Güncel

Son Dakika Cumhurbaşkanı Burs Açıklaması. Cumhurbaşkanlığı Burs Başvurusu

Son Dakika Cumhurbaşkanı Burs Açıklaması. Cumhurbaşkanlığı Burs Başvurusu. Cumhurbaşkanlığı Bursu Ne Kadar? Başbakanlık Bursu Ne Kadar 2022-2023?

Son Dakika Cumhurbaşkanı Burs Açıklaması. Cumhurbaşkanlığı Burs Başvurusu

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile gündeme gelen burs ücretleri ve KYK hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Öğrencileri yakından ilgilendiren bir konu olduğu için genç kişilerin araştırmaları bu yönde ilerlemeye başladı. Cumhurbaşkanlığı bursu ile ilgili detayları öğrenmek isteyen vatandaşlar, internet sitelerinden konu ile ilgili araştırmalar yapmaya başladılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıklamaları arasında olması ve öğrencilerin de incelemiş olduğu konulardan birisi olduğu için ufaktan değinmemiz gereken yurt ücretlerinin geçtiğimiz yıllardaki fiyatlar aralığında aynı şekilde kalmaya devam edeceğini söyledi.

Geçtiğimiz sene yurt ücretlerindeki fiyat aralığı 250 TL ile 450 TL aralığında değişmekteydi. Bunun yanında verilecek olan burs ücretlerindeki fiyatların ise bulunulmuş olunan gün içerisindeki şart bunlara uygun bir şekilde karar verileceği ve buna göre burs ücretlerini belirleneceğini ifade etti.

Son Dakika Cumhurbaşkanı Burs Açıklaması. Cumhurbaşkanlığı Burs Başvurusu
Son Dakika Cumhurbaşkanı Burs Açıklaması. Cumhurbaşkanlığı Burs Başvurusu

Cumhurbaşkanlığı Burs Başvurusu

Cumhurbaşkanlığı burs başvurusu yapacak olan öğrenciler arasında kimileri öncelikli durumdadır. Öncelik taşıyan öğrencilerden başvuru sırasında öncelik belgelerini göstermeleri istenmektedir.

Aynı zamanda bu belgelerin kontrollerini de kamu kuruluşları yapmaktadırlar. Her sene başvuru sırasında istenilen belgeler KYK tarafında açıklanmaktadır. Başvuru sırasında öncelik verilen öğrenciler ise şu şekildedir:

 • Başvuru yapan öğrencinin amatör veya milli futbolcu olduğuna dair belgesini başvuru sırasında vermesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapan öğrencinin şehit veya gazi çocuğu olduğuna dair belgesini gerekli kişilere iletmesi gerekir.
 • Başvuru yapan öğrencilerin anne veya babasının yurt çalışanı olması gerekmektedir.

Yukarıdaki sayılan durumlarda birine sahip olan öğrencilerim yapmış oldukları başvurular öncelikli olarak değerlendirilecektir. Yapılan burs başvuruları için öncelikli olan kişiler olduğu gibi cumhurbaşkanlığı bursu şartları açısından uygun bulunmayan ve bursa başvuru yapamayan öğrenciler de bulunmaktadır. Gerekli koşulları sağlamayan ve burstan yararlanamayacak olan öğrenciler şu şekildedir:

 • Mevcut olarak öğrenim kredisi alan öğrencilerin burs yardımından yararlanmaları mümkün değildir.
 • Üniversiteye giriş itibarı ile 1 yıllık öğrenim kaybı yaşayan öğrenciler burstan yararlanamazlar.
 • Türkiye’de öğrenim hayatına devam eden ve üniversite öğrencisi olan yabancılar burstan yararlanamazlar.
 • Polis Akademisi ve askeri okul öğrencilere verilen burstan yararlanamazlar
 • Ek süre olarak öğrenim gören öğrenciler burstan yararlanamazlar.
 • Yüksek lisans öğrencisi olarak eğitim hayatına devam eden kişilerden hazırlık dönemindeki öğrenciler burstan yararlanamazlar.
 • Maddi olarak durumu iyi olan ve en az asgari ücret düzeyinde aylık ücrete sahip olan kişiler burstan yararlanamazlar.
 • Yapılan başvurular sırasında öğrencilerin yanlış bilgiler vermesi, gerçek dışı beyanlarda bulunması sonucunda bul su alma hakları kaybolmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Bursu Ne Kadar?

Üniversite sınavına giren ve ihtiyaçları artan öğrencilerin sormuş oldukları sorular arasında cumhurbaşkanlığı bursu ne kadar sorusu bulunmaktadır.

Bu konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, öğrencilere ödenmeye devam edilen burs yardımları ile ilgili olarak karşılıklı veya karşılıksız ödemelerin devam ettiğini hatırlattı. Bu ödemelerin karşılıklı veya karşılıksız olmasını belirlenecek olan en önemli etken ise öğrencinin maddi durumu olmaktadır.

Geçtiğimiz yıl için bakıldığı zaman burs ücretleri 850 TL olarak lisans düzeyindeki öğrencilere verildi. Bu sene verilecek olan burs için de açıklamalarda bulunan Recep Tayyip Erdoğan, 2022-2023 yılı için verilecek olan bursların ihtiyaçlara göre değerlendirileceği ve tüm bunları karşılayabilecek şekilde öğrencilere yeni bursların verileceğini açıkladı.

Başbakanlık Bursu Ne Kadar 2022-2023?

2022 yılında burstan yararlanmak isteyen öğrenciler için su sorulan en çok sorular, kendilerine verilecek olan burs ücretlerinin ne kadar olacağıdır. 2022 yılı için belirlenmiş olan Başbakanlık bursu ücretleri 1250 TL olarak belirlendi.

Aynı zamanda yüksek lisans ve doktora bursları için de zamlar yapıldı. Yüksek lisans öğrencileri için 3.000 TL ile 4250 TL aralığında değişen fiyatlar, doktora öğrencileri için ise 5.550 TL ile 7500 TL aralığında değişen burs yardımları verileceği açıklandı. Aynı zamanda 7500 TL ile 10.000 TL aralığında değişen doktora sonrası araştırma öğrencileri için de burslar verilecektir.

Cumhurbaşkanlığı Bursu Nedir?

Burs başvurusunda bulunacak olan kişiler cumhurbaşkanlığı bursu nedir sorusunun cevabını araştırdıktan sonra başvuru işlemlerini yapmaktadırlar. Verilen bu yardım devlet tarafından geriye ödeme yapılmadan verilmekte ve öğrenciler için eğitim hayatlarını daha başarılı geçirebilmelerini sağlamak amaçlanmaktadır.

Verilen burs Kredi Yurtlar Kurumu tarafından ödenmektedir. Burs yardımından yararlanmak isteyen öğrenciler, üniversite sınavından sonra olacak olan tercih işlemleri sırasında taleplerini forumdaki kutucuğa işaretlemeleri gerekmektedir.

Yazımız içerisinde de geçtiği gibi başvuru için önceliği olan kişiler durumlarını belirtmeleri, diğer öğrenciler ise başvuru işlemlerini yaptıktan sonra listelerinin açıklanmasını beklenmelidir.

Cumhurbaşkanlığı Bursu Kimlere Veriliyor?

Cumhurbaşkanlığı burs başvurusu yapabilmek için üniversite sınavına giren öğrencilerin, tercih dönemlerinde doldurmuş oldukları forum içerisinde yer alan kredi ve burs istiyor musunuz bölümünü işaretlemeleri ve onay vermeleri gerekmektedir.

Bu adımı başarıyla yapan ve gözden kaçırmayan öğrenciler, burs almak için hak kazanabilme şansları bulunmaktadır. Konu ile ilgili kesin sonuçlar ise okul açılmasından sonra ortaya çıkacaktır. Kesin sonuçlara ulaşmak isteyen kişiler öğrenci bürolarına giderek asılı olan listelerden isimlerini inceleyebilirler.

Üniversitede eğitim hayatına devam eden ve üniversiteye gitmek için sınava giren öğrencilerde KYK burs başvurusu yaparak, öğrenim hayatımda maddi olarak daha az sıkıntı yaşamak isteyen öğrenciler arasında başvuru işlemlerini yaparak faydalanabilecek kişiler şu şekildedir:

 • Eğitimine devam eden ön lisans öğrencileri,
 • Eğitimine devam eden lisans öğrencileri,
 • Eğitimine devam etmekte olan açık öğretim öğrencileri,
 • Üniversite hayatına devam eden 2 yıllık öğrencilerden 3 yıllığa geçenler,
 • Yüksek lisans öğrencileri,
 • Üniversite hayatına devam eden Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
 • Girmiş olduğu üniversite sınavında derece yaparak ilk yüksek girmiş olan öğrenciler,
 • Türkiye Cumhuriyeti Devletini temsil etmek amacıyla müsabakalara katılan amatör ve milli sporcular,
 • Son olarak ise ikinci öğretimde okuyan üniversite öğrencileri bu burstan yararlanabilmektedirler.

KYK Burs başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/kyk-burs-basvurulari-ne-zaman/ tıklayın.

5/5 - (17 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu