Güncel

EYT Takılanlar Kaç Yaşında Emekli Olacak? EYT Son Dakika Açıklaması

AKP’den EYT Açıklaması Son Dakika. EYT’nin 2 Şartı Nedir? EYT Takılanlar Kaç Yaşında Emekli Olacak? EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak? EYT’den Kimler Yararlanabilir?

AKP’den EYT Açıklaması Son Dakika

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, son yılların en popüler gündem maddelerinden biri haline geldi. Bu konunun gündemin en üst sıralarında yer almasının sebebi ülkemizde milyonlarca EYT’li olmasından kaynaklanmaktadır.

Emekli olmak için yeterli şekilde prim doldurulmasına rağmen eklenen yaş şartı sebebiyle hala emekli olamayan kişiler bu durumdan oldukça mustariptir. AKP’den EYT açıklaması bekleyen ve herhangi bir karşılık alamayan EYT’lilerin gündemi sıcak tutma sebebi artık haklarının verilmesini istemeleridir. Bu noktada pek çok EYT’li seslerini duyurmak için sosyal medyayı kullanmaktadır.

Eğer siz de yaşınızdan ötürü emekli olamıyorsanız ve bu durumdan şikâyetçiyseniz ilgili birimlere şikâyetinizi iletebilir ve bu konunun düzeltilmesi için dilekçe verebilirsiniz. Öyle ki bu durum o kadar büyüdü ki konuyla ilgilenecek pek çok dernek ve vakıf bile kurulmuştur.

Seçim döneminin de yaklaşmasıyla birlikte hükumetin yaş sebebiyle emekli olamayan kişiler için bir çalışma yapması beklenmektedir. EYT’lilerin son dönemde seslerini en yüksek şekilde çıkarmaya çalıştıkları aşikârdır. Bu durum muhalefet ve hükumet kanadından da görüleceği için bu yıl çözüme kavuşması bekleniyor.

eyt son dakika açıklaması
eyt son dakika açıklaması

EYT’nin 2 Şartı Nedir?

Emeklilikte yaşa takılmak için bazı durumlar vardır. Bu durumlar milyonlarca kişide olduğu gibi sizde de varsa ne yazık ki priminizi doldursanız dahi emekli olamayabilirsiniz. EYT’li olmak için gereken şey 1999 öncesinde sigorta kaydınızın olmasıdır. Eğer 1999 öncesinde sigorta girişiniz yapıldıysa ve emeklilik için gereken prim ve günü de tamamladıysanız artık emekli olmanız gerekir. Ancak bu durum maalesef bu şekilde yaşanmamaktadır. EYT’liler için şartlar arasında bir de yaş şartı eklenmiştir.

1999 yılında eklenen ve kanunlaşan bu durum sebebiyle artık emekçi insanlar gününü ve primini de doldursa emekli olamayacaktır. Emekli olmak için gereken yaşa gelmeden ne olursa olsun emekli olamayan Emeklilikte Yaşa Takılanlar için açıklama ve bu durumun düzeltilmesi beklenmektedir. EYT’lilerin sözcüleri ise bu durumun yanlış olduğunu ve bir an önce düzeltilmesi gerektiğini düşünmektedir.

EYT Takılanlar Kaç Yaşında Emekli Olacak?

Yıllar boyunca çalışıp tüm primlerini dolduran ve yıl şartını karşılayan kişilerin önüne bir engel daha çıkmıştır. Artık emekli olmak için belirli bir yaşın beklenmesi gerekmektedir. Bu yaş kadın ve erkekler için farklıdır. EYT yaş şartı nedir sorusu son dönemde gündemin en büyük maddelerinden biridir. Kadınlar ve erkekler için getirilen farklı yaş şartları da sosyal medyada tartışmaya neden olmuştur. Emeklilikte yaş engeli sebebiyle emekli olamayan kişilerin beklemesi gereken yaşlar aşağıdaki gibidir:

 • Tüm primlerin ödenmesi ve sigortalılık süresinin karşılanmasına rağmen erkekler için emekli olma yaşı 60 olarak belirlenmiştir.
 • Aynı şekilde sigorta süresinin karşılanmasına ve tüm primlerin ödenmesine rağmen kadınlar için emekli olma yaşı 58 olarak belirlenmiştir.

Bu yaş şartları sebebiyle pek çok kişi 40 yaşlarında tüm şartları karşılamasına rağmen yaşa takılmakta ve emekli olamamaktadır. Dünya genelinde etkili olan ekonomik sıkıntıların da artmasıyla birlikte artık yaşa takılan kişiler de emekli olmak ve düzenli bir gelire sahip olmak istemektedir. Hükumet ve muhalefet arasında yaşanan EYT tartışmaları her geçen gün büyümeye ve ileri boyutlara ulaşmaya devam etmektedir.

EYT Yasası Ne Zaman Çıkacak?

EYT’lilerin en çok beklediği yasa olan EYT yasası çıkış tarihi yavaş yavaş belli oluyor. Emeklilikte yaşa takılan ve tüm primlerini ödemesine, gününü doldurmasına rağmen emekli olamayan kişilerin problemlerini ortadan kaldıracak olan bu yasa 2022 yılının Aralık ayında meclise sunulacaktır.

Bu açıklamayla birlikte tüm sosyal medya yeniden EYT’yi ve EYT’lileri konuşmaya başlamıştır. Aralık ayında detayların kamuoyuyla paylaşılacağı ve TBMM’ye kanun teklifi olarak sunulacağı da ortaya çıkan kulis bilgileri arasında yer almaktadır.

Yaşları sebebiyle emekli olamayan kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi adına hem hükumet kanadı hem de muhalefet kanadı büyük bir işbirliği içerisinde çalışmaya devam etmektedir. Vatandaşın mağduriyetinin uzun sürmemesi ve bu durumun ortadan kalkması için Aralık ayında meclise sunulacak olan yasanın hızlı bir şekilde meclisten geçirilmesi ve kanunlaşması bekleniyor.

Bu durum sonrasında emekli olamayan kişiler artık emekliliklerine kavuşabilecek ve sabit gelirli bir şekilde maaş almaya başlayabilecektir.

EYT’den Kimler Yararlanabilir?

Emeklilik için yaş dışında gereken tüm koşulları sağlamasına rağmen bir türlü emekli olamayan ve kendilerini EYT mağdurları olarak belirten kişiler için mutlu son artık çok yakın. Devletin yürüttüğü çalışmalar neticesinde Aralık ayında EYT ile ilgili kanun teklifinin gerçekleşeceği ve yaş kıstasının ortadan kaldırılacağı konuşulmaktadır.

Pek çok kişi EYT’li olup olmadığını merak etmektedir. EYT’li olmak aslında yalnızca yaş koşuluna takılmak olarak özetlenebilmektedir. Emekli olmak için gereken tek eksiğin doldurulmayan yaşlar olması sebebiyle pek çok kişi emeklilikte yaşa takılarak bir türlü emekli olamamaktadır.

Ancak Aralık ayında meclise sunulacak olan ve kamuoyuyla paylaşılacak olan Emeklilikte Yaşa Takılanlar yasası ile birlikte bu mağduriyetin ortadan kaldırılacağı ve yaş sebebiyle emekli olamayan kişilerin de emekli olabileceği konuşulmaktadır.

Bu kanun teklifinin meclisten geçmesi ve yasalaşması sonrasında milyonlarca EYT’linin mağduriyeti ortadan kalkacak ve yıllardır yaş gereksinimini karşılamayı bekleyen kişiler en nihayetinde emekliliklerine kavuşabileceklerdir. Ülkenin gündemini neredeyse her gün meşgul eden bu durum neticelendiğinde pek çok kişi artık tüm bu mağduriyetlerinden kurtulabilecek ve gönül rahatlığıyla emekli olma haklarını alabileceklerdir.

2.7/5 - (50 Oy )

8 Yorum

 1. 01/07/1994 tarihinde sigarta girişim yapıldı.su anda pirim gün sayım 5600 . şayet eyt çıkarsa eksik günlerimi borcalanarak emekli olabilirim.eksik günüm 175 gündür.
  Teşekkürler.saygilarimla

 2. Merhaba benim sığorta girişim 24 mayıs 1984 3600 primim var ve bana 58 yaşında emekli olacaksınız 3600 den fakat benim sığorta girişim Türkiye ve. Azerbaycan anlaşması olarak 1984 Bakanlıktan gelen yazıya göre SSK girişimi kabul ettiler bu Şartlarda ben emekli olabilirmiyim

 3. Benim sigorta girişi 199i fakat pirimim 1881 gün.. kalan gün sayısını tamamlamak için kredi cekebilirmiyiz

 4. 1 eylül 99 girişliyim 46 yaşındayım 3000 günüm var bir doğum borçlanmasıyla emekli olabilirmiyim teşekkürler

 5. Selam ben 1975 doğumluyum 1989 çıraklık egitim okulundan sigorta aldim 3.9.1995 yilinda sigortalı ise başladım askere gittim 1998 yilinda sigortalı temiz santralini ise girdim o günden bu güne SSK calismaktayimn emekli olabilmem için ne gerekiyor

  1. 1989 girisliyim 6700 günüm var 1978 doğumluyum. Bankada vururmu yasa

 6. İşe giriş tarih 1996 şu an pirim. 4765 yaş 49 emekli olabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu