Doğalgaz Yardımı

Kiracı Doğalgaz Aboneliği Nasıl Alınır?

Kiracı Doğalgaz Aboneliği Nasıl Alınır? Kiracı Doğalgaz Aboneleri İçin Gerekli Belgeler. Kiracı Doğalgaz Aboneliğini Nasıl Üzerine Alınır?

Kiracı Doğalgaz Aboneliği Nasıl Alınır? Yeni bir eve taşınan kişinin ilk yapması gereken şeylerden biri abonelik başvuruları bulunuyor. Çünkü evde yaşayabilmesi için su, elektrik, doğalgaz gibi aboneliklerin tamamlanması gerekiyor aksi halede evde bunları kullanamazsınız.

Kiracı Doğalgaz Aboneliği Nasıl Alınır?
Kiracı Doğalgaz Aboneliği Nasıl Alınır?

Ev sahibi ya da kiracı fark etmeden doğalgaz aboneliğini üzerine almak için, gaz kullanacak kişinin direkt olarak kendisi başvurmalı. Ancak, noter onaylı vekil belirlenerek başka bir kişi, doğalgaz aboneliği de açtırma işlemini gerçekleştirme hakkına sahip olabilir. Evinize doğalgaz aboneliği yapmak için, öncelikle doğalgaz dağıtım şirketine başvuru yapmalı ardından istenilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmeli ve doğalgaz firmasının sunduğu formları imzalamalısınız.

Bunun yanı sıra doğalgaz şirketine gitmeye vaktiniz yoksa bu işlemi e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. İlk olarak internet üzerinden e-Devlet’e giriş yapmalısınız ardından hizmetler bölümünün arama sekmesinden ‘doğalgaz dağıtım işletmeleri’ yazarak açılan sayfada ilerleyin. Çıkan ekranda abonelik oluşturacağınız ile seçin ardından hangi firmadan almak istediğinizi seçin.

Ardından ‘abonelik sözleşmesi başvurusu’ sekmesine tıklayarak gelen ekranı eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun ve işleminizi tamamlamış olacaksınız. İşlemlerin ardından güvence bedelini yatırdıktan sonra yeni ve eski tesisata göre farklı prosedürler işliyor. Eğer daireye ilk kez doğalgaz bağlanıyorsa, tesisat firmasının aldığı randevu ile dağıtım şirketi yetkilisi kontrollerde bulunuyor. Yapılan kontrol sonucu mevzuata aykırı bir duruma yoksa sayaç bağlanarak gaz verilmeye başlanıyor. Dairede daha önce projelendirilmiş bir tesisat bulunması durumunda ise bu kontrole gerek duyulmuyor.

Kiracı Doğalgaz Aboneleri İçin Gerekli Belgeler

Kiracı olduğunuz eve doğalgaz aboneliği bağlatmak için, doğalgaz firmasına gitmeden öne gerekli belgeleri tamamlamanız gerekmektedir. Gerekli belgeler;

 • Abone olacak kişinin T.C. Kimlik Numaralı resmi kimlik beyanı, 
 • Müracaat eden kişi; mülk sahibi ise tapu fotokopisi, kiracı ise tapu fotokopisine ilave olarak abone olabileceğine dair mülk sahibinin onay verdiğini gösteren imzalı dilekçe ve kira kontratı fotokopisi
 • Binada daha önceden doğal gaz bağlantı sözleşmesi yapılmış ise binaya ait bağlantı nesnesi veya binadaki herhangi bir tüketim noktası numarası talep edilir. 
 • Yabancı Uyruklu Müşteriler için ilave olarak; Pasaport beyanı ve fotokopisi talep edilir. Elektrik veya Su faturası fotokopisi gerekir. 

Gerekli belgeleri tamamladıktan sonra gaz açma işlemi için tesisatçı firmanın böle müdürlüğünden tesisat kontrol servisine başvurarak doğalgazın açılması için randevu almanız gerekiyor

Kiracı Doğalgaz Aboneliğini Nasıl Üzerine Alınır?

Taşındığınız evde ısınmak için doğalgaz aboneliğini üzerinize almak için, iki yol bulunmaktadır. İlki doğalgaz şirketine giderek başvuru yapabilirsiniz, ikini yol ise e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz tamamlandıktan sonra yetkili kişiler tarafından gerekli kontroller sağlanır ve başvuru onaylanarak kişinin doğalgaz aboneliği başlatılır. Her an ister otomatik ödeme yöntemi ile ister kişinin kendi ödemesi ile ödeme yapılarak ısınmaya devam edilir

Kiracı Doğalgaz Aboneliği Ne Kadar 2024?

Doğalgaz aboneliklerinde talep edilen ücretler, 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle güncellendi. 2024 yılı için belirlenmiş olan doğalgaz abone bağlantı bedeli, kullanılacak olan doğalgaz miktarına göre değişiklik gösteriyor. Öncelikle doğalgaz tesisatı ve doğalgaz aboneliğinin ilk kez oluşturulup oluşturulmadığı dikkate alınarak bakılıyor.

Doğalgaz tesisatından kaynaklı bir durum söz konusu olduğunda fiyatlandırma kombi ve doğalgaz kullanımı ile ön ödemeli sayaçlara göre belirlenmektedir. Fakat ikinci durum söz konusu ise bu durumda dairenin yeni olup olmaması ya da daha önce bir aboneliğin oluşturulup oluşturulmaması etkili oluyor.

2024 yılı için belirlenen abone bağlantı bedeli, 200 m2’e kadar 1158 TL + %18 KDV = 1366,44 TL + Damga Vergisi olarak belirleniyor. 200 m2’den sonra her 100 m2 için ise 1007 TL + %18 KDV = 1188,26 TL + Damga Vergisi ilave olarak alınmaktadır.

2024 yılı doğalgaz abonelik ücretleri:

 • Abone bağlantı bedeli: 1158 TL
 • Kombi güvence bedeli: 620 TL
 • Şofben güvence bedeli: 35 TL
 • İlave abone bağlantı bedeli: 651 TL
 • Bağlantı kontrol ve onay bedeli ilk 100 metre için: 651 TL
 • Merkezi sistem güvence bedeli: 551 TL
 • Soba güvence bedeli: 551 TL
 • Ocak güvence bedeli: 70 TL
 • İlave bağlantı kontrol ve onay bedeli her 1 metre için: 4 TL

Kiracı Doğalgaz Nasıl Açtırır?

İster kiracı ister ev sahibi olun doğalgaz aboneliği için aynı işlemler yapılmaktadır. Herhangi bir farklılık olmadan abonelik işleme alınır ve gerekli koşullar sağlanıyorsa abonelik başlatılır. 

Kiracı Doğalgaz Aboneliği Üzerine Almak Zorunda Mı?

Evden giden kiracı taşınırken üzerine olan abonelikleri kapattırmak zorundadır bu sayede gelen kiracı abonelikleri yeniden üzerine alabilir. Kişi taşındığı halde abonelikleri üzerine almıyorsa sorun yaşayabilir. Kiracının abonelik borçlarını ödememesi halinde bundan ev sahibi sorumlu oluyor böyle bir durum karşısında ev sahibi kişiyi evden çıkartabilir.

Ve Kiracının da doğalgaz aboneliğini üzerine alması şarttır. Aksi durum usulsüz kullanım olarak yasal başvuru gerekir. Bu şekilde kullanım ‘usulsüz kullanım’ olup KDV hariç 90 lira cezası bulunuyor. Dağıtım şirketi tespit etmeden önce tüketici başvurup aboneliğini yaptırırsa herhangi bir ceza uygulanmaz.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu