Maddi Yardım

İBB Yardım Çeki (Kartı) Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB yardım çeki belediye tarafından ihtiyaç sahiplerinin tespiti sonrasında, İstanbul  il sınırları içerisinde yaşayan ve maddi sıkıntı içerisinde olan geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla yapılmış bir çalışmadır.

İBB yardım çeki ile birlikte aylık olarak gıda, erzak ya da temel ihtiyaçlarının karşılanması sağlanmaktadır. Özellikle son zamanlarda işsiz kalanlara ve maddi imkanı olmayanlara yapılması da, bu vatandaşlarımızın bir nebze de olsa ihtiyaçlarını karşılamasına yarıyor.

İBB Yardım Çeki Ne Kadar?

İBB yardım çeki ne kadar? Belki de ihtiyaç sahibi vatandaşların en çok sorduğu soruların başında geliyor. Çünkü maddi imkanı kısıtlı olan vatandaşlarımızın ne kadar çok yardım alırsa o kadar rahat edeceği dönem içerisinde olacağı biliniyor.

İBB yardım çeki handen haneye değişkenlik göstermektedir. Yardım çekleri ihtiyaçlık durumuna göre belirlenmektedir. 50 TL, 100 TL ve 150 TL olmak üzere verilmektedir. Ancak ilk defa İBB yardım çeki alacak olanlar da 200 TL’lik yardım çeki almaktadır.

İBB Yardım Çeki Sorgulama

İBB yardım çeki sorgulama işleminizi yapmak için 2 farklı yöntem bulunuyor. Bunların ilk ALO 153 Beyaz Masa telefon numarasını arayıp, sizden istenen bilgileri ilettikten sonra sorgulama işleminizi yapabiliyorsunuz.

Bunun dışında İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım çeki sorgulama işleminizi Başvuru Sonucu İzleme https://sosinc.ibb.gov.tr/Basvuru/BasvuruSonucuIzleme internet sitesinden de gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Yardım Çeki Başvuru Formu

İBB yardım çeki başvuru formu olarak öncelik artık online başvuru yapabiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken tek işlem İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait sosyal yardım başvuru yapabileceğiniz https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru internet sitesine girmeniz olacaktır.

Başvuru sırasında sizden bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmanız gerekiyor. Sizden;

 • T.C. kimlik no
 • İsim
 • Soyisim
 • Doğum tarihi (gün/ay/yıl)
 • Covid-19 durumu

Bilgileri isteniyor. Bu bilgileri doldurduktan sonra alt kısımda onaylamanız istenilen bilgi verilerinizin işlenmesini kabul etmeniz istenmektedir. Daha sonra kaydet ve devam et seçeneğiyle gerekli başvuruyu yapabilirsiniz.

İBB Yardım Çeki Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB yardım çeki başvurusu nasıl yapılır? Bu konuda herhangi bir bilgisi olmayan vatandaşlarımıza başvuruların 3 farklı yönden yapıldığını belirtelim. Belediyenin ek hizmet binalarına giderek bizzat başvuru yapılabilir. Ancak son zamanlarda yaşanan olaylardan sonra telefon ya da online olarak başvuru yapılması daha sağlıklı olacaktır.

İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama yazımızı inceleyip, başvuru için gerekli bilgiyi alabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? Kimlere Verilir? Başvuru Şartları Nelerdir?

İBB Nakit Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman Yatar? Kimlere Verilir?

İBB Faizsiz Destek Avans Kampanyası Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Şartları Nelerdir?


İBB Yardım Çeki İçin Başvuru Yöntemleri

 1. Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece’de bulunan Sosyal Yardım Hizmet Binaları’na gidilerek başvuru yapılabilir.
 2. ALO 153 Beyaz Masa telefon numarası aranarak başvuru yapılmaktadır. Ayrıca gereken bütün bilgiyi ALO 153 numaralı telefondan da alabilirsiniz.
 3. Belediyenin resmi başvuru sitesi olan https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresinden de başvurularınızı yapabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Çeki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım çeki, İstanbul il sınırları içerisinde yaşayan ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara yönelik yapılan ve temel ihtiyaçlarının karşılanması sağlanan yardımdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım çeki almak için öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor.

Başvuru yapıldıktan sonra belediye yetkilileri tarafından ön incelemeye gireceksiniz. Ön inceleme olumlu olarak sonuçlandıktan sonra yardım çekinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

İBB Alışveriş Çeki

İBB alışveriş çeki anlaşmalı bütün marketlerde geçerlidir. İstanbul’da bulunan bütün zincir marketlerde neredeyse İBB alışveriş çekinizi temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için kullanabilirsiniz. İBB alışveriş çekiyle tütün ve alkol ürünlerinde kesinlikle alamazsınız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı ile ihtiyaç sahibi maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlar, temel ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Anlaşmalı marketlerde gıda, erzak ya da temizlik ürünlerinin alışverişlerini yapabilirler.

İBB Yardım Kartı Başvuru

İBB yardım kartı başvuru yapmak için ihtiyaç sahibi olmanız gerekmektedir. İBB yardım kartının amacı maddi sıkıntı yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşların temel gıda ve temizlik ürünlerinin alışverişini yapmaları için yapılan yardımdır.

İBB yardım kartına başvuruyu 3 farklı yöntemle yapabilirsiniz. ALO 153 Beyaz Masa telefon numarasını arayarak, Hizmet binalarına giderek ya da internet üzerinden online başvuru yapılmaktadır.

İBB Yardım Kartı Ne Zaman Gelir?

İBB yardım kartı ne zaman gelir? İBB yardım kartına başvuru yaptıktan sonra sizi belediye personeli ön incelemeye alacaktır. İnceleme tamamlanıp, başvurunuz olumlu sonuçlandıktan sonra kartını 7 iş günü içerisinde teslim edilecektir.

İBB Yardım Kartı Alma Şartları Nelerdir?

İBB yardım kartı almak için bazı şartları sağlıyor olmanız gerekiyor. Bu şartlar;

 • İstanbul il sınırları içerisinde ikamet etmek
 • Sosyal güvence olmaması
 • İşsiz olmak
 • İhtiyaç sahibi olduğunuzun kanıtı
 • Kadın vatandaşların eşlerinin vefat etmesi ya da ayrı olması
 • Üzerinize herhangi bir taşınır ya da taşınmaz mülk olmaması
 • Engelli
 • Kimsesiz
 • Yaşlı
 • Bakıma muhtaç kişiler

Yukarıdaki şartları karşılamanız durumunda İBB yardım kartı alma hakkına sahip olabilirsiniz.

1/5 - (1 Oy )

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu