devlet ödemeleri

Doğalgaz Yardımı

Doğalgaz Yardımı Yattı mı? 2500 Tl Doğalgaz Fatura Desteği Nasıl Alınır? Kimler Alabilir?

Doğalgaz Yardımı Yattı mı? Doğalgaz desteği alma şartları neleridir? Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatar? Doğalgaz Destek Ödemesi Ne Kadar? Doğalgaz Yardımı Tamamlandı Ne Demek?

Doğalgaz Yardımı Yattı mı?

Doğalgaz Yardımı Yattı mı? Doğalgaz desteği alma şartları neleridir? Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatar? Doğalgaz Destek Ödemesi Ne Kadar? Doğalgaz Yardımı Tamamlandı Ne Demek?

Son dönemde Rusya ve Ukrayna arasındaki sıcak çatışmalar doğalgaz sorununu ortaya çıkarmıştır. Doğalgaz konusundan oldukça dışarıya bağımlı halde olan Türkiye’nin bu doğalgaz krizinden etkilenmesi de olağan bir durumdur.

Artan enerji maliyetleri karşısında yoksul insanlar doğalgaz faturalarını ödemeleri hususunda bir zorluk yaşamaktadırlar. Türkiye’de sosyal devlet anlayışıyla hareket ederek yoksul vatandaşlarına doğalgaz desteği sağlamaya karar vermiştir.

Doğalgaz yardımı gibi diğer sosyal yardımlar genellikle aylık maddi geliri düşük olan vatandaşlara yönelik verilmektedir. Maddi durumu yetersiz olan vatandaşlarda sosyal yardımlara sıkça başvuru yaparak, biraz daha olsun rahat bir nefes almayı amaçlamışlardır.

Doğalgaz yardımı alacak vatandaşların son dönemlerde en çok merak ettikleri husus ise doğalgaz yardımının hesaplara hangi tarihte yatacağıdır. 7 Kasım 2022 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde kabine toplantısı yapılmıştır.

Bu toplantı sonrası kamuoyunda paylaşılan ifadelere göre doğalgaz yardım ödemelerinin ilki kasım ayında doğalgaz başvurusu onaylanan vatandaşların hesaplarına yatacağına yönelik bir bilgilendirme yapılmıştır. 5 Eylül 2022 tarihinde kış dönemi doğal yardım başvuruları e-devlet üzerinden alınmıştır.

Doğalgaz yardımı konusunda Bankan Yanık, “Başvuruda bulunan ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızca hak sahipliği onaylanan 336 bin hanemize toplam 271,7 milyon TL’lik destek verdik” ifadelerini kullanmıştır.

Doğalgaz yardımı yattı mı
Doğalgaz yardımı yattı mı

Doğalgaz desteği alma şartları neleridir?

  1. Türk vatandaşı olması,
  2. E-Devlet kapısı üzerinden destek programına başvuruda bulunması,
  3. Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olması,
  4. İkamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması
  5. Ödenecek faturasının mesken abone grubuna ait olması,
  6. Hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi, gibi şartları sağlamak zorundadır.

Doğalgaz Yardımı Ne Zaman Yatar?

Türkiye’nin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla dar gelirli vatandaşlarına sağladığı sosyal yardım projelerinden birisi de doğalgaz yardımıdır. Bu doğalgaz yardımları her ay düzenli bir şekilde doğalgaz yardımı başvurusu onaylanan vatandaşlara verilmektedir.

İlk defa doğalgaz yardımı alacak kişiler ise internet vasıtasıyla “doğalgaz yardımı ne zaman yatacak” sorusunun cevabını aramaktadır. Doğalgaz yardımları, devletin belirlediği günlerde vatandaşların PTT şubelerine gitmesiyle sağlanmaktadır. Doğalgaz desteği eskiden beri devam eden bir sosyal yardım çalışmasıdır. Yıllar geçtik hem başvuru sayısı hem de yardım miktarında bir artış olduğu görülmektedir.

Doğalgaz Destek Ödemesi Ne Kadar? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğalgaz desteği bu yıl 450 TL ve 1150 TL’den, 900 TL ve 2500 TL’ye yükseltilmiştir. Bu doğalgaz destek fiyatlarının artması sonucunda yoksul vatandaşlar bu kışı daha rahat bir şekilde atlatacaklardır.

Bu doğalgaz yardımları sayesinde maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara bir nebze olsun parasal anlamda bir rahatlık sağlamıştır. Türkiye, son zamanlarda yaşanan yüksek enflasyon ve artan enerji maliyetler karşısında halkını ezdirmemiş ve yanında yer almıştır. Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte artık kiracılarda doğalgaz destek programından faydalanabilecektir. 

Ayrıca kronik hastalığı olan vatandaşlara ve cihaza bağlı olarak yaşam mücadelesi veren kişilere verilen doğalgaz destek tutarından ayrı %5’te ek bir ödeme yapılacağı bildirilmiştir.

Devletin hayata geçirdiği doğalgaz desteğinin bir diğer uygulaması da işverenler üzerinden gerçekleşmektedir. Buna göre işveren, çalışanına 1.000 TL doğalgaz desteği verdiğinde devlet işverenden bazı vergileri almayacaktır.

Devlet hazinesi, bir işçinin maaşından kesilen 178,4 TL olan gelir vergisinden ve SGK priminden kesilen 454,6 TL’den feragat etmiştir. Bu doğalgaz yardım desteği ise 2023 yılının haziran ayına kadar edeceği kararlaştırılmıştır.

Doğalgaz Yardımı Tamamlandı Ne Demek?

Doğalgaz yardımının tamamlanması için öncelikle doğalgaz yardım başvurusunu yapmak gerekmektedir. Doğalgaz yardımı başvurusu yapmak için ilk olarak T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet sistemine giriş yapın.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arama motoruna “sosyal yardım hizmeti” yazarak tıklayınız. Daha sonra ise karşınıza çıkan doğalgaz yardımı bölümüne geçerek formu doldurunuz. Ancak formda istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanmalıdır.

Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Doğalgaz yardımı başvuruşunuzu tamamladıktan sonra gün geçtikçe e-devlet sisteminde onaylanma durumunu takip edebilirsiniz. E-devlet üzerinden doğalgaz yardımı başvurularını yapan yoksul vatandaşların doğalgaz yardımı başvurularının e-devlet üzerinden onaylanma sürecini takip etmeleri sonucunda “doğalgaz yardımı tamamlandı” ifadesiyle karşılaştıklarında ise doğalgaz yardımı başvurularının olumlu olarak dönüş sağlandığı görülmektedir.

Kısacası “doğalgaz yardımı tamamlandı” ibaresi, yardıma muhtaç bir vatandaşın doğalgaz yardımı almaya hak kazandığı anlamına gelmektedir.

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız. 

E-devlet üzerinden yaptığınız sosyal yardım başvurunuzu takip etmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız.

Devletin yapmış olduğu sosyal yardımları online olarak başvuru yapmak istemiyorsanız, belediye binalarına giderek oradaki çalışanlarla iletişime geçerek hem sosyal yardımlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz hem de sosyal yardım başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sosyal yardım başvurusunu yaparken size verilen formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaya özen gösteriniz. Çünkü her yapılan yanlış ve eksik bilgi gerçekten yardıma muhtaç olan kişilere ulaşma hususunda devletin zorluk yaşanmasına neden olmaktadır.

5/5 - (16 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu