Güncel

Ev hanımlarına emeklilik şartları neler?

Ev hanımlarına emeklilik şartları neler? SGK Primin 3'te 1 Devlet Verecek. Ev Hanımlarına Emeklilik Prim Desteği Ne Kadar Olacak?

Ev hanımlarına emeklilik şartları neler? SGK Primin 3’te 1 Devlet Verecek. Ev Hanımlarına Emeklilik Prim Desteği Ne Kadar Olacak?

Ev hanımlarına emeklilik şartları neler
Ev hanımlarına emeklilik şartları neler

Ev hanımlarına emeklilik şartları neler?

Ev hanımlarına emeklilik şartları neler? Son zamanlarda Türkiye’de gündemde olan konulardan biri de ev hanımlarının emekli olabilmesine yönelik çalışmalar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Aile Koruma Kalkanı Programında yer alan bu proje, özellikle kadınların ekonomik hayata katılımını arttırarak toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamayı hedeflemekte.

SGK’ya prim ödemesi yapmayan ve dolayısıyla emeklilik haklarını kaybeden ev hanımlarına devlet desteği verilerek primlerinin karşılanması sağlanacaktır.

Bu sayede ev hanımlarının da sosyal güvenceye sahip olarak yaşlılık döneminde maddi sıkıntılara düşmesi engellenecektir.

Ev Hanımlarının Emekli Olma Şartları;

 • Daha Önceden SGK Kaydının Bulunmaması Gerekiyor.
  Ev hanımının daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kaydının bulunmamış olması gerekiyor. Eğer bir işte çalıştığı dönemlerde sigortalılığı varsa bu durumda primleri yattığı için zaten emekliliği hesaplanır ve başvuru yapabilir.
 • En Az 25 Yıl Evli Kalış olması gerekiyor.
  Kadınların en az 25 yıl boyunca resmi nikahla eşiyle yaşaması gerekmekte. Ancak boşanmak veya ayrılık gibi nedenlerden dolaylı olarak ara verilen süreler de toplu halde değerlendirilmeye alınacak.
 • 50 Yaşını Doldurmuş olması gerekiyor.
  Başvuru tarihi itibariyle adaylar en az 50 yaşında olmalısınız.
 • Yaşlılık Maaşı Almıyor olması gerekiyor.
  Ya da herhangi bir sosyal güvenlik kurulu tarafından sağlanan geliri yoktur.

Yukarıdaki Şartlar Değişkenlik gösterebilir. Güncel bilgiler için SGK web sitesini inceleyebilirsiniz.

Ev Hanımlarına 1000 TL Destek Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/ev-hanimlarina-1000-tl-destek-basvurusu-nasil-yapilir/ Tıklayın.

SGK Primin 3’te 1 Devlet Verecek

Eğer bir kadın en az üç çocuk doğurmuşsa ve herhangi bir işte çalışmamışsa, yaşı ne olursa olsun Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvuru yaparak kendisini sigortalatabilir.

SGK’nın belirlediği aylık prime ilave olarak devlet de primin %33’lük kısmını öder. Yani 3’te 1 devlet ödeyecektir.

Bu destek sayesinde ev hanımlarının da emekli maaşı almaya hak kazanması mümkün hale gelecektir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Prim Desteği Ne Kadar Olacak?

Türkiye’de ev hanımlarına emeklilik prim desteği yardımı detayları belli oldu. Ev Hanımlarına Emeklilik prim desteği, 3.202 TL prim ödeyecek olan bir ev kadını devletten yüzde 33’lük oranda destek alabilecektir. (1.067 TL).

Bu düzenleme ile beraber herhangi bir sosyal güvencesi olmayan veya çalışma hayatından uzun süredir ayrılıp tekrar iş arayan kadınların emekli maaşı alma hakkını kazandığı belirtildi ve bu sayede çocuk sahibi olanlar için yıllık bazda toplamda 12 bin 804 TL kadar destek sağlanacağı ifade edilmiştir.

Ev Hanımlarına 2000 TL Bayram Harçlığı Başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/ev-hanimlarina-2000-tl-bayram-harcligi-destegi/ tıklayın.

5/5 - (24 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

2 Yorum

 1. Merhaba ben 1978 doğumlu, 1996 yılında başlayan sigortam 482 gün sayım var en son çalışma yılım 2017 idi. 2019 yılında evlendim ev hanımıyım eşim asgari ücretle çalışan biridir, bebeğimiz şimdilik yok acaba ben de başvuru yapabiliyormuyum. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu