KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar? Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar? Kimler Yararlanabilir?
KOSGEB Nedir? KOSGEB Ne İşe Yarar? KOSGEB'den Kimler Yararlanabilir? KOSGEB’in Avantajları Nelerdir? KOSGEB Nasıl Başvurulur? KOSGEB, günümüzde yeni iş girişiminde bulunacak kişilere en büyük destek sağlayan resmi bir kurumdur....

KOSGEB Nedir? KOSGEB Ne İşe Yarar? KOSGEB'den Kimler Yararlanabilir? KOSGEB’in Avantajları Nelerdir? KOSGEB Nasıl Başvurulur? KOSGEB, günümüzde yeni iş girişiminde bulunacak kişilere en büyük destek sağlayan resmi bir kurumdur. Bu kurumdan yararlanarak gerekli maddi desteği alabilir ve kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB, girişim gerçekleştirmek isteyenler için kurulmuş bir kurumdur. Girişimcileri desteklemek amacıyla kurulan KOSGEB, ticari faaliyetleri desteklemek için sermaye imkanı sunmaktadır. Günümüzde özelikle herhangi bir fikrini gerçeğe dönüştürmek oldukça zordur. İnsanlar bu hayallerinden vazgeçmesin ve parlayabilecek olan hayaller gerçeğe dönüşsün diye KOSGEB faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. İşte tam olarak bu noktada Türkiye genelinde faaliyete geçmek isteyen pek çok insan KOSGEB tarafından sunulan hizmetlere başvuru gerçekleştirmektedir.

KOSGEB Ne İşe Yarar?

Türkiye genelinde iyi bir girişimcilik fikri olan herkese hizmet vermektedir. Bu durum hem Türkiye ekonomisi için faydalı olmakta hem de işsizliğe karşı etkili bir silah olarak kullanılmaktadır. Aklınızda iyi bir girişimcilik fikri olması durumunda sizler de KOSGEB başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Peki, KOSGEB’e kimler başvurabilir?

KOSGEB'den Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB tarafından sunulan hizmetler duyan pek çok kişi KOSGEB’e kimlerin başvuru yapabileceğini araştırmaktadır. KOSGEB tarafından açıklanan bilgiler doğrultusunda ne yazık ki her isteyen kişi KOSGEB destek başvurusu gerçekleştirememektedir. Ancak gerekli şartları sağladığınızı düşünüyorsanız KOSGEB tarafından sunulan hizmetlerden yararlanabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. KOSGEB başvuru şartları aşağıdaki şekildedir.

 • Yeni bir sektörde iş kurmak istiyorsanız KOSGEB başvurusu yapabilirsiniz.
 •  Mevcut işinize yenilik katmak ve işinizi büyütmek istiyorsanız başvuru gerçekleştirebilirsiniz.
 • Personel istihdamı sağlamak istiyorsanız KOSGEB başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.
 •  Firmanızın tanıtımını gerçekleştirmek ve daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız başvuru yapabilirsiniz.
 • Ar-Ge alanında proje üretecekseniz KOSGEB sizin için doğru adres olacaktır.
 • KOSGEB, personel eğitimi için yapılan başvuruları da kabul etmektedir. Bu nedenle personelinize eğitim vermek istiyorsanız KOSGEB başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu şartlardan en az birine sahip olmanız durumunda KOSGEB başvurusu gerçekleştirmeniz mümkündür. KOSGEB Nedir? Ne İşe Yarar? Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB’in Avantajları Nelerdir?

KOSGEB başvurusu gerçekleştirmek isteyenlerin merak ettiği bir diğer soru ise KOSGEB tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin avantajlarıdır. Yazımızın bu kısmından KOSGEB hizmetlerinin avantajlarına ulaşabilirsiniz.

 • İlk olarak KOSGEB, kurmak istediğiniz firmanın kuruluşu  masraflarının bir kısmının karşılanmasını sağlamaktadır. Bu durum kuruluş sürecinde maddi sıkıntılarınızın azalmasını sağlarken aynı zamanda daha sağlıklı adım atmanıza da yardımcı olmaktadır.
 • İstihdam sahibi olmak isteyen işiler KOSGEB başvurusunun onaylanası sonrasında yeni istihdam alanlarına sahip olacaktır. Bu nedenle KOSGEB son derece önemli bir kurumdur.
 • Türkiye ekonomisi KOSGEB tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerle büyük oranda destek görmektedir. KOSGEB başvurusu gerçekleştirerek kendiniz için destek alırken aynı zamanda ülkemize de destek olabilirsiniz.
 •  KOSGEB gerçekleştirdiği hibe ve desteklerde faizsiz geri ödeme imkanı sunmaktadır.  Bu şekilde yüksek faiz oranları ile karşılaşmadan iş kurabilirsiniz.
 • Kadınların iş hayatında geri plana atıldığı pek çok noktanın aksine KOSGEB kadınlara büyük iş fırsatları sunmaktadır. Her alanda kadınlara istihdam sağlayan ve fikirlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olan KOSGEB bu alanda oldukça avantajlıdır.
 • Tüm bunların yanı sıra mevcut bir işyeriniz varsa ve geliştiremiyorsanız KOSGEB

Devlet Tarafından Yapılan Sosyal Yardımlar Nelerdir?

KOSGEB Nasıl Başvurulur?

KOSGEB kredi başvurusu gerçekleştirmek isteyen işletmeler internet aracılığıyla başvuru gerçekleştirebilmektedir. KOSGEB başvurusu gerçekleştirmek için ilk olarak

www.kosgeb.gov.tr

adresine giriş gerçekleştirilmelidir. Bu adrese giriş yaptıktan sonra sitede yer alan e-hizmetler menüsüne tıklanmalı ve ardından bu menüde yer alan Mikro ve Küçük İşletmelere Destek Programı Başvurusu alt menüsüne girilmelidir. Bu kısımda online KOSGEB başvurusu gerçekleştirebileceğiniz başvuru formu yer almaktadır. Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra başarılı bir şekilde KOSGEB başvurusunu tamamlayabilirsiniz. Ancak KOSGEB veri tabanında kaydı bulunmayan kişilerin yad a KOBİ Bilgi Beyannamesi olmayanların ilk olarak ön kayıt işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ön kayıt işleminin ardından mutlaka güncelleme işlemi de yapılmalıdır. Peki, KOSGEB başvuru şartları nelerdir?

KOSGEB Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB tarafından sunulan desteklerden yararlanmak için çeşitli şartlara uyum sağlamak gerekmektedir. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen açıklamaya göre KOSGEB başvuru şartları aşağıdaki şekildedir.

 • 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir.
 • KOSGEB tarafından düzenlenmiş olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini başarıyla tamamlamış olmak gerekmektedir.
 • Kurulu olan bir işletme için KOSGEB desteği alınacak ise bu işletme KOBİ statüsünde olmalıdır. KOBİ statüsüne sahip olmayan işletmelere KOSGEB desteği verilmemektedir.
 •  Kurulu bir işletme için KOSGEB desteği isteniyorsa işletme KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmalıdır. Kaydı olmayan işletmeler KOSGEB desteği alamamaktadır.

KOSGEB Başvuru Formu

KOSGEB destek başvurusunu yapmak isteyen kişiler sosyal medya ve internet aracılığıyla başvuru gerçekleştirebilmektedir. KOSGEB başvurusu yapmak için ilk adımda www.kosgeb.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Bu web sitesine giriş gerçekleştirdikten sonra sitede yer alan e-hizmetler menüsüne girilmeli ve ardından ekranda çıkan menüde yer alan Mikro ve Küçük İşletmelere Destek Programı Başvurusu alt menüsüne tıklanmalıdır. Bu kısımda internet üzerinden kısa süre içerisinde KOSGEB başvurusu yapabileceğiniz başvuru formu yer almaktadır. Ekranda yer alan başvuru formunu eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra başarılı bir şekilde KOSGEB başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bu aşamada KOSGEB veri tabanında kaydı olmayan kişilerin ya da KOBİ Bilgi Beyannamesi bulunmayan işletmelerin ilk olarak ön kayıt işlemi yapması gerekmektedir. Ön kayıt işleminin tamamlanmasının ardından bir de güncelleme işlemi yapılmalıdır. Peki, KOSGEB belge sorgulama nasıl yapılır?

KOSGEB Belge Sorgulama

KOSGEB başvuru formu, KOSGEB resmi sitesine girilerek elde edilmektedir. KOSGEB başvurusu gerçekleştirmek isteyen kişiler bu nedenle

www.kosgeb.gov.tr

sitesine giriş gerçekleştirmelidir. Giriş gerçekleştirmelerinin ardından e-hizmetler menüsünde yer alan KOSGEB ilk başvuru kısmına girilmelidir. Bu aşamanın ardından eğer hazırda bulunan işletmenizin KOBİ olup olmadığını öğrenmek için KOBİ beyannamesini doldurmalısınız. KOBİ beyannamesinin doldurulmasının ardından KOSGEB çalışanları başvuru formunuzun değerlendirmesini gerçekleştirecektir. Değerlendirmenin olumlu sonuçlanmasının ardından ise destek için geriye kalan adımla uygulanacaktır.

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

KOSGEB, KOBİ vasfı taşıyan pek çok firmaya destek vermektedir. Aşağıda KOSGEB destekleri yer almaktadır. Bu desteklerden yararlanarak pek çok firma, firmasını büyütebilmekte ve daha fazla kişiye istihdam sağlayabilmektedir. - İnovasyon ve Arge Desteği - Girişimciliği Destekleme Desteği - Güçbirliği ve İşbirliği Programı Desteği - Destek Genel Programı Desteği - Kredi Faizi Desteği - KOBİ Teknolojik Yatırım - Uluslararası Kuluçka Merkezi - KOSGEB Laboratuvar Desteği, - Proje Destek - KOBİGel Destek Programı - Tematik Proje Desteği - Yurtdışı Desteği

KOSGEB Hibeleri Hangi Sektörlerde Vardır?

KOSGEB tarafından yapılan açıklamaya göre pek çok sektöre hibe desteği verilmektedir. Aşağıda yer alan sektörlerden birisinde işletmeniz varsa sizler de KOSGEB hibe desteği başvurusu gerçekleştirebilirsiniz.

 • İnşaat (Sıva, sıhhi tesisat,  elektrik, yıkım, çatı uygulama işleri)
 • Ticaret( Motorlu taşıt, pazar tezgahında satış...)
 • Bilgi ve iletişim
 • Konaklama hizmetleri
 • Yiyecek hizmetleri
 • Mesleki teknik faaliyet
 • Ulaştırma hizmetleri
 • Depolama hizmetleri
 • Deri onarım hizmetleri
 • Kuru temizleme
 • Kuaför
 • Güzellik salonu
 • Mobilya onarım ve döşeme hizmetleri
 • Saat onarım hizmetleri
 • Mücevher onarım hizmetleri
 • Mesleki teknik faaliyet hizmetleri

KOSGEB hibe desteği başvurusu gerçekleştirebilmektedir. Sizler de işletmenizin KOBİ sınıfına girip girmediğini öğrendikten sonra bu alanda hibe başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. KOSGEB her sektörden insana destek sağlamaya çalışmaktadır. Bu nedenle başvuruların zamanında ve eksiksiz bir şekilde tamamlanması sürecin olumlu olması adına oldukça önemlidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.