Sosyal Yardım

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvurusu Sorgulama ve Şartları

Mama ve bez yardımı başvurusu; Özellik ile yoksul aileler bebeklerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bebek bezleri, mamaları gibi yaşamsal ihtiyaçları oldukça önemlidir. Yaşamsal kaynak olarak belirtiliyor. Bebeklerine bez ve mama gibi eşyaları alamayanlara çeşitli kuruluşlar yardım ediyor. Bunlar içinde pek çok belediye, vakıf, dernek yer alıyor.

Durumu iyi olmayan, bebeğine ya da çocuğuna bez, mama ve çeşitli ihtiyaçlarını alamayan ailelere çeşitli yardımlar yapılıyor. Bunların içinde bez, mama türü eşyalar ve para bulunuyor. Paket yardımları da diğer bir yardım türü oluyor. Bunlar yeni doğan paketi diye geçiyor. İçerisinde beşikten mamaya kadar temel ihtiyaçlar yer alıyor.

Görüldüğü üzere bu yardımların pek çok çeşidi bulunuyor. Peki bu yardımlara kimler başvurabilir? Başvuru yapar iken gerekli şartlar nedir? Bu başvuruları nereye yapmak gerekir? İhtiyaç sahiplerinin merak ettiği sorular bunlardır. Kısaca başlıklar halinde bu sorulara yanıt verilecektir.

Mama ve Bez Yardımı Nedir?

Mama ve bez yardımı genel bir ifadedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yürütülen bebek yardımlarının genel adı budur. İçeriği fark etmeksizin amaçları birdir. Bebeğin gelişiminin olumsuz seyretmesini engellemek, temel ihtiyaçlarını karşılamak, yaşamının ilk birkaç yılını sağlıklı geçirmesini kolaylaştırmak amacı taşırlar.

Genel olarak bilinen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımlar olsa da yerel kurum ve kuruluşlar tarafından da çeşitli yardımlar yapılıyor. Başvurular belediyelere, sivil toplum kuruluşlarına, vakıflara ve yardımı yapacak yerlere yapılıyor. Sosyal Hizmetlerin Müdürlükleri de bir diğer başvuru yeri oluyor.

Mama ve Bez Yardımı Nereden Alınır?

İhtiyacı olanlar çeşitli yardımlar yapıldığını biliyor. Hem kendileri hem de bebekleri için pek çok yardım gerçekleştiriliyor. Ama bu yardımlar nereye yapılıyor sorusu pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Başvuru yapılabilecek yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Vakıflar adı altında sayabileceğimiz dayanışma kurumları
 • Dernekler olarak bahsedeceğimiz yine sosyal kuruluşlar
 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda bahsedilen türlerdeki yardımlara ihtiyacınız var ise bu ihtiyacınızı dile getirmeniz gerekiyor. Bunu da başvurular aracılığı ile yapabilirsiniz. Başvurular yardımı kimin verdiği ile ilgili değişiklik gösteriyor. Bir belediye yardımı ise belediyeye, vakıf yardımı ise vakfa başvuru yapmak gerekiyor. Aşağıda bunlardan ayrıntılı olarak bahsedildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu bakanlık tarafından pek çok kişiye yardım yapılıyor. Çeşitli kategoriler altında yer alan yardımlardan biri de tabiî ki bebekler için verilenler oluyor. Yeni bebeğiniz oldu ise ve ona alacağınız mama, bez gibi ihtiyaçları alırken zorlanıyor hatta para bulamıyor iseniz bu yardımı yapabilirsiniz.

Bu yardım adından da anlaşıldığı üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ulaşması için kaymakamlıklara başvurularak alınıyor. Kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardım ve dayanışma vakıflarında form doldurulması lazım geliyor.  Bu başvuru formu ile ilk aşama tamamlanıyor.

Başvuruların yapılabileceği diğer bir alan ise sosyal hizmetlerin müdürlük binaları oluyor. Burada da yine aynı formu doldurmak mümkündür.

Bu başvurular inceleniyor ve doğruluğu araştırılıyor. Sonrasında ise belirli bir süre bebek yardımı alınıyor. Bu süre ise iki yıl olarak geçiyor. Her yıl güncellenen bu yardım parası 2022 yılı için 239 TL olarak ifade ediliyor.

Bu yardım başvuru yapan kişinin hesabına yatırılıyor. Hesapların ise PTT ise Ziraat Bankası’nda olması gerekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


E-Devlet Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

E-Devlet Nakdi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama


Mama ve Bez Yardımı Şartları Nelerdir?

Mama ve bez yardımı şartları yerine getirdiğiniz takdirde bu yardımdan yararlanabilirsiniz. Ancak ilk olarak mama ve bez yardımından yararlanılması için bebeğin canlı olarak doğmuş olması gerekiyor. Bunun dışında bebeğe ait kimlik kartı çıkarttırılmalıdır. Kimlik kartı çıkartıldıktan sonra başvurularınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 • Bebek canlı olarak doğmuş olmalı
 • Anne veya babanın (en az 1 kişinin) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ya da vatandaşlığına geçmiş olması gerekiyor.
 • Mavi kart sahibi olunması gerekli.
 • Eğer anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilse ya da vefat etmiş olması durumunda babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu gösteren kimlik kartı gerekiyor.
 • Hane içi gelir asgari ücretin 1/3’ünü geçmemesi gerekiyor.
 • Ev, araba gibi taşınır ya da taşınmaz mal ve mülke sahip olunmaması gerekiyor.
 • Bebeğin kimlik kartında kimlik numarasının mutlaka olması gerekiyor.

Belediye Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Son yılların en büyük sorunu olan pandemi dönemi pek çok aileyi etkiledi. Yoksulluk yaşayan bu fertlere belediyeler çeşitli yardımlarda bulunuyor. Yakıt, yiyecek, giyecek gibi ihtiyaçların karşılanması kadar bebek yardımları da çok yapılıyor.

Bebekler için doğumlarından itibaren iki yıl boyunca aile tarafından bu yardımlar alınabiliyor. Mama ve bez yardımı adı altında gerçekleştirilen bu faaliyet durumu olmayan aileleri kapsıyor. Bu ailelerin durumlarımı beyan eden başvuru yapmaları gerekiyor.

Bireyler nerede yaşıyorlarsa orada olan belediyeye müracaat ediyorlar. Örneğin bulunulan yer büyük şehir belediyesi ise buraya gitmek gerekiyor. Burada başvuru formunu doldurarak resmi olarak istediği dile getirmek mümkün oluyor.

Pek çok belediye tarafından yürütülen Hoş Geldin Bebek kampanyası ve paketi ile yoksulların da yüzü gülüyor. İçerisinde yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçları bulunuyor. Örneğin beşik, bez, mama, kıyafet ve daha akla gelebilecek ürünler veriliyor.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvurusu Sorgulama ve Şartları

Bazı belediyeler Askıda Fatura gibi kampanyalara da yön veriyorlar. Böylece durumu iyi olmayan ailelerin bez ve mama yardımı almaları sağlanıyor. Belirli miktarlardaki para yardımları ailelerin hesaplarına yatırılıyor.

Hesaba geçen bu paralar belirli marketlerde ve yerlerde kullanılabiliyor. Anlaşmalı olan bu yerlerden ihtiyaç olan ürünler aile tarafından yeterli miktarda alınabiliyor. Bu ürünler ise bebek maması ve bezi oluyor.

Siz de ihtiyacınız olduğunu düşünüyor ya da bir tanıdığınızın başvuru yapmasını istiyor iseniz https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu linke tıkladığınızda karşınıza çeşitli yardım türleri çıkacaktır. Buradan bebek bezi ve maması yardımına tıklamanız gerekiyor. Bebek doğduktan sonraki ilk altı ay içerisinde sizler de başvurularda bulunabilirsiniz.

Yine formda karşınıza çıkan diğer yardım türlerine de ihtiyacınız var ise onlara da başvurabilir ve formlarını doldurabilirsiniz.

Bez ve Mama Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır?

Yukarıda sayılan iki yer yani Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı vakıflar ile aileler dışında bazı yerlere de başvuru yapılabiliyor. Bunlardan bazısı kişiler iken bazısı da kurum ve kuruluşlar oluyor. Bebekler için bez ve mama yardımı alabileceğiniz yerler şunlardır:

 • Yukarıda sıralandığı gibi belediyeler ve vakıflar
 • Kaymakamlıklar
 • Sosyal Güvenlik Kurumu olan yerler
 • Çeşitli dernekler
 • Çeşitli vakıflar
 • Yardımsever işadamları

Eğer bu tür yardımlara ihtiyacınız var ise bulunduğunuz yerdeki vakıflara, derneklere ya da yardım etmeye gönüllü olan işadamlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Verdiğiniz formlar değerlendirilir ve sonrasında size dönüş yapılır. Eğer şartları karşılıyor iseniz yardım başvurunuz olumlu olur, verdiğiniz bilgilerde hata var ise başvurunuz iptal edilir. Olumsuz sonuç alınması ile de yardımlardan yararlanamazsınız.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

İhtiyaç haline bebek bezi ve maması yardımı için başvuru formu doldurmak gerekir. Bu başvuru formları bir süre incelenir ve sonrasında da sonucu açıklanır. Sonuçlar yaklaşık bir ay süre içerisinde açıklanmaktadır. Bu süre başvurunun yapıldığı yere ve başvuru sayısına göre değişiklik gösterebilir.

Başvurunun sonucunu nasıl öğreneceğiniz de merak ediyor olabilirsiniz. Forma yazdığınız iletişim bilgileri aracılığı ile sonuçlar size iletilir. Yani yazdığınız telefon numaranıza mesaj gelebilir ya da e posta adresinize e mail gelebilir.

Başvuru yaptığınız yere göre belirli aşamaları takip ederek sonucu öğrenmeniz de mümkün. Bunlar belediyeler ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapılan başvurular şeklinde ikiye ayrılabilir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Bakanlığa bağlı telefon hattı mevcuttur. Bu tür başvurular ve sonuçları öğrenmek için bu numara aranabilir. Alo 183 olan bu hat herkes tarafından kullanılabilir. Aklınızdaki sorulara cevap aramak, başvurular için gerekli evrakları sormak, başvurunuzun sonucunu öğrenmek bunlardan sadece birkaçıdır.

Başvurunuzu vakıflara yaptı iseniz yine telefon numaraları ile buralara ulaşabilirsiniz. Vakıflara ulaşmak kolay olduğu için ziyaret şeklinde de sonucunuzu öğrenmeniz mümkün.

Bir başka yol ise internet üzerinden sonucu öğrenmek. Bunun için de bu linke tıklayabilirsiniz, https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 Böylece oldukça kısa bir zaman diliminde sonucu öğrenirsiniz.

Belediye Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Sorgulama

Bebekler için yapılan yardım başvurusu yerlerinden biri de bulunulan yerdeki belediyelerdir. Buralar ilçe belediyesi olabileceği gibi büyük şehir belediyesi de olabilir. Sonucu belediyeyi arayarak ya da belediyeye giderek de öğrenebilirsiniz.

Alo 153 ise arayıp sonuç hakkında bilgi alabileceğiniz bir başka yerdir.

Mama ve Bez Yardım Parası Ne Kadar?

Mama ve bez yardımı yapan çeşitli yerlerden en büyüğü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı diyebiliriz. Verilen miktar her sene yenilenmektedir. Aldığı ya da alacağı yardımın ne zaman yenileneceğini merak edenler için de haziran ayını söyleyebiliriz.

2022 yılının haziran ayına kadar 239 TL bebeği olan ihtiyaç sahiplerine destek veriliyor. Bebek doğduktan ilk altı ay içerisinde başvuru yapılabiliyor. Bu yardımı ne kadar süre alabilirim diye merak ediyor iseniz iki sene boyunca alabileceğinizi söyleyebiliriz.

Bazı kurum ve kuruluşlar para olarak yardımlarda bulunur iken bazıları da ürün dağıtıyor. Birçok belediye bu yöntemi tercih ederek ihtiyacı olanlara doğrudan bebek bezi ve maması dağıtıyor. Bu dağıtımı yapacak olan belediyeye kalmış bir seçimdir.

Bir başka değişim gösteren ise bu yardımların ne kadar sürede yapıldığıdır. Yardımda bulunan yerlerden bazısı her ay olmak üzere para ve eşya yardımı yapar iken bazısı da bir seferde tümünü veriyor. Bu da belediyenin ve yardımı verecek yerin imkanlarına göre şekilleniyor.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Evraklar

Mama ve bez yardımına ihtiyacınız var ve nereden, nasıl başvuru yapacağınızı bilmiyor iseniz yazımızı okuyabilirsiniz. Özellik ile hangi tür evraklar başvuru sırasında gerekli merak ediliyor. Gerekli olan evrakları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelik ile kimliğin doğrulanması adına TC kimlik kartı gerekiyor. Bunun yerine fotokopisi de olabilir.
 • Aylık ve kadar gelirinin olduğunu gösterecek bir belge de lazımdır. Bunu da SGK veriyor.
 • Aylık hiç geliri olmayanlar yani çalışmayanlar olabilir. Bunun belgesini de yine SGK veriyor.
 • Nerede yaşadığına dair alınacak ikametgah belgesi
 • Üzerinde aile bilgilerinin olduğu nüfus kayıt örneği
 • Yardımı almak isteyen kişi eğer kirada oturuyor ise buna dair bir belge yani kira sözleşmesi
 • Durumunun iyi olmadığına dair alınacak fakirlik belgesi. Bu muhtar tarafından veriliyor.
 • Yardım bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması adına alındığı için bebeğin nüfus cüzdanı

Bu başvuru sırasında evi, arabası olanların başvuruları alınmıyor. Gerçek ihtiyaç sahiplerini tespit edebilmek adına bu tür durumlara dikkat ediliyor.

Mama ve Bez Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Mama ve bez yardımı gerçek ihtiyacı olanlara verilmeye çalışılıyor. Bunun için de çeşitli kriterlere dikkat edilerek başvuru alınıyor. Yine çeşitli kriterler göz önüne alınarak da kimlere verilip verilmeyeceği kararlaştırılıyor.

Bir işi olan kişiye nazaran işsiz ve belirli bir geliri olmayanlara verilmeye çalışılıyor. Böylece daha çok ihtiyacı olanlar tespit edilebiliyor.

Eve giren para oldukça düşük ise de bu yardım veriliyor. Yani ev halkı sayısı ile eve giren para bölünüyor. Kişi başına düşen para asgari ücretin üçte birinden az ise bu yardım alınabilir.

Mama ve bez yardımı almak için üç yaşından küçük bir bebek olması gerekiyor. Üç yaşından büyük çocuklar için bu yardım maalesef yapılamıyor.

Bu yardımı anneler alabiliyor. Yani yatırılan para annenin hesabına geçiyor. Annenin TC Ziraat Bankası ya da PTT hesabı olması gerekiyor.

Mama ve bez yardımına benzeyen farklı yardım türleri de bulunuyor. Ancak her bir yardım için farklı kriterler bulunuyor. Örneğin Süt ve Doğum Yardımı da benzerlik gösteriyor. Bu yardım da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılıyor. Fakat bu yardımlar birbirinden farklı oluyor.

Süt yardımı ve doğum yardımı için işsiz olmak gerekmiyor. Anne ya da baba bir işte sigortalı olarak çalışıyor olmalıdır.

Süt Yardımı Nedir? Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu yardım türü 2015 yılından itibaren uygulamaya konulmuştur. Yoksul aileler için değil de sigortalı olarak çalışan kişilere veriliyor. Bir tür doğum yardımı çeşidi olarak nitelendirilmektedir. Bu yardımı almak için bazı kriterler bulunuyor. Bu kriterler şöyledir:

 • Yardım sadece Türk vatandaşlarına veriliyor.
 • Mavi kartlı olmak da bir seçenek oluyor.
 • Bebeğin annesinin bir sigortalı işte çalışıyor olması gerekiyor.
 • Bir diğer seçenek de Bağ-kur’lu olmaktır.
 • Eğer anne böyle bir işte çalışmıyor ise babanın sigortalı bir işte ya da Bağ-kur’lu olması gerekiyor.
 • Bebek doğduktan sonra ilk beş sene içinde almak mümkün.
 • Bu yardım bebek doğduktan sonra başlıyor. Yani yardımı alabilmek için bebeğin doğmuş olması ve sağ olması gerekiyor.
 • Bu yardımı alabilmek için sigortanın bir süre yatmış olması gerekiyor. Bu süre için 120 gündür. Yani bebek doğduğu andan bir yıl öncesine bakılarak toplam 120 gün sigorta yatmış olmalıdır.

Bu başvurular SGK binalarına gidilerek yapılıyor. Yapılan başvuruların sonuçlarını ise bir hafta ile iki hafta arasında öğrenmek mümkün oluyor. Geriye dönük süt ve doğum parası alınabiliyor. Ancak bunun için de belirli bir sürenin geçmemesi gerekiyor. Bu süre ise beş yıl olarak söyleniyor. Yani çocuk doğduktan sonra beş yıl içerisinde alınabilirken beş yılın geçmesi durumunda bu hak kaybediliyor.

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Mama ve bez yardımı almak için bazı belgeler gerekiyor. Bu belgeler olmadan başvuru işlemi tamamlanamıyor. Bu belgeler:

 • Böyle bir talebiniz olduğuna dair bir belge yani müracaat belgesi gerekiyor.
 • Hem annenin hem de babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduklarına dair belge yani kimlik kartları
 • Çocuğun doğduğuna dair belge yani doğum belgesi
 • Çocuğun kimliği
 • Bu belgeler ile başvuru yapılıyor ve yaklaşık iki hafta içinde sonuçlanıyor. Parayı anne alabiliyor. Yani annenin hesabına yatırılıyor. Bunun için de annenin Ziraat Bankası ya da PTT’de hesabının olması gerekiyor.

Emzirme Parası

Her yıl yenilenen paralardan biridir. Yani yenilenmeden kasıt miktarının güncellenmesidir. Bu süt parası olarak da nitelendirilir. Sadece bir defa alınır.

Bu süt parası annelere verilir. 2022 yılında 232 TL olarak hesaplara yatırılacaktır.

Doğum Yardımı Nedir?

Bu yardım türü yoksulluk için değildir. Sigortalı ya da Bağ-kur’lu bir işte çalışan anneler için verilmektedir. Eğer anne çalışmıyor ise eşinin sigortalı ya da Bağ-kur’lu olarak çalışması gerekir. Bu yardım bakanlık tarafından verilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yeni doğum yapan anneleri düşünerek bu yardımı yapmaktadır.

Doğum yardımı her doğumda veriliyor. Bir seferde alınıyor yani parçalara bölünerek verilmiyor. İlk doğum ile ikinci doğum, ikinci ile de üçüncü arasında artış oluyor. Yani her doğumda alınan yardım parası da artıyor.

Sadece ikinci, üçüncü ve daha sonraki yardımlarda artış oluyor dersek yanlış olur. Yani ikiz, üçüz, dördüz gibi çoklu doğumlarda annenin aldığı doğum parası artıyor.

Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

Doğum yapan annelerin alabileceği bazı yardımlar vardır. Bunlardan biri doğum yardımı iken biri de süt parası adı altında verilen yardımdır. Her ikisine de başvuru yapabilirler.

Bu yardımlara başvurmak için sigortalı ya da Bağ-kur’lu bir işte çalışıyor olmak gerekir. Eğer anne çalışmıyor ise babanın sigortalı ya da Bağ-kur’lu olması şarttır.

Bu yardımı almak için sadece sigortalı bir işte çalışmak da yetmemektedir. Çalışmaya başlanan işte doğum itibari ile geriye dönük 120 iş günü çalışmış olmak gerekir. Yani son bir yılda 120 saat sigortası yatmış olmalıdır.

Doğum ve süt yardımı için aynı belgeler gerekmektedir. 2015 yılı bu yardımın verilmeye başladığı tarihtir. Bu neden ile de geriye dönük doğum ve süt yardımı alınabilir.

Her sene doğum yardımı miktarı değişmektedir. 2022 yılı için de yeni miktar belli olmuştur. İlk doğumunu yapan anneler 300 TL yardım alacaktır. Eğer annenin ikinci doğumu ise 400 TL verilecek, üçüncü doğum ise de 600 TL yardım alabileceklerdir.

5/5 - (1 Oy )

2 Yorum

 1. Sizden bez mama yardımı istiyorum lütfen yardımcı olun çok ihtiyaç im var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu