Belediye Yardımları

Anne Kart Online Başvuru. E-Devlet’ten Anne Kart Nasıl Alınır?

Anne Kart Online Başvuru. Anne Kart Nasıl Alınır? Anne Kart Başvurusu. E-Devlet’ten Anne Kart Nasıl Alınır? Anne Kart Limiti Nedir? Anne Kart Kaç Yaşa Kadar?

Anne Kart Online Başvuru

İBB’nin 0-4 yaş arası çocuklu annelere ücretsiz olarak sunduğu toplu ulaşım kartları son dönemde gündemin en üst sıralarında yer alıyor. Bir devrim niteliğinde olan bu fırsat, tüm 0-4 yaş arası çocuklu anneler tarafından değerlendirilmeye başlıyor.

Tüm başvuruların online olduğu bu kart sayesinde 0-4 yaş arası çocuklu anneler toplu ulaşımı ücretsiz olarak kullanabiliyor. Bu toplu taşımalara; metro, metrobüs, otobüs, tramvay, vapur gibi İstanbul’da yer alan tüm toplu ulaşım araçları dahildir. Anne kart online başvuru ile alınabilmektedir ve başvuru süreci oldukça basittir.

Anne Kart’ın bir diğer avantajı ise ön ödemeli kart olarak kullanılabilmesidir. Tıpkı bankamatik kartları gibi içerisine yüklendiği kadar harcanabilen bir kart olarak tasarlanmıştır.

Anne Kart ile alışveriş yapmak bu sayede mümkündür. Eğer siz de 0-4 yaş arası çocuklu bir anneyseniz Anne Kart sayesinde pek çok fırsattan yararlanmaya en kısa sürede başlayabilirsiniz.

anne kart nasıl alınır
anne kart nasıl alınır

Anne Kart Nasıl Alınır?

Anne Kart alabilmek için gerekli olan tek şey 0-4 yaş arası çocuklu bir anne olmaktır. Sonrasında https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart linki üzerinden başvuru yapmak ve karta sahip olmak mümkündür. Dikkat edilmesi gereken ilk ve tek şey 0-4 yaş arası bir çocuğa sahip olmaktır.

Eğer çocuğunuz 4 yaşını doldurmuşsa Anne Kart otomatik olarak geçersiz konumda olacaktır. Bu sebeple çocuğu 4 yaşını doldurmamış her anne, Anne Kart’a başvurabilir ve kartı kullanmaya başlayabilir.

Anne Kart’a başvurmanın anneler açısından herhangi bir yaş sınırı yoktur. Anne Kart ile yapılabilecek şeyler neredeyse sınırsızdır. Anne Kart, kullanım alanı itibariyle oldukça geniş bir şekilde düzenlenmiştir.

Ön ödemeli bir kart olduğu için istenilen durumlarda içerisine para yükleyerek bankamatik kartı görevi görmesini sağlamak da mümkündür. Anne Kartın içine para yüklemek de son derece kolay bir işlemdir.

Anne Kart Başvurusu

Anne Kart için başvurular çoğunlukla web sitesi üzerinden alınmaktadır. Ancak web sitesi üzerinden başvuru yapmak zorunlu değildir. İstenilen durumlarda şehrin belirli merkezlerinde konuşlandırılmış Beyaz Masalar sayesinde fiziksel başvuru yapmak da mümkündür.

Online başvuruda da fiziksel başvuruda da bir form doldurulur. Bu formda yer alan sorulara doğru bilgiler vermek çok önemlidir. Aksi durumda Anne Kart başvurusu olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Anne Kart başvurusunun olumsuz sonuçlanmaması için başvuru esnasında doldurulan formun eksiksiz ve düzenli bir şekilde doldurulması oldukça önemlidir. Başvuru tamamlandığındaysa 1-3 hafta arasında süren değerlendirme süreci mevcuttur.

Bu değerlendirme sürecinde formda verilen cevaplar ve doğruluğu karşılaştırılır. Eğer yanlış beyanda bulunulmuşsa değerlendirme olumsuz olarak sonuçlanır ve aday, bir daha Anne Kart başvurusunda bulunamaz. Bu sebeple form tamamen doğru şekilde doldurulmalıdır.

E-Devlet’ten Anne Kart Nasıl Alınır?

Anne Kart yalnızca İBB’nin web sitesinden başvurulan ve alınabilen bir karttır. E-Devlet’ten Anne Kart almak mümkün değildir. Bu sebeple 0-4 yaş arası çocuklu annelerin Anne Kart alabilmek için başvurmaları gereken tek adres İBB’nin https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart web sitesi olmalıdır.

İnternet üzerinde yer alan bilgi karışıklıkları ve eksik bilgiler sebebiyle Anne Kart başvurusu yapamayan ve bu fırsattan yararlanamayan pek çok 0-4 yaş arası çocuklu anne vardır. Bu sebeple Anne Kart başvurusunun yalnızca İBB üzerinden yapıldığını bilmek gerekmektedir.

Tüm yardımların E-Devlet üzerinden başvurulduğu ve takip edildiği bir sistemde elbette ki Anne Kart’ın da E-Devlet üzerinden alındığını düşünmek olasıdır. Ancak bilgi kirliliğine mahal vermeden en doğru şekilde İBB’nin sitesinden Anne Kart başvurusu yapılabilmektedir.

İBB’nin sitesinden yapılan Anne Kart başvurusunun sonucu 1-3 hafta içerisinde çıkmaktadır. Aday, Anne Kart almaya hak kazandıysa kart İBB tarafından ikamet adresine gönderilir ve kullanıma hazır bir şekilde teslim alınır.

Anne Kart Limiti Nedir?

Anne Kart, İBB’nin 0-4 yaş arası çocuklu annelere sunduğu fırsatlardan yalnızca biridir. Bu fırsatta, annelerin ve anne adaylarının toplu ulaşımı ücretsiz kullanması hedeflenmektedir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır.

Toplu ulaşım kullanımı her ne kadar ücretsiz olsa da sınırsız değildir. Anne Kartların içerisinde 150 kontör vardır ve bu 150 kontör ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Anne Kart başvuru ücreti ise bilindiği üzere 10 TL’dir. Bu, kart ücretidir ve yalnızca tek sefere mahsus alınmaktadır.

150 kontörlük Anne Kart, genellikle pek çok kişi için yeterli olmaktadır. Anne Kartların bir diğer özelliği olan ön ödemeli kart olması sayesinde içerisine rahatlıkla kontör yüklenebilmektedir.

Aynı zamanda pek çok anlaşmalı iş yerinden alışveriş de yapılabilen bu kartlar bazı durumlarda bankamatik kartıyla aynı görevi alabilmektedir. Pek çok avantajı bulunan Anne Kartlar sanıldığının aksine limitsiz değildir. 150 kontörlük bir limiti olan bu kartların her ayın belirlenen gününde içerisindeki kontör tamamen ücretsiz olarak yenilenmektedir.

Anne Kart Kaç Yaşa Kadar?

Anne Kart, 0-4 yaş arası çocuklu anneler tarafından kullanılmaktadır. Anne Kart yaş sınırı yoktur ve annelerin çocuklarının 0-4 yaş aralığında olması Anne Kart sahibi olmak için yeterlidir.

Pek çok yanlış bilgi ile 45 yaşının üzerindeki 0-4 yaş aralığında çocuk sahibi olan anneler Anne Kart başvurusu yapmayabiliyor. Tüm bu yanlış bilgilerin doğrularının öğrenilmesi ve Anne Kart kullanabilecek annelerin herhangi bir yaş sınırının olmaması oldukça önemlidir.

Anne Kartına başvurmaya hak kazanmak ve başvurabilmek için tek koşul kişinin 0-4 yaş aralığında çocuk sahibi olması gerekmektedir. Bu şart dışında Anne Kart başvurusu için herhangi bir koşul yoktur. İnternet üzerinde pek çok sitede yer alan 45 gibi yaşlara takılmamak gerekir. Bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

İBB’nin resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre Anne Kart’a başvuran kişilerde aranılan tek özellik 0-4 yaş aralığında çocuk sahibi olup olmamasıdır.

Anne Kart Kaç Dakika Arayla Basılır?

Bilindiği üzere abonmanlı toplu ulaşım kartlarında arka arkaya basım gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu sebeple Anne Kart sahiplerinin de en merak ettiği konulardan biri Anne Kart kaç dakikada bir basılır olmaktadır.

Bu konuda İBB’nin sitesinde yer alan yönergeler çok net şekilde cevapları sunmaktadır. Anne Kart sahiplerinin aynı araç ve aynı istasyonda birinci ve ikinci biniş arasında 30 dakikalık bir süre tanınmak zorundadır.

Eğer iki basım arasında 30 dakika yoksa abonman devreye girmeyecek ve tam ücret olarak karttan çekilecek. Eğer karttaki bakiye tam ücrete tekabül etmiyorsa ‘yetersiz bakiye’ uyarısı verecek ve basım gerçekleşmeyecek.

Bu sebeple Anne Kart sahiplerinin bir kartı aynı araç ve istasyonda kullanabilmesi için 30 dakika arayla basım işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Aksi durumda yukarıda da belirtildiği üzere tam ücret tarifesi uygulanacaktır.

Eğer kartın içerisinde tam ücretin kesileceği kadar bir miktar bulunmuyorsa basım işlemi ‘yetersiz bakiye’ uyarısı sebebiyle gerçekleştirilemeyecektir. Bu durum hem Anne Kart sahipleri hem de İstanbulkart sahipleri için geçerlidir.

Anne Kart Vapurlarda Geçerli Mi?

Anne Kart, İstanbul’da toplu ulaşımın olduğu her yerde geçerlidir. Tek farkı 0-4 yaş aralığında çocuğu olan anneler için özel olarak üretilmesi ve ücretsiz olmasıdır. Bunun dışında İstanbul il sınırları içerisinde herhangi bir toplu ulaşım aracında Anne Kart’ı kullanabilmek mümkündür.

Anne Kart nerelerde geçerli ve spesifik olarak Anne Kart’ın geçerli olduğu araçlar gibi sorular son dönemde oldukça popüler bir hal almaya başlamıştır. Bu sorunun cevabı Anne Kart’ın her yerde geçerli olduğudur.

Eğer Anne Kart sahibiyseniz ve kartınızın hangi toplu ulaşım araçlarında geçip geçmediğini öğrenmek istiyorsanız hiçbir şekilde endişelenmemelisiniz. 150 kontörlük ücretsiz Anne Kart’lar İstanbul sınırları içerisinde kullanılabilecek tüm toplu ulaşım araçlarında geçerlidir. Aynı zamanda ön ödemeli kart görevi de gören bu kartlar yalnızca toplu ulaşımda değil market alışverişinde de pek çok fırsat sunmaktadır.

Anne Kart A101’de Geçerli Mi?

Anne Kartlar içerisinde yer alan ön ödemeli sistemi sayesinde para yüklenebilen ve bankamatik kartı gibi kullanılabilen kartlardır. Bu durumdan dolayı herkesin aklına Anne Kart marketlerde geçer mi gibi sorular gelmektedir.

Tabii ki her ön ödemeli kartta olduğu gibi Anne Kart da marketlerde kullanılabilmektedir. Anne Kart sahiplerinin en sık tercih ettiği marketlerden olan A101 de Anne Kart ile ödemeyi kabul eden firmalar arasında yer almaktadır.

Anne Kartı Başkası Kullanırsa Ne Olur?

Anne Kart da tıpkı diğer İstanbulkart seçenekleri gibi usulsüz kullanılmamalıdır. Eğer Anne Kart, 0-4 yaş arası çocuklu bir anne tarafından kullanılmıyorsa ve bu durum tespit edildiyse kart sahibine para cezası uygulanmaktadır.

Kişiye özel olarak tanımlanan kartlar yalnızca sahibi tarafından kullanılmalıdır. Anne Kartı başkası kullanırsa ne olur sorusunun en büyük cevabı idari para cezası ve kart iptal işlemidir. Usulsüz kullanım tespit edildiği an 430 liralık bir ceza uygulaması yapılmaktadır.

Anne Kart 150 Kontör Ne Demek?

Anne Kartlar bilindiği gibi 0-4 yaş arası çocuklu annelerin toplu taşımada daha rahat olabilmesi için üretilmektedir. Anne Kart’ın çocuklu annelere pek çok faydası vardır. Bu faydalardan ilki tamamen ücretsiz olmasıdır. Her ayın belirli günü İBB tarafından her anne için aylık 150 kontör kartlara tanımlanmaktadır.

150 kontör ile kontör bitene kadar İstanbul il sınırları içerisinde ücretsiz toplu ulaşım kullanmak mümkündür. Anne Kart kaç kontör sorusunun son dönemde çok popüler olmasına istinaden verilebilecek cevap 150 kontördür.

150 kontörün bittiği ve yetmediği durumlarda ise Anne Kartlar ön ödemeli kartlar olduğu için herhangi bir şekilde panik olmanıza gerek yok. Anne Kartın içerisinde bulunan parayı direkt olarak kart bakiyenize transfer edebilmek ve o şekilde kullanabilmek mümkündür.

Bu durum, yolda kalmanızı ve ‘yetersiz bakiye’ korkusu yaşamanızı önleyecektir. 150 kontör genellikle annelere oldukça yeterli gelmektedir ancak olası bir terslikte yolda kalınması durumunda transfer işlemi gerçekleştirebilmek çok önemlidir.

Anne Kart Ücreti Ne Kadar 2022?

Anne Kartlar son yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından geliştirilen ve oldukça popüler olan bir projedir. 0-4 yaş aralığında çocuk sahibi olan annelere tahsis edilen ve tamamen ücretsiz bir şekilde toplu taşıma hizmetinden faydalanmalarını sağlayan bir karttır.

Bu kart sayesinde ücretsiz bir şekilde toplu taşıma kullanılabilir ve bunun yanı sıra Anne Kartlar ön ödemeli kartlar olduğu için alışveriş yapabilmek de mümkündür.

Eğer İBB’den alınan herhangi bir yardım varsa o yarım da Anne Kart içerisine yatırılacaktır. Anne Kart ücreti 2022 yılı itibariyle 10 TL olarak belirlenmiştir.

Bu ücret tek sefere mahsus olmakla birlikte kart ücreti olarak alınmaktadır. Sonraki süreçte hiçbir şekilde ek ödeme yapılmasına gerek kalmadan Anne Kart’ı ücretsiz bir şekilde uzun yıllar kullanabilmek mümkündür.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu