devlet ödemeleri

Sosyal Yardım

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı Nasıl Alınır? Doğum yardımı parası için nereye başvurulur? Devletin verdiği doğum parası ne kadar? Doğum yardımı için ne gerekiyor?

Doğum Yardımı Nasıl Alınır? Sosyal yardımlar doğrultusunda doğum yardımlarının tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Doğum aslında insanlık tarihi kadar eskidir. İlkçağdan itibaren insanlar doğumlara ayrı bir önem vermişlerdir.

Devletin tarihe çıkış noktasıyla birlikte doğumlar sosyal yardımlar içerisinde değerlendirilmiştir. Günümüz de ise doğum yardımları hem devletler kendi kanunlarında hem de uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmıştır.

Ülkemizde doğum yardımı ve çoklu doğum yardımı adı altında birbirinden farklı sosyal yardım programı yürütmektedir. Bu iki programın da hem başvuru şartları hem de hukuki olarak aralarında farkları bulunmaktadır.

Çocuk yardımları hem ülkemizde hem diğer ülkelerde önemli bir sosyal yardım programıdır. Çünkü doğurganlık hızının düşmesi ülkelerde ilerleyen yıllarda belli başlı sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır
Doğum Yardımı Nasıl Alınır

15.05.2015 tarihinden itibaren başlayan çocuk yardımlarının yıllara göre dağılımı şu şekildedir:

Tablo 1: Yıllara göre çocuk yardımı

Yıl Aktarılan Kaynak Yararlanan Çocuk  Tek Çocuk Ücreti
2015 241.638.435 TL 658.663 300 TL
2016 512.441.184 TL 1.175.124 300 TL
2017 515 Milyon TL 1.210.124 300 TL
2018 506,4 Milyon TL 1.190.053 300 TL
2019 477,4 Milyon TL 1.120.387 300 TL
2020 412,3 Milyon TL 973.376 300 TL
2021 402,08 Milyon TL 931.949 300 TL

Doğum Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Her ülkenin sosyal yardım programları farklıdır. Bunun en önemli nedeni ise her ülkenin kalkınmışlık seviyeleri farklıdır. Bu yüzden her devlet her sosyal yardım programında belli başlı şartlar koymaktadır.

Türkiye’nin ekonomik gücünün çok fazla olmadığını biliyoruz. Buna rağmen devletimiz her zaman yoksul vatandaşının yanında yer alarak, ayni ve nakdi olarak sosyal yardımlar da bulunmuştur.

Ülkemizde sosyal yardımları sadece devlet yapmaz. Belediyeler, özel kurumlar, zengin kişiler, dernekler, vakıflar, kaymakamlıklar, valilikler ve Kızılay kurumları da sosyal yardımlar yapmaktadır.

Her sosyal yardımlarda olduğu gibi doğum yardımı programında başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartlar ele alındığında ise T.C. vatandaşları veya mavi karta sahip olan kişilerin doğum yardımına başvurma hakkı vardır.

Doğum yardımı başvuruları ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetlerin İl Müdürlüklerinden veya Sosyal Hizmet Merkezlerinden yapılmaktadır.

Doğum Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Ülkemizde devlet tarafından verilen doğum yardımından faydalanmak için annenin veya babanın T.C. vatandaşı olması gerekmektedir. Ayrıca mavi kartı olan annenin veya babanın da doğum yardımı programına dahil edilmektedir.

Ancak doğum yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında doğan çocuklara verilmektedir. Böylelikle bu tarihten önce doğan çocuklar bu yardım programı içerisine dahil edilmemiştir.

Doğum yardımı ödemeleri yapıldığında 15.05.2015 tarihinde önce doğan çocuklarda sayılmaktadır. Çünkü çocuk yardımı ödemeleri, doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre verilmektedir.

Doğum Yardımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Her yapılan sosyal yardım başvurularında devletin belge istemesi olağan bir durumdur. Çünkü birçok insanoğlunun doğasında ister istemez para hırsı bulunmaktadır.

Devletler ciddi anlamda muhtaç durumda olan vatandaşına ulaşmak için bunu yapmak zorundadır. Böylelikle her sosyal yardım programı dahilinde ilgili kurumlar tarafından başvurular incelenerek, sosyal yardımın doğru kişiye ulaşması amaçlanmıştır.

Maddi durumu iyi olup da sosyal yardım başvurusu yapan vatandaşların kalpleri körelmiştir. Fakirlik dünyada her insanın ortak sorunudur. Bu düşünce ile hareket ederek yoksul vatandaşlarımıza giden sosyal yardımları engellemek gibi bir hakkımızın olmadığı gibi bir insanlık suçu da işlemiş oluyoruz.

Doğum yardımı başvurusunda için hangi belgeler isteniyor?

  1.  Yeni doğan bebeğin T.C. kimlik kartı,
  2. Anne veya babanın nüfus cüzdanı bilgileri
  3. Doğum yardımı başvuru yaparken size verilen formu doğru ve eksik bir şekilde doldurup görevliye teslim etmelisiniz.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

Ülkemizde doğurganlık oranının düşmesiyle birlikte devletimiz eşlerin çocuk yapmaları için maddi teşvik sağlamaktadır. Doğum yardımını sadece nüfus artışı için yapıldığını düşünürsek yanılmış oluruz.

Çünkü devletimiz kadınlara birbirinden farklı birçok sosyal yardım sağlayarak, onların hem maddi hem de manevi olarak güçlenmelerini sağlamaktadır.

Doğum yardımların ücreti ise birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve daha fazla çocuğu olan kişilere ise 600 TL’lik bir ödeme yapılmaktadır.

Bu ücretler ise “Doğum Yardımı” adı altında bir kere verilmektedir. Kamuda çalışan vatandaşlar, kurumdan doğum yardımı adı altında zaten bir ücret almaktadırlar. Eğer doğum yardımına başvuru da bulunup, başvuruları kabul edilirse çalıştıkları kurumdan aldıkları doğum yardımı arasındaki fark verilir.

Ancak kurumdan aldıkları doğum yardımı ödemeleri, devletin verdiği doğum yardımı tutarından fazla ise doğum yardımı ödemesi gerçekleşmez.

Doğum Yardımı Kaç Defa Ödenir?

Doğum yardımları bir kere olmak kaydıyla verilmektedir. Doğum yardımı 15.05.2015 yılından sonra doğan çocuklar için geçerlidir. Doğum yardım ücretleri ise PTT aracılığıyla başvurusu onaylanan kişilere verilmektedir.

Bu ödemeler bir yıl içinde alınması gerekmektedir. Aksi takdirde verilen doğum yardımı paraları iade olarak geri alınır. Doğum yardımının bir kez verilmesinin temelinde, ülkemizde ne yazık ki dar gelirli vatandaşlarının sayısının fazla olması ve ekonomik gücümüzün çok yüksek olmadığından kaynaklanmaktadır.

Buna rağmen devletimiz, yoksul vatandaşlara her türlü sosyal yardımı sağlamış ve her zaman yanlarında yer almıştır.

Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi

Doğum yardımı almak isteyen vatandaşlarımız öncelikle başvuru yapmaları gerekmektedir. Doğum yardımı başvurusu yaptığınızda size bir dilekçe verilmektedir. Bu dilekçeyi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmak zorundasınız.

Aksi takdirde doğum yardımı başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Doğum yardımı başvuru dilekçesini doldurduktan sonra ise ilgili kurumlar tarafından başvuru dilekçeniz değerlendirme altına alınmaktadır. Ayrıca başvurunuzu e-devlet sistemi üzerinden de takip edebilirsiniz.

Başvuru dilekçeniz 90 gün içerisinde olumlu veya olumsuz şekilde size bir bilgilendirme yapılacaktır. Eğer başvuru dilekçenize olumlu bir dönüş sağlandıysa, çocuk yardımı ödemeleri PTT hesaplarını yatırılmaktadır.

Çocuk yardımına kamuda çalışan baba başvurduysa, kendi çalıştığı kuruma giderek çocuk yardımı başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Doğum yardımına başvuru yapmak için öncelikle çocuğunuz doğduğu hastaneden doğum belgesini almak zorundasınız. Daha sonra ise bu doğum belgesi ile yaşadığınız yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne giderek doğum yardımı başvurunuzu yapabilirsiniz.

Doğum yardımı başvuru dilekçesine ulaşmak için buraya https://www.csgb.gov.tr/medias/12001/do%C4%9Fum-yard%C4%B1m%C4%B1.pdf tıklayınız.

Doğum yardımı başvurunuzu sorgulamak buraya https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama tıklayınız. Ayrıca183” ve “144numarasını arayarak da doğum yardımı başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız. 

E-devlet üzerinden yaptığınız sosyal yardım başvurunuzun sorgulama işlemini yapmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama  tıklayınız.

Sosyal yardımlarla ilgili bilgi almak için ALO144 numarasını arayabilirsiniz

Devletin yapmış olduğu sosyal yardımları online olarak başvuru yapmak istemiyorsanız, belediye binalarına giderek oradaki çalışanlarla iletişime geçerek hem sosyal yardımlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz hem de sosyal yardım başvurunuzu yapabilirsiniz.

5/5 - (28 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu