Maddi Yardım

Devlet Destekli Kiracılık Modeli Nedir? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Devlet Destekli Kiracılık Modeli Nedir? Devlet Destekli Kiracı Nasıl Olunur? Kimler Devlet Destekli Kiracı Olabilir? Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Kiracılık Modeli Nedir?

Kiracı, başkasına ait olan evde aylık veya yıllık ücret ödemek kaydıyla o evde ikamet eden kişiye verilen isimdir. Kira miktarı evin bulunduğu bölge itibariyle değişmektedir.

Evi kiralayan kişi sadece evi kullanma hakkına sahiptir. Ev sahibi kiraya verirken özel şart sunabilir. Karşılıklı anlaşma sağlandığı zaman kira sözleşmesi imzalanır ve kiracı resmen o evi belirlenen süre zarfında kullanma hakkına sahip olur.

Kira sözleşmesi feshedilmeden kiracıyı ev sahibi evden çıkaramaz. Kiracılar için en önemli konulardan biri de yıllık kira artışıdır. Son zamanlarda kiraların aşırı artması sonucu devlet desteği gündeme gelmiştir.

Kira artışının asgari ücret artışını geçmesiyle birlikte kira ödeme sıkıntısı meydana geldi. Devlet bu sıkıntıyı gidermek için fakirlik sınırı altında olan vatandaşlar için ‘kira yardımı’ hizmeti sunuyor.  Devlet destekli kiracılık modeli de bunu yansıtır.

devlet destekli kiracılık
devlet destekli kiracılık

Devlet Destekli Kiracı Nasıl Olunur?

Kira desteğini almak isteyen kişinin gelir gider tablosu önemlidir. Kaymakamlık kira yardımı başvurusunda kişinin gelir tablosunu inceliyor. Gelir tablosunda; Kişinin geçim kaynağı, gayrimenkul sahibi olup olmadığı, hanede kaç kişi yaşadığı ve hanede yaşayanların gelir kaynağı gibi konular araştırılıyor. Kira yardımı için;

  • Dul maaşı alanlar,
  • Yetim maaşı alanlar,
  • Emekli aylığı alanlar,
  • Sigortalı çalışanlar bu yardıma başvuramıyor.

Devlet destekli kiracılık için başvuru işlemleri e-devlet üzerinden yapılıyor ve ‘5543 sayılı İskan Kanunu Kapsamında Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması’ kısmından başvuru yapılabilir. E-devlet arama motoruna kira yardımı yazıldığında ilgili sekme tıklanır ve yardım başvurusu yapılabilir.

Kimler Devlet Destekli Kiracı Olabilir?

Şartlara uyan vatandaşlar e-devlet üzerinden başvuru yaparken formda yer alan bilgileri güncel bir şekilde cevaplaması gerekiyor. Bir veya iki hafta içerisinde başvuruya cevap veriliyor ve başvuru formunda ‘onaylandı’ mesajı yer alıyorsa kira yardımı talebi kabul edildi demektir. Kira desteği 715-1150 lira arasında değişiyor. Emlak ve kira bedeli düşük şehirlerde yardım miktarı düşüyor, kira ve emlak bedeli yüksek illerde ise yardım bedeli yükseliyor.

Kira yardımı sonrasında ikinci bir başvuru yapılamıyor. İlk başvurunun cevabı geldikten sonra ikinci bir başvuru yapılabilir. Bir aileden tek bir kişi başvuru yapabilir. Bir aileden birden fazla başvuru yapıldığında başvuru kabul edilmiyor. Yardımlar bir hane için geçerlidir. E-devlet üzerinden bütün yardım başvuruları yapılabilir.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımı alacak olan kişilerin emekli, dul-yetim maaşı almaması ve sigortalı bir işte çalışmaması gerekiyor. Mal varlığı olanlar da başvuru yapamıyor. Bunun dışında kalan ve fakirlik sınırı altında kalanlar e-devlet üzerinden başvuru yapabiliyor. Başvuru onaylandıktan sonra başvuruda verilen ıban numarasına belirlenen yardım miktarı yatıyor.

E-devlet şifresi olmayan kişi PTT şubelerinden e-devlet şifresi alarak işe başlayabilir. E-devlet şifresi aldıktan sonra kimlik bilgisi ve PTT’nin verdiği şifre ile www.Türkiye.gov.tr adresinden giriş yapılabilir. Giriş yapıldıktan sonra ‘hak sahibi ailelere kira yardımının yapılması’ kısmına giriliyor. Arama motoruna ‘hak sahibi ailelere yardım’ yazıldığında sayfa çıkıyor. Daha sonra sayfaya girerek yeni yardım formu dolduruluyor. Aile ve Sosyal Bakanlığı gelir testine göre yardım başvurusunu kabul ediyor. Gelir testi esnasında bakanlık banka hesaplarını, gayrimenkulleri ve SGK bilgilerini kontrol ediyor. Daha sonra kişi yardım şartlarına uyuyorsa bu durumda yardım talebi kabul ediliyor.

Yardımlar başvuru işleminde verilen iban numarasına yatabilir veya TC kimlik numarası üzerinden PTT şubesine de yatabilir. Başvuru onaylandıktan her ay düzenli bir şekilde ödeme yapılıyor. Ödemeler yıllık olarak gerçekleşiyor. Bir yıl sonra yardım başvurusunun yenilenmesi gerekiyor. Başvuru için http://www.turkiye.gov.tr linkine gidilebilir.

5/5 - (19 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu