KOSGEB Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB Nasıl Başvuru Yapılır?
KOSGEB Nasıl Başvuru Yapılır? KOSGEB başvuru şartları ve proje kapsamında belirlenen eğitimlerin tamamlaması ileKOSGEBdesteğinden tüm vatandaşların yararlanması sağlanmaktadır. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme...

KOSGEB Nasıl Başvuru Yapılır? KOSGEB başvuru şartları ve proje kapsamında belirlenen eğitimlerin tamamlaması ile

KOSGEB

desteğinden tüm vatandaşların yararlanması sağlanmaktadır. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından birçok farklı sektör desteklenmektedir. Bu sayede tarımdan hayvancılığa, yüksek teknolojiden kadın girişimcilere kadar birçok alanda girişim fikirleri için KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sonrasında başarılı olan adaylar için destek verilmektedir. Başvuru kriterlerini karşılayan her mikro ve küçük işletmeler başvuru yapabilmektedir. KOSGEB desteği almak için destek başvurusu yapacak kişiler şu adımları izleyebilir:

 • Başvuru şartlarının taşıyan mikro ve küçük işletmeler için;
 • ‘’kosgeb.gov’’ adresinden – ‘’E – Hizmetler’’ menüsüne erişim sağlanır.
 • ‘’Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu’’ alt menüsü seçilir.
 • Online başvuru sonrasında KOSGEB Veritabanına kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamasi güncel olmayan işletmeler kayıt ve güncelleme işlemlerini tamamlar.

KOSGEB sadece tek bir proje kapsamında destek vermemektedir. Çok sayıda farklı proje ile sayısız sektör, işletme ve kişiyi destekleyen KOSGEB, girişim fikirlerini hayata geçirmek isteyen kadın erkek herkes için farklı projeler sunar. Her proje muhtelif şartlara ve başvuru koşullarına sahiptir. Bu nedenle KOSGEB başvuru işlemlerinin proje kapsamında belirtilen yöntemlere göre yapılması gerekmektedir.

KOSGEB Başvuru Formu

KOSGEB kadın girişimci başvuru hizmetleri veya diğer destek programları için yapılacak başvurularını her biri farklı belge ve bilgiler ile yapılacak başvurular sonrasında yapılabilir. kosgep başvurusu nasıl yapılır Bu nedenle başvuru formunun proje özelinde ve başvuru yapacak kişiler tarafından farklı bilgiler ile doldurulması gerekmektedir. KOSGEB kapsamında başvuru formalarına erişim sağlamak için resmi web sayfasında yer alan destek programlarını seçerek online olarak formlara ulaşabilirsiniz. Girişimcilik Destek Programı kapsamında, ‘’kosgeb.gov’’ adresinden ‘’Başvuru Formları’’ yazan bölüme erişim sağlayarak bu formlara elektronik ortamdan erişim sağlanabilmektedir. Başvuru formlarında yer verilen destek oranları, başvuru koşulları ve diğer detayların mutlaka doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Başvuru formları arasında şunlar ilk sırada yer almaktadır:

 • Yeni Girişimci Başvuru Formu
 • Girişimcilik Destek Programı başvuru Formu
 • Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvuru Formu vb.

Belirli dönemlerde başlatılan destek programları kapsamında da farklı başvuru formları üzerinden girişimcilerin ilgili sektörde iş kurmak ve desteklerden yararlanmak için başvuru formlarını eksiksiz ve doğru şekilde doldurarak ilgili birimlere başvurularını iletmeleri mümkündür.

KOSGEB Başvuru Sorgulama

Kosgeb.gov.tr girişimcilik başvuru adresi üzerinden ilgili destek programına başvuru yapan vatandaşlar, sorgulama işlemlerini yine online hizmetler üzerinden yapabilmektedir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren KOSGEB, birçok hizmetini E – Hizmetler kapsamında e – Devlet üzerinden aktif hale getirmiştir. Bu kapsamda girişimcilerin başvurularının ardından, ‘İşletme Durum Sorgulama’ başta olmak üzere birçok farklı alanda sorgulama, başvuru ve ilgili programların detaylarını görüntülemeleri sağlanmaktadır. KOSGEB E – hizmetler sayesinde girişimcilerin herhangi bir programa daha rahat ve hızlı şekilde ulaşmalarına olanak tanınmıştır. KOSGEB başvuru adımlarını tamamlayan ve gerekli tüm şartları karşılayan vatandaşların KOSGEB ilgili birimleri üzerinden de başvuru sonucunu öğrenmeleri mümkündür. KOSGEB’in her destek programı kapsamında girişimcilere farklı oranda ve şartlar ile işlem yapılmaktadır. Program niteliğine göre sorgulama işlemleri için izlenmesi gereken yolların da farklılık göstermesi mümkündür.

KOSGEB Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

KOSGEB başvurusu e – Devlet veya diğer online kanallar üzerinden zaman zaman kabul edilmektedir. Bunun için öncelikle başvuru yapacak kişilerin kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir. Başvuru formu ilgili program türüne göre farklı şartlara göre belirlenen bilgilerin girilmesi ile doldurulabilir. KOSGEB başvuru formu kapsamında hangi formu dolduruyorsanız o forma göre gerekli bilgileri girmeniz gerekmektedir. KOSGEB Ödemem Talep Formu kapsamında şu adımlar izlenerek işlem yapılabilir:

 • E – KOBİ sayfasından giriş paneline kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır.
 • ‘Ödeme Talep Formu Oluştur’ seçeneğine tıklanır.
 • Talep Formu kapsamında istenen kişisel ve işletmeye ait bilgiler girilir.

Girişimcilerin ilk başvuruları için dolduracakları formlarda ise bunlara benzer adımlar izlenebilir. Ancak her bir form için farklı bilgiler isteneceği için form doldurma işlemlerinde sizden istenen bilgiyi ilgili alana yazarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulmasının ardından kayıt işlemleri tamamlanarak işlem yapabilmektedir.

KOSGEB Başvuru Formu Örneği

KOSGEB başvuru formu kapsamında temel bilgiler yer almaktadır. Örnek bir form üzerinden detayları incelendiğinde, ‘Girişimcilik Destek Programı’ kapsamında ‘Yeni Girişici Desteği Başvuru Formu’ için şu bilgiler girilmelidir:

 • İşletme Adı
 • Vergi No
 • Faaliyet Kodu
 • Adres
 • Önceki Başvuru Bilgileri
 • Girişimci ve Ortakların Kişisel Bilgileri
 • Talep Edilen Destek Tercihleri vb.

Başvuru formunda yer alan temel bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Bu sayede KOSGEB başvuru işlemleri sonrasında onay süreci çok daha hızlı bir şekilde tamamlanabilir. Başvuru formunun ilgili birimlere iletilmesinin ardından kısa süre içinde tarafınıza bilgi sağlanacaktır. İnceleme sonrasında başvurularının onaylanan programa kabul edilmektedir. Başvuru onayı için tüm prosedür ve şartların başarılı şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Kosgep diğer destekleri için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.