Haberler

İzmir’de Yaşayanlar Dikkat!!! Japon Deprem Uzmanı Uyardı. O bölge Risk Altında

İzmir'de Yaşayanlar Dikkat!!! Japon Deprem Uzmanı Uyardı. O bölge Risk Altında. Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki Açıkladı

İzmir’de Yaşayanlar Dikkat!!! Japon Deprem Uzmanı Uyardı. O bölge Risk Altında. Türkiye’nin deprem gerçeğiyle yüzleşmesi, her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Özellikle İzmir ve çevresindeki deprem riski, uzmanların dikkatini çekiyor. Bu haberimizde, yüksek inşaat mühendisi, mimar ve deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki’nin değerlendirmelerini ve vatandaşlara yönelik önerilerini inceleyeceğiz.

İzmir'de Yaşayanlar Dikkat!!! Japon Deprem Uzmanı Uyardı. O bölge Risk Altında
İzmir’de Yaşayanlar Dikkat!!! Japon Deprem Uzmanı Uyardı. O bölge Risk Altında

İzmir ve Çevresindeki Deprem Riski

2020 yılında meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem, İzmir ve çevresindeki deprem tehlikesini gözler önüne serdi. Yoshinori Moriwaki, bu depremin kentin bulunduğu fay hattında değil, denizdeki fay hattında meydana geldiğine işaret ederek, bölgedeki fay hattının henüz kırılmamış olmasının İzmir’de deprem olma ihtimalini artırdığını vurguluyor.

Yapıların Durumu ve Risk Analizi

Yoshinori Moriwaki, özellikle yumuşak zemin üzerinde inşa edilmiş, ruhsatsız ve 2000 yılından önce yapılmış binaların deprem riskine karşı daha savunmasız olduğunu belirtiyor. Bu tür yapıların, deprem sırasında çökme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor.

Deprem İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Deprem anında hayatta kalabilmek için alınması gereken önlemlere de değinen Yoshinori, herkesin yaşadığı binanın durumunu değerlendirmesi gerektiğini söylüyor. Ayrıca, deprem anında kullanılacak acil durum malzemelerinin (su, düdük, çikolata) yatağın yanında hazır bulundurulması öneriliyor.

Acil Durum Planı ve Aile Güvenliği

Yoshinori, deprem anında aile bireylerinin nerede buluşacağının önceden belirlenmesinin önemini vurguluyor. Bu şekilde, deprem anında herkesin bir araya gelmesi ve güvenli bir şekilde hareket etmesi sağlanabilir.

Maraş ve Doğu Anadolu Fay Hattı

Yoshinori, Maraş merkezli depremlerin ardından Doğu Anadolu Fay Hattı’ndaki Bingöl, Muş ve Bitlis’te de önlem alınmasının gerekliliğine işaret ediyor. Bu bölgelerde yaşayan insanların depreme hazır olmaları gerektiğini belirtiyor.

İzmir’in Özel Durumu

Özellikle İzmir’deki bazı ilçeler, deprem riski açısından daha fazla dikkat gerektiriyor. Yoshinori, Karşıyaka gibi zemin yapısı kötü olan bölgelerde ekstra önlemlerin alınması gerektiğini ifade ediyor.

Marmara Bölgesi ve Fay Hattı

Marmara Bölgesi’nde de deprem riski yüksek. Yoshinori, İnegöl, Bursa, Bandırma ve Balıkesir’de 150 yıldır kırılmayan fay hatlarına dikkat çekiyor. Ayrıca, Gölcük’ten başlayıp İstanbul paralelinde adaların güneyinden geçen deniz içindeki fay hattının kırılmasının da beklenmekte olduğunu belirtiyor.

5/5 - (3 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu