Kırtasiye Yardımı

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?  Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?  Başvurusu Nasıl Yapılır? 1300 TL Kırtasiye Yardım Başvurusu Başladı. Kimler Nasıl Başvurabilir? Başvuru Formu

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte çocuklu ailelerin okul telaşı da başladı. Üniformalar, kitaplar, defterler ve okul çantaları devreye girdiğinde, yapılacak harcamalar artıyor. Bu noktada birçok aile kırtasiye yardımı hizmetleri sayesinde ekonomik destek alabiliyor. 

Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?  Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?  Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son kabile toplantısından sonra yaptığı açıklamayla 2023-2024 eğitim yılı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ödenek ayrıldı. Bu kaynağın amacı, tahmin edilebildiği gibi ihtiyaç sahibi ailelere daha güçlü bir şekilde destek olabilmek. Devletin sunduğu bu hizmetten yararlanabilecek olan kişiler, “Kırtasiye yardımı başvuru nasıl yapılır?” sorusunu gündeme getiriyor. 

Eğer siz de 2023 kırtasiye yardımı başvurusunun nasıl yapılacağını ya da uygun şartlara sahip olup olmadığınızı öğrenmek istiyorsanız, detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Günümüz şartlarında çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan alışverişler maddi sıkıntı çeken ebeveynleri zorlayabilir. Kırtasiye yardımı, bu durumda ortaya çıkan sorunları gidermek amacıyla başlatılmış bir projedir.

Yapılan son açıklamaya göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ailelere destek olmak için 2023 senesinde de bu konuda girişimlerde bulunacak. Diğer bir deyişle, bazı ailelere ayrılan bütçeyle çocukların eğitim masraflarının bir kısmı devlet tarafından karşılanacak. Ardından ekonomik durumu elverişli olmayan çocuklar için eşit eğitim fırsatları sunabilme adına bir adım atılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ek olarak bazı belediyeler ya da vakıflar da okul alışverişlerinde ekonomik destek sağlayabilmektedir. Örneğin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı yapan kurumlar arasında yer almaktadır.

.

Benzer İçerikler

Kırtasiye Yardımı

Kırtasiye Yardımı Nereden Alınır?

Okul alışverişinin zorlayıcı olabildiği bu günlerde kırtasiye desteğiyle ilgili merak edilen konular çoğalıyor. Bu yardımın nereden alınacağı da öğrenilmek istenen bilgiler arasındadır. Türkiye’de eğitim-öğretim alışverişlerini yaparken destek alabileceğiniz birkaç kurum bulunuyor. Bunlardan bazıları şu şekilde listelenebilir:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • PTT
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Kağıthane Belediyesi
 • Kayseri Büyükşehir Belediyesi
 • Deniz Feneri Derneği
 • İnsani Yardım Vakfı (İHH)

Yukarıdaki listede yer alan kurumların her biri, farklı miktarlarda ve şekillerde destek sunuyor. Örneğin, Deniz Feneri Derneği, halktan toplanan bağışlarla dezavantajlı öğrenciler için alışveriş yaparak okullara yardım gönderiyor. Bunun yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler gibi devlet kurumları, ailelere maddi destek sağlıyor.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Okul alışverişlerinde maddi desteğe ihtiyaç duyuyorsanız ne zaman ve nasıl kırtasiye yardımı alacağınızı merak edebilirsiniz. Genellikle okullar açılmadan bir ay önce başlayan yardım projeleri, eğitim-öğretim yılı boyunca devam eder. Ancak bazı kurumlarda başvuru süresi, daha kısıtlıdır. Bu nedenle kırtasiye desteği başvurusu yapacağınız yerlerin şartlarını ve proje sürelerini öğrenmeniz önemlidir.

Başvuruların nereye yapılacağı, yine yardım yapacak kuruma göre değişiklik gösterir. Bazı devlet kurumları için bizzat başvuru merkezlerine gitmeniz gerekirken, bakanlık yardımları için e-devleti kullanabilirsiniz. Özel vakıfların yardımlarından yararlanmak için yine internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu e-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Ekonomik destek projelerinden yararlanırken en zahmetsiz yolu tercih etmek isteyenler “Kırtasiye yardımı başvurusu e devlet üzerinden nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arar.  Eğer siz de bu yöntemi tercih etmek istiyorsanız yapmanız gerekenler oldukça kolaydır.

Öncelikle e-devlet şifreniz yoksa adresinize en yakın PTT şubesinden şifre almanız gerekir. Daha sonrasında TC kimlik numaranız ve şifrenizle e-devlet hesabınıza giriş yapmalısınız. Ardından e-devlet kırtasiye yardımı sorgulama işleminizi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bunun için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Eğer SGK projelerine başvuracaksınız “Sosyal Güvenlik Kurumu Eğitim Öğretim Yardımı Talebi” penceresine gitmeniz gerekir.
 • Bu penceredeki basit birkaç adımı tamamlayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
 • İçişleri Bakanlığı projelerinden yardım almak için “İçişleri Bakanlığı e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama” ekranına gitmeniz gerekir.
 • Ekranda formu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yukarıdaki adımlardan da anlaşılabileceği üzere e-devlet kırtasiye yardımı başvurusu oldukça kolay bir şekilde yapılır.

1300 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

1300 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?
1300 TL Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer 1.300 TL tutarındaki kırtasiye yardımı için başvuru yaparken e-devlet’i tercih etmek istemiyorsanız uygulayabileceğiniz başka bir yöntem bulunuyor. Bu yöntemi uygulamak için yapmanız gereken sizlere en yakın adresteki kaymakamlık binasını ziyaret etmektir. Çünkü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, kaymakamlığa bağlı olarak hizmet veren bir kurumdur.

İkamet adresinize en yakın kaymakamlığa gittiğinizde maddi desteği sağlayacak vakfın yetkilileriyle görüşebilirsiniz. Yapacağınız görüşmede hazırladığınız başvuru belgelerini teslim etmeniz gerekir. Daha sonrasında başvurunuz gerçekleşir.

1300 TL Kırtasiye Yardımı Almak İçin Yanınızda bulundurmanız gereken belgeler ise şunlardır:

 • Çocuklarınıza ait öğrenci belgeleri (E-devlet üzerinden ya da okullardan temin edilebilir.)
 • Çocuklarınızın TC kimlik kartı
 • Size ait TC kimlik numarası ya da TC kimlik kartı
 • Gelir seviyenizi gösteren maaş bordrosu (E-devlet üzerinden temin edilir.)
 • Eğer işsizseniz bu durumu gösterecek belge (SGK üzerinden temin edilir.)

Eğer yukarıdaki belgelerin hepsine sahipseniz ilgili kurumu ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Ardından başvurunuz onaylandığında kısa bir süre sonra (okulların açılmasıyla beraber) ödeneğinizi alabileceksiniz.

Kırtasiye Yardımı Veren Belediyeler Hangileri?

Okul alışverişlerinde maddi güçlük çeken aileler birkaç devlet kurumundan ya da özel vakıflardan destek alabilir. Bu destek, ürün veya nakit olarak veriliyor. Devlet kurumları söz konusu olduğunda yardım bakanlık ve belediye desteği olmak üzere iki ana gruba ayrılıyor. 

Türkiye’deki birçok büyükşehir belediyesi, eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce belirli hanelere maddi destekte bulunuyor. Bunun yanı sıra benzer destek imkânı sunan küçük şehirler de mevcut. Kırtasiye yardımı konusunda icraatları olan belediyelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi
 • Bursa Nilüfer Belediyesi
 • Eskişehir Odun Pazarı Belediyesi
 • Kayseri Büyükşehir Belediyesi
 • Diyarbakır Yenişehir Belediyesi
 • Uşak Belediyesi
 • İstanbul Bağcılar Belediyesi
 • İstanbul Kağıthane Belediyesi
 • İstanbul Küçükçekmece
 • İstanbul Tuzla Belediyesi
 • Mersin Mezitli Belediyesi

Yukarıdaki listeye ek olarak başka şehir ve ilçeler belediye kırtasiye yardımı konusunda önemli projelere imza atıyor. Bulunduğunuz şehir ya da ilçedeki belediyenin böyle bir projesi bulunup bulunmadığını öğrenmek istiyorsanız web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul içerisinde ikamet eden aileler, 5 yaşından büyük olan çocukları için kırtasiye yardımı başvurusunda bulunabilir. Bunun için aşağıdaki şartlara bakabilirsiniz:

 1. TC vatandaşı olmak
 2. İstanbul’da ikamet etmek
 3. Şehit çocuğu, engelli ya da öksüz ve yetim olmak
 4. Kötü maddi durum
 5. İlkokul, ortaokul ya da lise öğrencisi 

Başvuruyu yapabilmek için ise “Sen Oku Diyehttps://senokudiye.ibb.istanbul/Sonuc.aspx kampanyasının online adresinden ya da İBB’nin web sitesinden https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru form doldurmanız yeterlidir. Diğer bir yöntem ise aşağıdaki belgelerle birlikte belediye binasını ziyaret etmektir:

 • Öğrenci Belgesi (Okuldan alınmış ve onaylanmış bir belge)
 • Başvuruda bulunacak öğrencinin kimlik fotokopisi
 • Öğrencinin velisinin kimlik fotokopisi
 • Öğrenci engelliyse engel durumunu gösteren belge 

Çocuğunuz liseyi bitirip üniversiteye geçtiyse “Sen Oku Diye” projesi kapsamındaki bu destekten yararlanamazsınız. Ancak İBB bu durumdaki öğrenciler için de farklı yardım imkanları sunuyor. Yüksek öğretimde öğrenim görenler için “Genç Üniversiteliler” projesiyle ailelere maddi destek sağlıyor. 

Kağıthane Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul içerisinde kırtasiye yardımı yapan birçok ilçe belediyesi mevcuttur. Kağıthane Belediyesi, bunlardan bir tanesidir. Eğer Kağıthane bölgesinde ikamet ediyor ve ekonomik desteğe ihtiyaç duyuyorsanız siz de bu yardımdan yararlanabilirsiniz.

Kağıthane Belediyesi, İBB’den ve bakanlıklardan farklı olarak yardımını nakit para şeklinde yapmıyor. Yaklaşık 7 bin öğrenciye destekte bulunan belediye, çocuklar için yaptıkları kırtasiye alışverişini kutular hazırlayıp ailelere veriyor. Bu kutularda;

 • Kalem,
 • Defter,
 • Silgi,
 • Renkli kalem,
 • Cetvel,
 • Kalem açacağı,
 • Kalem ucu,
 • Sırt çantası yer alıyor. 

Başvurudan yararlanmak için yapmanız gerekenler oldukça basit. Öncelikle çocuğunuzun ilkokul, ortaokul ya da lise düzeyinde eğitim alması gerekiyor. Ardından çocuğunuz ve öğrenci belgesiyle birlikte belediye binasını ziyaret ederek paketinizi teslim alabiliyorsunuz. Bu yardım hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz 0212 321 4040 numaralı telefon hattıyla iletişime geçebilirsiniz.

Bahçelievler Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bahçelievler Belediyesi, yalnızca kırtasiye yardımı değil başka birçok destek sunar. Sağlık yardımı, erzak yardımı ve yakacak yardımı bunlardan birkaçıdır. Tıpkı diğerleri gibi kırtasiye desteği için de web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Belediyenin tüm yardım projeleri “Sosyal Yardımlaşma” kampanyaları kapsamında gerçekleşmektedir. Başvurular, web sitelerindeki aynı isme sahip sekmeden yapılabilir. Elbette ki belgelerinizin çıktısını alıp belediye binasına gidebilirsiniz. Sahip olmanız gereken belgeler şunlardır:

 • Öğrenciye ait TC kimlik kartı
 • Ebeveyne ait TC kimlik kartı
 • Muhtardan alınan form 5 belgesi
 • Nüfus müdürlüğünden alınan vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hasta ya da engelli kişinin durumunu belirten sağlık kurulu raporu
 • Eğer varsa Yeşilkart

Yalnızca eğitim desteği değil, diğer yardım projeleri için de aynı belgelere ihtiyaç vardır.

Kimler Kırtasiye Yardımı Alabilir?

Okul alışverişlerinin ekonomik açıdan giderek zorlaşması eğitim-öğretim desteğini ihtiyaç haline getirdi. Bu nedenle “Kimler kırtasiye yardımı alabilir?” sorusu birçok kişi tarafından yanıt bekliyor. Yardımdan yararlanıp yararlanamayacağını merak eden aileler, başvuru şartlarının neler olduğu konusunda bilgi edinmek istiyorlar.

Kırtasiye yardımı, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için başlatılan bir projedir. Bu nedenle birçok çocukla eşit fırsatlara sahip olmayan dezavantajlı durumdaki öğrencilerin aileleri için geçerlidir. Sosyo-ekonomik açıdan elverişli şartlara sahip olmayan haneler bu destekten yararlanabilirler. Örneğin;

 • Engelli öğrenciler,
 • Şehit ya da gazi çocukları,
 • Öksüzler ya da yetimler,
 • Eşi vefat etmiş kadınların eğitim görmekte olan çocukları,
 • Vazife veya harp malullüğü aylığı alanların çocukları,
 • 2330 sayılı (İç güvenlik asayiş kapsamında olanlar) ve 3713 (terör kapsamında olanlar) sayılı kanunlar çerçevesinde gerçekleşen olaylar nedeniyle aylık ödeme alanların çocukları,
 • Herhangi bir geliri olmayan ailelerin çocukları

Eğer yukarıdaki gruplardan birinde yer alıyorsanız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kırtasiye yardımı projesine başvurabilirsiniz. 

Kırtasiye Yardımı Başvuru Şartları

Kırtasiye yardımı projesinden yararlanabilecek kişileri belirleme aşamasında birçok unsur bulunur. Ailenin gelir seviyesi, çocuğun sağlık durumu ve ebeveyne sahip olmaması bunlardan bazılarıdır. Bunun yanında başka kriterler de yardımdan yararlanabilecek kişilere sınır getirmektedir. Diğer bir deyişle başvuru yapabilmeniz için sağlamanız gereken şartlar bulunmaktadır. İşte o başvuru şartları:

 1. Herhangi bir SGK kaydı bulunmaması
 2. Hanede yaşayan her kişi için aylık gelir ortalamasının asgari ücretin 3’te 1’i kadar olması
 3. Hanede MEB’e bağlı kurumlarda eğitim öğretim gören öğrencilerin bulunması
 4. Öğrencilerin MEB onaylı öğrenci belgesine sahip olması

Eğer bu şartları karşılıyorsanız ve gerekli tüm belgelere sahipseniz başvurunuzu e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

Devlet tarafından sağlanan kırtasiye yardımı projesinden faydalanmak isteyenler form dolduruyorlar. Eğer işleminizi e-devlet üzerinden gerçekleştiriyorsanız forma çevrim içi olarak erişebilirsiniz. Ancak bakanlıkları ya da belediyeleri ziyaret ederek başvuru yapacaksanız bulunduğunuz binada form doldurmanız gerekir.

Form aracılığıyla paylaşılan veriler, ekonomik durumunuz ve haneniz hakkında bilgi verir. Eğer araştırma süreçleri sonucunda verdiğiniz bilgiler, öğrenilen sonuçlarla tutarlı olmazsa birtakım yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle formları doldururken yanıltıcı bilgiler paylaşmaktan uzak durmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

2023 Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

2023 kırtasiye yardımı tutarı, desteği sağlayacak kuruma göre değişiklik gösterir. Örneğin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı devlet desteği 1.300 TL’dir. Yine, belediyelerin kendi özellerinde yaptıkları yardımların tutarı daha farklıdır.

Kırtasiye Yardımı Parası Ne Zaman Yatacak?

Birçok kurum, okul alışverişleri için yapılacak maddi yardımı her yılın Eylül ayında yatırır. Devletin 1.300 Tl tutarındaki yardımı, bu tarihte eğitim-öğretim yılının başlangıcında yapılır. İBB tarafından yapılan yardım da benzer şekilde okullar açıldıktan sonraki iki hafta içerisinde teslim edilir.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Ne Zaman Bitiyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan kırtasiye yardımı başvuruları her yılın Eylül ayında başlar. Son başvuru tarihi, Kasım ayının ilk haftasıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak yardımlara okullar açılmadan bir ay önce başvurabilirsiniz. Bu destekten yararlanabilmenin süresi, eğitim-öğretim yılının başlamasından 2 hafta sonra sona erer.

PTT Kırtasiye yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/ptt-kirtasiye-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir/ Tıklayın.

5/5 - (32 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu