KOSGEB'den Mega Destek Başladı. İş Kurmak İsteyenlere Büyük Destek

KOSGEB'den Mega Destek Başladı. İş Kurmak İsteyenlere Büyük Destek
KOSGEB'den Mega Destek Başladı. İş Kurmak İsteyenlere Büyük Destek. KOSGEB en çok neye destek veriyor?KOSGEB'den Mega Destek Başladı. İş Kurmak İsteyenlere Büyük DestekKOSGEB’den Girişimcilere 'Mega' Destek. İş Kurma ve Geliştirme...

KOSGEB'den Mega Destek Başladı. İş Kurmak İsteyenlere Büyük Destek. KOSGEB en çok neye destek veriyor?

KOSGEB'den Mega Destek Başladı. İş Kurmak İsteyenlere Büyük Destek

KOSGEB'den Mega Destek Başladı. İş Kurmak İsteyenlere Büyük Destek

KOSGEB’den Girişimcilere 'Mega' Destek. İş Kurma ve Geliştirme Destekleri Artırıldı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) en büyük yardımcısı olarak bilinen KOSGEB, KOBİ'lerin büyümesini ve kurulmasını desteklemek için finansal yardım sağlıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, girişimcilik desteklerinin üst limitini 375 bin TL'den 2 milyon TL'ye yükselttiğini açıkladı.

Yeni İş Fırsatları

Yeni kurulan şirketlere finansal destek sağlamak amacıyla İş Kurma Desteği oluşturuldu. Gerçek kişi statüsünde 10 bin TL ve tüzel kişi statüsünde 20 bin TL destek, bir yıldan fazla önce kurulan işletmelere sağlanabilecek. Ayrıca, engelli, kadın, genç, gazi veya şehit yakınlarına ek 10 bin TL destek sağlanması planlanmaktadır.

Çalışanların Masraflarını Karşılamak

KOSGEB, vergi mükellefiyeti devam eden işletmelerin personel giderlerini azaltmak amacıyla her yıl çalışan başına bir aylık asgari ücret kadar yardım yapıyor. Bu üç yıllık destek, işletmelerin istihdam yükünü hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Uzun Vadeli İşletme Büyümesine Yardımcı Olmak

İş Geliştirme Desteği, işletmelerin büyüme ve gelişme aşamalarına katkıda bulunmak için %70 oranında geri ödemeli mali yardım sağlar. Kadın, genç, engelli, gazi veya şehit yakını olan girişimciler için destek üst limitine 150 bin TL ek ilave edilmiştir.

Desteklenecek Harcamalar

İşletme masraflarının önemli bir kısmı bu desteklerle karşılanabilir. Destekler, personel, teçhizat, makine, yazılım ve çeşitli hizmetlerin satın alınmasından kaynaklanan masrafları kapsar. Bu desteklerden yararlanmak için en az üç yıl önce işletme kurmuş girişimciler gereklidir.

Harcama TürüDestek OranıÜst Limit (TL)
Personel%70150.000 (Ek Destek)
Teçhizat%702.000.000
Makine%702.000.000
Yazılım%702.000.000
Hizmetler%702.000.000

Hangi Sektörler Destek Alabilir?

İş Geliştirme Desteği, belirli sektörlerde çalışan işletmeler için faydalıdır. Destek sağlanan sektörler arasında bilimsel araştırma ve geliştirme, telekomünikasyon, bilgisayar programlama, bilgi hizmetleri ve imalat sektörleri bulunmaktadır.

KOSGEP Başvuru ve Takvim

İş Geliştirme Desteği için başvurular belirli bir süre boyunca alınacak, ancak İş Kurma Desteği için başvurular sürekli olarak kabul edilecektir. İlk başvuru dönemi 10 Mayıs 2024'te başlayacak ve 28 Haziran 2024'e kadar devam edecektir. Başvurular, jüri ve kurul tarafından değerlendirilecektir.

İş Kurma Desteği nedir?

Yeni kurulan işletmelere finansal destek sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir destek programıdır.

Desteklerden kimler yararlanabilir?

Engelli, kadın, genç, gazi veya şehit yakınları gibi belirli gruplara ek destek sağlanmaktadır.

KOSGEP Başvuru nasıl yapılır?

Başvurular, KOSGEB'in resmi web sitesi üzerinden yapılabilir. KOSGEP Desteklerin süresi nedir? İş Geliştirme Desteği üç yıl boyunca verilmektedir. Daha fazla bilgi ve başvuru için KOSGEB'in resmi web sitesini

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.