Ev Hanımlarına KOSGEB Desteği ve Kredi Başvurusu 2023. Ev Hanımlarına Destek. Ev Hanımlarına 15.000 TL Destek Kredisi Başladı. Kimler Nasıl Alabilir?

Ev Hanımlarına KOSGEB Desteği ve Kredi Başvurusu 2023. Ev Hanımlarına Destek. Ev Hanımlarına 15.000 TL Destek Kredisi Başladı. Kimler Nasıl Alabilir?
Ev Hanımlarına KOSGEB Desteği ve Kredi Başvurusu 2023Ev hanımlarına KOSGEB desteği, hibe ve teşvikler…Kadın girişimciler için devlet tarafından her geçen gün geri ödemesiz veya düşük faizli krediler verilmektedir. Özellikle...

Ev Hanımlarına KOSGEB Desteği ve Kredi Başvurusu 2023

Ev hanımlarına KOSGEB desteği, hibe ve teşvikler…Kadın girişimciler için devlet tarafından her geçen gün geri ödemesiz veya düşük faizli krediler verilmektedir. Özellikle çocuğu olup, çalışamayan anneler de proje kapsamında düşünülmüştür. Devlet kadın çalışan sayısının %34’ten %41’e çıkarılmasını hedeflemektedir.

Ev Hanımlarına Destek 2023

Bu bağlamda kadınlara düşük faizli 12 bin TL ile 15 bin TL kredi imkanı sunacağını duyurmuştur. Üstelik kadın girişimcileri desteklemek için sadece devlet bankaları değil, özel bankalar da çeşitli projeler üretmeye başlamıştır. 12 milyon ev hanımı için hükumet harekete geçmiştir. Eğer siz de evde çalışma imkanına sahip değilseniz, bu projelerden faydalanabilirsiniz. Proje ile ister kendi iş yerinizi açabiliyor, isterseniz de evde üretime katkıda bulunabiliyorsunuz. Hükumetin kadınların çalışma yaşamına başlaması ve evde kendileri için bir ek gelir elde edebilmeleri adına farklı adımlar atması son dönemlerde fazlaca gündeme gelmiştir. Ev hanımları devletin verdiği teşvik ve hibelerden faydalanmak isterse, Ev hanımlarına KOSGEB desteği ( ev hanımlarına KOSGEB kredisi nasıl alınır) gibi soruların cevabını yazımızda bularak, hemen devlet desteği için gerekli birimlere başvuruda bulunabilirler. Ev Hanımlarına destek 2023 Ev Hanımlarına destek 2023

KOSGEB Ev Hanımlarına 15 Bin TL Kredi Başvurusu

Aklında bir proje olan ve kendine destek bulamayan bayanlar, Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile 15 bin lira iki yıl geri ödemesiz kredi alabiliyor. Kredi alabilmek için bölgenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma vakıflarına başvurularınızı yapabilirsiniz. Ev hanımlarına 15 bin tl kredi şartları her bölge için farklı şartları bünyesinde taşımaktadır. Diğer yandan, alınan krediyi iki yıl ödemeyip, iki yılın sonunda 6 yıl boyunca aldığınız krediyi faizsiz bir şekilde ödeyebiliyorsunuz. Burada yapacağınız iş giderleri ile ücretin alacağınız kredinin birbiri ile örtüşmesi gerekmektedir.

Ev Hanımlarına KOSGEB Desteği

KOSGEB uzun yıllardır, işsiz gençlere ve bayanlara hibe desteği sağlamaktadır. Özellikle ev hanımlarını ön planda tutan hükumet ve KOSGEB pek çok farklı projeye de imza atmıştır. Kendi işini kurmak ya da mevcuttaki işini büyütmek isteyen ev hanımlarına KOSGEB büyük ölçüde farklı destekler sağlamaktadır. Pek çok işsiz bayan KOSGEB desteği

https://www.kosgeb.gov.tr/

ile kendi işinin patronu olmayı da başarmıştır. Burada gerek düşük faizli ödenekler, gerekse hibe destekleri söz konusu olmuştur. Bu sektörden sektöre ve yapılan işlere göre değişmektedir. KOSGEB kadın girişimci istihdamını artırmak amacı ile iş yeri açmak isteyen kadınlara 50 bin  liraya kadar  hibe desteği, 300 bin lira kadar da düşük faizli kredi imkanı sunuyor. Ev hanımları kendi yapacakları işi belirleyip, bu iş doğrultusunda farklı eğitimler alarak hemen KOSGEB başvuruda bulunabilirler. Şimdiye kadar birçok ev hanımı lokanta, kuaför, pastane ve giyim üzerine destek alıp, kazanmaya başlamışlardır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır? Ne Kadar? Yaş Sınır ve Şartları Nelerdir?

KOSGEB Nace Kodu Nedir? Nasıl Alınır?


Elbette yapılabilecek işler tüm bunlarla da sınırlı değildir. Ev hanımları, KOSGEB ev hanımlarına hibe desteği alabilmek için ilk olarak KOSGEB’E başvuru yapmalı daha sonra yapılacak eğitimlere katılmalıdır. Verilecek olan 50 bin TL desteği hak edebilmek için mutlaka eğitimler ve kurslar sonrası belli sınavlardan sonra belge almaları gerekir. KOSGEB’in kurslarına katılmak için ise İŞ-KUR’a kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

KOSGEB Ev Hanımlarına Hibe Şartları

Eğer kaymakamlık bünyesinden destek almak istiyorsanız bunun için bazı şartları da yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar ise;

  • Ev hanımlarının 18 yaşını doldurmuş olması,
  • İki adet kefil gösterilmesi,
  • Başvuru yapacak olan kişinin bir proje hazırlaması,
  • Hazırlanan bu proje ile başvuru dilekçesi SYDV’na teslim edilmesi,
  • Eğer projeyi daha önce yapmışsanız ya da iş ile ilgili bir tecrübeniz varsa, bu durumun da belirtilmiş olması gerekir.

Ev hanımlarına verilen maddi destek sayesinde pek çok bayan kendi ayakları üzerinde durmayı başarmıştır. Buna ek olarak, geri ödemelerde de oldukça fazla kolaylıklar sağlanmaktadır. Hatta bazı desteklerde hibeler söz konusudur. Yani alacağınız maddi desteği ödeme zorunluluğunuz olmayacak. Ev Hanımlarına KOSGEB Desteği ve Kredi Başvurusu

Ev Hanımlarına KOSGEB İş Yeri Açma İmkanı

KOSGEB’İN ve hükumetin kadın çalışma oranını artırmak için farklı projeleri mevcuttur. Siz de kendi ilgi alanınıza en uygun işi yapabilmek adına KOSGEB’E başvurularda bulunabilirsiniz. Buna ek olarak KOSGEB ile İŞ – KUR beraber düzenlediği, girişimcilik proje destek ile kendi işini kurmak isteyen ve mevut işini büyütmek isteyen bayanlara 50 bin TL hibe verilecektir. Bu kapsamda pek çok genç ya da orta yaşlı bayan 50 bin TL’lik hibe desteğinden faydalanmayı başarmıştır. Siz de, gerekli şartları taşıyorsanız hemen bu projeye dahil olabilirsiniz. Proje kapsamında kendi işinizi kurabilir ve işinizi daha büyütmeyi başarırsanız KOSGEB ile 100 bin tl faizsiz krediye de başvurabilirsiniz. 2020 yılında devlet ev hanımlarını çalışmaya daha fazla teşvik etmek için destek oranlarını %70’ten %80’e çıkarmıştır.

Ev Hanımları KOSGEB'den Yararlanabilir Mi?

Elbette tüm bu destek ve hibelere sahip olmak için KOSGEB’İN başlattığı bir takım kursları bitirmeniz gerekiyor. Kurslarda ise girişimcilik adına ve işi yükseltmek adına bir takım dersler verilir. Yaklaşık 32 saatlik olan bu kursu bitirdiğinizde ise kurs bitirme sertifikası alabilirsiniz. Bu sertifikayı almayan ve kurslara katılmayan kimseler için hibe ya da kredi desteği söz konusu olmayacaktır.

Ev Hanımlarına Maddi Destek İmkanları

Her geçen gün hükumet, ev hanımlarına farklı desteklerde bulunmaktadır. Bu destekler belli yaşlara kadar kendi işini yapma imkanı sağlarken, belli yaştan sonra ev hanımlarına emeklilik projelerinden oluşur. Ev hanımlarına maddi destek imkanlarından faydalanmak için verilen şartların yerine getirilmesi gerekir. KOSGEB’İN en büyük hedefi yılda 5.000 kişiye iş olanağı sağlamaktır. Bu oranların büyük bir kısmı ev hanımlarını desteklemek için ayrılmıştır. Ev hanımlarına sağlanan bu destekler sayesinde milyonlarca kadın giyimden, gıdaya kadar pek çok  alanda kendi işini kurmuştur. Üstelik KOSGEB bayanlara ya da iş sahibi olmak isteyen girişimcilere sadece iş kurana kadar değil, işi kurduktan sonra da büyütmesi için farklı destekler sağlamaktadır. İlk iş yerini açan kişilere 50 bin TL kredi desteği verdikten sonra, işini büyütme kapasitesine erişen kişilere de faizsiz 100 bin TL kredi imkanı tanımıştır. Bu sayede ülkemizde kadın girişimci ve genç girişimci oranı bir hayli artmıştır. KOSGEB sadece iş yeri açmak isteyenler için değil, hayvancılık yapmak isteyen kimseler için de belli projeler başlatmıştır. Bu bağlamda küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenden, kanatlı hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere kadar her alanda destek sağlamayı hedeflemektedir. İşini büyütmek için 100 bin TL faizsiz kredi almayı hak kazanan girişimciler, kredi ödemelerine 30 ay sonra başlayacaklardır. 30 ay sonunda borç belli periyotlarla 24 aylık taksitlere bölünerek ödenecektir.

KOSGEB’İN Ev Hanımlarına Mikro Kredi Desteği

Kendi işini yapmak isteyen bayanlar arasında hiçbir ayrım gözetlenmiyor. Burada önemli olan nokta kredi veya hibe desteği almak isteyen bayanların gerekli koşul ve şartları yerine getirmesidir. Mikro kredi almak için aynı semtte ikamet eden 5 ev hanımının bir araya gelmesi gerekmektedir. Ayrıca bu kadınlar arasında akrabalık bağının bulunmaması gerekiyor. Gerekli şartlar yerine getirildiğinde ise  destek alabiliyorsunuz. KOSGEB hibe ve ev hanımlarına mikro kredi için, ilk şart uygulamalı eğitimlere katılıp, gerekli belgeleri almanızdır. Daha sonra yapacağınız işe göre destekler alabilir veya iş için gerekli malzemeleri KOSGEB tarafından sağlayabilirsiniz.

Kaymakamlığın Ev Hanımlarına Verdiği Kredi

İş yeri sahibi olmak isteyen bayanlar sadece KOSGEB desteği değil, kaymakamlık desteği de alabiliyor. Kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği, 15 bin TL faizsiz iş yeri açma kredisi için belli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Verilen 15 bin liralık desteği aldıktan iki yıl sonra faizsiz bir şekilde ödeme şartı getirilmiştir. Özellikle ev hanımları esnaf olmak istediklerini beyan edip, gerekli belgeleri teslim ettikten sonra bu krediye sahip olabiliyorlar. Ev hanımlarına 15 bin liralık faizsiz destek projesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum