Güncel

İstanbulkart öğrenci başvuru

İstanbulkart öğrenci başvuru. İstanbulkart Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır? İstanbulkart Öğrenci Başvuru Ne Kadar?

İstanbulkart öğrenci başvuru. İstanbulkart Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır? İstanbulkart Öğrenci Başvuru Ne Kadar? Öğrenci İstanbulkart Çıkarmak İçin Ne Gerekli? İstanbul Öğrenci Kartı Kimler Alabilir? Öğrenci Akbili Nerede Çıkarılır 2022?

İstanbulkart öğrenci başvuru Nasıl Yapılır?

Üniversitelerin ve okulların açılmasıyla birlikte her yıl popüler hale gelen konulardan biri de İstanbulkart başvurusu nasıl yapılır olmaktadır.

İstanbulkart, İstanbul il sınırları içerisinde toplu ulaşımda kullanılan kartlardır. İstanbulkartlar, sınırlı kullanımlı kart, öğrenci kartı, mavi kart, ücretsiz kart şeklinde kendi içerisinde ayrılabilmektedir. Bu yazının konusu olan öğrenci kartları, üniversite öğrencileri de dâhil olmak üzere tüm öğrenciler için tasarlanmıştır.

Öğrencilerin toplu taşımayı indirimli kullanması hedeflenerek ortaya çıkarılan İstanbulkart, oldukça sık kullanılmaktadır.

İstanbul il sınırlarında yer alan tüm toplu ulaşım araçlarında kullanılabilen öğrenci kartları, oldukça uygun fiyatlarla öğrencilere sunulmaktadır. Ayrıca öğrencilik dönemi sona erdikten sonra da belirli bir süre kullanıma açık olan bu kartlar öğrenciler tarafından oldukça sevilmektedir.

İBB’nin getirdiği yeni sistemle birlikte artık öğrenci kartları, ön ödemeli kartlar olarak da kullanılabilecektir. İçerisine para yükleyerek anlaşmalı iş yerlerinden bankamatik kartı gibi ödeme yapmak ve aynı zamanda da İstanbul il sınırları içerisinde toplu ulaşım hizmetlerinden indirimli olarak faydalanmak mümkün hale getirilmiştir.

İstanbulkart Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır
İstanbulkart Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır

İstanbulkart Öğrenci Başvuru Ne Kadar?

İndirimli kart kategorisinde geçen öğrenci kartları normal kartlara nazaran %70’e varan şekilde daha ucuza kullanılmaktadır. Ancak elbette ki kartların başvuru ücretleri de vardır.

İstanbulkartların yıl içerisinde ödenmesi gereken bazı ücretleri de vardır. İstanbulkart öğrenci kartı başvuru fiyatı ilk başvuruya özel olarak 60 liradır.

Vizeleme adı verilen ve yılda bir kez yapılması gereken bir işlem vardır. Bu işlem ile birlikte kartın kullanım süresi 1 yıl daha uzatılmaktadır. Vizeleme işlemi her yıl yapılmak üzere 13 lira olarak belirlenmiştir.

Aynı zamanda beklenmedik durumların yaşanmasıyla birlikte kart kaybolduysa eğer kartı kaybetmenin cüzi bir miktarda da olsa cezası vardır. Kart kaybetmenin cezası ve sonrasında yeniden kart çıkarma ücreti talep edilmektedir. Bu sebeple İstanbulkart, öğrencilerin daima güvenli bir yerde tuttukları kartlardandır.

Kart kaybetmenin idari cezası 60 lira olarak belirlenmiştir. Kaybolan kartın yeniden çıkarılması içinse 60 liralık bir yenileme bedeli ödenmesi gerekmektedir. Tüm bu ücretler her yıl İBB tarafından güncellenebilmektedir.

Öğrenci İstanbulkart Çıkarmak İçin Ne Gerekli?

Başvurular, bireysel.istanbulkart.istanbul adresinden yapılabilmektedir. İnternet sitesi üzerinde yer alan formu doldurmak İstanbulkart çıkarmak için ne gerekir sorusunun cevabını vermektedir. Formda kişisel bilgiler, eğitim bilgileri gibi detaylar yer almaktadır.

Tüm bu detayların en doğru şekilde doldurulması oldukça önemlidir. Başvuru sırasında istenen bilgilerin yanlış veya eksik verilmesi başvuruyu olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeple tüm bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması oldukça büyük önem taşımaktadır. Başvuru esnasında istenen bilgiler:

  • Ad-soyad
  • TC kimlik numarası
  • Öğrenci belgesi
  • Adres bilgisi

Tüm bu bilgiler doğru şekilde doldurulduktan sonra yapılması gereken tek şey 6 liralık kargo ücretini ödemek ve kart başvurusunu tamamlamaktır. Başvuru tamamlandıktan sonra yaklaşık olarak 1-3 iş günü süren bir onay aşaması vardır. Bu onay aşamasında verilen bilgi ve belgelerin doğruluğu teyit edilir.

Herhangi bir yanlışlık olması durumunda başvuru olumsuz olarak değerlendirilebilir. Eğer başvuru olumlu değerlendirilirse İstanbulkart, kullanmaya hazır bir şekilde 3 iş günü içerisinde başvuru esnasında verilen adrese gönderilerek başvuru tamamlanmış olur.

İstanbul Öğrenci Kartı Kimler Alabilir?

Öğrenci kartları yalnızca öğrenciler tarafından kullanılabilmektedir. Eğer öğrenci ön lisans ya da lisans öğrencisiyse bazı süreler elbette ki vardır. İstanbul öğrenci kartı kimlere çıkar sorusunun cevabı eğer öğrenci ön lisans okuyorsa kayıt olunan ilk tarihten sonra 4 yıl boyunca İstanbulkartı öğrenci indirimiyle kullanabilir.

Eğer öğrenci lisans öğrencisiyse lisans bölümüne kayıt olduğu ilk tarihten sonra 7 yıl boyunca indirimli bir şekilde İstanbulkart kullanmaya devam edebilir.

Eğitim tamamlandıktan ve azami süre de dolduktan sonra İstanbulkart, öğrenci indirimi devreden çıkarılarak indirimsiz bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu noktada pek çok kişinin yanlış yaptığı bir şey vardır. Yılın belirli aralıklarında metrobüs, otobüs, tramvay durakları gibi toplu ulaşım durakları denetlenmektedir.

Bu denetlemeler sırasında bazı kişilerin öğrenci olmadıkları halde başkasının öğrenci kartını kullandıkları tespit edilmektedir. Bu durumda hem kartı kullananın hem de kart sahibinin kartları iptal edilir ve bir daha İstanbulkart başvurusu yapması yasaklanır.

Öğrenci Akbili Nerede Çıkarılır 2022?

Öğrenci akbilinin yani İstanbulkartın en pratik şekilde çıkarılma yolu internet sitesidir. İnternet üzerinden bireysel.istanbulkart.istanbul adresine giderek çok kolay bir şekilde öğrenci akbili çıkarabilmek mümkündür.

Öğrenci akbili çıkarma 2022 için internetin de gelişmesiyle birlikte oldukça kolaylaşmıştır. Ancak her zaman internet üzerinden çıkarılmak zorunda değildir. İBB’nin Beyaz Masa adı verilen birimleri sayesinde fiziki bir şekilde öğrenci akbili başvurusu yapmak da mümkündür.

Bu sayede Beyaz Masaya müracaat ederek öğrenci akbili başvurusu yapmak mümkündür.

Başvuru esnasında tıpkı internet üzerinden yapılan başvurudaki gibi bazı sorular sorulur ve bir form doldurulur. Bu formun doldurulması konusunda aynı internet sitesindeki gibi büyük bir hassasiyet göstermek gerekir. Kart ücreti ve İstanbulkart ücretini Beyaz Masa’ya direkt olarak nakit şekilde ödemek mümkündür.

Bu ücretlerin kredi veya banka kartıyla ödenmesi mümkün değildir. Kart başvurusu esnasında istenen bilgilerin ve belgelerin eksiksiz ve tamamen doğru olduğundan emin olmak gerekir. Belgelerde bilerek yapılan bir yanlışlığın tespit edilmesi durumunda hem başvuru esnasında ödenen ücret yanar hem de bir daha İstanbulkart başvurusu yapabilmek mümkün olmaz.

İstanbul kart başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/istanbul-kart/ tıklayın.

5/5 - (10 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu