Belediye Yardımları

Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Detayları: İhtiyaç Sahiplerine Destek

Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Üzerinden Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Doğalgaz Yardım Başvuru Formu. Kimler Doğalgaz Yardımı Alabilir?

Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır, sorusu son dönemde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen doğalgaz yardımı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar 900 ile 2500 TL aralığında yardım alabiliyor.

5 Eylül 2022 tarihi itibariyle e-devlet sistemi üzerinden aktif olan yardım başvurusundan faydalanabilmek içinse belli başlı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Bakanlık tarafından planlanan doğalgaz yardımından yaklaşık olarak 2,5 milyon vatandaş yararlanabilecek. Ayrıca yardım programı kapsamında 3.2 milyar TL’lik bir bütçenin ayrıldığı daha önce bakanlık tarafından açıklanmıştır.

Bu doğrultuda henüz doğalgaz yardımı başvurusunda bulunmayan vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konu doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır? Doğalgaz yardımları hesaba ne zaman geçer?

Devlet Ödemeleri   Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir?  E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama

E-Devlet Üzerinden Doğalgaz Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır, merak edenler için başvurusu sürecinin son derece basit birkaç adımdan oluştuğunu söylemek mümkün.

E-devlet sisteminin yanı sıra ihtiyaç sahibi vatandaşlar doğalgaz desteklerinden PTT şubeleri aracılığıyla da yararlanabiliyor. Bununla birlikte doğalgaz destek ücretlerinde alt ve üst limit sınırı da güncellendi.

Daha önce Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından söz konusu destek paketi kapsamında vatandaşlara 415 ile 1150 TL aralığında ödeme yapılacağı açıklanmıştı. Daha sonra güncellenen doğalgaz yardımı miktarı ise 900 ile 2500 TL aralığında olacak şekilde yeniden düzenlendi.

doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır
doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır

Doğalgaz Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

 • E-devlet şifresi ve T.C. Kimlik Numarası ile E-devlet sistemine giriş yapınız.
 • Açılan pencerede üst bölümde bulunan arama kısmına “sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazınız.
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın E-devlet sistemi üzerindeki bölümüne geçiş yapınız.
 • Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayarak devam ediniz.
 • Söz konusu yardımdan faydalanabilmek için talep edilen formda gerekli olan bilgilerini giriniz.
 • Bilgilerin girilmesinin ardından başvuruyu onaylayarak süreci tamamlayınız.

E-devlet üzerinden kolaylıkla başvuru gerçekleştirilebilen doğalgaz yardımları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilgili birimlerine iletilecektir.

Devlet Ödemeleri  İşyeri Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır? 2500 Tl Doğalgaz Desteği Başvuru Formu

Bakanlığın ilgili birimlerinin analiz çalışmalarından sonra başvuru sahiplerinin destek paketinden yararlanıp yararlanamayacağına karar verilecektir. Başvuru sahipleri, onay sürecine ilişkin bilgilere yine başvuru adresi üzerinden ulaşabilir.

Doğalgaz Yardım Başvuru Formu

Doğalgaz yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu kadar vatandaşların merak ettiği bir diğer konu da başvuru kapsamında bakanlık tarafından talep edilen başvuru formunun nasıl doldurulacağıdır.

Söz konusu başvuru formuna E-devlet sistemi üzerinden ulaşmanız mümkün. Başvuru sürecinin ilk ayağında ihtiyaç sahibi vatandaşlar ilgili forma sistem tarafından otomatik olarak yönlendiriliyor.

Doğalgaz yardımı için başvuru formunda vatandaşlardan çeşitli bilgiler talep ediliyor. Söz konusu bilgiler çoğunlukla başvuru sahibinin ve ikamet ettiği adresi paylaştığı diğer aile bireylerinin gelir ve ekonomik durumlarına ilişkin.

Aynı zamanda ailede herhangi bir kronik sağlık sorunu ve yaşamı idame ettirmeyi engelleyen başka bir sağlık problemi olup olmadığı da denetleniyor. Bunun dışında başvuru sahibinin ikamet adresinde yaşamına devam eden diğer bireyler hakkında da çeşitli bilgiler formda talep ediliyor.

Kimler Doğalgaz Yardımı Alabilir?

Aile Destek Programı kapsamında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan doğalgaz yardımlarından ihtiyaç sahibi statüsündeki tüm T.C. vatandaşları yararlanabiliyor.

Devlet Ödemeleri  Ağrı Belediyesi Yardım Başvurusu Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Bununla birlikte ilgili yardım paketinden yararlanabilmek için vatandaşların belli başlı şartları karşılaması gerekiyor. Ayrıca doğalgaz yardımı destek paketi kapsamında yapılacak yardımın miktarı, aile fertlerinin gelir durumlarına göre belirleniyor.

Doğalgaz yardımında hangi aileye ve başvuru sahibine ne kadar ödeme yapılacağı ailenin toplam gelirinin ikamet edilen adreste bulunan kişi sayısına bölünmesiyle elde ediliyor.

Bu doğrultuda 5 farklı gelir durumu gözetilerek yardımlar dağıtılacak. Ayrıca ailede bulunan çocuk sayısına göre başvuru sahibinin aylık olarak alabileceği doğalgaz yardımı miktarı da farklılık gösteriyor.

Doğalgaz yardımı başvuruları nasıl yapılır, sorusu kapsamında söz konusu yardımdan faydalanmak için aranan şartları genel olarak şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve 18 yaşından büyük olması,
 • Aile fertleri içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin 450 TL ile 1833 TL aralığında olması,
 • Yerleşim adresinin yurt dışı olmaması ve kişinin mavi kart sahibi olmaması,

Bu şartları karşılayan ihtiyaç sahibi aileler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Aile Destek Programı kapsamında doğalgaz yardımlarından faydalanması mümkündür.

Doğalgaz yardımı başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ sayfasını ziyaret edin.

 

5/5 - (20 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

3 Yorum

 1. Çalışmıyorum hicbir gelirim ve güvencem yok günlük işlerde hamallık yapıyorum ev kirası elektir su doğalgaz ödeyemiyorum orta okulu okuyan cocugumla birlikte kalıyorum allah rızası için yardim edin lütfen çok zor durumdayız

 2. Eşimden ayrıldım 2 çocuğumla birlikte yaşıyorum lutubeli bı oda yaşıyoruz çalışamıyorum çocuklara bakcak kimse olmadığından yardımcı olmanızı rica ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu