Sosyal Yardım

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? 2023 Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardımı Alma Şartları Nelerdir? Gıda Yardımı Kimler Alabilir? Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? 2023 Gıda Yardım Başvurusu

Gıda Yardımı Nasıl Alınır? 2023 Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Gıda Yardımı Alma Şartları Nelerdir? Gıda Yardımı Kimler Alabilir? Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak

Gıda yardımı almak isteyen kişiler ilgili taleplerini e-Devlet üzerinden oluşturabilir. Bu yardımı almak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurularında bulunmanız gerekir. Başvuruları yapmak için öncelikli olarak birtakım evrakları tamamlamanız gerekir.

Ayrıca bir aileden yalnızca tek bir kişi başvuru yapabilir. Başvuru yapacak kişi istenen belgeleri eksiksiz tamamlayarak gıda yardımından para veya gıda şeklinde yararlanabilir. Genellikle gıda yardımları gıda ürünlerinden oluşur.

Fakat bazı kurum veya vakıflar bu yardımı para şeklinde verebilir. Gerekli detayları kaymakamlık ya da valiliklerden öğrenebilirsiniz. Ayrıca buna ek olarak vatandaşlık temsilciliğini arayabilir ve gereken tüm detayları bilerek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yardım başvurusu yapacak kişilerin öncelikli olarak herhangi bir maaş almıyor oluşu önemlidir. Eğer düzenli bir maaş alan ve belirli bir gelir düzeyinde bulunuyor iseniz bu yardımı alamazsınız. Bu yardım yalnızca ihtiyaç sahiplerine yapılır. Yardımdan yararlanmak için öncelikli olarak kendi e-Devlet hesabınıza giriş yapmalısınız.

Gıda yardımını birçok kuruluştan alabilirsiniz. Belediye, vakıf, bakanlık, kaymakamlık ya da valilik gibi kurumlar gıda yardımında bulunur. Hangi kurumun yardım yapacağını görmek için e-Devlet hesabınızı kullanabilirsiniz. Hesaba giriş yaptıktan sonra gıda yardımı şeklinde aratma yaparak yardım yapan kuruluşları inceleyebilirsiniz.

Ayrıca gıda yardımından yararlanmak isteyen kişiler bu yardımı düzenli almak isterlerse dilekçelerini veya başvurularını buna göre düzenlemelidir. Düzenli bir şekilde gıda yardımı alan kişilerin koşulları devam ettirmesi önemlidir. Gıda yardımı alırken herhangi bir şekilde işe girer veya maaş almaya başlarsanız bu yardımı alamazsınız.

Başvuru şartlarını taşıyıp taşımadığınızı anlamak için e-Devlet hesabı üzerinden yapacağınız başvurularda şartlar kısmını incelemelisiniz. Eğer şartları taşımaz iseniz yaptığınız başvuru geçersiz sayılır.

Gıda Yardım Başvurusu
Gıda Yardım Başvurusu

Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gıda yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler vakıflar genel müdürlüğü sayfasında inceleyebilir. Bu sayfaya ister vakıfın kendi web sitesinden isterseniz e-Devlet hesabınız üzerinden ulaşabilirsiniz. Başvuru yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • İstediğiniz cihazdan e-Devlet sayfanıza giriş yapabilirsiniz.
 • Giriş yaptıktan sonra kurumlar sekmesine tıklamalısınız.
 • E-Devlet kapısı üzerinden sunulan hizmetlerde Vakıflar Genel müdürlüğünü seçmelisiniz.
 • Müdürlük sekmesinde kimlik doğrulama hizmetlerinden herhangi birini kullanarak sunulan hizmetlerden yararlanabilirsiniz.
 • Gıda yardımında bulunmak için başvuru formunu doldurmalısınız.
 • Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde ve doğru bir biçimde doldurduktan sonra başvurunuz alınmıştır şeklindeki ibareyi görmeniz gerekir.

Gıda Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

 • Gıda yardımı şartları öncelikli olarak sosyal güvencesi olmayan kişilerde aranan birtakım özellikler içerir. Bu şartları taşıyan kişiler gıda yardımını almaya hak kazanır. Gıda yardımı kuru gıda şeklinde yapılır. İçerisinde salça, yağ, bakliyat gibi birtakım yiyecekler bulunur.
 • Bu yiyecekler her mutfakta olması gereken ana malzemelerdir. Bakanlığın ve vakıfların yaptığı bu yardım sayesinde aile ekonomisine katkıda bulunulabilir. Geçinmekte zorlanan kişiler gıda yardımı sayesinde rahatlar. Ayrıca başvuru şartlarından biri olan herhangi bir gelir almıyor olmak önemlidir.
 • Geliri bulunmayan kişilere bu yardım verilir. Ek olarak yaşlı, hasta, engelli gibi vatandaşlar da bu yardımdan yararlanabilir. Yardımların yapıldığı kurumlarda yardım düzenli bir şekilde devam eder. Eğer yardımı almaya devam etmek isterseniz herhangi bir kuruluşta çalışmıyor olmanız ve gereken şartları taşıyor olmanız gerekir.
 • İşe başladınız taktirde ya da düzenli bir maaş aldığınız süre boyunca gıda yardımı alamazsınız. Gıda yardımı sadece ihtiyaç sahiplerine yapılır. Zorlu süreçlerde yaşanan sıkıntıları engellemek amaçlı insanların gıda konusundaki problemlerini çözmeye odaklanan vakıf ve bakanlıklar bu yardım sayesinde ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürür. İhtiyaç sahipleri düzenli bir şekilde gıda yardımı alarak özellikle mutfak masraflarını azaltabilir.

Gıda Yardımı Kimler Alabilir?

 • Gıda yardımı almak isteyen kişilerin engelli, işsiz, kronik hasta veya hiçbir geliri bulunmayan vatandaşlar olması gerekir. Bu kişiler gıda yardımını almaya hak kazanır. Gıda yardımı yapılacak kişiler bakanlıkça belirlenir. Bakanlığın ve vakıfların belirlediği ihtiyaç sahiplerine gıda yardımları her ay düzenli bir şekilde ulaştırır.
 • Özellikle yaşlı ve hasta kişilere bizzat yardımlar Türkiye’nin neresinde olursa olsun yapılır. Evden çıkmakta zorlanan ve hayat koşulları zorlayıcı geçen kişiler bu yardım sayesinde mutfağın masraflarını düşünmek zorunda kalmaz.
 • Yardım almaya hak kazanacak kişiler isterlerse e-Devlet hesabı üzerinden başvuru yapar. Başvuru sonucuna yine aynı ekrandan görüntüler. Başvurular sadece yardım almak isteyen kişinin e-Devlet hesabı üzerinden yapılır. Başka biri adına başvuru yapılamaz.
 • Ayrıca sürekli ihtiyaç sahibi olan kişiler bakanlık tarafından belirlenir ve hiçbir şekilde başvuru yapmasına gerek kalmadan bu yardımdan yararlanır. Bu kişiler öncelikli olarak kronik hasta, yaşlı ve engellilerdir.

Gıda Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak

Gıda yardımı dağıtım zamanları vakıf ve bakanlığın belirlediği süreler aralığında yapılır. Gıda yardımları muhtaç ailelere her ay düzenli bir şekilde ulaştırılır. Başvuru yaptıktan sonra hangi zaman aralıklarında bu yardımdan yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca detayları öğrenebileceğiniz yerlerden biri ise e-Devlet hesabınızdır. Hesaba giriş yapabilir ve aldığınız yardımları veya başvuruları inceleyerek detaylı bir şekilde tüm ayrıntıları öğrenirsiniz. Dilerseniz vatandaş temsilcisini arayabilir ve yardımdan faydalanıp faydalanamayacağınızı inceleyebilirsiniz. Vatandaşlık temsilcileri size yardımın hangi zaman aralıklarında yapılabileceğini veya hangi koşullarda yararlanabileceğinizi anlatır.

Devlet Ödememeleri Maddi Yardım Başvurusu İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

4.3/5 - (33 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

16 Yorum

 1. 6 tane çocukla zar zor geçinmeye çalışıyorum gıda yardımına çok ihtiyacım var.

 2. Gıda yardımı çok ihtiyacım varsizden ricam çocuğum var yicek giyecek yardımı çok ihtiyacım gıda yardımı çok ihtiyacım var

 3. 6 çocuğum var hiçbir yerden gelirim yok çocuklarıma bakıma ihtiyacı var lütfen bize gıda yardımında bulunabilir misiniz yardıma çok muhtacım lütfen bizimle ilgilenir misiniz çocuklarımın gıda ihtiyaçlarını çocuklarımın gıda ihtiyaçlarını karşılayamıyorum lütfen bize yardım eder misiniz aynı zamanda kiracıyız ve yardımınıza ihtiyacımız var lütfen bize ya bir yardımda bulunun teşekkür ederiz

 4. Gıdaya ihtiyacım var çocuklarım kahvaltı istiyorlar alamıyorum eşim tek calişiyor

 5. Merhaba biz kiradayiz ev sobalı durumunuz yok yeni doğan bebegim var eşim izsiz çalışmıyor çalışmıyor çok zor durumdayız bebeğime mama alicak durumunuz yok bez alicak paramız yok bize yardım edin bizimde sesimizi duyun lütfen

 6. Ben %89 Engeli bir bayanım benim gıda kömür elektrik sorunum var bana yardımcı olursanız sevinirim

 7. Gıda yardımından faydalanmak istiyorum lütfen.3 tane çocuğum var 10, 9 ve 7 yaşlarında.eşim işsiz yeşil kartlıyız.evim gece kondu sobalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu