Gelirim Evden

Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Yapabilirim?

Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Yapabilirim? Ticaret İşine Nasıl Girilir? Ticarette Hangi İşte Para Var? Türkiye’de Ne Ticareti Yapılır?

Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Yapabilirim? Ticaret yapmak isteyen ancak hangi iş modeliyle birlikte ticaret yapacağı hakkında bilgi sahibi olamayan pek çok kişi var. Ticaret yapmak genellikle ortaya bir katma değer koymak ve bu sayede para kazanmak demektir.

Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Yapabilirim?
Ticaret Yapmak İstiyorum Ne Yapabilirim?

Ticaret her zaman riskli olduğu gibi bazı durumlarda da sabır işidir. Ticaret yapan kişiler genellikle birkaç günde ya da birkaç ayda başarıya ulaşmak yerine uzun vadeli hayal ve hedefler kurmaktadır. Ticarette başarı yalnızca bu sayede gelir.

Öncelikle beklentileri en doğru şekilde belirlemek gerekir. Ticaret yaparak neyin üretileceği ya da neyin satışının yapılacağı hakkında bir proje çıkarmak gereklidir. Bunun yanı sıra ticaretin hangi platformda yapılacağı da önemli bir konudur.

Ticaret yapmak isteyen ancak yalnızca bütçesi olan ve fikri olmayan pek çok kişi vardır. Bunun yanı sıra oldukça büyük bir fikri olan ancak bunun için bütçesi olmayanlar da vardır. Bu tip durumlarda melek yatırımcılar bulmak ve gerekli desteği alarak ortaya bir katma değer üretmek mümkündür.

Ticaret İşine Nasıl Girilir?

Ticarete girebilmek için bir eksiklik bulmak gerekir. Günümüz şartlarında neyin eksik olduğunu ve insanların neye ilgisinin olduğunu belirlemek ticaretin en zor aşamasıdır. Eksikliği bularak gerekli operasyonel planlamaları yapmak ise ticaretin zor aşamalarından bir diğeridir. Sonrasında üretim ve reklam yönetimiyle birlikte satış yapılabilmektedir. Ticarete giriş yapmak için internet üzerinde pek çok pazaryeriyle anlaşmak ve bu sayede tüccar olmak mümkündür.

Ticaret işine girmek isteyen kişilerin oldukça büyük oranda kararsız olması sebebiyle daha başlamadan ticaretten vazgeçtiği bilinmektedir. Bu sebeple bir ticaret işine girmeden önce ve girdikten sonra oldukça büyük bir sabır göstermek son derece önemlidir.

Aksi durumda ne yazık ki henüz taşlar yerine dahi oturmadan ticarete küsmek ve vazgeçmek gibi problemler oluşabilmektedir. Uzun vadede hem insanlar için yararlı olacak hem de büyük kazançlar elde edilmesini sağlayacak bir fikri birkaç gün içinde başarı elde etmedi diye kaybetmek mümkündür.

Ticarette Hangi İşte Para Var?

Ticarette hangi işte para olduğu hakkında hiç kimse kesin bir bilgiye sahip değildir. Ticaret, bir noktada zar atmak gibidir. Bu sebeple son derece iyi bir fikir dahi bulunsa dönemin şartlarına uygun olmadığı için rafa kaldırılabilir.

Bunun yanı sıra dönemin şartlarına uygun olan ancak hiçbir katma değer üretmeyen ürünler de oldukça popüler olabilir. Bu durumda havai fişek etkisi olarak da bilinen bir etkiye kapılmak ve birkaç günlük başarı için uzun vadeli başarıyı elinin tersiyle itmek yapılan en büyük yanlıştır.

Ticarette para olan işi bulabilmek için denemek ve sürekli olarak çaba göstermek gerekir. Bu sebeple başarılı insanların en büyük ideallerinden biri de sürdürülebilir kazanç modelleri oluşturmaktır. Günlük kazançlardan ziyade dönemsel ve sürdürülebilir olan kazançlarla ilgilenmek ticarette para kazanabilmek için oldukça önemlidir. 

Türkiye’de Ne Ticareti Yapılır?

Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında yer aldığı için ticaretin de son derece hızlı bir şekilde işlediği bir ülkedir. Bu sebeple Türkiye’de hemen her şeyin ticaretini yapmak ve böylece para kazanabilmek mümkündür. Fakat dönemsel olarak popüler olacak olan ürünler ve hizmetlerin ticaretini yapmak pek de tavsiye edilmez. Ticaret her açıdan riskli bir süreç olduğu için uzun vadeli başarının hedeflenmesi çok daha doğru olacaktır.

Ticaret En Çok Hangi Yolla Yapılır?

Son yıllarda internetin de gelişmesiyle birlikte Türkiye’de ticaret genellikle internet üzerinden yürümektedir. Firmaların büyük çoğunluğu da sosyal medya platformlarındaki yerini almıştır. Bu sebeple bir ürün satışı yapılacaksa artık pazarlara değil internet üzerindeki pazaryerlerine yönelim başlamıştır. Türkiye’de ticarete yön veren ve her yıl milyarlarca dolarlık ticaret hacmine ulaşan pazaryerleri vardır. Bu sayede pek çok kişi de büyük oranda kazanç elde edebilmektedir. 

Şahıs Olarak E-Ticaret Yapılabilir mı?

Şahıs olarak e-ticaret yapmak mümkündür. Ticaret yapmak isteyen kişiler özellikle de 29 yaş altındaysa genç girişimci desteğinden yararlanabilmektedir. Böylece 3 yıl boyunca vergi muafiyetine sahip olmak ve 75 bin liranın üzerinde kâr elde edebilmek mümkündür. Şahıs şirketi açarak bu desteğe başvurmak ve böylece Bağ-Kur dahil olmak üzere pek çok vergiden muaf tutulmak mümkündür.

Şahıs olarak e-ticaret yapabilmek belirli bir gelir oranına ulaşılmadığı sürece şirket açılmasını dahi gerektirmez. Fakat belirli bir gelir oranının üzerine çıkılmasıyla birlikte vergisel açıdan risk yaşamamak için şahıs şirketinin kurulması gereklidir. Böylece resmi olarak ticaret yaparak fatura kesmek de mümkün hale gelmektedir. Şahısların e-ticaret yapması ve böylece ek gelir elde etmesi son yıllarda oldukça popülerdir.

5/5 - (5 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu