devlet ödemeleri

Güncel

İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir?

İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir? Günümüzde insanlar rahat iş bulmak ve iş ilanlarına kolayca başvurabilmek için devletin bir kurumu olan İŞKUR’u tercih eder.

Bazı durumlarda internet üzerinden iş ilanları görüntülenebilir. Ancak bazı iş ilanlarına kuruma giderek başvuruda bulunmanız ve gerekli evrakları doldurup tamamlamanız istenebilir.

Şartlar danışmanlar tarafından iş arayan kişilere anlatılmaktadır. Bunun için en başta İŞKUR’a kayıt olmanız gerekir. Kaydı gerçekleştirebilmek için ise bizzat kuruma gitmeniz ve size sorulan sorulara doğru, net, eksiksiz cevaplar vermeniz istenmektedir.

Alınan bu belge daha sonrasında değiştirilebilir. Dolayısıyla güncelliğini sürekli olarak kurumdan ya da web sayfasından sürekli olarak kontrol etmeniz gerekir. Bu belge insanların aktif bir şekilde iş aradıklarını gösteren ve her bireyin kendine özgü bilgilerinin yer aldığı bir dokümandır. 

İŞKUR kayıt belgesinin içeriğinde iş arayanların özel bilgileri ile iş arama konusunda aktif ya da pasif olduklarının bilgisi bulunur. Bu belgenin zorunlu olarak temin edilmesi ve her iş arayan kişinin sayfasında görüntülenebilmesi ise 2017 yılında yasal düzenlemelerle sağlanmıştır. İnsanlar kendilerini işverenlere bu belge sayesinde tanıtır ve sistemde görünmesi gereken bilgileri açıktır. 

İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir
İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İŞKUR kayıt belgesinin ne olduğu yukarıda açıkça belirtilmiştir. Ancak insanların çoğu bu belgeyi nasıl temin edeceklerini bilmemektedir. 

İşkur Kayıt Belgesi Nereden Alınır?

  • İŞKUR resmi web sayfası
  • İŞKUR il müdürlükleri binaları
  • E-Devlet kapısı

İş arayan insanlar ilanlara aktif bir şekilde başvurmak ve işsizlik ödeneklerinden faydalanmak için kayıt belgelerini İŞKUR binalarından, e-devlet aracılığı ile ya da İŞKUR il müdürlüklerine giderek danışmanlarından alabilir.

İlgili Makaleler

Resmi web sayfasına girdikten sonra kişisel bilgiler sistem üzerine yazılarak iş arayan kişinin sayfası açılır. Daha sonra ise iş arama kısmı aktif edilerek karşınıza çıkan formun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekir.

Benzer şekilde e-devlet kapısı üzerinden İŞKUR sayfasına gidilerek aynı adımlar izlenir. Bir diğer yol ise bizzat İŞKUR il müdürlüklerinin olduğu binalara giderek her kişiye özel olarak atanan danışmanlar aracılığıyla bu belge doldurulup temin edilebilir. 

İŞKUR İşçi Kayıt Belgesi

Ülkemizde milyonlarca kişi işsiz bir şekilde yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Devletin resmi bir kurumu olan İŞKUR bu konuda vatandaşlara büyük kolaylık sağlar.

İş verenle iş arayanları ortak bir platformda buluşturan kurum, gerekli iş ilanlarını web sayfasında yayımlayarak insanların işlerini büyük ölçüde kolaylaştırır. Günümüzde İŞKUR aracılığı ile işe giren ve geçimini sağlayan insanların sayısı ise azımsanmayacak kadar çoktur.

İş veren firma ya da gerçek kişilerle iş arayan bireylerin kendilerini tanıttığı, iş pozisyonlarının bilgileri ve insanların daha önceki tecrübeleri gibi bilgiler kurumun web sayfasında vardır ve izin verildiği sürece karşılıklı olarak bu bilgilere erişim mümkündür.

İşçi kayıt belgesi ise bu bilgilerin yer aldığı ve kişinin aktif olarak iş aradığını belirten bir belgedir. İş başvuruları esnasında iş verenler kişilerden bu belgeyi talep etmektedir.

Dolayısıyla kaydı olan herkesin bu belgeyi temin etmesi zorunluluktur. Bu belgenin en temel amacı devlet nezdinde iş arayan kişilerin yüzdesini belirlemek ve sayıya göre ülkede istihdamın artmasını sağlamaktır. 

Ülkede işsiz insan sayısı ne kadar az olursa refah düzeyi de o denli artış gösterir. İnsanlar ihtiyaçlarına yetecek kadar para kazandıklarında daha mutlu olur ve ülkeleri için daha çok çalışır. Yani bu işçi kayıt belgesi ile birçok amaca hizmet edilmiş olacaktır. 

İŞKUR Kayıt Belgesi E-Devlet’ten Nasıl Alınır?

  • Kişisel bilgilerle e-devlete giriş yapılır.
  • Daha sonra arama butonuna İŞKUR yazılır.
  • Karşınıza çıkan sayfada kimlik bilgilerinizin girilmesi istenir. 
  • Buraya doğru ve eksiksiz bir şekilde sizden istenen bilgileri girmeniz gereklidir. 
  • Daha sonra aktif iş arama isteğinizin sorgulandığı ve daha önceki tecrübeleriniz ile birlikte hangi alanlarda iş aradığınız sorulur. 
  • Formu doldurduktan sonra artık aktif bir şekilde işçi kayıt belgenizi elde etmiş olursunuz. 

Tamamlanan bu belge daha sonradan e-devlet üzerinden çıktı şeklinde de alınabilir. Ayrıca İŞKUR resmi web sayfasından ya da kurum il binalarından da elden alınabilir. 

İŞKUR Kayıt Belgesi Ne İçin İstenir?

İŞKUR kayıt belgesi devlet tarafından kayıtlı işçi istihdamını göstermek için derlenir. Daha sonra çeşitli analizlerle ülkede ne kadar işsizliğin olduğu belirlenir ve buna göre önlemler alınır.

Aynı zamanda işverenler için de bu belge önemlidir. Kayıtlı işçi istihdamı belgelenerek işçi alacak kurumlara ya da firmalara birçok kolaylık sağlanır. Verilen destekler sayesinde şirketler ekonomik olarak büyük fayda sağlamaktadır.

Örneğin; bir işletme İŞKUR aracılığı ile aldığı işçinin sigorta masraflarını 6 ay süreyle ödemek zorunda kalmaz. Bu ödenek devletin bütçesinden destek amacıyla karşılanır. Böylece hem işveren yük altında kalmaz hem de çalışan kişi maaşından emin bir şekilde çalışmasına devam eder. 

İŞKUR kayıt belgesinin ne için istendiği ise gayet açıktır. İş veren firmalar işe alacakları kişiyi tanımak ister ve hangi alanlarda tecrübe sahibi olduklarını inceleyerek işe alım işlemlerini gerçekleştirir.

Diğer yandan iş arayan kişi açısından da bu belgenin büyük faydası vardır. Açık ve aktif bir şekilde iş aradığı yüzlerce firma tarafından görülür. 

İŞKUR Kayıt Belgesi Nasıl Yazdırılır?

Yukarıda İŞKUR kayıt belgesinin nerelerden alınabileceği detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Ancak bazı durumlarda bu belgenin yazılı ve imzalı bir çıktısını da almak gerekir.

İş verenlere sunmak için bu belgeler e-devlet üzerinden yazdırılabilir. Diğer yandan İŞKUR merkez binasından ya da il müdürlüklerinden danışmanlar aracılığıyla da yazdırılarak temin edilebilir. Dosyanın PDF ya da Word hali bilgisayara indirildikten sonra direkt yazdır seçeneği tercih edilerek yazıcıdan çıktısı alınabilir. 

İŞKUR Kayıt Sorgulama T.C. İle

İŞKUR gibi ülkenin en büyük istihdam kurumu web sayfasından iş arayan kişiler aktif iş ilanlarını görüntüleyebilir ve kendi hazırladıkları CV’lerini ya da diğer iletişim bilgileri ile kişisel bilgilerini düzenleyebilir.

Ayrıca işçi kayıt belgesini bile internet sayfası üzerinden temin edebilir. Aktif bir iş kaydının olup olmadığı yine web sitesi üzerinden kolaylıkla sorgulanabilir.

İŞKUR web sayfasından iş arayan ya da iş veren sayfasına gidilip kişisel verilerinizi ya da şifrelerinizi girdikten sonra karşınıza açılan sayfadan kendi kayıt ekranınıza yönlendirilirsiniz. Burada sizlerle ilgili tüm bilgiler yer alacaktır.

Aynı zamanda birçok iş ilanına hızlı başvuru imkanı da sunulur. T.C. kimlik numarası ve altındaki giriş şifresi ile sisteme kolaylıkla giriş sağlayıp başvuru sorgulama yapabilir ve iş ilanlarınıza başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz. 

İŞKUR.gov.tr İş Arayan Girişi

Dünyada milyonlarca insan işsiz olduğu için ekonomik sıkıntılar çekmektedir. Ülkemizde ise bu ekonomik sıkıntıyı azaltmak ve işsizliği minimum seviyeye düşürmek için İŞKUR gibi oldukça işlevsel çalışan bir kurum vardır.

Buradan kolaylıkla iş aramaları yapılabilir ve farklı iş kollarına anında başvuru yapılarak iş verenle hızlı görüşmeler sağlanabilir. İş arayan kişiler kurumun resmi web sayfası üzerinden kendi T.C. kimlik numaralarını ve şifrelerini kullanarak iş arayan portalına giriş yapabilir.

Bu sayede karşılarına istedikleri şehirdeki iş imkanları çıkacaktır. Daha önceki yapılan başvuruların durumları da yine aynı sayfa üzerinden kolaylıkla görüntülenebilir. 

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir Yorum

  1. Esim 3yildirissiz iskurdanalmiyolar ki 2Yilcalisdin sanayokis kiradayim engelliyim 2cocugumvar biri liseson diyeti ortaokul3sinif kiradayim odeyemiyorum ve dogalgazimidaveremiyom acilyardimedermisiniz bana saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu