Maddi Yardım

EYT Maaşları Ne Zaman Yatacak?

EYT Maaşları Ne Zaman Yatacak?. EYT İlk Maaşı Ne Zaman Yatacak? EYT İlk Maaşı Ne Kadar? Emeklilikte Yaş Sınırı Kaç Oldu? 5000 TL EYT maaşı ne zaman yatacak?

EYT Maaşları Ne Zaman Yatacak?

EYT, yani erken emeklilikte yaş takılıp emeklilik hakkını kazananlar ilk emeklilik maaşlarını ne zaman alacaklarını merak etmeye başladılar.

1999 öncesi çalışmaya başlayanlar, aynı zamanda hem yaş haddini hem de prim haddini dolduran vatandaşlar EYT ilk maaşı ne zaman yatacak sorusuna cevap istiyorlar. Eyt maaşı gününü dört gözle bekleyen vatandaşlar için Türkiye Cumhuriyeti Devleti yeşil ışık yaktı.

Bu maaş gününde parayı çekebilmek için, kadınlar 20 yıl erkekler ise en az 25 yıl çalışmış olması gerekiyor. Eğer Aralık 2022 ayında, EYT kanunu meclisten geçebilirse ve onay görürse, yaşa takılan vatandaşlar 8 Eylül 2024 tarihinde ilk maaşlarını çekmiş olacaklar.

Bu verilecek olan maaşı çekmek için öngörülen başvuru süresi ise bir yıldan fazla olmayacaktır. Yani bu verilen tarihten sonra bir yıl boyunca başvuru hakkınızı kullanabileceksiniz.

EYT maaşı, başvuruyu takip eden ilk ay içerisinde çekilebilir. Bu konu hakkındaki tüm bilgileri öğrenmek için https://www.eyt.org.tr/ sitesine hızlı ve güvenilir şekilde giriş yapıp bu konu hakkındaki tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. Ayrıyeten bu site üzerinden üyelik kaydınızı gerçekleştirebilir ve tüm erken yaşta emeklilik haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

EYT İlk Maaşı Ne Zaman Yatacak
EYT İlk Maaşı Ne Zaman Yatacak

EYT İlk Maaşı Ne Kadar?

Aralık 2022 yılında çıkacak yasaya odaklanan EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar, aynı zamanda da EYT ilk maaşı ne kadar olacak diye merak içinde kaldılar. Eğer, emekli olacak kimseler, devletin belirlediği tüm şartları yerine getirirlerse alacakları ortalama emekli maaşı, 3.500 Türk Lirası ile 5.000 Türk Lirası arasında bir miktar olacak.

Bu belirlenen miktarın ise, önümüzdeki yıllarda artıp artamayacağına dair hala kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu şartlardan en önemli olan şey, prim günü ve sigorta gününü doldurmaktır. Bunun için aranan şartları genel bir şekilde özetlemek gerekirse bu şartlar;

  • Bağ-kurlu erkek çalışanlar için 25 yıl çalışma günü,
  • Bağ-kurlu Kadın çalışanlar için 20 yıl çalışma süresi şartı vardır.
  • Bağ-kurlu erkek çalışanlar prim günü 9.000 gün iken
  • Bağ-kurlu kadın çalışanlar 7.200 prim günü Şartı kesinlikle aranıyor.

Bu yasa, 1 Ekim 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı sosyal sigortaları ve genel sağlık sigortası kanunu ile emeklilik yaşı kademe kademe yükseldi ve prim ödeme günü çoğalmaya başladı. Ama bazı koşullarda 5 yıl çalışıp emekli olmanız da mümkündür. Bunun için SGK’ ya gerekli başvuruları yaptıktan sonra en az 1.800 gün prim ödeme şartınız bulunuyor. Aksi halde erken emeklilik yasalarından hiçbir şekilde fayda sağlayamıyorsunuz.

Emeklilikte Yaş Sınırı Kaç Oldu?

Emeklilikte yaş sınırı kaç oldu sorusunun cevabını merak eden vatandaşlar için konuyu şu şekilde açıklayabiliriz. Bu sene açıklanan EYT şartları ile birlikte, bu seneden itibaren çalışmaya başlayan erkekler ise 64 yaşında, kadınlarsa 62 yaşında emekli olabileceklerdir.

1999 senesinden önce çalışmaya başlayanlar erkekler de yaş şartı 60 olarak belirlenirken bu durum kadınlar için 4.500 gün çalışması takribi olarak 12 buçuk yıl çalıştıktan sonra emekli olabilmesi için 58 yaşını tamamlamış ve 25 yıldan beri faal olarak sigortalı olma şartı isteniyor.

8 Eylül 1999 öncesinden itibaren çalışmaya başlayanlar, emeklilikte yaşa takılıp sigorta gününü tamamladığı takdirde prim günü dolmadığı için emekli olamıyorlardı. Erken yaşta emeklilik sorununa 2022 senesi aralık ayında çözüm getirecek olan hükümet, çalışanların yüzünü güldürecek. %1 oranında iş kazası geçiren ve meslek hastalığına yakalananların da primleri ödeniyor.

Aynı zamanda herhangi bir yerde staj yapan ve bunu belgeleyen kişilerin de çalıştıkları zamanlar, prim gününe dönüşüyor.  Hal böyle olunca da artık çıraklar ve stajyerler de erken emeklilikte yaşa takılanlar kapsamına alındı. Ancak ortaöğretim ve lise stajları prim gününden sayılmamaktadır.

Bu konudan mustarip olanların sesini duyan Çalışma ve Sosyal politikalar bakanı Vedat Bilgin, en kısa zamanda bu konuya da bir açıklık getireceklerinin müjdesini staj öğrencileri ile paylaştı. Ama bu konu hakkındaki kanun tasarısının meclise ne zaman gireceğine dair hala net bir bilgi bulunmamaktadır.

Türkiye de erken emeklilikte yaşa takılanların sayısı Mayıs 2022 itibari ile 4 milyon 683 bin 441 kişi oldu.

4.6/5 - (8 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu