Belediye Yardımları

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu. Elektrik Yardım Desteği Ne Kadar? Doğalgaz Tüketim Desteği Nasıl Alınır? Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı Kimlere Verilir?

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Devlet kurum ve kuruluşları dar gelirli ailelere ayni ve nakdi olmak üzere çeşitli sosyal yardımlarda bulunmaktadır. Elektrik tüketim desteği de bu yardımlardan bir tanesidir.

Bu destek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere verilmektedir. Yardımın tutarı ise aile içerisinde yer alan birey sayısına göre değişiklik göstermektedir.  Örneğin 5 kişilik bir ailenin alacağı yardım tutarı 216 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Dar gelirli vatandaşlar, elektrik tüketim desteği nasıl alınır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Elektrik tüketim desteği alabilmek için bakanlığa bağlı il müdürlüklerini ziyaret edebileceğiniz gibi aynı zamanda https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine giderek gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Başvurunuzun onaylanması durumunda yardım tutarı PTT hesabınıza yatırılacaktır. PTT şubelerini ziyaret ederek elektrik tüketim desteğini kolayca çekebilirsiniz.

elektrik fatura desteği
elektrik fatura desteği

Elektrik Yardım Desteği Ne Kadar?

Elektrik yardım desteği ne kadar sorusu, elektrik tüketim desteği almak isteyen vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Elektrik tüketim desteği ailelere nakit para şeklinde verilmektedir. 2022 yılı itibarıyla dar gelirli vatandaşlara verilen elektrik tüketim desteğinin tutarı ise şu şekilde sıralanabilir:

 • 1-2 kişilik ailelere 108 TL
 • 3 kişilik ailelere 144 TL
 • 4 kişilik ailelere 180 TL
 • 5 ve üzeri üyesi bulunan ailelere 216 TL

Elektrik tüketim desteğine başvuruda bulunan ve olumlu sonuç alan aileler, yukarıda belirtilen tutarları PTT şubelerine giderek çekebilecektir.

Aynı zamanda ailelerin bu yardımı alabilmeleri için bazı şartları taşımaları gerekir. Belirlenen şartları taşıyan aileler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresi üzerinden form doldurarak elektrik tüketim desteğine başvuruda bulunabilmektedir.

Elektrik Tüketim Desteği Kimlere Verilir?

Elektrik tüketim desteği kimlere verilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu yardımdan faydalanabilecek olan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup elektrik faturalarını ödemekte zorlanan dar gelirli aileler
 • 65 yaşını dolduran ve yardıma muhtaç durumda olan yaşlı vatandaşlar
 • Güçsüz ve kimsesiz vatandaşlar
 • Eşi vefat etmiş dul ve yoksul kadınlar
 • Yetimler ve öksüzler
 • Doğum yardımından faydalanan vatandaşlar ile kronik bir hastalığa sahip olan vatandaşlar
 • Engelliler ve afetzedeler
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan zor durumdaki vatandaşlar

Eğer sizler de yukarıda sıraladığımız gruplardan herhangi birine dahilseniz elektrik tüketim desteğinden faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve istenen şartları öğrenmek için cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını aramanız mümkündür. Bakanlık yetkilileri sizlere dilediğiniz her konuda bilgi verecektir. Aynı zamanda https://www.aile.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/elektirik-tuketim-destegi/ adresine giderek aklınıza takılan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Doğalgaz Tüketim Desteği Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardıma muhtaç durumda olan dar gelirli vatandaşlara pek çok sosyal yardımda bulunmaktadır. Doğalgaz tüketim desteği de bu yardımlardan bir tanesidir. Kış aylarının yaklaşması ile birlikte dar gelirli vatandaşların ısınma ihtiyacı da artmaktadır.

Doğalgaz tüketim desteği nasıl alınır sorusu ise ısınma ihtiyacını karşılamak isteyen aileler tarafından pek çok kez sorulur.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen ısınma yardımından faydalanabilmek için bakanlığa bağlı il müdürlüklerine gidebilir veya https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresi üzerinden belirtilen işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Her iki şekilde de başvurunuz alınacak ve sonuçlandırıldığı takdirde tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Bu süreçte yönlendirme isteyebilmek için ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını aramanız mümkündür.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz yardımından faydalanabilmek için öncelikle bir doğalgaz yardımı başvuru formu doldurmanız gerekecektir.

Bu formu doldurmak isteyen vatandaşlar kendilerine en yakın il müdürlüklerini veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasını ziyaret edebilmektedir. Aynı zamanda e-devlet üzerinden başvuru formunu doldurmak mümkündür.

E-devlet üzerinden form doldurabilmek için internet tarayıcınızdan https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine gitmeniz gerekecektir. Ardından ‘’Yeni Başvuru’’ butonuna tıklamalı ve sizlerden istenen işlemleri gerçekleştirmelisiniz.

Başvurunuz alındıktan sonra 30 gün içerisinde geri dönüş yapılacak ve onay alınması durumunda yapmanız gereken işlemler sıralanacaktır. Yardım tutarı ise belirlenen süreler boyunca PTT hesabınıza yatırılır.

Doğalgaz Tüketim Desteği Yardımı Kimlere Verilir?

Doğalgaz tüketim desteği yardımı kimlere verilir gibi sorular pek çok kez sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Doğalgaz tüketim desteği yalnızca belirli şartları taşıyan dar gelirli vatandaşlara verilmektedir. Bu destekten faydalanabilecek olan kişiler şunlardır:

 • Muhtaçlık sınırının altında yaşam süren Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 • Dar gelirli olup ısınma ihtiyacını karşılamakta zorlanan vatandaşlar
 • Dul kadınlar, yetimler, öksüzler
 • Engelliler ve afetzedeler
 • Kronik hastalık nedeniyle çalışamayan vatandaşlar
 • 65 yaşın üzerinde olup yardıma muhtaç olan dar gelirli vatandaşlar
 • Sosyal güvencesi olmayan ve uzun zamandır işsiz olan vatandaşlar

Yukarıda sıralanan kişiler, başvuruda bulunmaları durumunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz tüketim desteğinden faydalanabilmektedir. Eğer sizler de gerekli şartları taşıyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresi üzerinden başvurunuzu ileterek bu yardımdan kolayca faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve sorularınıza yanıt bulmak için cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı çağrı merkezini aramanız mümkündür.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Bakanlık tarafından dar gelirli vatandaşlara verilen doğalgaz yardımından yararlanmak isteyen aileler, doğalgaz yardımı ne kadar sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır.

Doğalgaz yardımının tutarı 450 TL’den başlayarak 1150 TL’ye kadar değişiklik göstermektedir. Hane içerisinde yer alan birey sayısı ve ailenin muhtaçlık durumu bu tutarı doğrudan etkileyecektir. Eğer bu yardımdan faydalanmak istiyorsanız öncelikle başvuru şartlarını sağlamanız gerekir.

Başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlar, internet tarayıcısı üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine giderek başvurularını ilgili birimlere iletebilmektedir. Başvurunuzun onaylanması durumunda ilgili tutar PTT hesabınıza yatırılacaktır.

Kimlik kartınız ile birlikte PTT şubelerine giderek bu yardım tutarını kolayca çekebilirsiniz. Bu süreçte yardım alabilmek için cep telefonunuzdan ALO 144 numaralı sosyal yardım hattını aramanız yeterli olacaktır.

5/5 - (18 Oy )

2 Yorum

 1. Durumum yok evim kira eşim çalışmıyor elektrik faturamı zor ediyorum maddi manevi çok zordayım şu anda da elektrik borcum var su faturası borcum var yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu