Sosyal Yardım

Diğer Aile Yardımı Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Diğer Aile Yardımı Nedir? Ne Kadar? Tek Seferlik Mi? Tamamlandı Ne Demek? Kimlere Verilir? Diğer aile yardımı kaç ayda bir verilir?

Diğer Aile Yardımı Nedir? Ne Kadar? Tek Seferlik Mi? Tamamlandı Ne Demek? Kimlere Verilir? Diğer aile yardımı kaç ayda bir verilir?

Diğer Aile Yardımı Nedir Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Formu
Diğer Aile Yardımı Nedir Başvuru Nasıl Yapılır Başvuru Formu

Diğer Aile Yardımı. Aile giderlerinin artması ve gelirin azalması durumunda geçim sıkıntısı oluşur. Devlet, geçim sıkıntısı yaşayanlar için yardım yapmaktadır ve ailenin tüm fertlerini dikkate alarak yardım programı oluşturmaktadır. Aile içerisinde 18 yaşını geçmiş her hangi biri yardım başvuruşa yapabilir. Diğer aile yardımı da bu yardımlardan biridir. Peki diğer aile yardımı tedarik edilmedi banka talimatı verilmedi teslim edilmedi ne demek sorusunun cevabına gelin birlikte bakalım.

Diğer Aile Yardımı Nedir?

Aile destek programından farklı olan diğer aile yardımı konusu, dar gelirli ailelere maddi yardım konusunu içerir. Yardım almak isteyenler öncelikle kaymakamlık veya e-devlet sitesini ziyaret ederek işe başlar.

Ailenin bütün fertleri gelir testi esnasında araştırılır. E-devlete girilerek form doldurmak suretiyle başvuru yapılır. Diğer aile yardımı nedir sorusunun cevabı ise geliri düşük ailelere yapılan, sürekli olmayan bir yardımdır.

Diğer Aile Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüz şartlarında e-devlet, yardım başvurusu işleminde kolaylık sağlayan bir sistemdir. Kaymakamlıkta bulunan yardım bürosuna giderek de başvuru yapılabilir. Diğer aile yardımı başvurusu nasıl yapılır diyenler için ancak internet vasıtasıyla, herhangi bir belge temin etmeden kolaylıkla www.turkiye.gov.tr adresinden başvuru yapmak mümkündür.

Başvurularda yaş sınırı vardır ve 18 yaşını doldurmak zorunludur. Diğer aile yardımı başvurusu işlemleri için PTT şubesinden e-devlet şifresi alımı zorunludur. Bu şifre ile siteye giriş yapılarak kolaylıkla başvuru yapılabilir.

Diğer Aile Yardımı Başvuru Formu

Yardım başvuru formu konusu da yardım almak isteyenlerin merak ettiği konular içerisindedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan diğer aile başvuru formu alınabilir ve doğrudan kaymakamlık binasına giderek başvuru yapılabilir. Ancak e-devlet başvurusu çok daha zahmetsizdir. PTT şubelerine gidilerek şifre alımı yapılabilir. Bu şifre ile www.turkiye.gov.tr adresine TC numarası ile giriş yapılabilir.

Sitede ‘Sosyal yardım başvuru’ kısmına girilir ve burada ‘yeni başvuru’ kutucuğu tıklanır. Bu kutu tıklandıktan sonra onay sayfası gelir. Sayfa altındaki kutu onaylandıktan sonra karşınıza başvuru formu çıkar. E-devlet başvurularında her hangi bir belge istenmez. Belgeler sistem üzerinden otomatik olarak başvuruya eklenir. Diğer aile yardımı başvuru formu başvuru yapan kişinin ve adreste yaşayan diğer aile fertlerinin gelir analizini hedefler.

Diğer Aile Yardımı Sorgulama

Yardımlarla ilgili en önemli konulardan biri de sorgulama işlemidir. Diğer aile yardımı sorgulama işlemi yine e-devlet üzerinden yapılabilir. Başvuru işleminden on veya on beş gün sonrasında başvuru sonuçlanır.

www.turkiye.gov.tr sistemine giriş yapan başvuru sahipleri sosyal yardım başvuru sorgulama sayfasından yaptığı başvuruyu takip edebilir. Başvuru onaylandığı zaman başvuru kısmında ‘onaylandı’ notu düşer. Diğer aile yardımı sorgulama işlemi sonrasında yardımı alan kişi, PTT hesap aktarma bölümünü de kontrol etmelidir. Bu bölümde aktarılacak hesap özel iban numarasına aktarılır.

Diğer Aile Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Aylık olarak ödenen yardımlar sürekli olduğunda ayın belli bir tarihinde ödeme yapılır. Diğer aile yardımı, sürekli olmayan ve tek seferlik verilen bir yardımdır. Bu yardımlar başvurunun onaylanmasının ardından gelecek ay içerisinde ödenmektedir. Ödemeler genellikle ilk on beş gün içerisinde yapılır. Diğer aile yardımı ne zaman verileceği konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı güncel açıklamalarda bulunmaktadır.

Yardımlarla ilgili açıklamalar bakanlık tarafından yapılır ve ödemeler bu açıklamalara binaen gerçekleşir. Diğer aile yardım başvurusu onaylanan kişi bir sonraki ay içerisinde ödemesini alır.

Diğer Aile Yardımı Ne Kadar?

Aile yardımı kategorisinde gerçekleştirilen bu yardım, ailenin gelir özelliğine göre gerçekleşmektedir. Yapılan gelir testi sonucunda 350-1000TL arası ödeme yapılmaktadır. Diğer aile yardımı ne kadar diye merak edenler içine-devlet sistemi üzerinden yapılan başvuru işlemi esnasında ailenin geliri tespit edilir ve bu gelir durumuna göre ödeme yapılır.

Yapılan gelir testi işlemi sonrasında ailenin gelir analiz tablosu oluşur. Bu tablo ile kişi başına düşen gelir miktarı hesaplanır. Analiz sonunda kişi başına düşen gelir geçim sınırının altında kalırsa bu durumda aileye yardım yapılır. Diğer aile yardımı miktarı gelir analizi sonrasında belirlenir.

Diğer Aile Yardımı Her Ay Verilir mi?

Düzenli yardım aylığı kategorisinde değerlendirilmeyen diğer aile yardımı, tek seferliktir. Diğer aile yardımı her ay verilir mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu yardım her ay verilmeyen ve tek sefere mahsus olan bir yardımdır. Aile yardımı almak isteyenler ilk aşamada başvuru yapmalıdır ve gelir analizi yaptırmalıdır.

Fatura desteği veya nakit olarak gerçekleşen yardımlar düzenli aylık maaş şeklinde veya tek seferlik olmak üzere iki kategoridedir. Aile destek yardımı gibi 12 aylık ödenen yardımlar da vardır. Diğer aile yardımı tek seferlik ödenen yardımdır.

Diğer Aile Yardımı Kimlere Verilir?

Bir ailenin belli başlı giderleri vardır. Bu giderler kira, fatura, gıda, sağlık ve diğer kategoride yer alan giderlerdir. Bu giderlerin karşılanamaması durumunda mağduriyet meydana gelir. Bu aileler için yardım programı oluşturulur. Diğer aile yardımı e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen kişilere verilir.

Yardım almak isteyenler konusu da merak edilen konular içerisinde yer alır. Diğer aile yardımı kimlere verilir sorusuna cevap olarak şunlar sayılabilir:

  • Geliri yetersiz olan ailelere verilir. Ailenin bütün fertleri gelir testine tabi tutulur ve gelir yetersiz çıkarsa bu durumda yardım verilir.
  • 65 yaş aylığı alanlar, engelli, yetim, dul, hasta ve çalışamaz raporu olup maaş alanlar da bu yardım için başvurabilir.
  • Kocası hapiste olanlar veya askerde olanlar da aynı şekilde bu yardımı alabilir.

Başvuru işlemleri esnasında yapılan incelemede geliri standartların altında olanlara yardım yapılmaktadır.

Diğer Aile Yardımı Nasıl Alınır?

Başvurular e-devletten yapılır ve sonuçlar yine www.turkiye.gov.tr adresinden öğrenilir. Diğer aile yardımı almak isteyen kişi başvuru sonucunu kendi e-devlet sayfasından öğrenebilir. Başvurunun onaylanmasının ardından ödemeler PTT kanalı ile tahsil edilebilir. Başvuran kişi kimliği ile PTT’ye giderek tek seferlik yardımı alabilir.

PTT hesaba aktarma bölümünde yer alan ödemeler özel banka hesabına aktarılır. PTT aracılığı ile diğer aile yardımı desteği tahsil edilebilir. Ödeme sadece başvuru yapan kişiye yapılır.

Diğer Aile Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Her başvuruda önemli olan konu ‘gelir analiz’ işlemidir. Bu işlem için bazı belgelere ihtiyaç vardır. Diğer aile yardımı başvurusu için gerekli belgeler kaymakamlık başvuru işleminde doğrudan teslim edilir. E-devlet başvurusunda ise her hangi bir belge temin etmeye gerek yoktur. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kaymakamlık bünyesindedir. Başvuru esnasında şu belgeler istenir:

  • Başvuru işlemini aileden her hangi biri yapabilir. Bu kişi 18 yaşını geçmiş olmalıdır. TC kimliği olmadan başvuru yapılamaz.
  • Evde mağdur olanlar başvuru esnasında belirtilmeli ve mağdur belgesi hazır olmalıdır.
  • Kaymakamlık tarafından verilen başvuru formu ve gelir testi güncel bilgiler çerçevesinde doldurulmalıdır.

Başvuru yapan kişi tarafından diğer aile yardımı başvurusu için gerekli belgeler temin edilir ve teslim edilir. Form doldurulduktan sonra başvuru gerçekleşmiş olur.

Diğer Aile Yardımı Şartları

Türkiye sınırları içerisinde yardım almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yardım şartları aynıdır. Diğer aile yardımı şartları yardımın geçerli olması için önemlidir. Yardım almak isteyenler;

  • Yardımlar sadece TC vatandaşlarını kapsamaktadır. TC vatandaşlığı başvurusu yapanlar veya vatandaşlığa geçemeyenler başvuramaz.
  • Başvuru işlemlerinde 18 yaş sınırı vardır ve 18 yaşından küçükler başvuru yapamaz.
  • E-devlet sisteminde görülen adreste ikamet etme zorunluluğu vardır. Adres değiştirenler e-devlet üzerinden adres değişikliğini yapmalıdır.
  • Gelir testi bilgileri güncel bir şekilde sisteme eklenmelidir.

Başvuru işlemlerinde diğer aile yardımı şartları yerine getirildiğinde değerlendirmeye alınır. Geliri az olan ailelerin başvuruları kabul edilir.

Diğer Aile Yardımı Kaç Ayda Bir Veriliyor?

Giderler her zaman için düzenli bir şekildedir ve her ailenin sabit gideri vardır. Buna karşılık sabit bir gelir gerekir. Sabit geliri olmayan aileler giderleri karşılayamaz ve geçim sıkıntısı çeker. Peki, diğer aile yardımı kaç ayda bir veriliyor? Bu yardım bir kereye mahsus olacak şekilde verilmektedir. Başvuru işlemi sonrasında kabul edilen başvuru sahiplerine PTT ödeme sistemi üzerinden nakit ödeme yapılmaktadır.

Yardım almaya hak kazanan kişiler kimliği ile birlikte PTT’ye giderek yardımı tahsil edebilir. Bu yardım sürekli olmayan dönemsel yardım kategorisinde değerlendirilmektedir.

Diğer Aile Yardımı Yardımın Durumu Başvuru Ne Demek?

Parasal sıkıntı çeken aileler için hazırlanan bu yardım ihtiyaç sahibi aileleri kapsar. Diğer aile yardımı yardımın durumu başvuru ne demek diye sorarsanız, tek seferlik diğer aile yardımı, her zaman için başvuru kategorisinde değerlendirilir. Yardımın durumu ise kabul veya reddedilme durumunu göstermektedir.

Yardımla ilgili diğer önemli bir konu ise başvurudur. Başvuru işlemleri kişisel online e-devlet platformu üzerinden yapılabilir.

Diğer Aile Yardımı Tamamlandı Ne Demek?

İnternet üzerinden yapılan başvurularda sorgulama yine internet üzerinden yapılır. Diğer aile yardımı tamamlandı ne demek mesajı alınırsa bu durumda yardım ile ilgili inceleme tamamlandı anlamına gelir.

Başvuru işlemi sonrasında sorgulama yapılmalıdır. Diğer aile yardımı tamamlandı ne demek mesajı alındığında yardım başvurusu işlemi tamamlandı demektir.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu