Sosyal Yardım

Memur giyim yardımı 2023

Memur giyim yardımı 2023. Giyim Yardımı Başladı. 16.000 TL Giysi Yardımı Kimler Alabilecek? Başvuru Formu. Sağlık Çalışanlarına Giyim Yardımı Başladı.

Memur Giyim Yardımı Ne Zaman Ödenecek 2023?

Her sene olduğu gibi bu sene de giyim yardımlarının ne zaman ödeneceği merak edilmektedir. Bu yüzden memur giyim yardımı ne zaman ödenecek 2023 yılında da araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Her kurumda farklı bir yapılanma olduğu için bu ödemeler farklı dönemlerde gerçekleştirilir. Çoğu zaman senenin 2. döneminde ve özellikle yıl sonuna doğru bu ödemeler gerçekleştirilmektedir. Kışlık ve yazlık olarak ayrı yardımlar yapılan kurumlarda bunun için iki farklı dönem olmaktadır.

Böylece yılın ilk döneminde ve iki döneminde iki farklı giyim yardımı yapılmaktadır. Bazı kurumlar ise personellerinden gerekli ölçüleri alarak buna göre sistem girişlerini yapmalarını talep etmektedir. Böylece toplu bir şekilde anlaşmalı kurumlar üzerinden verilen beden ölçülerine göre üniformalar ve giyilen kıyafetler personellere ulaştırılmaktadır.

Bu yüzden memur giyim yardımlarının ne zaman ödeneceği ile ilgili bilgilere o kurumdan ilgili departmanlara ulaşarak öğrenmek daha doğru ve kesin bilgileri sağlayacaktır.

Sağlık Çalışanlarına Giyim Yardımı 

Sağlık Bakanlığı tarafından kendi bünyelerinde çalışan sağlık çalışanlarına giyim yardımı her yıl yapılmaktadır.

Bu yardım her sene belirlenen zaman dilimlerinde düzenli bir şekilde tekrarlanmaktadır. Hem yazlık hem de kışlık olarak farklı bir biçimde bu yardımlar yapılmaktadır. Sağlık çalışanları için kışlık giyim yardımı genellikle sonbahar aylarında ya da yıl sonuna doğru yapılmaktadır.

Bu ödeme genellikle Ekim ya da Kasım ayları gibi görünürken bazı seneler Aralık ayında da ödenmektedir. Sağlık çalışanları için yazlık giyim yardımı ise Nisan ya da Mayıs ayında ilgili personellere ödenmektedir.

Hangi personellerin bu yardımlardan faydalanabileceği gerekli yönetmeliklerle belirlenmektedir. Göreve yeni başlamış olsa bile asaleti tasdik edilmeyen sağlık çalışanlarına dahi bu ücretler yatırılır.

Giyim Yardımı
Giyim Yardımı

Sağlık Çalışanlarına Giyim Yardımı Ne Kadar?

Bu konuda sağlık çalışanlarına giyim yardımı ne kadar diye sorulduğunda sağlık çalışanının ünvanına göre değişim görülmektedir. 2022 yılında hemşireler için 237 Türk Lirası civarında bir giyim yardımı yapılırken, ebeler için bu tutar 264 Türk Lirası civarı olmaktadır.

Ayrıca sağlık personelinin ameliyathanede ya da 112 alanında çalışması gibi detaylar yapılan yardım miktarını belirlemektedir. Sağlık memuru, doktor, uzman doktor ve diğer sağlık personelleri 53 Türk Lirası işi önlüğü yardımı alırken, ameliyathanede çalışanlar için ameliyathane kıyafeti olarak giyim yardımı yaklaşık 83 Türk Lirası olarak yapılmaktadır.

112 komuta bölümünde ambulanslarda çalışan kişilere mont, yelek, pantolon, tişört, bot ve ayakkabı gibi yapılan yardımlar toplamda 525 Türk Lirası olmaktadır. Bunlar dışında kadro ünvanları nedeniyle yapılan giyecek yardımları da bulunmaktadır.

2023 Yılı Giyim Yardımı Ne Kadar?

2023 yılı giyim yardımı yapılırken her kurumda çalışan memurlar için farklı bir fiyat belirlenmektedir. Bu konuda çalışılan kurum ve hangi görevde bulunduğu gibi birçok faktör memurların alacağı giyim yardım miktarını değiştirmektedir.

Bu yüzden 2023 yılı giyim yardımı ne kadar diye sorulduğunda hangi kurum ve hangi görevdeki personel için sorulduğu belirlenerek Buna göre araştırma yapılmalıdır. Bazı kurumlarda bu personellerin hesabına yatırılırken bazı kurumlar nakdi olarak ödeme yerine ayni yardım olarak bir kart vererek personelinden anlaşmalı kurumdan gidip alışveriş yapmasını istemektedir.

Koruyucu kıyafetler kullanması gereken bazı kurumlarda bu tutar diğerlerine göre çok daha yüksek olmaktadır.

Giyim Yardımı Hangi Personele Verilir?

Giyim yardımından faydalanacak personel mevzuat gereği belirtilen şartlara göre belirlenmektedir. Bu yüzden giyim yardımı hangi personele verilir diye araştırma yapıldığında sahip oldukları kadro ünvanları ya da çalıştıkları hizmet sınıfları dahilinde belirlenen cetvellerde yer almayan memurlar asla giyim yardımından faydalanamaz.

Giyim yardımından faydalanmak için bu cetvellerde bulunan personeller için giyim yardımı yapılmaktadır. Fakat yapılan bu giyim yardımı belirten giyim eşyaları dışında verilmez. Bununla beraber bu yardımı alacak personele nakdi olarak bunu sağlayan kurumlar da bulunmaktadır.

Bu konuda yapılan yönetmeliklerde açıklandığı üzere yapılacak yiyecek yardımı kurum tarafından temin edilmektedir. Kurumlar bu yardımları beden ölçüsüne göre yaptırabileceği gibi beden ölçüsü alınarak Buna göre kurum tarafından diktirilebilir.

Nakit olarak giyim yardımı verilen personeller ise bu konuda kendileri uygun giysileri yapılan yardım ile satın alabilir. Personeller çalıştıkları alan ve yaptıkları iş doğrultusunda kullandıkları iş kıyafetleri için ödeme alırlar.

Sözleşmeli Personel Giyim Yardımı Alabilir Mi?

Giyim yardımı ile alakalı merak edilen konular arasında sözleşmeli personel giyim yardımı alabilir mi sorusu da yer almaktadır. Sözleşmeli personeller bazı istisnaların dışında giyim yardımı alma hakkına sahip değildir.

Sözleşmeli personellerin giyim yardımı alması için bulundukları kurumda ve yaptıkları işte resmi kıyafet yani üniforma giymek zorunluluğunun olması gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir şekilde sözleşmeli personel için giyim yardımı yapılmamaktadır.

Giyecek Yardımı Kaç TL?

Giyecek yardımı ile ilgili mevzuatlar incelendiğinde bu yardımları almaya hak sahibi olan personeller tarafından giyecek yardımı tutarını öğrenmek amacıyla giyecek yardımı kaç TL şeklinde araştırmalar yapmaktadır.

Her kurum personelini çalıştığı alan ve yaptığı iş dahilinde bu yardımların miktarını belirlemektedir. 2022 yılının son dönemlerinde sağlık çalışanlarına 39 Türk Lirası civarında bir kıyafet ödemesi yapılmıştır.

Bunun dışında Devlet Hava Meydanları İşletmeleri bünyesinde bulunan personel için gerekli koruma özelliklerini de sağlayan kıyafetleri sağlanması amacıyla yapılan giyecek yardımı 16.000 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Görüldüğü gibi bu konuda yapılan giyecek yardımlarının ortak bir noktası bulunmamaktadır. Çünkü her kurumda farklı bir işleyiş söz konusudur ve yapılan işlerim birbirinden farklı olması bu durumu etkilemektedir.

Bu kapsamda mevzuat ve yönetmeliklere uygun olarak her sene güncellenen tutarlarda gerekli giyecek yardımları bu hakka sahip olan tüm personellere sağlanmaktadır.

Devlet Ödemeleri maddi yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu