Maddi Yardım

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman? KYK Başvuruları Ne Zaman Açıklanıyor? KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? KYK Geri Ödemesiz Burs Kimlere Verilir? KYK Bursu Ne Kadar?

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

Üniversite tercihlerinin sonuçlanması ile birlikte öğrenciler diğer başvurulara gözünü çevirmiştir. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) her yıl bazı şartları taşıyan öğrencilere karşılıksız burs vermektedir.

Bu bağlamda KYK burs başvuruları ne zaman sorusu öğrenciler tarafından sıklıkla sorulmaya başlamıştır. 2022-2023 eğitim öğretim dönemi için KYK burs başvuruları henüz başlamamıştır. Bu konuya dair bir açıklama da yapılmamıştır.

Geçtiğimiz yıl yani 2021-2022 eğitim öğretim döneminde burs başvuruları 5 Kasım tarihinde başlamış ve 10 Kasım tarihinde sona ermiştir. Bu yıl da benzer bir durumun olabileceği düşünülürse burs başvurularının kasım ayının ilk haftasında başlayacağı söylenebilir.

Ancak öğrencilerin Kredi ve Yurtlar Kurumu resmi web sitesini düzenli olarak ziyaret etmeleri ve duyurulara göz atmaları gerekecektir.

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman
KYK Burs Başvuruları Ne Zaman

KYK Başvuruları Ne Zaman Açıklanıyor?

Üniversitelerin ön lisans ve lisans programlarına yerleşen öğrenciler, KYK başvuruları ne zaman açıklanıyor sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır.

Geçtiğimiz günlerde KYK yurt başvuruları başlamış ve sona ermişti. Şimdi ise öğrenciler burs başvurularının ne zaman başlayacağını merak etmeye başladı. Kredi ve Yurtlar Kurumu bu konuda henüz bir açıklama yapmadı. Yani 2022-2023 eğitim öğretim yılı için burs başvuruları henüz başlamadı.

Geçtiğimiz yıl burs başvuruları 5 Kasım tarihinde başlamış ve öğrencilere başvuru yapmaları için 10 gün süre tanınmıştı. Bu yıl da benzer bir şekilde başvuruların kasım ayında başlaması bekleniyor. Ancak olası farklılıklar nedeniyle sürekli olarak kurumun resmi web sitesini ziyaret etmeniz gerekecektir. Aynı zamanda haber sitelerini de kontrol ederek başvuruların başladığı tarihi anında öğrenebilirsiniz.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK burs başvurusu nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursa başvuruda bulunabilmek için şu adımları takip etmeniz gerekir:

  • Öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmalısınız. Bu işlemden sonra ‘’Gençlik ve Spor Bakanlığı’’ kurumuna ait sayfaya gitmelisiniz.
  • Hizmet sayfasında yer alan ‘’Burs / Öğrenim Kredisi Başvurusu’’ ekranına tıklamalısınız.
  • Karşınıza gelen ekranda ilgili kısımlara onay vermeli ve ‘’Başvur’’ butonuna tıklamalısınız.

Yukarıda sıralanan işlemleri gerçekleştirmeniz durumunda başvurunuz alınacaktır. Başvuru sonuçları ise yaklaşık 2 hafta içerisinde sistem üzerinden duyurulur.

KYK Geri Ödemesiz Burs Kimlere Verilir?

KYK geri ödemesiz burs kimlere verilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, KYK’dan geri ödemesiz burs alabilecek olan öğrenciler aşağıda sıralanmıştır:

  • Lisans düzeyinde eğitim alan öğrenciler ile doktora öğrencileri
  • Dikey Geçiş Sınavı ile ara vermeden üniversitelere kayıt yaptıran öğrenciler
  • Sınavda ham puan bazında ilk 100’e giren öğrenciler
  • Amatör milli sporcu öğrenciler

Yukarıda sıralanan öğrencilerin yanı sıra ekonomik açıdan zor durumda olan ailelerin eğitim gören çocukları da geri ödemesiz burs alabilmektedir. Aynı zamanda yetimler, öksüzler, şehit ve gazi yakını öğrenciler de burs için öncelikli grupta yer alır. Burs alamayan öğrenciler ise koşulsuz şartsız kredi alabilmektedir. Ancak kredi tutarı mezuniyetten 2 yıl sonra ödenmeye başlar.

KYK Bursu Ne Kadar?

KYK bursu ne kadar sorusu, Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs almak isteyen öğrenciler tarafından merak edilir. KYK bursu tutarı şöyle sıralanabilir:

  • Ön lisans ve lisans eğitimi alan öğrenciler için: 850 TL
  • Yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler için: 1700 TL
  • Doktora eğitimi alan öğrenciler için: 2550 TL

Bu ücretler tüm üniversitelerde ve tüm bölümlerde aynıdır. Eğer sizler de KYK’dan burs alarak eğitim öğretim giderlerinizi karşılamak istiyorsanız, burs başvuru tarihinin açıklanması ile birlikte başvuruda bulunabilir ve sonucu beklemeye başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinebilmek için kuruma ait resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

3.4/5 - (17 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu