Güncel

Ptt personel alımı 2023 başvuru. Kimler Nasıl Başvurabilir? Başvuru Formu

PTT Personel Alımı. PTT Personel Alımı Başvurusu 2023 Ne Zaman? PTT Personel Alımı Başvuru Formu Doldur. PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır? Ptt’de Nasıl Memur Olunur? PTT Personel Alımı Şartları Nelerdir?

PTT Personel Alımı Başladı. Toplamda 15.000 Personel Alınacak.

PTT personel alımı 2023 yılında ne zaman başlıyor, başvurular nasıl yapılacak, ne zamana kadar sürecek? Başvuru koşulları neler? Bu ve benzeri tüm sorularınızın cevapları için doğru yerdesiniz.

Posta ve Telgraf Teşkilatı personellerinden biri olmak istiyor ve PTT’nin ne zaman, hangi koşullarda başvuru kabul edeceğini merak ediyorsanız okumaya devam edin.

PTT Personel Alımı Başvurusu 2023 Ne Zaman?

İş arayan vatandaşların birçoğu PTT personel ilanlarını takip ediyor. PTT bünyesinde görev almak isteyenler güncel başvuru şartlarını ve detaylarını araştırıyor. Peki başvuru koşulları neler? Başvurular ne zaman başlayacak?

Bu konuda net bir açıklama yapılmış değil. Kurum tarafından kesin bir bilgi paylaşıldığında içeriğimize ekleyecek ve sizi gelişmelerden haberdar edeceğiz.

PTT Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak Kaç Personel Alınacak
PTT Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak Kaç Personel Alınacak

PTT Personel Alımı 2023 Başvuru Formu Doldur

Bu form, PTT’nin kendi resmi web sitesi üzerinde yayınlanır. Ancak şu an henüz kullanıma açılmış bir başvuru formu mevcut değildir. PTT, resmi web sitesinde başvuru formunu yayınladığı zaman içeriğimizi güncelleyecek ve linki yazımıza ekleyeceğiz.

PTT İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gereken şartları taşıyorsanız sınavlara katılıp mülakatları başarılı bir şekilde geçerek PTT kadrolarından birinde işe başlayabilirsiniz. PTT, hangi kadroya kaç personel alacağını web sitesinde bildirir. Güncel ilanları takip ederek bu yönde tercih yapabilirsiniz.

İş Başvurusu İçin https://www.ptt.gov.tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx Ziyaret Edebilirsiniz.

Ptt’de Nasıl Memur Olunur?

Süreç, PTT’nin memur ilanlarını yayınlamasıyla başlar. Yayınlanan ilanlardaki şartlara hâiz olanlar başvuruda bulunabilir.

PTT bünyesinde gişe memuru olarak çalışmak istiyorsanız liseden, lisans veya ön lisans düzeyinden mezun olmanız, gerekli sınavlara katılmanız lâzımdır.

PTT Personel Alımı Şartları Nelerdir?

PTT’de istihdam edilecek kişiler için aranan kriterler şöyle sıralanır;

 • Türk Vatandaşlığı

Ancak PTT’nin yurt dışında bulunan işyerlerinde çalıştırılacak olanlar bundan hariçtir. Öte yandan, 5901 sayılı, 29 Mayıs 2009 tarihli Türk Vatandaşlığı Kanunu’ndaki 28. Madde kapsamında yer alan kişiler de bu hükümden hariç tutulmuştur.

 • Yaş Sınırı

PTT personel alımı 2023 için başvuracak adayların 18 yaşını bitirmiş olmaları gerekir. Ayrıca, giriş sınavının düzenlendiği sene 1 Ocak itibariyle 36 yaşından da gün almamış olmaları lâzımdır.

 • Hukuki Gereklilikler

Kamu haklarından yasaklı olmamak da PTT personel başvurusu için istenen niteliklerden biridir.

Ayrıca kişinin; 5237 sayılı, 26 Eylül 2004 Türk Ceza Kanunu elli ikinci maddesi ile bildirilmiş olan süreler geçmiş olsa dahi, kasten işlediği bir suç nedeniyle 6 ay veya daha uzun süre ile hapis cezasına çarptırılmış olmaması gerekir.

Affa uğramış olsa dahi, şu suçlardan birini işlemiş olmak PTT personel alımı başvuruları için engel teşkil eder:

 1. Anayasal düzene karşı suçlar,
 2. Anayasal düzenin işleyişine yönelik suçlar,
 3. Devlet güvenliğini hedef alan suçlar,
 4. İrtikâp,
 5. Dolandırıcılık,
 6. Zimmet,
 7. Hırsızlık,
 8. Tefecilik,
 9. Suç işlemek maksadı ile örgüt kurmak,
 10. Sahtecilik,
 11. Rüşvet,
 12. Görevi suiistimâl etme,
 13. Güveni kötüye kullanma,
 14. İhaleye fesat karıştırmak,
 15. Hileli iflas,
 16. Suçtan kaynaklı malvarlığı değerlerini aklamak ya da kaçakçılık,
 17. Edimin îfâsına fesat karıştırmak,
 18. Çocukların istismar edilmesi,
 19. Saldırıda bulunmak,
 20. Dokunulmazlığa karşı işlenmiş suçlar,
 21. Zorla fuhuşa sevk etmek,
 22. Uyuşturucu yahut uyarıcı madde üretmek ve ticaretini yapmak.
 • Askerlik ile İlgili Şartlar

2023 PTT personel alımı için başvuracak kişinin askerlik vazifesiyle ilişiği bulunmamalıdır. Askerlik yapacak döneme geldiyse muvazzaf askerlik hizmetini erteletmiş veya yerine getirmiş olması gereklidir.

PTT Personel Alım için Gerekli Diğer Şartlar Nelerdir?

 1. Uyuşturucu madde bağımlılığı olmamak. (Eğer önceden uyuşturucu kullandığı belirlendiyse) başvuru yaptığı tarih itibariyle bağımlılık tedavisinin tamamlandığını belgelemek.
 2. Devamlı görev yapmasını engelleyebilecek herhangi bir akıl hastalığının olmaması.
 3. Farklı bir kuruluşa veya kuruma mecburi hizmet yükümlülüğünün olmaması.
 4. Atamasının yapılacağı pozisyon için belirlenmiş öğrenim şartını taşımak.
 5. Hakkında yapılan arşiv araştırmasının ve güvenlik soruşturmasının temiz çıkması.
 6. Daha önce bir kamu kurumunda ya da kuruluşunda çalıştıysa, buradan disiplin cezası yoluyla atılmış olmamak.
 7. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan / kuruluşundan emekli olmaması.

PTT Personel Alımı KPSS Kaç Puan?

Yönetim Kurulu, her adayın KPSS sınavından belirli bir asgarî puan almasını şart koşar. Bazı PTT iş ilanları KPSS şartı içermeyebilir fakat genellikle adaylardan KPSS’ye girmiş olmaları istenir.

Peki PTT personel alımı 2023 için KPSS taban puanı kaçtır? Bununla ilgili kesin bir açıklama yapılmadığı için net bir şey söylememiz yanlış olacaktır.

Ancak geçmiş yıllara baktığımızda KPSS ile atama puanının 60 ve üzeri olduğunu görüyoruz. Belirlenecek puanın bu yıl da benzer olacağı kanaatindeyiz.

PTT Personel Alım Başvuru Linki

 • Açık pozisyon olup olmadığını takip etmek için İnsan Kaynakları sayfasını kullanabilirsiniz. İlgili sayfaya bu link üzerinden ulaşmanız mümkündür.
 • Ayrıca PTT Kargo tarafından öğrenciler için staj imkânı sağlandığını da belirtelim. Staj Seferberliği başlığıyla yapılan duyuru ile ilgili gelişmelere kariyerkapisi.cbiko.gov.tr sayfasından bakabilirsiniz.
 • PTT açık pozisyonlar ve departmanlar için iş ilanlarını bu linkten de görüntüleyebilirsiniz.

PTT Kaç Personel Alacak?

Bununla ilgili en son duyurular PTT.gov.tr adresinde yayınlanır. Paylaşılan bilgilere göre PTT, önümüzdeki yıla kadar toplam 55 bin personel almış olacaktır.

PTT personel alımı 2022 ile ilgili detaylar netleştiğinde içeriğimizi yeniden düzenleyecek; şartlar, alım zamanı ve kadro sayısı hakkında bilgilendirme yapacağız. En doğru ve yeni bilgiler için bizi takipte kalın!

Ptt 700 tl maddi yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/ptt-700-tl-yardim-basvurusu-nasil-yapilir/ Tıklayın.

4.5/5 - (21 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu