Belediye Yardımları

İBB Burs Ne Zaman. Kimler Başvurabilir?

İBB Burs Ne Zaman. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu. İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır. İBB Burs Kimler Alabilir. İBB Burs Şartları Nelerdir. İBB Burs 2. Taksit Ne Zaman Yatacak

İBB Burs Ne Zaman. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Ülkemizde öğrencilere destek olabilmek için birçok kurum ve kuruluş burs vermektedir. Burs veren bu kurumlar arasında yer alan İBB burs yardımları ile okumakta olan öğrencilere yardım etmeyi hedeflemektedir. Bu öğrencilerin giderlerine bir nebze de olsa katkıda bulunarak yardımcı olmak istemektedir.

Belediyeye başvurularını yapmak isteyen öğrenciler ise başvuruların ne zaman başlayacağı hakkında internette araştırma yapmaya başlamışlardır.

Açıklanan tarihe göre başvuru işlemlere 5 Ekim tarihinden itibaren başlamıştır. İBB burs başvurusu ne zaman olduğu hakkında soru soran öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise başvuru tarihlerinin ne zaman biteceği ile ilgili olmalıdır.

Bu doğrultuda yapılan açıklamada ise başvuru işlemlerinin 22 Ekim tarihinde sona ereceği bildirilmiştir. Yardım almak amaçlı yapılan tüm başvurularda için olduğu gibi gerekli belgeler titizlikle incelenmekte ve başvuru sonucunda uygun bulunan kişiler yardım almaya hak kazanmaktadır.

Kurum veya kuruluş fark etmeksizin en temel amacın yardıma ihtiyacı olan asıl kişilere ulaşmak olduğu düşünülürse, burada da durum aynı şekildedir ve bu doğrultuda başvuru işlemleri incelenerek başvuru sahiplerinin burs kazanıp kazanamayacağı değerlendirilir.

Devlet Ödemeleri  İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Erzak ve Ramazan Paketi Kolisi Desteği
İBB Burs Ne Zaman. Kimler Başvurabilir Başvuru Formu
İBB Burs Ne Zaman. Kimler Başvurabilir Başvuru Formu

İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır

Gençlerin merakla beklemekte olduğu İBB burs başvurusu 5 Ekim’den itibaren başvurulara açılacak. Yapılan başvurular sonucunda işlemleri kabul edilen öğrenciler için 3 taksitte olmak üzere bursları hesaplarına yatırılacaktır.

Gerekli işlemler için başvuru yapacak olan gençlerin internet sitesi aracılığı ile başvurularını yapmaları mümkündür. Arama çubuğuna yazılacak olan “ gencuniversiteli ” araması yapılarak girilecek olan sayfa içerisinde başvuru yapacak olan kişilerden istenen bilgilerin düzgün bir şekilde girilmesi gerekmektedir.

Başvuru sırasında kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası istenmektedir. Bunun yanında anne veya babanın Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile birlikte kişinin kendi adı ve soyadı da doğru bir şekilde sisteme girilmesi istenilmektedir. Son işlem olarak ise kişiye gelecek olan doğrulama kodunun da doğru bir şekilde girilmesi halinde başvuru işlemi gerçekleşecektir.

İBB Burs Kimler Alabilir

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmekte olan bursu almaya hak kazanabilmek için öğrenciler üniversiteye gitmesi gerekmektedir. Bunun yanında sadece gençlerden başvuru esnasında istenilecek olan belgeler de bulunmaktadır. Başvuru esnasında istenilecek olan belgeler şu şekildedir:

 • Başvuruyu yapan kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Başvuru yapan kişinin nüfus kaydı örneği (sabıka kaydı için),
 • Başvuru yapan kişinin öğrenci belgesi,
 • Başvuru yapan kişiye ait bursluluk belgesi,
 • Başvuru yapan kişinin disiplin belgesi,
 • Başvuru yapacak olan kişinin ailesine ait, maddi durumlarını gösterecek olan belgeler,
 • Eğer aile içerisinde veya kendisinde engellilik raporu bulunuyor ise engelli raporu fotokopisinin yanında getirilmesi gerekir,
 • Kişinin kardeşi okuyor ise aynı şekilde belgelerinin getirilmesi gerekir. Okuyan kardeş açıktan eğitimine devam ediyorsa gerek yoktur,
 • Burs verilmesi hâlinde öğrencinin parayı alabileceği banka hesap bilgilerinin belgesi teslim edilmeli,
 • Öğrencinin kendisine ait olan İstanbul kart bilgisinin verilmesi,
Devlet Ödemeleri  Bitlis Belediyesi Yardım Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan, kişiye ait tüm bilgiler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gereğince hareket edilerek korunacaktır.

İBB Burs Şartları Nelerdir

İBB burs alma şartları sağlanıyorsa, üniversite öğrencileri başvuru işlemlerini yapabileceklerdir. Belediyenin verecek olduğu yardımdan yararlanabilmek isteyen öğrencilerin taşıması gereken genel şartlar şu şekildedir:

 • Başvuruyu yapan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Başvuruyu yapacak olan öğrencinin veya öğrencinin birinci dereceden yakınlarından birisinin İstanbul’da yaşıyor olması gerekmektedir.
 • Burs yardımından faydalanabilmek isteyen öğrencilerin ön lisans veya lisans öğrencisi olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin aktif bir şekilde öğrenim hayatına devam ediyor olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan öğrencinin devlet üniversitesinde öğrenim hayatına devam ediyor olması gerekmektedir. Özel veya vakıf üniversitelerinde aktif eğitime devam eden öğrencilerin %100`lük burslu olması gerekmektedir.
 • Burs yardımı almak isteyen öğrencinin kendisinin ve ailesinin maddi açıdan desteğe ihtiyacının olduğunu kanıtlayan belge ile başvuru yapması gerekmektedir.

Yukarıda sayılan koşulları taşıyan öğrenciler için başvuru yapılması halinde gerekli burs yardımı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacaktır. Bunun yanında İBB burs alma şartları açısından sıkıntısı olmayan öğrencilerden bazıları ise başvuru yapsa dahi kabul edilmemektedir. Başvuru yapamayacak öğrenciler şu şekildedir:

 • Üniversite öğrencisi olmasına rağmen eğitimine açık öğretimden devam ediyor olması,
 • Eğitim hayatına uzaktan öğretim görerek devam eden kişiler,
 • Ücretli değişim programı ile eğitim hayatına devam eden kişiler,
 • Tüm koşulları karşılamasına rağmen 25 yaşına geçmiş olan kişiler
 • Öğrenim hayatında yapmış olduğu yüz kızartıcı suçları bulunan kişiler,
 • Aynı şekilde yüz kızartıcı suçu olan ve bu yüzden hüküm giymiş olan kişiler,
 • Eğitim hayatına yüksek lisans ve doktora öğrencisi olarak devam etmekte olanlar kişiler burs yardımlarından faydalanamamaktadırlar.
Devlet Ödemeleri  Aksaray Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

İBB Burs 2. Taksit Ne Zaman Yatacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilmekte olunan burs yardımlarından faydalanacak olan üniversite öğrencilerinin almış oldukları ilk burs yardımı taksitinden sonra sormuş oldukları soru İBB burs 2. taksit ne zaman yatacak olmaktadır. Belediye tarafından verilmekte olan ikinci taksitler, Şubat ayında 1000 TL olarak verilmektedir.

İBB Burs Ne Kadar

Gerekli başvuruları yapmak koşullarını sağlayan ve başvuru işlemleri onaylanan üniversite öğrencileri verilmekte olan İBB burs ne kadar sorusunu sormaktadırlar. Bu doğrultuda bakıldığı zaman geçen sene İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen burs yardımı ödemesi 3200 TL olmuştu.

Verilen yardım sene içerisinde 3 taksit olarak aktarılmaktadır. Birinci taksitler aralık ayında ödenmekte ve hesaplara 1200 TL’lik ödeme yapılmaktadır. İkinci taksitler ise şubat ayında yapılmaktadır ve bu seferki ödeme 1000 TL’lik olmaktadır. Üçüncü taksit için ödeme ise mayıs ayında yapılmaktadır ve bu ayda yapılan ödemenin miktarı da 1000 TL’dir.

Üst paragrafta belirtilmiş olan yardım miktarı geçen sene burs yardımı verilen öğrencilere ödenen ücrettir. Bunun yanında bu sene de ödenecek olan miktarın dönem boyunca 75.000 öğrenciye ödenmesi planlanmaktadır ve her öğrenci için 3 taksitte olmak şartı ile 4500 TL’lik burs yardımı yapılacaktır.

3 taksitin her birinde 1500 er TL’lik ücretler halinde alınacaktır. Geçen yıl burs yardımından yararlanan üniversite öğrencileri de bu sene burs başvurusunda bulunmalıdırlar.

Öğrencilere 3000 TL Destek için https://www.devletodemeleri.com/universiteyi-kazanan-ogrencilere-3000-tl-destek/ Tıklayın.

5/5 - (3 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu