devlet ödemeleri

Maddi Yardım

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 1062 TL Destek Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Ne Kadar? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları Nelerdir? Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kimlere Yardım Eder

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Ne Kadar? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları Nelerdir? Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kimlere Yardım Eder

İhtiyacı olan vatandaşlarımıza yönelik sağlanan yardımlara gerekli durumları sağlayan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız başvurabilirler. Peki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu nasıl yapılır dilerseniz bu soruya sizler için cevap verelim.

İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının e-Devlet üzerinden kullanıma açtığı sosyal yardım başvuru hizmeti portalından başvuru yapmaktadırlar. Bu portala T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifrelerini kullanarak girilmektedir. Açılan portal da istenen bilgiler tamamlanarak başvurular yapılmaktadır. 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Ne Kadar

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için verilen sosyal yardımlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından organize edilerek verilmektedir. Peki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım ne kadar veriyor isterseniz bu sorunun cevabını sizler için verelim.

Doğum yardımı birinci çocuk 300 TL, ikinci çocuk 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL ödenir. Ödemeler tek seferlik yapılır. Çoklu doğum yardımı 400 TL ve ödemeler her ay için hesaplanarak iki ayda bir yapılmaktadır.

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik nakit yardımı 1000 TL ve ödemeler her ay için hesaplanarak iki ayda bir yapılmaktadır. Öksüz ve yetim yardımı 600 TL ve ödemeler her ay için hesaplanarak iki ayda bir yapılmaktadır. Vefat yardımı 1062 TL ve tek seferliktir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları Nelerdir?

İhtiyacı olan insanların durumlarına katkıda bulunmak amacıyla yapılan yardımlar konusunda edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşalım. İsterseniz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımları nelerdir bu sorunun cevaplarını sizler için açıklayalım.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen yardımlar 5 gruba ayrılmaktadır. Bu yardım türleri aile yardımları, barınma ve gıda yardımları, engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza yönelik yardımlar, eğitim yardımları ve son olarak sağlık yardımları olarak sıralayabiliriz. Dilerseniz 5 ana yardım türünü sizler için detaylandıralım.

Aile yardım türü başlığı altında doğum yardımı, eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımlar, öksüz ve yetimler için yardımlar, asker ailelerine yönelik yardımlar, asker çocuklarına yönelik yâdımlar, terörden dolayı zarar görenlere yönelik yardımlar, afet ve acil durumlardan kaynaklı yardımlar, şehit yakınlarına yönelik yardımlar, vefat eden kişinin yakınlarına yönelik yardımları sıralayabiliriz.

Barınma, gıda yardım türü başlığı altında gıda yardımları, aşevlerinde yemek verilmesi, barınma konusunda sıkıntıda olanlara yönelik yardımlar, sosyal konut yardımları, yakacak yardımları, elektrik faturası yardımlarını sıralayabiliriz.

Engelli ve yaşlı vatandaşlarımız için yaşlı aylığı, engelli aylığı, yaşlı ve engelli vatandaşlar için bakım yardımı, engelli vatandaşlarımız için ihtiyaç yardımı sayabileceğimiz yardımlardır.

Eğitim türü başlığı altında şartlı eğitim yardımları, yabancılara yönelik eğitim yardımları, eğitim materyali yarımı, öğrenci barınma yemek yardımı, anaokulu yardımları vardır.

Sağlık türünde genel sağlık sigortası prim ödemelerine yönelik yardım, şartlı sağlık yardımları, katılım payı ödemeleri, kronik hastalık yardımı, silikosiz hastalarına yönelik yardım, kronik hastalara yönelik elektrik tüketim yardımlar vardır.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kimlere Yardım Eder

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yapılan devlet yardımları 5 ana yardım türünde toplanmıştır. Devlet yardım türleri içerisinde yer alan yardım programlarının her birinin kendi özelinde farklı şartları vardır. Peki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kimlere yardım eder dilerseniz bu konulara açıklık getirelim. 

Aile yardımı programında yer alan doğum yardımı için canlı doğum yapan Türk vatandaşları ve canlı doğum yapan mavi kart sahibi annelere verilir. Aile yardımı programında yer alan çoklu doğum yardımı için hane başı kişi başı gelirin 1883 TL den az olan ve 0-2 yaş aralığında birden fazla çocuk bulunan ailelere verilir.

Aile yardımı programında yer alan eşi vefat etmiş kadınlara yönelik nakit yardımı için için hane içinde sosyal güvencesi bulunmayan aile bireyleri ile yaşamak şart ve son resmi nikâhlı eşini kaybetmiş olması gerekmektedir. Öksüz ve yetim yardımı için 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi annesi, babası ve ya her ikisi vefat etmiş çocuk olmak gerekmektedir. Şehit yakınlarına ve gazilere yönelik yardımlar için sosyal yardım ve dayanışma vakfı mütevelli heyeti tarafından karar alınarak onaylanır. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlar ile bilgi almak için https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/ tıklayınız.

Doğum yardımı başvuru dilekçesine erişmek için https://www.csgb.gov.tr/medias/12001/do%C4%9Fum-yard%C4%B1m%C4%B1.pdf tıklayınız.

Engelli aylığı için sağlık kurulu raporu örneğine erişmek için https://www.turkiye.gov.tr/saglik-e-imzali-eriskinler-icin-engellilik-saglik-kurulu-raporlari-sorgulama tıklayabilirsiniz. 

Doğum yardımı sonucu sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama tıklayınız.

Sosyal yardım sonucu sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız.

e-Devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız.

Bu linki açtıktan sonra kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde yer alan yeni başvuru butonuna tıklayınız. Tıklandıktan sonra açılan sayfada belirli şartları kabul ve beyan ettiğinizi onaylayan kutucukların yanına onay vermeniz gerekmektedir. 

Gerekli onayları verdikten sonra sayfanın en altında yer alan başvur butonunu dokununuz. Yeni açılan sayfada size ait TC kimlik numarası, cep telefonu ve adres bilgilerinizi isteyen bölümleri doldurunuz ve sayfanın en alt bölümünde bulunan devam et butonunu tıklayınız.

Yeni çıkan sayfada Aile Destek Programına başvurmak isteyip istemediğiniz sorulacak olup evet diyerek diğer diğer soruya geçiniz. Sizden aylık geliriniz, banka Iban numaranız, sosyal yardım alıp almadığınız, kirada oturup oturmadığınıza, yaşadığınız evde hane halkının kaç kişiden oluştuğu, başvuru sahibi hariç aynı evde yaşayan kişilerin TC kimlik numaraları, ad soyadları ve telefon numaraları bilgilerini doldurarak sayfada ilerleyiniz ve başvurunuzu tamamlayınız.

5/5 - (25 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu