Elektrik Fatura Desteği

Elektrik Yardımı Nasıl Yapılır? Kimler Elektrik Fatura Desteği Alabilir? Başvuru Formu

Elektrik Yardımı Nasıl Yapılır? E-devlet Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabiliyor? Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme E-devlet Nasıl Yapılır? Sosyal Yardımlaşma Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Elektrik Yardımı Nasıl Yapılır?

Elektrik Yardımı Nasıl Yapılır? E-devlet Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabiliyor? Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme E-devlet Nasıl Yapılır? Sosyal Yardımlaşma Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Enerji maliyetlerinin artışı, döviz kurundaki dengesiz dalgalanmalar ve ekonomik anlamda yaşanan sıkıntılar sebebi ile insanlar sosyal yardımlara başvurmaya yöneldi. Geçim sıkıntısının ülkedeki her haneyi etkilediği bu dönemde halk sosyal yardımlara nasıl başvurulacağını araştırıyor.

Elektrik yardımı nasıl yapılır? sorusu son dönemde gündem olmuş ve vatandaşlar bu yardımlara başvurarak aylık masraflarını bir nebze olsun rahatlatmayı düşünmektedirler. Bu sosyal yardımlar, ikamet edilen ilinizdeki belediyeler, devlet kurumları, vakıflar ve bakanlıklar tarafından yürütülebiliyor.

Her sene düzenli olarak ihtiyaç sahiplerine yapılan bu yardımlara başvurmak için sizlere izleyebileceğiniz birkaç adımdan bahsedeceğiz.

Elektrik yardımı için dilerseniz e-devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen sosyal yardım projelerine online olarak başvuru yapmanız mümkündür. Başvuru adımlarını sizler için araştırdık ve aşağıda paylaştık.

İzleyebileceğiniz bir diğer yol ise belediye binasına giderek bizzat başvuru talebinde bulunmaktır. Sosyal yardımlar devlet ve vakıflar haricinde belediyeler tarafından da yapılmaktadır. İhtiyaç sahibi aileler için yardım bütçesi her daim ayrılmaktadır.

PTT şubelerine kimlik kartı ve elektrik faturanız ile giderek elektrik tüketim desteği başvurusu yapabilirsiniz. İhtiyaç sahibi olduğunuz belgelenmiş veya kabul edilmiş ise hak sahibi olarak bu düzenli yardımdan yararlanmaya başlayabilirsiniz. 

Elektrik Yardımı Nasıl Yapılır
Elektrik Yardımı Nasıl Yapılır

E-devlet Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Elektrik yardımına başvurmak için e-devlet sistemine kimlik bilgileriniz ile giriş yapmak ve ardından arama kısmına “sosyal yardım” yazmak olacaktır.
 • Karşınıza çıkan sayfada “sosyal hizmet başvurusu” seçeneğine ve sonrasında açılacak olan sayfadan “yeni başvuru” kutucuğuna tıklayarak başvuru formuna ulaşmış olacaksınız.
 • Devletin vatandaşlar için sağladığı yardımların geneline buradan başvurmanız mümkündür. İstenilen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz, başvurunuzun kabulü için oldukça önemlidir. 

Sosyal yardımlar artık neredeyse her hanenin ihtiyacı haline geldi. Zorlu hayat koşulları, önü kesilemeyen maliyet artışları insanların belini bükerek yardıma muhtaç hale getirmeye başladı. Bu yediden yetmişe her insanın yaşadığı sıkıntılar haline gelmiştir.

Ancak devletimiz, kurumlarımız ve bakanlıklarımız bu konuda yaptıkları sosyal yardım projeleri sayesinde halkın refah seviyesini ve yaşam kalitesini yükseltmeyi hedeflemektedir. Her sene düzenli olarak yapılan bu yardımlar binlerce aileyi maddi yüklere karşı korumaktadır.

Belediye yardımlarına başvurmak için belediye hizmet binalarını ziyaret edebilir ve başvurunuzu oradaki yetkililer yardımı ile bizzat yapabilirsiniz. Eğer belediyeye gitmek istemiyorsanız, belediye yardımlarını fiziki başvuru dışında online olarak e-devlet üzerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. 

Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabiliyor?

 • 65 yaşını doldurmuş muhtaç vatandaşlar
 • Güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşlar
 • Eşi vefat etmiş dul kadınlar
 • Muhtaç asker aileleri
 • Öksüz, yetim ve asker çocuğu olanlar
 • Çoklu doğum yapan kadınlar
 • Kronik hastalığı bulunanlar
 • Engelli vatandaşlar
 • Yaşlılık sebebi ile çalışamayan bireyler
 • Engelli yakınları
 • Muhtaçlık belgesi bulunan haneler
 • Şehir ve Gazi yakınları

Bu şartları taşıyan her vatandaş sağlanan sosyal destek yardımlarına başvurabilir ve faydalanabilir. 

Devlet, vakıf ve belediyelerin düzenlediği sosyal yardımlar kapsamında bulunan elektrik desteğinden ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen herkes yararlanabilmektedir. Bu yardımlar için belirlenen ve öncelik tanınan bazı şartlar bulunmaktadır.

Eğer hane olarak bu şartları barındırıyorsanız elektrik yardımından yararlanabilirsiniz. Ekonomik sıkıntıların bir dağ gibi büyüdüğü bu dönemlerde, alınan maaşların harcamalara yetmediği göz önünde olan bir gerçektir. Elektrik desteğinden yararlanabilmeniz için aranan bazı şartlar şunlardır;

Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme E-devlet Nasıl Yapılır?

 • E-devlet üzerinden elektrik yardımı ile fatura ödeme işlemi için öncelikle e-devlet sistemine bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Ardından arama kısmına “elektrik yardımı ile fatura ödeme” yazmanız ve çıkan sayfadan ilgili linke tıklayarak giriş yapmanız gerekmektedir. 
 • Hak sahibi iseniz ve yardım başvurunuz onaylanmış ise karşınıza çıkacak ekrandan ödeme işlemleri için gereken adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Yapılan bu sosyal yardımlar için hak sahibi olduğunuz belirlendiğinde, çok süre geçmeden yardımlarınız e-devlet üzerinde aktif hale gelecektir. Başvuru sonucunuzu e-devletten görebilir ve takip edebilirsiniz.

Elektrik yardımı ile fatura ödeme işlemlerinizi dilerseniz PTT şubelerinden dilerseniz de e-devlet üzerinden online bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. 

Elektrik Yardımı Nakit Olarak Alınır mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen elektrik desteği projesi düzenli olarak PTT şubeleri ve e-devlet üzerinden devam etmektedir. Vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri ise “Elektrik yardımı nakit olarak alınır mı?” oluyor.

Elektrik desteği bu proje kapsamında nakit olarak değil hak sahibi kişilerin faturalarına uygulanacağı açıklanmıştır. Elektrik faturanız ve kimliğiniz ile PTT şubelerine giderek indirimi faturanız üzerine uygulatabilir veya ödemenizi e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Elektrik yardımı nakit olarak alınmamaktadır.

Elektrik Yardımı Kaç Ay Birikir?

Elektrik yardımı vatandaşların en çok arattığı yardımlar arasında yer alıyor. Devletin, belediyelerin ve vakıfların sağladığı bu yardımlar hakkında merak edilen birçok soru bulunmaktadır. Bu sorulardan biri ise “Elektrik yardımı kaç ay birikir?” olmaktadır.

Elektrik yardım fonu hak sahibi kişilere her ay düzenli olarak verilmekte olup, sağlanan yardımın kısmen kalması durumunda bir sonraki aya devretmediği açıklanmıştır. 12 ay boyunca yapılan bu düzenli yardımın tam anlamıyla kullanılması gerekmektedir. Bir sonraki aya devretmez veya birikmez. Yardım alacak kişilerin bunu bilerek planlama yapmaları gerekmektedir.

Elektrik Yardımı Kaç Ay Veriliyor?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sağladığı elektrik tüketim desteği projesi düzenli olarak hak sahibi olan her aile veya vatandaşa 12 ay boyunca verilmektedir.

Ekonomik anlamda zorluk çeken haneler için bu yardımlar oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Muhtaç ve yoksul aileler bu yardımlar sayesinde giderlerinin bir kısmını yardımlar sayesinde karşılayabilmektedir. 

12 ay boyunca yapılan bu elektrik yardımına başvurmak için e-devlet üzerinden başvuru yapmanız ve başvuru sonucunda hak sahibi olmanız gerekmektedir. İlgili başvuru linkini sizlere aşağıda paylaştık.

4 Kişilik Bir Ailenin Elektrik Yardımı Ne Kadar?

Yapılan elektrik tüketim desteği programı her ay hak sahibi vatandaşlara düzenli olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu program kapsamında yapılan yardımlar hane sayısına göre değişebilmektedir.

 • 1-2 kişilik muhtaç hak sahibi hanelere aylık 75 kilovatsaat, 
 • 3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat, 
 • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat, 
 • 5 ve daha fazla muhtaç haneler için ise aylık 150 kilovatsaat

Karşılığındaki tutar kadar elektrik tüketim desteği verilmektedir. Bu yardımlar için herhangi bir kuruma başvurmanıza gerek kalmadan kimlik kartı ve elektrik faturanız ile PTT şubelerine gitmeniz yeterli olacaktır.

Elektrik Yardımı PTT Karta Yatar mı?

Sosyal destek programları kapsamında yapılan elektrik yardımları, ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen hanelere, gerekli şartları taşıyan bireylere yapılmaktadır. Aylık düzenli bir şekilde yapılan bu yardımlar otomatik olarak faturalara tahsis edilmektedir.

Fatura ve kimlik kartı ile PTT şubelerinden faturanıza indirim uygulanacak şekilde yararlanabilirsiniz. E-devlet üzerinden de fatura ödemenizi aylık size tahsis edilen yardımın indirim şeklinde uygulanmasıyla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Elektrik yardımı nakdi olarak yapılmaz ve herhangi bir karta yatırılmaz.

Aile Destek Paketi Alanlar Elektrik Yardımı Alabilir mi?

Geçimin eskisinden daha zor olduğu bu dönemlerde devlet vatandaşı yalnız bırakmayarak yapılan sosyal yardımlara ayrılan bütçesini arttırmaktadır.

Her sene düzenli olarak yapılan bu sosyal yardım programları kapsamında olan elektrik yardımı, Aile Desteğinden yararlanan ailelere de verilebileceği açıklandı. 

Elektrik tüketim desteğine Aile Destek Paketi alan ailelerde başvurabilecek. Aile Destek Paketi kapsamında; 1-2 çocuklu ailelere 350 TL, 3 çocuklu ailelere 450 TL, 4 çocuklu ailelere 550 TL, 5 ve üzeri çocuklu ailelere ise 650 TL destek verileceği açıklandı.

Sosyal Yardımlaşma Elektrik Yardımı Ne Kadar?

 • 1-2 kişilik muhtaç hak sahibi hanelere aylık 75 kilovatsaat 108 TL
 • 3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat 144 TL
 • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat 180 TL
 • 5 ve daha fazla muhtaç haneler için ise aylık 150 kilovatsaat 216 TL

Sosyal Yardımlaşma Programı kapsamında yapılan elektrik yardımlarının ne kadar olacağı konusunda vatandaşlar yapılacak olan elektrik tüketim desteğinin ne kadar olduğunu araştırmaya başladı. 

Yapılan bu yardımlar sayesinde ihtiyaç sahibi aileler bir nebzede olsa giderlerinden tasarruf etmektedirler. Sosyal yardımlar kapsamında olan elektrik yardımına şartları sağladığınız takdirde başvurabilir ve yararlanabilirsiniz.

Elektrik Yardımı Alınmazsa Ne Olur?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yürüttüğü bu proje kapsamında haneler onaylanan yardım başvuruları sonrasında eğer yardımı almaz ve kullanmazlar ise ilgili yardım tutarı genel müdürlüğe iade edilmektedir.

Geriye dönük olarak sadece son 3 ayın ödemesi yapılmaktadır. Elektrik yardımı alınmazsa ne olur? Bu sorunun cevabını özetle şu şekilde verebiliriz; elektrik yardımı kullanılmadığı takdirde yardım kesilmez ancak geçmiş son 3 ay öncesindeki faturalar için kullanmak mümkün değildir. Bu nedenle onaylanan başvurularınızı mutlaka değerlendirmelisiniz, aksi takdirde haklarınız yanabilir.

Elektrik Yardımı Kişi Başı Ne Kadar?

Türkiye Aile Destek Programı’ndan yararlanabilmek için hanede kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin 1/3’ü kadar, 1.833,45 TL’nin altında olmalıdır. Bu şartları sağlayan hanelere elektrik yardımı yapılmaktadır.

Kişi başına düşen elektrik yardımı ise yayınlanan yardım tutarlarıyla hesaplanabilmektedir. Örneğin; 1-2 kişilik hanelere yapılan elektrik tüketim desteği 108 TL olarak hesaplanmıştır.

Elektrik Yardımı Kaç Paradır?

 • 1-2 kişilik muhtaç hak sahibi hanelere aylık 75 kilovatsaat 108 TL
 • 3 kişilik muhtaç hanelere aylık 100 kilovatsaat 144 TL
 • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat 180 TL
 • 5 ve daha fazla muhtaç haneler için ise aylık 150 kilovatsaat 216 TL

Günlük hayatın en temel ihtiyaçlarından biri olan elektrik, artan enerji maliyetleri sonrası cep yakmaya başlamış durumda. Vatandaşlar bu durum karşısında sosyal destek hizmetlerine başvururken devlet aldığı kararla sosyal destek projelerine ayrılan bütçe miktarını arttırmıştır.

İhtiyaç sahibi ailelere derman olan bu yardımlar, yoksul hanelerin enerji maliyetlerini karşılama noktasında yardımcı olmaktadır. 

Bu yardımlara ayrılan bütçe olan 15 milyar TL’ye 25 milyar TL ilave edilerek ayrılan fon yükseltilmiştir. Belirtilen bazı şartları taşıyan hane veya bireyler bu yardımlardan yararlanabilecek. Herhangi bir kuruma başvuru yapmadan kimlik ve fatura ile PTT şubelerinden elektrik yardım desteği almak mümkündür. 

E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yürüttüğü destek projelerine başvurmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti Tıklayın.

Online olarak yaptığınız başvuruları sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden elektrik yardımı ile fatura ödeme hizmeti için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-elektrik-yardimi-ile-fatura-odeme tıklayabilirsiniz.

ALO 153 destek hattını arayarak ilgili belediyenizin yardımları veya devletin yürüttüğü yardımlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

5/5 - (18 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu