Güncel

EYT Başvuru Nasıl Yapılır?

EYT Başvuru Nasıl Yapılır? EYT Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? EYT İlk Maaş Ne Zaman Yatacak? EYT Prim Gün Sayısı Ne Kadar?

EYT Başvuru. Emeklilikte yaşa takılanlar yasa tasarısı olarak bilinen EYT kanunu meclise sunuldu ve çeşitli şartların öne sürülmesiyle kabul edildi. Kademeli prim günleri hesaplanarak insanlar yaşa takılmadan emekli olabilecek.

EYT Başvuru Nasıl Yapılır?
EYT Başvuru Nasıl Yapılır?

Yaklaşık 2 milyon 250 binden fazla kişiyi etkileyen bu kanun, bazı şartları içermektedir. İnsanlar EYT başvurularını e-devlet üzerinden ya da SGK müdürlüklerine bizzat giderek yapabilecek. 

EYT Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emeklilikte yaşa takılanların uzun süredir uğraştığı yasa tasarısı meclise taşındı ve ardından yapılan çalışmalar sonucunda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından onaylandı. Yapılan düzenlemelere göre milyonlarca vatandaş yaş sınırına takılmadan belli prim gün sayısını doldurmak suretiyle emekli olabilecek durumdadır.

Ancak 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişleri olmalı ve prim gün sayıları kanunda belirtilen süreler içerisinde yatırılmalıdır. EYT başvurularının nasıl yapılacağı ise milyonlarca kişi tarafından merak edilmektedir. Başvuruları yapılan açıklamalara göre e-devlet üzerinden ya da SGK il, ilçe müdürlükleri tarafından alınacak. 

Benzer İçerikler

Devlet Ödemeleri

EYT Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

EYT yasa tasarısı meclisten geçtikten sonra milyonlarca kişi yaşa takılmadan emeklilik hayalleri kurmaya başladı. Peki EYT emeklilik başvurusu nasıl yapılır? Gerekli şartları sağlayan herkes e-devlet üzerinden de kolayca başvuruda bulunabilir. Ayrıca SGK il veya ilçe müdürlüklerine giderek emeklilik dilekçesi verdikten sonra prim gün sayılarını hesaplatabilir. E-devlet üzerinden EYT emeklilik başvuruları ise aşağıdaki gibi yapılmaktadır;

  • Kişisel bilgilerinizi kullanarak e-devlet uygulamasına giriş yapınız.
  • Arama kısmına emekli, gelir ya da aylık kelimelerinden birini yazarak karşınıza çıkan gelir, aylık ödenek talep belgesi kısmına tıklayınız.
  • Açılacak olan sayfada yeni başvuru sekmesi kısmına geliniz.
  • Yeni başvuru sekmesinde size tahsis talep türü sorulacaktır. Burada yaşlılık aylığı kısmını seçmelisiniz.
  • SGK kapsamında aylık almayı istiyorsanız 4A SGK, eğer BAĞ-KUR kapsamında aylık almayı tercih edecekseniz 4B BAĞ-KUR kısmını seçmelisiniz. 
  • En alt kısımda karşınıza çıkan başvur butonuna tıklayarak açılan sayfada T.C. kimlik bilgilerinizi giriniz. Bazı durumlarda otomatik olarak da gelebilir. 
  • Emekli maaş ödemenizin yapılacağı bankayı seçtikten sonra diğer iletişim bilgilerinizi de eksiksiz şekilde doldurduktan sonra başvurunuzu yapmış olacaksınız. 

EYT İlk Maaş Ne Zaman Yatacak?

Emeklilikte yaşa takılanlar meclisten geçen yasa ile birlikte başvurularını yapıp primlerini hesapladıktan sonra dilekçelerinin tamamlanmasının ardından ilk maaşlarını Mart ayının birinden itibaren alabilecekler. Yapılan açıklamaya göre meclisten EYT emeklilerinin maaşlarını Mart ayından itibaren alabilecekleri duyurulmuştu.

Hesap edilen aylık miktarları tanımlanan banka hesaplarına yatırılacak. Vatandaşlar hesap kartlarıyla ya da PTT üzerinden emekli aylıklarını alabilecek. 

EYT Prim Gün Sayısı Ne Kadar?

EYT yasa tasarısı meclisten geçtikten sonra 2,5 milyona yakın vatandaş prim günlerini hesaplamaya başladı. Borçlandırmalarını ödemeye koyulan insanlara bu sefer de kademeli prim gün sayısı şartı getirildi. Yapılan açıklamalara göre 5000 ile 5975 prim gün sayısını dolduranlar ve 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olanlar diğer detayları da sağladıktan sonra yaş sınırına takılmadan emekli olabilecek. 

EYT E-Devlet Nasıl Bakılır?

E-devlet üzerinden ya da SGK il veya ilçe müdürlüklerine giderek EYT emeklilik dilekçelerini veren vatandaşlar başvuru takiplerini e-devlet aracılığıyla kolayca yapabilecek. Bunun için kişisel bilgilerinizi kullanarak e-devlete giriş yaptıktan sonra arama kısmına emeklilik sorgulama yazarak karşınıza çıkan kısımda emeklilik durum bilgilerinizi takip edebileceksiniz.

Ayrıca SGK il ya da ilçe müdürlüklerinde çalışan emeklilik bürolarındaki memurlardan da durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. 

5/5 - (5 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu