devlet ödemeleri

Güncel

Yeni Evim Konut Finansmanı Nedir? Yeni Evim Ev Sahibi Nasıl Olunur? Kimler Ev Alabilir?

Yeni Evim Konut Finansmanı Nedir? Yeni Evim Kampanyası Kimler Başvurabilir? Konut Finansmanı Kredisi Nedir? Konut Finansmanı Kredisi Nasıl Alınır? İlk Evim Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Yeni Evim Konut Finansmanı Nedir?

Yeni Evim Konut Finansmanı Nedir? Yeni Evim Kampanyası Kimler Başvurabilir? Konut Finansmanı Kredisi Nedir? Konut Finansmanı Kredisi Nasıl Alınır? İlk Evim Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Bakanlık tarafından başlatılmış olan yeni evim konut projesine ilişkin birçok kişi araştırma yapmaya başladı. Yeni evim konut finansmanı nedir diyenler için kısaca bahsetmek gerekirse konut alımında kullandırılmak için hazırlanmış olan düşük faizli kredi paketi diyebiliriz.

Şu ana kadar birçok kişinin beklemiş olduğu konut finansmanı için net açıklama bakanlıktan geldi. Buna göre ocak ayı ile birlikte yeni evim projesine katılım sağlamanız mümkün olacak. Binlerce kişinin ev sahibi olacağı proje sayesinde üzerinde herhangi bir konut olmayan vatandaşların ev sahibi olmasına imkan sağlanıyor.

Yeni evim projesindeki finansman Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yürütülecek. Bankalar aracılığıyla sağlanacak olan kredilerde bazı şartların da zorunlu olarak sağlanması gerekiyor. Vatandaşların gelir durumları ile aylık taksit tutarı karşılaştırılacak. Uygun olan vatandaşların bu kredi paketinden yararlanması mümkün olacaktır.

Düşük faizli konut alımı için tercih edilecek olan yeni evim konut finansmanı bu anlamda faiz yükünü de büyük oranda ortadan kaldıracak. Uzun vadeli bir şekilde ödeme planı oluşturup ev almanızı sağlayan yeni evim projesi için bankalar aracılığıyla başvuru yapabiliyorsunuz.

Yeni Evim Konut Finansmanı Nedir
Yeni Evim Konut Finansmanı Nedir

Yeni Evim Kampanyası Kimler Başvurabilir?

  • Kendisinin veya ailesinin üzerine evi olmayan
  • Ev alınacak şehirde son bir yıl içerisinde konut satışı yapmayan
  • 18 yaşından büyük olan

Yeni evim projesi sayesinde birçok kişinin ev sahibi olması mümkün olacaktır. Yeni evim kampanyası kimler başvurabilir diyenler için bakanlığın net bir cevabı bulunuyor. 

Türk vatandaşları katılabilecek. Yeni evim projesinin detayları ise bankalar aracılığıyla kontrol edilebilecek. Vatandaşlar hem katılım bankalarından hem de normal banka şubelerinden rahatlıkla yeni evim kampanyası için başvurusunu ve projesini iletebilecek.

İlgili Makaleler

Projenin onay görmesinin ardından kişinin maddi durum analizi yapılacak. Bu bilgiler ışığında olumlu sonuç alınması halinde ise vatandaşların kredi kullanması mümkün olacak.

Konut Finansmanı Kredisi Nedir?

Konut finansmanına ilişkin sağlanacak olan kredileri Hazine ve Maliye Bakanlığı üstleniyor. Bakanlık aracılığıyla verilecek olan kredilerde kişilerin maddi durumları ön planda tutuluyor. Buna göre maddi açıdan yetersiz olan vatandaşların kredi kullanımı söz konusu değildir. Konut finansmanı kredisi nedir diyenler ise soluğu internet ortamında alabiliyor. 

Konut finansmanı için açılan krediler düşük faizlidir. Bundan dolayı tercih edilen proje aynı zamanda uzun vade seçeneklerinden dolayı da tercih edilmektedir. İlk etapta 100 bin vatandaşın ev sahibi olacağı projede bankalar aracı kurum olacak.

Bankalar üzerinden bakanlıklara taleplerinizi gönderebilecek ve projeye dahil olabileceksiniz. Projesi kabul edilen vatandaşlar ise en kısa süre içerisinde ev sahibi olabilecek.

Konut Finansmanı Kredisi Nasıl Alınır?

Bakanlığın başlatmış olduğu konut finansmanına ilişkin çokça soru geliyor. Konut finansmanı kredisi nasıl alınır diyenler için banka şubelerinin yolu gözüküyor.

16 ocakta başlayacak olan proje için banka şubelerinden başvuru yapmanız mümkün oluyor. Online bir başvuru kanalının olmayacağı belirtilirken konut finansmanı analizi içinde katılım bankalarını veya banka şubelerini tercih etmeniz öneriliyor.

Birçok farklı banka üzerinden konut finansmanı için başvuru yapabiliyorsunuz. Türkiye’nin her yerinden yapılacak olan başvurularda kişilerin maddi durumu ön planda tutuluyor.

Bundan dolayı maddi durumu yetersiz olan vatandaşların başvurularına olumlu bir dönüş yapılmayacak. Orta gelir grubunu ilgilendiren konut finansmanı projesi sayesinde 1 milyondan 5 milyona kadar kredi sağlanacaktır.

Yeni Evim kampanya şartları için https://www.devletodemeleri.com/yeni-evim-kampanyasi-sartlari-nelerdir-2023/ Tıklayın.

İlk Evim Konut Kredisi Nasıl Alınır?

İlk evim konut projesi sayesinde yüz bin civarında vatandaş ev sahibi olabilecek. Konut projesiyle ilgili iki bakanlığın ortak çalışması sonucunda detaylar açıklandı. Buna göre bankalar aracılığıyla yapılacak olan başvurularda halihazırda ev sahibi olmayan vatandaşlar değerlendirmeye alınacak.

İlk evim konut kredisi nasıl alınır diyenler için banka şubelerine gidilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Banka şubeleri aracılığıyla yapılacak değerlendirme analizleri sonucunda kredi için yeterli olup olmadığınız ortaya çıkıyor.

16 ocakta başlayacak olan proje için ilgi epey yüksek. Hem düşük faizli hem de uzun vadeli kredi kullandırılması projenin ön plana çıkmasında etkili oldu. Aylardır beklenen konut kredisi projesi sayesinde 5 milyon TL’ye kadar kredi almanız mümkündür.

Konut Finansmanı Faiz Oranları

Konut finansmanına ilişkin faiz oranları da belli oldu. Buna göre aylık 0,69 oranından başlayacak olan faizler kişilerin kredi puanlarına göre değişebiliyor.

Konut finansmanı faiz oranları için detaylı bilgiler bakanlığın ve bankaların sitelerinde yer alıyor. En düşük faiz oranının %0,69 olduğu proje sayesinde diğer konut kredilerinden daha uygun oranlarla ödeme yapmanız mümkün oluyor.

Faiz oranlarının hesaplanmasında peşinat tutarı dahil olmayacak. Buna göre evin değerinin %90’ı oranındaki miktarın faizlendirileceğini söyleyebiliriz. Toplamda 15 yıla kadar vadeye sahip olan projede dileyen vatandaşlar daha kısa sürede ödeme yapabiliyor.

Faiz oranlarının diğer konut projelerine nazaran daha düşük olması da vatandaşların bu projeye olan ilgisini direkt olarak arttırmaktadır.

Konut Finansmanı Ödeme Planı

Ödeme planlarına ilişkin birçok kişi internet üzerinden araştırma yapıyor. Konut finansmanı ödeme planı için bankalara danışmalısınız. Çünkü bankalar sizlerin alacakları evin değerini, vade süresini ve maddi durumunuzu kontrol ederek ödeme planı oluşturuyor.

Bundan dolayı kişilerin kendi gelir durumlarına göre ödeme planlarının oluşacağını söyleyebiliriz. Konut finansmanı kapsamında ödeme planlarınızı katılım bankaları üzerinden alabiliyorsunuz.

En düşük 1 milyon TL olacak olan konut finansmanında aylık faiz oranı %0,69 olarak belirlenmiştir. Çeşitli etkenlere bağlı olarak değişebilen faiz oranları için bankanıza danışmanız gerekiyor.

Türkiye’nin neresinde olursanız olun başvuru yapmanızın mümkün olacağı proje için iki bakanlığın ortak çalışma yaptığı da belirtilmiştir.

İlk Evim Konut Projesi Kimlere Çıkar?

İlk evim konut projesinin detaylarını yazılı olarak yanıtlayan bakanlık projenin kapsama alanını da açıkladı. İlk evim konut projesi kimlere çıkar diyenler için bakanlık orta gelir grubunu işaret etti.

Orta gelir grubu için hazırlanmış olan proje sayesinde ev sahibi olunması mümkün oluyor. İlk evim konut projesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler başvuru yapamayacak.

Aynı zamanda 18 yaşın üzerinde olmayan ve kredi kullanımında sorun yaşayan kişilerde başvuru yapamıyor.

Konut finansmanı için gerekli şartları sağlayan kişilerin bu projede olumlu sonuç alması mümkündür. Aynı zamanda sıfır evler için yapılacak başvurularda ikinci el daireler bu projede olmayacak. Konut projesindeki evler için herhangi bir şehir sınırı olmayıp her şehirden talep alınabilecek.

Konut Finansmanı Kaç TL’ye Kadar Alınabilir?

Bakanlığın başlattığı konut finansmanına ilişkin maddi sorularda sık sık soruluyor. Konut finansmanı kaç TL’ye kadar alınabilir diyenler için bakanlık 5 milyon TL sınırını belirtmektedir.

Alınacak olan konutlarda en yüksek kredi finansmanı 5 milyon TL olacak. Peşinat oranını da dahil ettiğimiz zaman bir evin en yüksek değerinin 5.5 milyon TL olacağını söylemek mümkün oluyor. Aynı zamanda alınacak olan kredilerin tutarını maddi durumunuz etkiliyor.

Orta gelir grubunun hane gelirine göre 5 milyon TL tutarına kadar konut finansmanı alacağını söylemek mümkün oluyor. Konut finansmanında isteyen kişiler 1 milyon TL’den başlayarak diledikleri tutarlar için başvuru yapabilir ve bu proje kapsamında ev sahibi olabilir.

5/5 - (1 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu