yardımı her hanenin gelirine göre değişmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra Mütevelli Heyeti tarafından hane yardımından yararlanıp yararlanamayacağınızın kararı verilecektir.

Hane yardımı başvurusu yapıldıktan sonra hangi yardımlara ihtiyaçlarınız varsa o yardımlardan şartları yerine getirmeniz takdirde yararlanabilirsiniz. Her yardımın verilecek miktarı bakanlık tarafından belirlenmiştir.

Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hane yardımı başvurusu nasıl yapılır? Hane yardımı başvurusu yapmak için E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu bölümünden yapabilirsiniz.

Başvuruyu yapmak için sisteme giriş yaptıktan sonra sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Aksi takdirde başvurunuzu geçersiz sayılıp, başvuru süreciniz uzayacaktır.

Hane Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hane yardımı sorgulama nasıl yapılır? Hane yardımı başvurusu yapıldıktan bir süre sonra sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Eğer şartları yerine getirdiğiniz takdirde en kısa sürede siz de hane yardımından yararlanabileceksiniz.

Başvuru sorgulama işlemi için E-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama yapabilirsiniz.

Hane Yardımı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır? Başvurusu ve Sorgulama

Hane Yardımı Başvuru Sonucu

Hane yardımı başvuru sonucunu öğrenmek için öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru şartlarınızı yerine getirdiğiniz takdirde başvurunuz en kısa sürede onaylanacaktır ve siz de hane yardımından yararlanabileceksiniz.

Hane yardımı başvuru sonucu için E-Devlet üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranına gelerek başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

Hane Yardımı Teslim Edilebilir Ne Demek?

Hane Yardımı Grubu Kaç Ayda Bir Verilir?

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Hane Yardımı Ne Zaman Sonuçlanır?

Hane Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Hane Yardımı Teslim Edildi Ne Demek?

Hane Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

Hane yardımı reddedildi feshedildi ne demek? Hane yardımı başvurusu yaptıktan sonra başvuru sonucunuz belli olmaktadır. Başvuru yaptıktan sonra eğer sonucunuzda reddedildi feshedildi yazıyorsa başvurunuz reddedildi anlamına gelir.

Eğer herhangi bir yardım alıyorsanız bunun da feshedilmiş anlamına gelebilir. O yüzden detaylı bilgi için mutlaka bu konu hakkında yardım alın.

Bunun tam olarak yanıtını başvuru yaptığınız kurum ile iletişime geçtikten sonra kesin olarak size net bir cevap verilecektir.

Hane Yardımı Grubu Ne Demek?

Hane yardım grubu ne demek? Hane yardımı grubu hane içerisinde sosyal güvencesi olmayan ailelere verilen yardım ile iyi şartlarda yaşamlarını sürdürmeleri için verilmektedir.

Hane yardımı ile sağlık, eğitim, nakit, gıda ve bunun gibi yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Hane Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Hane yardımı ayın kaçında yatıyor? Hane yardımı almaya hak kazanan aileler hangi yardımdan yararlanıyorlarsa o yardımın verildiği tarihlerde maddi yardımlarını alabilirler.

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Hane yardımı kaç ayda bir verilir? Hane yardımı her ay olarak verilmektedir. Ancak bazı yardımlar 2 ayda bir ya da 3 ay da bir toplu olarak verilmektedir.

Hane Yardımı Nereden Alınır?

Hane yardımı nereden alınır? Hane yardımı adınıza hesabınız varsa hesabınıza yatar. Eğer hesabınız yoksa PTT üzerinden kimlik kartınızla paranızı alabilirsiniz.

Hane Yardımı Hangi Bankadan Alınır?

Hane yardımı hangi bankadan alınır? Hane yardımı almaya hak kazanan aileler, hane yardımlarını PTT ya da Ziraat Bankası’ndan kimlik kartıyla alabilirler.


Yorumlar

 1. Ayten dedi ki:

  Evim kira 800 gelirim 2000 tele yetmiyo bizede yardım edin

 2. Kadriye Yaşar dedi ki:

  3kızım var eşimden ayrıyım onları okutuyorum yardıma ihtiyacım var Allah rızası için evim liradır saygılarımla

  1. Mert dedi ki:

   Ablacım ben Sosyal Hizmet Memuruyum size tavsiye , en yakın ilçenizdeki Sosyal hizmetlere başvurarak ,SED başvurusu yapmanı tavsiye ederim

   1. Htc dedi ki:

    Merhaba benim edevletimde hane yardımı 1 yazıyor hak sahibi adım tc ve adres kısmında kaymakamlık var bir buçuk sene önce başvurmuştum yeni gördüm beni arayıp haber verende olmadı ne demek bu her aymı veriliyor yardım ailede hiçbirimizin sosyal güvencesi yok

 3. Ramazan taşkaya 05353420238 dedi ki:

  Ben ramazan taşkaya 3çocukgum var bayram ve kurban ihtiyaç sahibiyim 2 yıldır işsizim lütfen yardımcı olun

 4. Gülistan yıldırım dedi ki:

  Hane yardımı ve süt bez parasına ihtiyacım var komşular yardımcı oluyor eşim evde çalışmıyor kiramızı kaynanamın maaşıyla ödüyoruz araştırabilirsiniz borçlarımız var ödeyemiyoruz lütfen yardım edin şimdiden teşekürler

 5. REMZİYE AKYASAN dedi ki:

  Yardlma baş vurmak istiyorum efedim iktiyaclm var ve eşim ceza evinden yeni geldi 4 çocuğum var yardlm istiyorum

 6. REMZİYE AKYASAN dedi ki:

  yardlma çok ihtiyaclm var küçük çocuğum var mama ve bez gibi şeyler ikisi küçük ikisi büyük okula gidiyor

 7. Dilek Turan dedi ki:

  İyi günler bursa yenişehir de oturuyorum zor durumda yız banada yardım ederseniz sevinirim

 8. Abdi dedi ki:

  bana gıda yardımı diyor nakit yardımı olarak mı verilecek

  1. Hafize negince dedi ki:

   Eşim işten çıkarıldı çocuk larımı okuyamıyoruz yardım istiyoruz evim kira 5 çocuğum var kiramızı veremiyoruz çocuk larımı okuyamıyoruz yardım istiyoruz

  2. Guldeste dedi ki:

   Sosyal yardima gidin sed yardimina 1.250 tl destek veriyorlar egitim yardimi var ona basvur cikarsa elektirik yardimi da alirsin esinizin sigortasi yoksa yada bosandiysaniz bulundugunuz sosyal yardima gidip basvuru yapabilirsiniz

 9. Merve dedi ki:

  Evim kira eşim iş bulamadı yaşından dolayı ben iş bulamadım bizede yardımda bulunun

 10. Oya dedi ki:

  Yardım almak istiyorum ikiz çocuklarim var bakmak zorunda olduğum eşim inşaatçı çalışmıyor ben ev hanımıyım devletimizin verdiği yardim lardan yararlanmak istiyorum lütfen banada yardim verin

 11. Alican dedi ki:

  Ben alican Köse eşim Özbekistan uyruklu İstanbul’da ikamet etmekteyim evim kira oturma iznine1.500 lira masrafım oldu eşim hamile doğum yaptircak paramız yok lütfen yardım edin

 12. Fatih dedi ki:

  Burdan ilgililere sesleniyorum ben çok zor durumdayım başkanım çocuğumu obezite hastası tedavi görmesi gerekiyor allah rızası için yardımcı olunuz başkanım acil ikibin tl ye ihtiyacım var başkanım allah rızası için yardımcı olunuz başkanım

 13. hatun varll dedi ki:

  hatun varll nakiti yarldlm istyorum eve kira 800 cocuk larlma bayramlkl almlyoru kiraml da veremiyoru esim sekeri hastas bize yarldlm cevap bekllyorum

 14. Esen Kurtcebe dedi ki:

  Benim 3 çocuğum var evimiz kira çocukların eğitim masraflarını karşılayamıyoruz sizden yardım talep ediyorum teşekkür ederim

 15. Hatice dedi ki:

  Hane yardımı 1 ne demek haksahibi kısmında adım tc yazıyor kaymakamlık adresi var ama beni arayıp bilgi veren olmadı 1 sene geçmiş yeni gördüm ne yapmam lazım

  1. Levent dedi ki:

   Aynısı bende de yazıyor siz ne yaptınız nasıl bir yol izlemeliyim.

 16. Songül Nevruz dedi ki:

  Ben eşimden ayrıldım üç çoçum var çalışamıyorum kalp hastasıyım evim kira yardımcı olursanız sevinirim