devlet ödemeleri

Belediye Yardımları

Eğitim Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Eğitim Yardımı İçin Nereye Başvurulur? Eğitim Yardımı Yapan Kurumlar. Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Eğitim Yardımı Başvuru Formu. Öğrenci Parası Kaç Ayda Bir Alınır? Okul Yardım Parası Ne Kadar?

Eğitim Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Öğrenciler eğitim öğretim dönemlerinde birtakım kırtasiye malzemelerine ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca pek çok kalem için harcama yapmak zorunludur.

Ancak muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin eğitim gören çocukları, bu ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk yaşayabilir. Bu nedenle birçok kurum ve kuruluş, öğrencilere eğitim yardımında bulunmaktadır. Eğitim yardımı için nereye başvurulur sorusu ise pek çok kez sorulur.

Eğitim yardımı alabilmek için kurumların hizmet binalarına bizzat gidebileceğiniz gibi aynı zamanda e-devlet kanalı üzerinden de yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra bazı kurumların iletişim numarası üzerinden yardım başvurusu aldığı da bilinenler arasındadır. Bu nedenle yardım başvurusunda bulunmadan önce hangi kurumdan yardım almak istediğinizi belirlemeniz gerekecektir.

Eğitim Yardımı İçin Nereye Başvurulur
Eğitim Yardımı İçin Nereye Başvurulur

Eğitim Yardımı Yapan Kurumlar

Günümüzde faaliyet gösteren birçok kurum ve kuruluş, dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarına yardımda bulunmaktadır. Bu eğitim yardımları ayni ve nakdi olmak üzere iki şekildedir. Eğitim yardımı yapan kurumlar aşağıda sırasıyla belirtilmiştir:

Yukarıda sıralanan kurum ve kuruluşlar, yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına birçok yardımda bulunmaktadır. Bu yardımların tutarı ve verilme sıklığı ailenin muhtaçlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Bu nedenle ne kadar yardım alacağınızı öğrenebilmek için öncelikle bir başvuru gerçekleştirmeniz gerekecektir. Başvuru sonucu ise kurumdan kuruma değişiklik göstermekle birlikte genellikle 30 gün içerisinde açıklanır.

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim gören çocuklar ve dar gelirli aileler, eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Eğitim yardımı başvurusu üç şekilde yapılabilir.

Bunlar; kurum binasını ziyaret etmek, e-devlet hesabından veya online kanallardan form doldurmak ve kurumu cep telefonu ile aramaktır. Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen eğitim öğretim yardımına e-devlet üzerinden başvuru yapmak mümkündür.

Belediyeler ve kaymakamlıklar genellikle kurum ziyareti sırasında başvurunuzu almaktadır. Bu nedenle kimliğiniz ile birlikte kurum binasını ziyaret etmeniz gerekecektir.

Vakıflar ve derneklerden yardım talebinde bulunabilmek içinse ilgili kuruluşun resmi web sitesini ziyaret etmeniz ve form doldurmanız yeterlidir. Başvurular incelendikten sonra kısa süre içerisinde başvuru sahibine bir geri dönüş yapılmaktadır.

Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Kurum ve kuruluşlardan eğitim yardımı alabilmek için eğitim yardımı başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Bu formu doldurabilmek için kurum binasını bizzat ziyaret etmeniz veya resmi web sitesine gitmeniz gerekir.

Her iki şekilde de sizlere bir form verilecek ve doldurmanız istenecektir. Bu formda öğrencinin eğitim durumunu ve ailenin gelir durumunu tespit etmeye yönelik birtakım sorular yer alır.

Başvurunuzun işleme alınabilmesi adına sizlere yöneltilen tüm soruları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekecektir. Herhangi bir bilgiyi boş bırakmak veya yanlış doldurmak, başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Ayrıca form doldurma sırasında herhangi bir nedenden ötürü zorluk yaşarsanız, kurum yetkilileri ile iletişime geçerek anında yardım alabilirsiniz. Formu doldurup teslim ettikten sonra anında işleme alınacak ve sonuçlandığında tarafınıza bir geri dönüş yapılacaktır.

E-Devlet Eğitim Yardımı

Sosyal ve Güvenlik Kurumu (SGK), yardıma muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına eğitim yardımında bulunmaktadır. Bu kurum başvuruları e-devlet üzerinden almaktadır. E-Devlet eğitim yardımı talebinde bulunabilmek için birtakım işlemler gerçekleştirmeniz gerekir. Bu işlemler aşağıda sıralanmıştır:

 • E-devlet hesabınıza giriş yapmalı ve arama çubuğunu kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına gitmelisiniz.
 • Sayfada yer alan ‘’Eğitim Öğretim Yardımı Talebi’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Talep türünü kendim için veya çocuklarım için seçeneklerinden biri ile işaretleyerek ‘’Başvur’’ butonuna tıklamalısınız.

Yukarıda yer alan işlemleri gerçekleştirdiğinizde başvurunuz başarılı bir şekilde alınacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu genellikle başvuruları 30 gün içerisinde açıklar. Başvurunuzun onaylanması durumunda tek seferlik 1300 TL yardım alırsınız.

Yardım tutarı ise PTT hesabınıza veya Ziraat hesabınıza yatırılır. PTT şubelerinden veya Ziraat ATM’lerinden bu tutarı kolayca çekebilirsiniz.

Öğrenci Parası Kaç Ayda Bir Alınır?

Öğrenci parası kaç ayda bir alınır sorusunun sıklıkla sorulduğunu görmekteyiz. Öğrenci parasının kaç ayda bir alınacağı, kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir.

Örneğin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen yardım tek seferlik olmak üzere 1300 TL’dir. Belediyeler ise bu yardımı yılda bir kez olmak üzere dar gelirli ailelere ulaştırır.

Şartlı eğitim yardımı, velilerin hesabına 2 ayda bir olmak üzere yatırılır. Bu yardım, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelerin eğitim gören çocuklarına verilir.

Sizler de bu kurum ve kuruluşlar ile iletişime geçerek eğitim yardımı alabilir ve çocuklarınızın eğitim ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilirsiniz. Konu ile alakalı daha fazla bilgi alabilmek için ilgili kurum ile irtibata geçebilirsiniz.

Eğitim Yardımı Kimler Alabilir?

Eğitim yardımı kimler alabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, devlet kurum ve kuruluşlarından eğitim yardımı alabilen vatandaşlar şunlardır:

 • Hane içerisinde kişi başı düşen net gelirin asgari ücretin üçte birinden düşük olan aileler.
 • İşini kaybeden ve bu nedenle maddi anlamda zorluklar çeken aileler
 • Sosyal güvenceye sahip olmayan aileler
 • Engelli veya kronik hastalık nedeniyle çalışamayan aileler

Yukarıda yer alan aileler, devlet kurum ve kuruluşlarından eğitim yardımı alabilmektedir. Ancak öğrencinin bir ayda 4 günden fazla devamsızlık yapmaması ve ailenin gelir durumunda değişiklik olmaması şarttır.

Aksi takdirde aileye verilen yardımlar kesilebilmektedir. Tüm bunların yanı sıra ailenin başvuru esnasında sorulan tüm soruları doğru ve eksiksiz bir biçimde yanıtlaması da çok büyük önem arz eder.

Okul Yardım Parası Ne Kadar?

Okul yardım parası ne kadar sorusu, dar gelirli aileler tarafından sıklıkla sorulur. Günümüzde kurum ve kuruluşlar tarafından verilen okul yardım parası şu şekildedir:

 • Vakıflar Genel Müdürlüğü: 150 – 600 TL
 • Sosyal Güvenlik Kurumu: 1300 TL
 • Belediyeler ve Kaymakamlıklar: 300 – 1200 TL
 • Vakıflar ve Dernekler: 300 – 1000 TL

Devlet kurum ve kuruluşları tarafından verilen okul yardım parası, yukarıda aralıklı bir biçimde sıralanmıştır. Ailenin muhtaçlık durumu ve öğrencinin eğitim düzeyi, yardım tutarını doğrudan etkiler.

Bu nedenle ne kadar yardım alacağınızı öğrenebilmek için öncelikle bir başvuru gerçekleştirmeniz gerekecektir. Başvurunun ardından yapılan incelemelere göre alacağınız yardımın tutarı ve verilme sıklığı net bir şekilde belli olacaktır.

Eğitim Yardımı Sorgulama

Eğitim yardımı başvuruları genellikle 30 gün içerisinde sonuçlanır. Ancak bazı zamanlarda yoğunluk yaşanabildiği için bu süre uzayabilir. Bu nedenle 30 günden fazla süredir başvurusu onaylanmayan vatandaşların eğitim yardımı sorgulama işlemini gerçekleştirmeleri gerekecektir. Sorgulama işlemi için kurum binasını bizzat ziyaret etmeniz veya kuruma ait e-devlet hizmet sayfasına gitmeniz yeterli olacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ilettiğiniz başvuruyu sorgulayabilmek için https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ adresine gitmeniz yeterlidir. Merkez belediyeleri içinse ALO 153 numaralı hattı arayabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ilettiğiniz başvuruyu sorgulayabilmek için ALO 183 numaralı sosyal yardım hattını arayabilirsiniz. Bu işlemlerin tamamı, başvuru sorgulayabilmek için yeterlidir.  konu ile alakalı daha fazla bilgi almak ve sorunlarınızı çözüme kavuşturmak için kurumu arayabilirsiniz.

1250 tl kırtasiye yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/1-250-tl-kirtasiye-yardimi-basvurusu/ tıklayın.

4.8/5 - (16 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir Yorum

 1. öğrenci para yardımı bekliyoruz iki okuyan oğlum için para yardımı bekliyoruz lütfen yardım edin zor durumdayız hallah rızası için yardım edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu