Belediye Yardımları

Gaziantep Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Gaziantep Kaymakamlık Yardım Başvurusu. Kaymakamlıktan Yardım Talebi Nasıl Yapılır? Kaymakamlık Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Gaziantep Kaymakamlık Yardım Başvurusu. Son dönemde meydana gelen ekonomik problemler sebebiyle birçok kişi oldukça sıkıntılı günler yaşamaktadır. Tüm dünyada oluşan ve pandemi süreciyle birlikte etkileri giderek artan ekonomik daralma Türkiye’yi de etkilemiştir.

Gaziantep Kaymakamlık Yardım Başvurusu
Gaziantep Kaymakamlık Yardım Başvurusu

Bu sebeple Gaziantep kaymakamlık yardım başvurusu için başvuran kişi sayısında rekor bir artış gözlemlenmektedir. Bu artış, yapılan sosyal yardımın ne kadar yerinde ve doğru olduğunu kanıtlar niteliktedir. İlçe kaymakamlıklarının vatandaşların zor zamanlarında yanında olması oldukça büyük bir takdir toplamaktadır.

Birçok vatandaş geçimini sağlayamayacak duruma gelirken belediyelerin ve kaymakamlıkların sunduğu sosyal yardımlar oldukça sık tercih edilmektedir. Bu nedenle Gaziantep kaymakamlık yardımlarının toplam başvuru sayısı da yüz binlere ulaşmıştır. Yardım başvurusunda bulunmak için yalnızca belirli kriterlerin tamamlanması yeterli olacaktır. Kaymakamlık yardımları her ay düzenli olarak ödenen sosyal yardımlardır ve bunun yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de birçok yardım paketi açıklamıştır.

Kaymakamlık Sosyal Yardım Parası Ne Kadar?

Gaziantep ilçe kaymakamlıkları tarafından sunulan sosyal yardım paketleriyle ilgili birçok soru işareti vardır. Bunlardan ilki de kaymakamlık sosyal yardım parası ne kadar şeklinde oluşmaktadır. Gaziantep ilçe kaymakamlıkları sosyal yardımlarında vatandaşlara 500 ile 900 TL aralığında bir ödeme yapmaktadır.

Net tutar her zaman başvuru formu doldurulduktan sonra belli olmaktadır. İhtiyaç sahibi olan ve dar gelirli olan vatandaşlar genellikle 900 TL olan üst limitten sosyal yardım almaktadır.

İlçe kaymakamlıklarına ek olarak il belediyeleri tarafından sunulan yardım paketleri de mevcuttur. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, her yıl sayısı yüz binleri bulan kişiye sosyal yardımlar yapmaktadır. İl belediyesinden yardım alan bir kişi kaymakamlık yardımlarına da başvurabilmektedir.

Bu nedenle yoksul ve dar gelirli vatandaşların büyük bir kısmı hem kaymakamlık hem il belediyeleri tarafından açılan yardım paketlerine başvuru yapmaktadır. Böylece büyük bir gider kalemi olan fatura ya da kira gibi sorunlar tamamen ortadan kalkarak refah seviyesi yükselmektedir.

Benzer İçerikler

Devlet Ödemeleri

Kaymakamlıktan Yardım Talebi Nasıl Yapılır? 

Kaymakamlıktan yardım talebi yapmak diğer sosyal yardım başvuruları gibi değildir. İl belediyelerinin ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal yardımlarına başvuru yaparken e-devlet üzerinden imkân tanınmaktadır.

Fakat ilçe kaymakamlıklarının sosyal yardımlarına başvuru yapmak genellikle fiziki olarak mümkündür. Bu nedenle kaymakamlıktan yardım talebi nasıl yapılır şeklinde sorular yöneltilebilmektedir. İlk olarak ilçe kaymakamlığına giderek gerekli birimlerle görüşme sağlanır ve başvuru formu doldurulur. Bu sayede yardım talebinde bulunmak mümkündür.

Yardım talepleri direkt olarak il belediyeleri, ilçe belediyeleri ve bakanlık özelinde de gerçekleştirilebilmektedir. Fakat son dönemde kaymakamlıklar tarafından verilen yardım paketlerinin kapsamının arttırılması nedeniyle oldukça sık tercih edilmektedir.

Kaymakamlıklar birçok konu özelinde çeşitli yardım paketleri sunarak ilçe sakinlerinin yaşam standartlarının yükselmesini hedefler. Böylece zorlu günlerde vatandaşların yanında olarak yaralarını sarmayı görev edinir. Bu durum da ilçede yaşayan kişiler tarafından büyük bir takdirle karşılanır. Gaziantep’te tüm ilçe kaymakamlıkları çeşitli yardım paketleri sunarak tüm vatandaşlara kucak açmış vaziyettedir.

Kaymakamlık Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Kaymakamlık yardımı alabilmek için öncelikle bazı şartların ve kriterlerin karşılanması gerekmektedir. Bu şartlar genel olarak gelir durumuyla ve kişinin genel sağlık durumuyla doğrudan ilişkilidir. Kaymakamlık yardımı alma şartları arasında ilk sırada gelir beyanı vardır.

Sosyal yardımlar, hangi kurum tarafından verildiği fark etmeksizin düşük gelir düzeyine sahip olan kişilere verilmektedir. Bu nedenle başvuru sırasında gelir beyanında bulunulması şarttır.

Kaymakamlık yardımı almak için aranan bir diğer kriterse Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bu kriter de sosyal yardımı hangi kurumun verdiği fark etmeksizin değişmemektedir. Sosyal yardımlara yalnızca 18 yaşını doldurmuş kişiler başvurabilmektedir.

Kaymakamlık yardımları alabilmek için ilçe kaymakamlıklarına giderek gerekli formun doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunun doldurulmasıyla birlikte birkaç hafta kadar sürecek olan teyit ve değerlendirme süreci başlar. Sonrasında başvuru sonuçları ilan edilir.

Kaymakamlık Yardımı Kimlere Verilir?

Kaymakamlık yardımı başvuran herkesin alabileceği bir sosyal yardım değildir. Bunun için belirli kriterlerin karışlanması gerekir. Öncelikle kaymakamlık yardımlarının bir sosyal yardım paketi olduğunu unutmamak önemlidir. Bu durum direkt olarak kaymakamlık yardımı kimlere verilir sorusunun yanıtı olacaktır.

Kaymakamlık yardımları dar gelir seviyesinde olan ve geçimini sağlayamayan kişilere verilir. Bu sayede vatandaşların problemlerinden kurtulmaları gelir seviyelerini düzenlemeleri de mümkün hale gelmektedir.

Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvuru Formu

Kaymakamlıklar tarafından verilen sosyal yardımlar yalnızca başvuru yapılması durumunda alınabilmektedir. Bu nedenle kaymakamlık sosyal yardım başvuru formu doldurmak oldukça önemlidir. Bu form, başvuru öncesinde doldurularak belirtilen tarih aralığında kaymakamlıklara teslim edilmelidir. Başvuru süresinin dışında teslim edilen sosyal yardım başvuru formlarının dikkate alınmadığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Başvuru formunda muhakkak dikkat edilmesi gereken birtakım kriterler vardır. Bu kriterler nezdinde başvuruyu tamamlamak çok daha doğru olacaktır. Kaymakamlık sosyal yardım başvuru formunda kişisel bilgilere yer verilerek değerlendirme sürecinin daha hızlı ilerlemesi sağlanır.

Bu noktada kişisel bilgilerin yanı sıra ikamet edilen hanede yaşayan kişiler hakkında da birtakım sorular vardır. Başvuru formunda istenen tüm bilgi ve belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekir. Formun, kaymakamlık tarafından belirtilen tarihler çerçevesinde tamamlanarak başvuru yapılması oldukça önemlidir.  

Başvuru formunun tamamlanması sonrasında değerlendirme süreci başlar. Değerlendirme sürecinde başvuruda belirtilen bilgi ve belgelerin doğruluğu teyit edilir. Formun incelenmesi sürecinde eksik ya da yanlış bilgi paylaşımı tespit edildiğindeyse direkt olarak başvuru geçersiz sayılmaktadır.

Bu nedenle başvuru formunu büyük bir titizlik ve özveriyle doldurmak oldukça önemlidir. Tüm başvuruların incelenmesi sonucunda sosyal yardım alacak olan kişiler belirlenir. Yardım almaya hak kazanan kişilerle başvuru formunda istenen iletişim bilgileri aracılığıyla iletişime geçilir ve süreç tamamlanır. 

Kaymakamlık Yardımları Ne Zaman Yatar? 

Kaymakamlık tarafından verilen sosyal yardımlara ilişkin soru işaretleri devam etmektedir. Bu noktada kaymakamlık yardımları ne zaman yatar sorusu birçok vatandaştan gelebilmektedir. Kaymakamlık sosyal yardımları her ay belirlenmiş olan tarihte yatırılmaktadır.

Bu tarihler öncesinde kaymakamlıklar tarafından açıklanan ve kişiye özel olarak değişiklik gösterebilen tarihlerdir. Bu nedenle net bir bilgi sahibi olmak da mümkün değildir. Fakat ödemelerin eksiksiz ve düzenli bir şekilde yapılıyor olması sayesinde birçok vatandaş kaymakamlık yardımlarına başvuruda bulunmaktadır. Bu sayede ay sonu büyük bir problem haline gelen gider kalemlerinden kurtulmak çok daha mümkün olacaktır.

Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kaymakamlık sosyal yardımları için birtakım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Kaymakamlık sosyal yardım başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Kimlik kartının aslı ya da önlü arkalı fotokopisi,
 • Hangi yardım paketine başvurulacağına dair eksiksiz doldurulmuş bir dilekçe,
 • İkamet edilen adresin bağlı olduğu muhtarlıktan kaşeli ve imzalı muhtaçlık belgesi,
 • Kaymakamlık sosyal yardım başvuru formu.

Yukarıda yer alan belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesiyle birlikte kaymakamlık sosyal yardımlarına başvuru yapabilmek mümkündür.

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Tüm Sosyal Yardımlar 

Kaymakamlıklar tarafından yapılan sosyal yardımların hangi minvalde olduğu oldukça sık merak edilmektedir. Kaymakamlık tarafından yapılan tüm sosyal yardımlar aşağıdaki listede yer almaktadır;

 • Yoksul ve dar gelirli ailelere doğum yardımı,
 • Düşük gelir seviyesine sahip olan kişilere zorlu kış aylarında kömür desteği,
 • İhtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi para yardımı,
 • Yetim ve öksüz çocuklara şartlı eğitim desteği,
 • Eşi vefat etmiş olan kadınlar özelinde çeşitli yardımlar,
 • Yıl boyunca dar gelirli ailelere gıda yardımları,
 • Hasta ve yaşlı vatandaşlara evde bakım hizmetleri,
 • Elektrik tüketim desteği,
 • Doğalgaz tüketim desteği,
 • Engelli bireylere özel engelli aylığı,
 • Yoksul vatandaşlar için kira yardımı

E-devlet üzerinden sosyal yardımlara başvuru yapacak ihtiyaç sahibi kişiler buraya https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayarak forma ulaşabilir.

Devlet yardımlarına online başvuru haricinde belediye ve kaymakamlık binasına giderek oradaki görevliler yardımıyla başvuru yapmanız ve bilgi almanız mümkündür.

Online olarak yaptığınız e-devlet başvuruları sorgulamak ve kontrol edebilmek için buraya https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız. 

Belediyenin sağladığı yardımlar için belediye hizmet binasını ziyaret etmeniz ve oradaki görevliler tarafından yapılan yönlendirmeler ile başvurunuzu bizzat yapabilirsiniz.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesine 0(850) 207 27 27 numarası ve [email protected] aracılığıyla ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. 

Gaziantep Kaymakamlığı tarafından sunulan sosyal yardım paketleri ne kadar miktarda ödeme yapmaktadır?

Gaziantep ilçe kaymakamlıkları, sosyal yardım paketlerinde vatandaşlara 500 ile 900 TL arasında bir ödeme yapmaktadır.

Kaymakamlık yardımları kimlere verilmektedir?

Kaymakamlık yardımları, dar gelirli ve geçimini sağlayamayan kişilere verilmektedir.

Kaymakamlıktan yardım talebinde bulunmak için nereye başvurulmalıdır?

Kaymakamlıktan yardım talebinde bulunmak için, genellikle ilçe kaymakamlıklarına fiziki olarak gidilerek başvuru yapılmalıdır.

Kaymakamlık yardımı almak için hangi şartlar aranmaktadır?

Kaymakamlık yardımı almak için, başvuru sahibinin gelir durumunu gösteren belgelerin sunulması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gibi şartlar aranmaktadır.

Kaymakamlık sosyal yardım başvuru formu hangi belgelerle birlikte sunulmalıdır?

Kaymakamlık sosyal yardım başvuru formu, kimlik kartı fotokopisi, muhtaçlık belgesi ve diğer gerekli belgelerle birlikte sunulmalıdır.

Kaymakamlık sosyal yardım başvuruları ne zaman yatırılmaktadır?

Kaymakamlık sosyal yardım başvuruları, her ay belirlenen tarihlerde yatırılmaktadır. Bu tarihler, kaymakamlık tarafından belirlenen ve kişiye özel olarak değişiklik gösterebilen tarihlerdir.

Kaymakamlık yardım başvurusu için hangi belgeler gereklidir?

Kaymakamlık yardım başvurusu için, kimlik kartı fotokopisi, gelir durumunu gösteren belgeler, muhtaçlık belgesi ve kaymakamlık sosyal yardım başvuru formu gereklidir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne nasıl ulaşılabilir ve yardım hakkında bilgi nasıl alınabilir?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne 0(850) 207 27 27 numaralı telefondan veya [email protected] e-posta adresinden ulaşarak yardım hakkında bilgi alınabilir.

5/5 - (5 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu