devlet ödemeleri

Sosyal Yardım

Süt Parası Nasıl Alınır? Ne Zaman Yatar? Başvurusu ve Sorgulama

devlet ödemeleri

Halk dilinde süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği; Sosyal Güvenlik Kurumundan(SGK) yararlanan bayanların doğum yapmaları durumunda faydalanabilecekleri, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan tek seferlik ödemeye denir.

Eşi yada kendisi 4A veya 4B sigorta dallarından birine bağlı olarak çalışan bayanların yararlana bilecekleri süt parası, diğer adıyla emzirme ödeneği ile annelerin bir nebzede olsa bebeklerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için verilmektedir.

Emzirme ödeneğinden yalnızca belirli kriterleri taşıyan anneler faydalanabiliyorlar.

Yazımızın devamında; Süt parası başvurusu nasıl yapılır? Süt parası nereden alınır? Süt parası nasıl alınır gibi konular hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Süt Parası Nedir?

Süt Parası ( Emzirme Ödeneği ) Sosyal Sigortalar Kurumunca 4A veya 4B sigorta kollarına bağlı olarak çalışan veya  doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması veya kendisi çalışmamasına rağmen eşi çalışan bayanlara ödenen emzirme ödeneği, tek seferlik yapılan maddi bir yardımdır.

Süt Parası (Emzirme ödeneği) doğum yapan bayanların PTT hesabına veya varsa Ziraat Bankası hesabına, çalıştıkları kurum tarafından otomatik bir şekilde yatırılır. Doğum yapan bayanların Süt parası (Emzirme Ödeneği) alabilmeleri için farklı bir başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Süt parası (Emzirme Ödeneği)  geçmişe dönük olarak da verilebiliyor. Fakat, doğumdan itibaren 5 yıl geçmemiş olması gerekiyor. Aksi halde, süreç zaman aşımına uğruyor ve anne emzirme ödeneğinden faydalanamıyor.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt parası (Emzirme Ödeneği) kurum tarafından PTT hesabına yatırılmamış ise doğum yapan bayanların, süt parası alabilmeleri için en yakınlarında bulunan SGK müdürlüklerine gitmeleri ve “EMZİRME ÖDENEĞİ BAŞVURU FORMU” doldurmaları gerekiyor.

Doğum yapan bayan tarafından doldurulan “Emzirme Ödeneği Başvuru Formu”; başvurulan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından incelendikten sonra sonuçlar, 15-30 gün içerisinde açıklanıyor. Başvurusu kabul edilen annelerin, başvuru formunda bulunan iletişim bilgilerinden kendilerine ulaşılarak bilgilendirme yapılıyor.

Şu an için emzirme ödeneğine online bir başvuru yoktur.

Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası (Emzirme Ödeneği) , Ziraat Bankası veya PTT şubelerinden alınır. Eğer annenin Ziraat Bankası’nda hesabı varsa, süt parası direkt olarak bu hesaba yatırılır. Doğum yapan kişinin hesabı yoksa, T.C. Kimlik numarası üzerine doğum yapan kişinin ikamet adresine en yakın PTT şubesine paranın yatırılması sağlanır. Doğum yapan kişi, PTT şubelerine yatırılmış parayı e- devlet sisteminden takip edebilir ve T.C. kimlik belgesi ile veznelerden alabilir.

Süt Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? 

Süt Parası Başvuru Sorgulama

Süt parasına (Emzirme Ödeneği) başvuran anneler; başvuru sorgulama işlemlerini e-devlet linkine tıklayarak kolayca gerçekleştirebilir. Başvuruların sonuçları e-devlet platformunda yayınlıyor.

Ayrıca ALO170 SGK Çalışma Hayatı İletişim Merkezini arayabilirsiniz.

Süt Parası Ne Kadar

2021 yılında süt parası yeniden düzenlenerek 232,00 TL olarak belirlendi. Bu ödeme sadece 1 defaya mahsustur.

Süt Parası Nasıl Alınır? Ne Zaman Yatar? Başvurusu ve Sorgulama

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası (Emzirme Ödeneği) başvuruları, ortalama 15-30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Paranın doğum yapan kişinin hesabına yatması 30 günü bulabilir.

Süt parası (Emzirme Ödeneği) ödemeleri, doğum yapan kişinin varsa Ziraat Bankası hesabına yoksa PTT hesabına ayın 8’i ile 14’ü arasında yatırılıyor.

Süt parasının hesaplarına yatırılıp yatırılmadığın https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklayarak kişisel bilgilerinizle giriş yapıp kontrol edebilirsiniz.

Süt Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

Doğum yapan kişilerin Süt parasına (Emzirme Ödeneği) başvurabilmeleri için birtakım başvuru şartlarını taşıyor olmaları gerekiyor.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) başvuru şartlarını şunlardır.

 • 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin a ve b bentleri kapsamında sigortalı olması,
 • Bir iş sözleşmesi ile çalışan yani Kanunun 4/a bendine tabi bir sigortalıysa, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,
 • Kendi adına ve hesabına çalışan yani Kanunun 4/b bendine tabi sigortalıysa, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,
 • Doğumun canlı gerçekleşmiş olması,
 • Emzirme ödeneğine hak kazanmış fakat sonrasında sigortalılığı sona ermiş kişilerin, bu tarihten itibaren 300 gün içinde çocuğu doğarsa, sigortalı kadının veya eşi doğum yapan sigortalı erkeğin, doğumdan önceki 15 ay içinde en az 120 gün priminin ödenmiş olması gerekiyor.

Yukarıdaki şartları taşıyan, doğum yapan bayanlar Süt parası (Emzirme Ödeneği) yardımına başvura bilirler.

Süt Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Süt parası (Emzirme Ödeneği) kurum tarafından PTT hesabına yatırılmamış ise doğum yapan bayanların, süt parası alabilmeleri için en yakınlarında bulunan SGK müdürlüklerine gitmeleri ve aşağıdaki belgeleri teslim etmeleri gerekiyor.

 •  Süt parası(Emzirme Ödeneği) müracaat dilekçesi
 •  Doğum raporu
 •  Kimlik belgesi

Süt Parası Başvuru Formu

Emzirme ödeneğine hak kazanan doğum yapan bayanların ödeneklerini almaları için Kuruma talep dilekçesi verme şartı kaldırılmıştır. Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödenmektedir.

Süt Parası Başvurusu Telefon Numarası

Doğum yapan bayanların Süt Parası (Emzirme Ödeneği) hakkında bilgi almak isterse ALO170 hattını arayarak, daha ayrıntılı bilgi edinebiliyorlar.

Bu hattı aradığınızda eğer Süt parası almaya hak kazandıysanız, bununda bilgisini öğrene bilirsiniz.

2.7/5 - (3 Oy )

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

6 Yorum

 1. Maddi durumum yok evim kira 3 çocuğum var eşim çalışmıyor mama bez parasını yetistiremiyorum

  1. Çocuğum var geçemem sağ ol kiracıyım hiçbir yere giremiyorum nasıl geçirip ikizlerin var

 2. Maddi durumum yok eşim kaza geçirdi bu nedenle çalışamıyor 5 aylık bir oğlum var mama ve bez parası yetiştiremiyoruz evimizde elektrikle ısınıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu