Ptt

PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu. PTT 2500 TL yardım başvurusu nasil yapilir? PTT 5000 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu. PTT 2500 TL yardım başvurusu nasil yapilir? PTT 5000 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu
PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu

PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? son günlerde belki de en çok araştırılan yardımlar arasındadır. Milyonlarca ihtiyaç sahibi, bu yardımdan nasıl faydalanabileceğini ve başvuracağını merak etmektedir. PTT yardım parası, maddi imkânsızlıklar içinde olan kişilere ve bakmakla yükümlü engelli veya hasta yakınları bulunan yoksul bireylere verilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu yardım aileye yönelik, çocuklara yönelik, kadınlar yönelik, eğitime yönelik, yaşlı ve engellilere yöneliktir.

PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Temel ihtiyaçlarını bile gideremeyecek durumdaki yoksul kişilere ve hiçbir geliri olmayanlara ya da geliri asgari ücretin altında olanlara yapılan bu yardımla ilgili olarak PTT yardım parası başvurusu nasıl yapılır? sorusu çok sık sorulmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ve PTT yardım parası olarak bilinen bu yardıma yukarıdaki şartları karşılayanlar başvurabilmektedir.

PTT aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlar, kaymakamlık binalarında hizmet vermekte olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek ve bir form doldurarak başvurularını yapabilmektedir. Başvurular, e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmetiadresinden de yapılabilmektedir.

T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu yardıma başvuracak kişilerde aranan diğer şartlar ise T.C. vatandaşı olmak, 18 yaşını doldurmuş olmak, muhtaçlık şartlarını karşılıyor olmak ve muhtaç olduğunu kanıtlayan belgeleri kuruma ibraz etmektir.

PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama E-Devlet

PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri sorgulama e-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklanarak yapılabilir. Sorgulama için kuruma gidilebilir veya aranabilir. Başvuru sonuçları hemen hemen 1 hafta içinde belli olmaktadır. Detaylı inceleme sonucu, yardım almaya hak kazananlar ödemelerini, kendilerine en yakın PTT şubelerinden alabilmektedir.

T.C. ile PTT Yardım Parası Sorgulama

PTT yardım parası sorgulama, kuruma bizzat gidilip veya kurum aranarak öğrenilebildiği gibi e-devlet üzerinden de sorgulama yapılabilir. E-devlet üzerinden T.C. ile PTT yardım parası sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulamalinkine tıklamak yeterli olmaktadır. Bu link üzerinden bir başvuru formu doldurulmaktadır. Formun dikkatli ve doğru bir şekilde doldurulmasına özen gösterilmelidir.

PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı

PTT yardım parası sorgulama işlemlerinin takibi, e-Devlet Kapısı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya PTT hizmetleri üzerinden yapılabilir. Kaymakamlık, PTT şubeleri, e-devlet ya da çağrı merkezi hizmetleri aracılığıyla başvuru sonuçları öğrenilebilir. Telefonla öğrenilen olumlu sonucun ardından, PTT şubelerine kimlik kartı ile giderek ödemelerinizi alabilirsiniz. PTT yardım parası sorgulama ekranı için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulamalinkine tıklanması yeterlidir.

PTT Yardım Parası Sorgulama E-Devlet

PTT yardım parası sorgulama e-devlet üzerinden yapılacaksa başvuru sahiplerinin e-devlet sistemine T.C kimlik numaraları ve e-devlet şifreleri ile giriş yapmaları gerekmektedir. Başvurular e-devlet üzerinden direkt olarakhttps://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulamalinkine tıklanarak da gerçekleştirilebilir. Bu linke tıklandığında ve yine T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle giriş yapıldığında karşınıza çıkan sorgulama ekranından işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Çocuk Yardım Parası Sorgulama

Devlet tarafından sağlanan önemli yardımlardan birisi olan PTT çocuk yardım parası sorgulama işlemini ister PTT’den isterse e-devlet üzerinden yapılabilir. Online olarak sorgulama yapmak isteyen ihtiyaç ve başvuru sahipleri, e-devlet sistemini kullanabilir. Eğer sorgulama, telefonla yapılmak isteniyorsa ALO 144 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hattı aranarak gerekli sorgulama yapılabilmektedir.

PTT Yardım Parası Nasıl Alınır?

PTT aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan yardım parası ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan bir tanesi de, PTT yardım parası nasıl alınır?  sorusudur. Yardım parası alabilmek için öncelikle ihtiyaç sahibi olmanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurusu uygun görülen vatandaşlara ödemeleri, başvurunun ardından 1 hafta sonra yapılmaktadır. Ödemeleri yapılan vatandaşlar, kendilerine en yakın PTT şubelerinden yardım paralarını alabilmektedir.

PTT Yardım Parası Ne Kadar?

PTT yardım parası ne kadar? diye sorulacak olursa yardım parasının miktarı, yapılan yardım ürüne bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu farklı yardımlar arasında, Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından yapılan 700 TL’lik pandemi yardımı, 1300 TL’lik çocuk yardımı ve 1500 TL’lik kira yardımı gibi yardımlar bulunmaktadır. Para yardımları miktarları ile ilgili detaylı bilgi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı internet sitesinden alınabilir.

PTT 700 TL Yardım Başvurusu

Pandemi döneminde başlamış yardımlardan olan PTT 700 TL yardım, özellikle sıkıntıya düşen esnaflar için başlatılmış bir yardımdır. Bu yardımın ardından devlet ve belediyeler, ihtiyaç sahiplerine geri ödemesiz olarak yardımlar vermeye başlamıştır. Hala sürmekte olan PTT 700 TL yardım başvurusu nasıl yapılır?

Bu yardım için her hangi bir kuruma bizzat gidilmesine gerek yoktur. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle e-devlet sistemine giriş yapılarak başvuru gerçekleştirilebilir. Eğer ihtiyaç sahibinin fakirlik belgesi varsa başvurular, PTT’nin internet sayfası üzerinden de yapılabilir. Bunun için https://www.ptt.gov.tr  adresine giriş yapılması gerekmektedir. Sistem girişin ardından sizi, izlemeniz gereken başvuru adımları ile ilgili yönlendirecektir.

PTT 1300 TL Yardım Başvurusu

PTT 1300 TL yardım, yeni bebek sahibi olan ailelere verilen bir yardımdır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu yardım için PTT 1300 TL yardım başvurusu, ihtiyaç sahiplerine PTT aracılığıyla ulaştırıldığı için PTT 1300 TL yardım olarak bilinmektedir. PTT 1300 TL yardım başvurusu, en yakın sosyal hizmet merkezine gidilerek yapılabilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerine bizzat gidilerek de yapılabilen bu yardım, PTT aracılığıyla vatandaşa ulaştırıldığı için PTT 1300 TL yardım olarak adlandırılmaktadır.

PTT 1500 TL Yardım Başvurusu

Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından kirasını ödeyemeyen vatandaşlara verilen bu yardımdan faydalanabilmek, sigortalı olmamayı, emekli, dul ve yetim aylığı almıyor olmayı, mal varlığına ve düzenli bir gelire sahip olmamayı, fakirlik sınırının altında bulunmayı gerektirmektedir. PTT 1500 TL yardım başvurusu, e-devlet üzerinden yapılabilir. E-devlet üzerinden yapılan başvurudahttps://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 linkinin tıklanması ve form doldurulması gerekir.

PTT Para Yardımı Kimlere Verilir?

PTT para yardımı kimlere verilir? sorusuna kısaca şu şekilde açıklık getirilebilir. PTT para yardımı alabilmek, birtakım şartlar gerektirmektedir. Bu şartların başında da elbette işsiz ve sigorta kapsamında olmamak ve herhangi bir gelirin olmaması gelmektedir.

Bu yardımdan faydalanabilecek kişiler özetle, İşsizler ve muhtaç durumda olanlar, hanesine asgari ücretten düşük gelir girenler, yoksullar ve dar gelirliler, geliri olmayan engelliler, yaşlılar, bakıma muhtaçlar, geliri olmayan dul kadınlar ve muhtaçlık sınırının altında yaşayanlardır.

PTT Para Yardımı Şartları Nelerdir?

Aslında, PTT para yardımı şartları nelerdir? sorusunun cevabı, PTT para yardımı kimlere verilir? sorusunun cevabıyla hemen hemen aynıdır. Ancak, konuyu biraz daha genişletmek gerekirse Aile ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığının PTT aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdığı yardımlardaki başvuru şartları şu şekildedir:

 • 18 yaşını bitirmiş olmak
 • T.C. vatandaş olmak
 • Muhtaçlık şartlarını karşılıyor olmak
 • Muhtaç olduğunu ispatlayan belgeleri, kuruma ibraz etmek

Başvuruda bir başvuru form doldurulmasının dışında PTT para yardımı başvurusu için gerekli evraklar ise şu şekilde sıralanabilir:

 1. C kimliği aslı ve fotokopisi
 2. İşsiz olunduğuna dair SGK’dan alınan belge
 3. Engelliler için engelli raporu
 4. Muhtarlıktan alınan fakirlik kâğıdı
 5. Eşi ölen kadınlar için eşlerinin ölüm belgeleri
 6. Gelir belgesi
 7. İkametgâh belgesi
 8. Kira kontratı
 9. Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu

Para yardımından kimlerin faydalanacağı ise genellikle aşağıdaki gibidir:

 • Yoksullar ve dar gelirli vatandaşlar
 • İşsizler ve muhtaç durumda olanlar
 • Geliri olmayan engelli vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırı altında yaşayanlar
 • Çalışamayan kronik hastalar
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları
 • Afetzedeler
 • Muhtaç ve gelirsiz eşi ölmüş, eşinden ayrılmış ve özellikle bakmakla yükümlü olduğu çocuğu olan kadınlar
5/5 - (3 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu