Sosyal Yardım

Anne Kart Başvuru

Anne Kart Başvuru. Anne Kart Nedir? Annelik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Anne Bebek Kartı Nasıl Çıkarılır? Anne Kart Ne Kadar Sürede Çıkar? Anne Kart Ücreti Ne Kadar?

Anne Kart Başvuru

Anne kart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 0 – 4 yaş arası çocuğu olan annelere verilen bir karttır. Bu kart sayesinde çocuk sahibi olan anneler toplu taşımadan ücretsiz bir şekilde yararlanabilmektedir.  Anne kart başvuru ise bu gereklilikleri taşıyan anneler tarafından araştırılan bir konudur. Anne karta başvurabilmek için kullanabileceğiniz iki yöntem bulunur.

Anne kart başvurusunda bulunabilmek için İstanbul kart başvuru merkezlerini ziyaret edebilir veya belediyenin web sitesine giderek online ortamda başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer online ortamda başvuru yapmak istiyorsanız, öncelikle kişisel bilgileriniz ile sisteme kayıt olmanız gerekecektir. Halihazırda bir kaydınız varsa yalnızca giriş yaparak anne karta başvuruda bulunabilirsiniz.

Anne Kart Başvuru Nasıl Yapılır
Anne Kart Başvuru Nasıl Yapılır

Anne Kart Nedir?

Anne kart nedir sorusu İstanbul’da ikamet eden vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Anne kart; 0 – 4 yaş arasında çocuk sahibi olan annelerin kullanabildiği ücretsiz bir ulaşım kartıdır. Anneler bu kartı kullanarak metro, metrobüs, vapur ve tren gibi toplu taşıma araçlarını ücretsiz olarak kullanabilmektedir. 0 – 4 yaş arası çocuğu olan anneler bu karta sahip olabilmek için öncelikle bir başvuruda bulunmalılardır.

Anne kart ile çocuk sahibi olan annelerin İstanbul içerisinde diledikleri gibi ulaşım hizmetlerinden faydalanmaları amaçlanmaktadır. 2022 yılı itibarıyla İstanbul’da 100,000’den fazla annenin bu kartı kullanarak ulaşım hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalandığı bilinmektedir. Eğer sizler de gerekli şartları taşıyorsanız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen anne karta başvuruda bulunabilirsiniz.

Annelik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Annelik kartı başvurusu nasıl yapılır sorusu, pek çok kişi tarafından sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Anne kart başvurusunda bulunabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekir:

  • İstanbulkart web sitesine giderek giriş yap butonuna tıklamalısınız.
  • Telefon numaranızı yazarak devam et butonuna tıklamalısınız.
  • Karşınıza gelen ekranda menü içerisinde yer alan anne kart sekmesine gitmelisiniz.
  • Bu sekmede yer alan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak başvur butonuna tıklamalısınız.

Yukarıdaki adımları tamamlayarak başarılı bir şekilde anne karta başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer işlemlerinizi internet üzerinden değil de bizzat yapmak istiyorsanız, size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’ni ziyaret ederek anne karta başvuruda bulunabilirsiniz.

Gelir yuvan ve Gelirim Evden sosyal yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvam/ sayfasını ziyaret edin.

Anne Bebek Kartı Nasıl Çıkarılır?

Anne bebek kartı nasıl çıkarılır sorusu da İstanbul’da ikamet eden vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Anne bebek kartı çıkarabilmek için İstanbulkart Başvuru Merkezlerini ziyaret etmeniz gerekir.

Bu ziyaret sırasında sizlerden bir adet vesikalık fotoğraf, T.C. kimlik kartı ve bebeğe ait kimlik kartı istenecektir. Bu belgeleri sizle ilgilenen personele vererek başvuruyu başlatabilirsiniz. Bizzat yapılan başvurularda 10 dakika gibi kısa bir sürenin ardından kart anneye verilmektedir.

Anne bebek başvurusu için online kanalı tercih ederseniz, kartın sizlere ulaşması bir haftayı bulabilir. Son olarak ise kart çıkarma işlemi sırasında 10 TL ücret ödemeniz gerekecektir. Alacağınız anne kartta 1 ay için toplamda 150 ücretsiz biniş hakkı olur. Bu limit her ay ücretsiz bir şekilde yenilenecektir.

Anne Kart Ne Kadar Sürede Çıkar?

Anne kart ne kadar sürede çıkar sorusu da son zamanlarda sıklıkla sorulmaktadır. Anne kartın çıkış süresi, başvuru için kullandığınız yola göre değişiklik gösterebilir. Eğer İstanbulkart Başvuru Merkezlerini bizzat ziyaret ederek başvuruda bulunduysanız, kartınız 10 dakika içerisinde tarafınıza teslim edilecektir.

Anne kart başvurusu için online kanalları kullanmanız durumunda kartınızın tarafınıza ulaşması 1 – 2 haftayı bulabilir. Bunun nedeni ise kartın PTT kargo ile tarafınıza ulaştırılmasıdır. Eğer en kısa sürede hızlı bir şekilde kartınızı almak istiyorsanız, İstanbulkart Başvuru Merkezlerini ziyaret etmeniz gerekecektir.

Anne Kart Ücreti Ne Kadar?

Anne kart ücreti ne kadar sorusunun yanıtına gelecek olursak, başvuru sırasında yalnızca bir kez olmak üzere 10 TL ödemeniz istenir. Bunun dışında aylık veya yıllık sizden herhangi bir ücret talep edilmez.

Sizler kimliğiniz ve vesikalık fotoğrafınızın yanı sıra 10 TL ücretle birlikte bu merkezlere gittiğinizde kartınız basıma hazır hale getirilecek ve 10 dakika içerisinde tarafınıza teslim edilecektir.

Sizler de bu bilgiler ışığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuk sahibi olan annelere verilen anne karttan faydalanabilir ve İstanbul’un tüm semtlerinde toplu taşımaları ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve aklınızdaki sorulara yanıt bulmak için belediye ekipleri ile iletişime geçmeniz mümkündür.

Gelir Yuvan 7200 Tl Maddi Yardım Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvan-7200-tl-yardim-basvurusu/ Tıklayın.

 

5/5 - (6 Oy )

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu