devlet ödemeleri

Belediye Yardımları

İşsizlere ve İş Arayanlara 1650 TL Destek Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

İşsizlere ve İş Arayanlara 1650 TL Destek. İşsizler Para Yardımını Nasıl Alabilir? 1650 TL Yardım Başvurusu Nasıl Alınır?

İşsizlere ve İş Arayanlara 1650 TL Destek?

İşsizlere ve İş Arayanlara 1650 TL Destek. İşsizler Para Yardımını Nasıl Alabilir? 1650 TL Yardım Başvurusu Nasıl Alınır?

Her sosyal devlet gibi ülkemizde de maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara birbirinden farklı sosyal yardım ödemeleri sıkça yapılmaktadır. Ayrıca muhtaç kişilerde, devletin vermiş olduğu sosyal yardımlardan faydalanmak için internet sitelerini takip ederek veya çevresindeki kişilere sorarak bir arayış içerisine girmişlerdir.

Türkiye’de işsiz vatandaşların para yardımı almaları için öncelikle işsizlik beyanını belirtmek zorundadırlar. Bu işsizlik beyanı karşılığında vatandaşlarımız maddi yardımlardan yararlanabilmektedirler. 

Türkiye’nin vermiş olduğu diğer sosyal desteklerinin bazıları ise şunlardır:

 • Hane Başı Yardım
  Dar kesimli hanelere bir yıl olmak şartıyla aylık 850-1250 TL yardım yapılmaktadır.
 • Çocuk Yardımı
  Bir ve iki çocuğu olan hanelere 350 TL, üç çocuğu olanlara 450 TL, dört çocuğu olanlara 550 TL, beş ve daha fazla çocuğu olanlara ise 650 TL verilmektedir.
 • Doğalgaz Desteği
  Doğalgaz yardımı alan hanelere ise 900-2.500 TL arasında yardım ya5pılmaktadır. Ayrıca kronik hastalığı olan ve yaşam ünitesi gibi cihazlarda hayatlarını sürdüren vatandaşlara da ayrıca bu destekten hariç %5 ek ödeme verilmektedir.
 • Dul Desteği
  Eşi vefat etmiş kadınlara ise 1.000 TL para yardımı yapılmaktadır. Bu ödemeler 2 ayda bir verilmektedir.
 • Barınma Desteği
  Muhtaç kişilerin ev onarımına destek olmak için 75.000 TL, prefabrik tarzı evler için 150.000 TL ve betonarme tarzı evler içinde 200.000 TL yardım yapılmaktadır.
 • Şartlı Eğitim Desteği
  Çocuklarının eğitimini sağlayamayan aileler için eğitim desteği verilmektedir. Bu desteği alabilmek için çocuğun eğitime devam etme zorunluluğu bulunmaktadır.Bu eğitim desteği aylık olacak şekilde ilköğretim erkek öğrenciler için 90 TL, kız öğrenciler için 100 TL, ortaöğretimdeki erkek öğrenci için130 TL, kız öğrenci için ise 150 TL yardım verilmektedir.Bu eğitim yardımı oldukça önemli bir konudur. Çünkü her bir çocuğun eğitim alma hakkı elinden alınamaz. Türkiye’nin yapmış olduğu bu yardım ise Türkiye’nin eğitime ne kadar önem verdiğini göstermektedir.
 • Asker Ailesi Desteği
  Vatani görevde bulunan askerlerle ve sosyal güvencesi olmayan askerlerin ailelerine 800 TL yardım yapılmaktadır. Bu ödemeler iki ayda bir verilmektedir.
 • İkiz Çocuk Desteği
  İkiz Çocuk desteği ise “Çoklu Doğum Yardımı Programı” adı altında verilmektedir. Bu programa göre dar gelirli ailelerin çocuklarına her biri için başına 400 TL para yardımı yapılmaktadır.İkiz çocuk desteği alabilmek için bir ön koşul bulunmaktadır. Bu ön koşula göre ise bu desteği almak isteye ailenin kişi başı gelirlerinin 1.883.45 TL’nin altında olmak zorundadır.
işsizlere 1650 tl destek
işsizlere 1650 tl destek

İşsizler Para Yardımını Nasıl Alabilir?

İşsiz vatandaşların devletten para yardımı alabilmek için belli başlı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle işsizlik para yardımı almak için kişilerin bir kuruma gitmek gibi bir zorunluluğu bulunmamakla birlikte internet üzerinden başvuru yapma olanakları bulunmaktadır.

Maddi geliri olmayan vatandaşların öncelikle e-devlet şifresine sahip olmaları gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa, ikamet ettiğinizde yerdeki PTT şubesine giderek şifrenizi alabilirsiniz.

E-devlet şifresini aldıktan sonra ise işsizlik para yardımı alabilmek için e-devlet sisteminden T.C. kimliğiniz ve şifrenizi girdikten sonra arama kısmına “işsizlik maddi destek” yazdıktan sonra, karşınıza çıkan formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Formu doldururken dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise verdiğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasıdır. 

İş Arayanlar Para Yardımı Nasıl Alabilir?

Ülkemizde bir işte çalışabilecek fiziksel durumu elverişli olan vatandaşlara parasal olarak yardım yapılmaktadır. Devletin işsiz vatandaşlarına iş bulmaları için verdiği maddi desteğe göre işsiz bir vatandaş iş aradığında 425 TL, iş bulursa da 1.668 TL para desteği sağlanacaktır.

Bu doğrultuda devletin verdiği teşvikler neticesinde işsiz vatandaşlarına istihdam sağlamış oluyor.  Ancak vatandaşların, iş arayanlar para yardımı alabilmeleri için 18-55 yaş arasında olması ve sosyal yardım alıyor olması gerekmektedir.

Bu yardım çerçevesinde iş arayan vatandaşların, iş başvurusunda bulundukları zaman işveren tarafından istenen sağlık raporu ve fotoğraf gibi zorunlu olan isteklerin giderlerini karşılamaları bakımından önemli bir destek paketi olduğu aşikardır. Ayrıca devlet, işsiz bir vatandaşın iş bulması halinde yılda bir kere olmak üzere ve asgari ücretin aylık miktarının %10’ununa tekabül edecek şekilde 1650 TL yardım desteği vermektedir. 

1650 TL Yardım Başvurusu Nasıl Alınır?

Türkiye’nin, muhtaç durumda olan vatandaşlarına vermiş olduğu sosyal yardım paralarının başvuruları e-devlet üzerinden veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına aracılığıyla alınmaktadır. Başvurusu onaylanan vatandaşlar ise PTT şubelerine giderek paralarını alabilmektedirler.

Ayrıca bu sosyal yardım paraları vatandaşların banka hesaplarına da yatırılmaktadır. 1650 TL yardımını almak isteyen işsiz vatandaşların bilgileri İŞKUR kurumu tarafından Bütünleşik Sosyal Destek Bilgi Sistemine dahil etmesi sonucunda bu para verilmektedir.

Ayrıca başvuru yapan kişinin 30 gün içerisinde yaşadığı bölgedeki Sosyal Destek ve Dayanışma kurumuyla iletişime geçmek zorundadır. 1650 TL yardımının içeriği ise senede 3 kere ve her bir yardımın miktarı 550 TL olarak belirlenmiştir.

İŞKUR sitesine ulaşmak için https://esube.iskur.gov.tr/ tıklayınız.

İŞKUR üzerinden giriş yaptıktan sonra sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde giriniz. Aksi takdirde bu yardımdan faydalanamazsınız. 

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız. 

E-devlet üzerinden yaptığınız sosyal yardım başvurunuzu takip etmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız.

Belediyelerinin vermiş olduğu sosyal yardımlarla ilgili bilgi almak için belediye binasına gitmeniz gerekmektedir. Ayrıca belediye çalışanıyla görüşerek sosyal yardım başvurusunu yapabilirsiniz.

5/5 - (21 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

2 Yorum

 1. Ben 3 çocuk annesiyim kiracıyım eşimden ayrıyım sizden yardım istiyorum rica ediyorum ben çalışamıyorum kronik hastalığım var üstelik anji olacağım su faturaları elektrik faturaları hepsi birikmiş ben oturduğum evde köpek bile oturmaz o yerde bile yarısını ödedim yarısı kalmış çocuklarım iki tane okuyor biri çalışmıyor sizden bana yardım etmenizi istiyorum Allah rızası için yardım eder misiniz çok zor durumdayım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu