Maddi Yardım

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı. Alzheimer Hastalarına Bakım Parası Nasıl Alınır?

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı. Alzheimer Hastalarına Bakım Parası Nasıl Alınır? Alzheimer Hastalarına Yüzde Kaç Rapor Verilir? Alzheimer Bakım Maaşı Ne Kadar?

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yürüttüğü sosyal yardım politikalarını ihtiyacı olan her vatandaşı için yürütür. Bu sosyal yardım projelerinin temel amacı ise, vatandaşın sosyal hayata daha çok karışması ve psikolojik anlamda da kendini daha rahat hissetmesini sağlamaktır.

Bu yürütülen sosyal yardım projeleri bazı hastalıkları olan vatandaşları da kapsamaya başladı. Alzheimer hastalarına devlet yardımı sosyal sorumluluk projesi de bunlardan sadece birisidir. Devlet, yürüttüğü bu sosyal ve maddi yardım projeleri ile aynı zamanda sosyal devlet olmasının gerektirdiği yükümlülükleri de karşılıyor.

Alzheimer hastalarına devlet yardımı özellikle bu hastalıkla uğraşmak zorunda kalan vatandaşları ve onlarla yakından ilgilenmek zorunda kalan kişileri çok yakından ilgilendiriyor. Bu yazı dizimizde devletin sizler için yürüttüğü bu yardım projesinin tüm detaylarını öğrenebilirsiniz.

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı
Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı

Alzheimer Hastalarına Bakım Parası Nasıl Alınır?

Alzheimer hastalarına, devlet tarafından verilecek olan bu yardım parasından faydalanmak için yapılacak olan işlemler oldukça basittir. Alzheimer hastalarına bakım parası nasıl alınır sorusuna cevap arayan vatandaşlarımız için şunu söyleyebiliriz ki; bu yardımı almak için öncelikle bu hastalığın en az orta seviyede seyretmesi gerekir.

Sağlık heyetinden gerekli raporlar alındıktan sonra bu raporla birlikte sosyal hizmetler il ya da ilçe müdürlüklerine giderek, devlet tarafından belirlenen asgari ücrete yakın bir miktarda maddi yardım alabilirsiniz. Alzheimer hastalarına bakım parası nasıl alınır sorusun ait tüm cevapları ve bu hastalığın ilerleyişi hakkındaki tüm bilgileri https://www.alzheimerdernegi.org.tr/hasta-yakinlarin-yasal-haklari/ linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Alzheimer Hastalarına Yüzde Kaç Rapor Verilir?

Devletin vereceği bu yardımdan faydalanmak için belirlenen bazı şartlar mevcuttur. Bu şartların temel amacı ise, Alzheimer hastalığına yakalanan ve gerçekten günlük hayatını idame ettirmekte zorlanan kişileri tespit etmektir.

Bu tespit ise, hastanelerden alınacak heyet raporu ile belirlenir. Alzheimer hastalarına yüzde kaç rapor verilir diye araştırma yapıyorsanız, bilmeniz lazım ki, bu rapordan faydalanmak için en az %40 raporunuzun olması aranan şartların başında geliyor.

Bu alacağınız heyet raporu ile devletimizin tüm vatandaşlarına sunduğu bazı hizmetlerden ücretsiz ya da indirimli bir şekilde faydalanabileceksiniz.

Alzheimer Bakım Maaşı Ne Kadar?

Bu hastalığa yakalanan kişilere bakan insanlara da devlet bakım maaşı vermektedir. Ama bu maaşı almak için, Alzheimer hastalığıyla mustarip olan kişinin, artık günlük aktivitelerini yerine getiremiyor olması, evden çıktığında kaybolma ihtimalinin oluşması ve gece- gündüz ayrımı kalmaması gibi şartlar aranır.

Alzheimer bakım parası ne kadar sorusunun cevabı ise şöyledir, verilecek olan bu bakım ücreti asgari ücretin artmasıyla birlikte her sene belli bir düzeyde artış gösterir. Geçen sene 2706 Türk Lirası olan bakım ücreti, bu sene 3340 Türk Lirası oldu.

Alzheimer Hastaları Engelli Sayılır Mı?

Bu soruya çok net bir şekilde evet cevabını verebiliriz. Alzheimer hastaları engelli sayılır mı  diye merak ediyorsanız bilmelisiniz ki tam teşekküllü bir hastaneden alınacak %40 raporu ile bu hastalar da engelli sayılıyor.

Alzheimer Maaşı Nasıl Alınır?

Alzheimer maaşı nasıl alınır sorusunu merak ediyor ve bu yardımı almak istiyorsanız, yapmanız gereken bir iki basit uygulama var.

  • Bu maaşı almak için yapmanız gereken ilk şey, tam teşekküllü bir hastaneden Alzheimer hastalığına yakalanmış kişi için alınacak %40 rapordur. Bu raporla birlikte, bulunduğunuz il ya da ilçede bulunan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekir.
  • Bu maaşı almak için asgari ücret gelirinin en az 2/3 üne sahip olmanız ve raporu alan kişinin kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeyde bir hayat sürmesi aranan şartlardan birisidir.
  • Eğer yaşadığınız şehirde aile ve sosyal politikalar müdürlüğü bulunmuyorsa, bu yardıma başvurmak için size en yakın kaymakamlığa başvurunuzu bildirerek size verilecek olan yardım başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde yanıtlarsanız, en kısa süre zarfı içerisinde bu maaş yardımından sizler de faydalanabilirsiniz.

Alzheimer’ın erken evre belirtileri nelerdir?

Alzheimer birden bire başlayan bir hastalık olmadığı için başlangıç aşamasında dikkat çekici belirtiler vermez.

5/5 - (22 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu