Elektrik Fatura Desteği

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu. Birikmiş elektrik desteği nasıl alınır? e-Devlet elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır?

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu. Birikmiş elektrik desteği nasıl alınır? e-Devlet elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır?

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu
PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır Başvuru Formu

PTT Elektrik yardımı. Devlet kurumları ve vakıflar tarafından, çeşitli nedenlerden ötürü ekonomik sıkıntı çeken dar gelirli ailelere sosyal yardım yapılmaktadır. PTT elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu ise bu bağlamda sıkça sorulan sorulardan bir tanesidir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurum ve vakıf tarafından gerçekleştirilen yardımlar PTT şubelerinden çekilebildiği için bu yardımlara PTT yardımları ismi de verilebilir.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT elektrik yardımı e-devlet üzerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda sosyal dayanışma ve yardımlaşma vakıfları aracılığıyla da yapılabilir. Dar gelirli aileler için oluşturulan ALO 144 sosyal yardım hattı ise bu alanda destek alabileceğiniz iletişim kanallarından bir tanesidir.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

PTT elektrik yardımı sorgulama işlemleri oldukça basittir ve yalnızca birkaç dakikanızı alır. Bu işlem e-devlet kanalından veya ALO 144 sosyal yardım hattından gerçekleştirilebilir. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için şu adımları takip etmeniz gerekecektir:

 • Öncelikle bir e-devlet şifresi almalı ve hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst kısımda yer alan arama çubuğuna ‘’T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’’ yazmalısınız.
 • Karşınıza çıkan hizmet ekranından ‘’Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama’’ sekmesine tıklamalısınız.

Bu aşamaları tamamladığınızda başvurularınız sırasıyla karşınıza gelecektir. Bu ekrandan dilediğiniz başvurunun sonucunu kontrol edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra cep telefonunuzdan ALO 144 sosyal yardım hattını arayarak da sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Elektrik Yardımı Başvuru Formu

Eğer devlet kurumları ve vakıflar tarafından verilen elektrik yardımına başvuruda bulunmak istiyorsanız, elektrik yardımı başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Bu formu e-devlet hesabınıza giriş yaparak, ALO 144 sosyal yardım hattını arayarak, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı binasına giderek doldurabilirsiniz. E-devlet kanalını kullanmak sizler için çok daha iyi olacaktır.

Elektrik yardımı için başvuru formu doldururken dikkat etmeniz gereken birçok durum olacaktır. Öncelikle sizlerden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan emin olmanız gerekir. Aksi takdirde başvurunuz işleme alınmayacaktır. Ayrıca sizlerden istenen bilgileri yalnızca kendinize göre doldurmalısınız. Aile üyesi bile olsa başkasının adına form doldurmamaya dikkat etmelisiniz.

Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Dar gelirli aileler, elektrik yardımı ne kadar sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Elektrik yardımının tutarı, hane içerisinde bulunan kişi sayısına göre farklılık göstermektedir. Günümüzde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından verilen elektrik yardımı tutarı şöyledir:

 • 1-2 kişilik haneler için 103 TL
 • 3 kişilik haneler için 137,33 TL
 • 4 kişilik haneler için 171,67 TL
 • 5 kişi ve üzeri haneler için 206 TL

Kurum ve kuruluşlar tarafından dar gelirli ailelere verilen elektrik yardımı tutarı bu şekildedir. Ancak yukarıda yer alan tutarlar, yardımı yapan kuruluşa ve yıla göre farklılık gösterebilmektedir. Sizler de bu yardımlar için başvuruda bulunarak elektrik faturalarınızı ekonomik zorluk yaşamadan kolayca ödeyebilirsiniz.

Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet

Elektrik yardımı başvurusu e-devlet üzerinden dakikalar içerisinde kolayca gerçekleştirilebilir. Sizler de şu adımları takip ederek elektrik yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz:

 • Öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Eğer bir hesabınız yoksa, PTT şubelerini ziyaret ederek e-devlet şifresi almak istediğinizi belirtebilirsiniz.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ana sayfada üst kısımda yer alan arama çubuğuna tıklamalısınız. Karşınıza gelen ekranda ‘’Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ’’yazarak hizmetler ekranını görüntülemelisiniz.
 • Hizmetler ekranından ‘’Elektrik Yardımı’’ veya ‘’Sosyal Yardım’’ ibaresini bularak tıklamalısınız.

Yukarıda yer alan adımları tamamladıktan sonra karşınıza gelen ekrandan başvurunuzu gerçekleştirebilir ve sonuçlanmasını bekleyebilirsiniz. Tüm başvurular genellikle 14-30 gün arasında sonuçlanmakta ve cep telefonunuza bir kısa mesaj gönderilmektedir.

Elektrik Desteği Yardımı Nasıl Alınır?

Elektrik desteği yardımı nasıl alınır sorusu dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Eğer elektrik yardımı başvurunuz olumlu olarak sonuçlandıysa, kimliğiniz ve faturanız ile PTT şubelerine giderek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Bu yardımın tutarı sizlere nakit olarak verilmez. Sizler faturanız ile birlikte PTT şubelerine giderek bu faturanın ödenmesini sağlarsınız.

Elektrik desteği yardımı eğer belediyeler tarafından veriliyorsa sosyal yardım kartlarına ilgili tutar yatırılabilmektedir. Bu nedenle yardımların kurum ve kuruluşlara göre farklı şekillerde verildiğini söylemek mümkündür. Tüm bunların yanı sıra daha fazla bilgiye ulaşmak ve yardım almak için ALO 144 sosyal yardım hattını aramanız mümkündür.

Elektrik Yardımı Şartları Nelerdir?

Elektrik yardımı yalnızca belirli şartları taşıyan kişi ve ailelere verilmektedir. Bu nedenle elektrik yardımı şartları nelerdir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Elektik yardımı için şu şartlar aranır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 65 yaşını doldurmak ve muhtaçlık sınırının altında yaşamak
 • Hane halkının toplam gelirinin asgari ücretin üçte birinden fazla olmaması
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Herhangi bir gelire sahip olmamak
 • Kronik bir hastalığa sahip olmak ve cihaza bağlı yaşam sürdürmek
 • Yardıma muhtaç aile üyelerinin bakımını üstlenmek

Yukarıda yer alan şartlar sağlandığı takdirde elektrik yardımından faydalanmak mümkündür. Bu şartları sağlamayan kişilere herhangi bir sosyal yardım yapılmamaktadır.

Devletin Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Devletin elektrik yardımı kimlere verilir sorusu da en sık sorulan sorulardan bir tanesidir. Elektrik yardımı günümüzde şu kişilere verilmektedir:

 • Hane halkının toplam geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlara
 • Muhtaçlık seviyesinin altında olanlara
 • Eşi vefat eden ve herhangi bir geliri bulunmayan dul kadınlara
 • Engellilere
 • Kronik hastalara
 • Düşkünler ve kimsesizlere
 • 65 yaş üstü olan ve gelire sahip olmayan yaşlılara
 • Afetzedelere
 • Sosyal güvencesi olmayanlara

Kısaca özetlemek gerekirse, ekonomik anlamda zorluklar yaşayan dar gelirli aileler bu yardımlardan faydalanabilmektedir. Sizler de yukarıda yer alan niteliklere sahipseniz, elektrik yardımına başvuru yaparak ekonomik zorluklarınızı bir nebze de olsa hafifletebilirsiniz.

Elektrik Yardımı Kimler Alabilir?

Devlet kurumları ve vakıflar tarafından yardıma muhtaç ailelere belli bir miktarda elektrik yardımı yapılmaktadır. Elektrik yardımı kimler alabilir sorusu ise bu bağlamda sıklıkla sorulur. Elektrik yardımı, geliri asgari ücretin üçte birinden az olan kimselere verilir. Aynı zamanda muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar ve bir cihaza bağlı olan hastalar da bu yardımı alabilmektedir.

Türkiye’nin herhangi bir yerinde meydana gelen afetten olumsuz olarak etkilenen vatandaşlar da elektrik yardımı alabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra geliri olmayan dul kadınlar, engelli vatandaşlar ve kimsesizler de bu yardıma başvuruda bulunabilirler. Eğer sizler de bu şartları sağlıyorsanız, elektrik yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Elektrik Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik yardımı için nereye başvurulur sorusu dar gelirli vatandaşlar ve yoksul aileler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Elektrik yardımı için başvuru yapabileceğiniz birçok nokta vardır. E-devlet üzerinden T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına giderek başvuruda bulunmanız mümkündür. Aynı zamanda ALO 144 sosyal yardım hattını arayarak da elektrik yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

Her şehirde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı binasını ziyaret ederek form doldurabilir ve elektrik yardımı talebinde bulunabilirsiniz. Form doldurma işlemi sırasında sizlerden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde vermeyi unutmamalısınız. Eğer başvurunuz olumlu olarak sonuçlanırsa, belirtilen dönemlerde kimliğiniz ve faturanız ile birlikte PTT şubelerine giderek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvurular genellikle 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

5/5 - (3 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu