Maddi Yardım

Ulaşım Desteği Başvurusu Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Ulaşım Desteği Başvurusu Nasıl Alınır? E devletten ulaşım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Öğrencilere Yol Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? Ulaşım Desteği kaç TL? Yol parası kimlere verilir?

Ulaşım Desteği Başvurusu Nasıl Alınır? Yükselen enflasyon herkesin üzerinde etkisini göstermeye devam etmektedir. Bu anlamda zorlanan bir kesim de üniversite öğrencileridir.

Zorlanan yaşamda öğrencilerin ailesinden uzakta olması da diğer bir etkendir. Ailesinden uzakta olan öğrencilerin, ailesinin yanına gitmesi de gelen zamlar ile birlikte oldukça zor bir hale gelmiştir. Devlet bu anlamda üniversite öğrencilerinin yanında olmaya devam etmektedir.

Üniversite öğrencileri için yapılan desteklerden biri ulaşım desteğidir. Bu yardım ile üniversite öğrencileri dilediği zaman ailesinin yanına ziyarete gidebilecektir. Devlet öğrencilere yardım etmeye devam etmektedir bu anlamda, öğrencilerin yanında olmaya devam ediyor.

Devletin sağladığı bu destekten yararlanmak için üniversite öğrencileri ikamet ettikleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapabilir. Öğrenciler dışında, kişinin ailesi de başvuruda bulunabilirler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuruları değerlendirdikten sonra gerekli kontroller yapılmasının ardından dönüş sağlayacak. Başvurusu kabul edilen üniversite öğrencilerin parası öğrencilerin IBAN’ına yatacak.

Ulaşım Desteği Başvurusu Nasıl Alınır
Ulaşım Desteği Başvurusu Nasıl Alınır

Ulaşım Desteğini Kimler Alabilir?

  • Üniversite öğrencisinin ailesinden uzakta eğitim görüyor olması,
  • 25 yaş altında olması,
  • Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

Ailesinden uzakta yaşayan ve maddi anlamda zorlanan öğrencilerin en ihtiyaç duyduğu şey ailesini ziyaret etmektir. Bu konuda devlet harekete geçerek ulaşım desteğini sağlamaktadır. 

Devlet öğrencilerin yükünü hafifleterek onlara destek olmayı hedeflenmiştir. Bu sayede öğrenciler diledikleri zaman ailesinin yanına giderek özlemlerini giderebileceklerdir. Ulaşım desteğini almak isteyen öğrencilerden ailesinden uzakta olmayan ile açık öğretim ve uzaktan eğitim gören kişiler faydalanamayacak. 

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan ve 25 yaşının altında olan ve lisans öğrencilerine belirli şartlar taşıyor olmaları halinde ulaşım desteğinden yararlanabilmektedir. Ulaşım desteği almak isteyen öğrencilerin belirli şartları taşımaları gerekmektedir. Bunlar; 

Öğrenciye Yol Yardımı Nasıl Alınır?

Üniversite öğrencileri için yapılacak olan ulaşım desteği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin yapmış olduğu destekten yararlanmak için ikamet ettiğiniz şehirdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Üniversite öğrencilerinin ailesi de giderek başvuruda bulunabilirler. Gerekli şartları sağlayan öğrencilere gidişi dönüş, tek yön olmak üzere senede 2 kez 500 TL olarak yılda toplam 2000 TL, 2023’ten sonra ise 750 TL olacak şekilde destekle bulunacaktır. Başvurusu kabul edilen adayların ulaşım desteği her öğrencinin IBAN’ına yatacaktır. 

Devlet Öğrencilere Yol Parası Veriyor Mu?

Ulaşım desteğinden yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuruları değerlendirildikten sonra gerekli şartlar sağlanıyorsa ulaşım desteği almaya hak kazanacak ve öğrenciler destekten faydalanabilmektedir.

Bu destek ile öğrencilerin artan yol desteğinin ortadan kalkmasını veya masraflarının en aza indirgenmesidir. Aynı zamanda öğrencilerin daha avantajlı şekilde ulaşım sağlanması hedef alınmaktadır.

Öte yandan bazı belediyeler tarafından şehir içi ulaşıma yönelik de benzer yol parası yardımları yapılmaktadır. Bu destek yılda iki kez yapılacaktır.

Yol Yardımı Hangi Öğrencilere Verilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve lisans eğitimine devam eden 25 yaş altı öğrenciler bu destekten yararlanabilecektir. Uzaktan eğitim gören ve açık öğretime kayıtlı olan öğrenciler bu destekten faydalanamayacaktır.

Şartları karşılayan her öğrenci destekten yararlanabilmektedir. Başvurular e- Devletten yapılmayacaktır. Başvurmak isteyen adaylar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yapılmaktadır. Dileyen kişiler ailesiyle giderek başvuruda bulunabilirler.

Öğrenci yol parası desteği için hemen https://www.devletodemeleri.com/ogrenciye-yol-yardimi/ Tıklayın.

https://www.devletodemeleri.com/ogrenciye-yol-yardimi/

5/5 - (14 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

3 Yorum

  1. Merhaba benim kızım okuyor lise birde maddi acıdan zorlanıyoruz yol parasını desteklerseniz iyi olur kızımın derslerinde iyi bir anne olarak okumasını istiyorum sizlerde desteklerseniz seviniriz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu