Maddi Yardım

Öğrenciye yol yardımı Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Başbakan Açıkladı. Öğrenciye yol yardımı Başladı. İlk Öğretim, Orta Öğretim, Lise ve Üniversite Öğrencilerine 500 TL Yol Parası Desteği Başladı

Öğrenciye yol yardımı Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Öğrenciye yol yardımı. İlk Öğretim, Orta Öğretim, Lise ve Üniversite Öğrencilerine 500 TL Yol Parası Desteği Başladı. Kimler Nasıl Alabilir? Başvuru Formu. Üniversite Öğrencisi Yol Parası Nasıl Alınır? Yol Ücreti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülke genelinde oluşan maliyet artışlarının ulaşıma yansımasıyla birlikte öğrencilerin gözü kulağı devletin sağladığı yol yardımlarında. Ulaşım masraflarının çoğalması, maliyetlerin yükselmesi, enflasyonun ciddi bir artış yaşaması ve üst üste gelen zamlar ile günlük hayatta yaşanan sıkıntılar eğitim hayatına yansımaya başladı.

Üniversite Öğrencilerine Yol Yardımı Var mı 2023?

Öğrencilerin destek arayışına devlet cevap verdi, üniversite öğrencilerine yol parası yardımı yapılıyor. Her sene düzenli olarak yapılan sosyal yardımlar bu seneki koşullar sebebiyle bütçesel anlamda arttırıldı ve şehir dışında okuyan üniversiteli öğrencilere destek olması planlanıyor.

Üniversite öğrencilerine yapılan yol yardımından yararlanmak isteyen öğrencilerin başvuru şartlarını taşıyor olması ve başvurularını yapması gerekmektedir.  Belirlenen şartları sağlayan öğrenciler yapacakları başvuru neticesinde yol yardımından yararlanmaya hak kazanır.

Sosyal ve günlük yaşantının ekonomik nedenlerle sekteye uğradığı şu dönemlerde, eğitimin sürdürülebilirliği oldukça zorlaşmış durumda. Yoksul, yardıma muhtaç veya geliri düşük ailelerin öğrenci evlatları için yapılan bu yol yardımları, kırtasiye yardımları ve para yardımları bir merhem oluyor.

Eğitim bir ülkenin başlıca gelişim kaynağı olduğundan bu alanda yapılacak yardımların sürdürülmesi muhtemeldir. İhtiyaç sahibi kişi veya ailelerin bu yardımlardan yararlanmak için belirli koşulları sağlaması gerekmektedir. Başvuru sonrası bireyler alacakları sonuç neticesinde öğrenci yol yardımı alabilecektir.

üniversite öğrencilerine yol parası desteği
üniversite öğrencilerine yol parası desteği

Üniversite Yol Yardımı Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen üniversite öğrencilerine yol parası desteği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca yapılacak olup öğrencilerin IBAN adreslerine ödeme yapılacaktır.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalar neticesinde hak sahibi olmak için gerekli şartların taşınması gerektiği ve bu yardım lisans ve 25 yaş altı öğrencilere yapılacağı açıklandı.

Yapılacak ödemeler ile öğrenciler ailelerinin yanına gitmek için yol parası derdini düşünmek zorunda kalmayacak. Yılda iki defa yapılması planlanan yol yardımının tek yönde 500 liraya kadar ödeme yapılacağı bildirildi.

Ortalama her öğrenci yaklaşık 2 bin liralık bir yol yardımı alacak. SYDV tarafınca yapılacak olan bu yardımlar öğrencilerin IBAN adreslerine yatırılacak. 

Masrafların gün be gün artması, fiyatların ucu bucağı olmayan bir deniz gibi yükselmesi ve durdurulamayan ekonomik problemler ile baş başa kalan vatandaşlar, devlet, bakanlık ve belediyelerce yapılan yardımlardan yararlanmak için başvurularda bulunuyor.

Gerekli kriterleri taşıyan aileler yol ve diğer yardımlardan yararlanarak aylık giderlerinin bir kısmını karşılayarak biraz olsun rahatlıyor. Toplamda 150 bin üniversite öğrencisinin bu yardımdan yararlanması hedefleniyor.

300 milyon TL olarak belirlenen destek bütçesi ile yapılan bu projeler öğrencilere umut oluyor. Aile özlemlerini giderebilmek için yaşayacakları stres bu sayede biraz hafifleyecektir.

Üniversite Öğrencisi Yol Parası Nasıl Alınır?

Diğer yardımların aksine, üniversite öğrencilerine yol parası yardımı e-Devlet üzerinden değil, başvuru yapmak isteyen bireylerin ikamet ettiği il-ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılmaktadır.

Öğrencilerin ailelerinin yanına gidip gelebilmesi için düşünülen ve eğitim şartlarının zorluklarına öğrencileri ezdirmek istemeyen devletimi bu yardımı sağlamaktadır. Bu yardımlar sayesinde ulaşım masrafları konusunda öğrenciler tasarruf sağlayacaktır. Uzaktan eğitim gören öğrenciler bu yardımlar sayesinde ailelerine olan özlemlerini giderebilecektir. 

Üniversite öğrencisi ulaşım destek ödemeleri ikamet edilen ilçedeki SYDV (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafınca yapılacaktır, başvuru yapmak isteyen öğrenci veya ailelerde başvurularını bu vakıflara yapması gerekmektedir. Başvuru sonrası ilgili vakıf ailenin durumunu değerlendirecek ve yol parası yardımına hak sahibi olup olmadığı belirlenecektir. 

Üniversite Yol Yardımı Kimlere Verilir?

 • Türk vatandaşı olmak
 • Öğrencinin şehir dışında ve ailesinden uzakta eğitim alıyor olması
 • Lisans ve 25 yaşının altında olması Devlet Ödemeleri

Maddi zorluklar içinde yaşayan aileler, muhtaç kimseler, zorlu eğitim şartlarına maruz kalan öğrencilerin devletten tek beklentisi yardımdır. Devlet her sene düzenli bir şekilde birçok yardım programı faaliyetini sürdürmektedir.

Bu yardımlar sayesinde yüzbinlerce aile maddi açıdan rahatlamış, öğrenciler eğitim masraflarının bir kısmını karşılamıştır. 2022 yılında yapılan yardımlardan bir diğeri ise üniversite yol yardımıdır.

Bu yardım kapsamında gerekli şartları taşıyan öğrenciler yardımdan yararlanabilmektedir. Yapılan bu yol yardımı uzakta öğrenim gören öğrencilerin ailelerini ziyaret edebilmeleri için ve yılda 2 defa gidiş-dönüş şeklinde yapılmaktadır.

Ancak bu yardımın alınabilmesi için öğrencilerin gerekli şartları taşıyor olması ve ailenin de yardıma muhtaç olduğunun belirlenmesi gereklidir. Üniversite yol yardımı şartları ise şunlardır;

Öğrencilerin yardımdan faydalanabilmesi için gereken şartlar bunlardır. Senede iki kez yapılacak olan bu yardımlar gidiş-dönüş biletlerinin karşılığı olacak şekilde yapılacaktır. 2022 yılında yapılan yol yardımı tek seferlik gidiş için 500 liradır.

Senede iki defa ailesini ziyaret eden bir öğrenci toplamda 2000 liralık bir yardım almış olacaktır. 2023 yılında ise yapılacak olan yol yardımı sadece tek gidiş için 750 TL olarak belirlendi. Aynı şekilde yılda iki kez yapılacak olan bu gidiş-dönüş yardımı ile öğrenciler toplamda 3000 liralık yol desteği almış olacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından gerçekleştirilecektir.

Devlet Öğrencilere Yol Parası Veriyor mu?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen birçok yardım programı bulunmaktadır. Bu yardımlar ise elektrik, doğalgaz, kömür, para ve kırtasiye yardımlarıdır. Ayrı olarak yapılan yardımlardan biri de öğrencilere ulaşım desteği yardımıdır. Yıllardır düzenli olarak her sene yapılan ve ülke şartlarına göre şekillendirilen bu yardımlar aksatılmadan yüzbinlerce aileye umut olmaktadır. 

Üniversite öğrencilerine yol parası desteği sayesinde şehir dışında okuyan ve ailesinden uzakta olan öğrenciler ailelerini görebilmek ve ziyaret edebilmek için stres altına girmeyecek. Gidiş-dönüş biletleri bu yardım kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılacaktır.

Devlet öğrencilere kırtasiye malzemeleri, eğitim desteği ve ulaşım desteği gibi yardımlar yapmakta ve bu yardımlara ayrılan bütçeyi her sene daha çok arttırmaktadır. 

Yol Yardım Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından yapılan yol yardım parası başvurularının nasıl yapıldığı öğrenciler tarafından merak edilmektedir. Öğrenciler için harika bir müjde olan açıklamalar ile üniversite öğrencilerine şehirler arası otobüs biletlerinin yılda iki defa gidiş-geliş olarak karşılanacağı açıklandı.

Tek seferlik gidişe 2022 yılında 500 TL ödeneceği ve bir yılda toplam 2000 TL’lik yol desteği sağlanacağı belirlendi. Yol yardım parasının nasıl alınacağını sizlere aşağıda paylaştık. Paylaştığımız adımlar ile yol yardım parası başvurusu yapabilir ve ulaşım masrafları konusunda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Yol Ücreti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencilerine yol yardım parası başvuruları oldukça basit bir şekilde yapılmaktadır. Bu yardımlar diğer yardımlar gibi e-Devlet üzerinden değil ikamet edilen ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet binasına gidilerek bizzat yapılması gerekmektedir. Vakıf tarafından başvurular değerlendirilecektir.

Öğrenci belirlenen şartları sağlıyor ve aile de yardıma muhtaç ise yardımdan yararlanılabilecektir.

Yol yardımı ücreti dışında devletin sağladığı eğitim-öğretim yardımına başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi tıklayabilirsiniz.

Yaptığınız başvurularınızı takip etmek ve sosyal yardım bilgilerinizi sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayabilirsiniz.

Devletin sosyal yardım hizmetlerine başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı iletişim adresleri için https://www.aile.gov.tr/iletisim/bakanlik-iletisim-bilgileri/sydv/ tıklayarak ikamet ettiğiniz ilin vakıf hizmet binasının nerede olduğunu öğrenebilir ve iletişim numaralarına erişebilirsiniz.

Devlet Ödemeleri maddi yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com ziyaret edin.

5/5 - (21 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

10 Yorum

 1. 6tane çocuğum okula gidyor kırtasye ihtiyaçlarını alamyoruz aldığımız para gidiş gelişimize yetmiyor lütfen yardım edin

 2. Evimiz depremden dolayı. Çatladı. Eve geçemiyoruz arabanın içinde oturmuşuz arabada yakıt kalmadı yakıt alacak paramız yok lütfen yardım edin

 3. Depremden dolayı evimizde çatlaklar oluştu eve geçemiyoruz arabanın içinde oturmuşuz arabada yakıt kalmadı yakıt alacak paramız yok lütfen yardım edin

 4. Ben 10 sınıf ablam abim kardeşlerim var 5 kardeşim var hiç bişey yetmiyor bize ne yol parası bile yetmiyor gidiş gelişmiş zor oluyor

 5. Benim adım Dilber lise ikiye gidiyorum yol parasını vermekte güçlük çekiyorum okulda aç kalıyorum test kitap alamıyorum okul ihtiyacını karsiliyamiyrm

 6. Iki çocuğum var kendim hastayı market alışveriş yapamıyoruz okula giden iki çocuğun var

  1. Ben epleks hastasıyım ve sağ elim donduralacak çalışamıyorum aile ihtiyacımız var. 2 tane kız çocuğu var. Birisi 9 yaşında ilkokul öğrenci 3 sınıfa gidiyor sizden yardım etmenizi istiyorum. Öbürü küçük 2 yaşında sizde yardım edin.

 7. 6.sınıfım adım azra test kitabım yani kırtasiye malzemelerim yok çok yok ve ihtiyacım lazım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu