Maddi Yardım

Doğum Yapan Ev Hanımlarına ve Annelere Devlet Yardımı ve Devlet Desteği

Doğum Yapan Ev Hanımlarına ve Annelere Devlet Yardımı ve Devlet Desteği son dönemlerin çok fazla araştırılan konularından birisidir. Devlet ev hanımlarına, hamile ve çalışmayan kadınlara çeşitli yardımlar yapmaktadır.

Bu yardımlar türüne göre değişiklik göstermektedir. Şartları sağlayan kişiler yardımlardan kolaylık ile faydalanabilmektedir. Bunlardan en çok araştırılan ise hamile ev hanımlarına devlet yardımı konusudur.

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş valiliklerce yardıma ihtiyacı olan ailelere çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan birisi ise doğum yapan ev hanımları içindir. Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı yapılmaktadır. Kişilerin bu yardımlardan faydalanması için öncelikle başvuru yapmaları gerekmektedir.

Annelerin doğum yaptıktan sonra illerde bulunan sosyal hizmetler müdürlüklerine ya da ilçelerinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan kısa bir süre sonra ödemeler yapılmaktadır. Ev hanımlarına devlet desteği ile birçok haneye yardım yapılmaktadır.

Ev Hanımlarına Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuğu bulunan hanımların başvuru yapması için öncelikle ikamet ettikleri ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekmektedir. Bu vakıflarda sistem üzerinden kişilere dosya oluşturulmaktadır. Daha sonra ise gerekli incelemeler yapılarak çocuk yardım başvurusu değerlendirmeye alınmaktadır. Uygun görüldüğü takdirde ise çocuklar için anneye iki ayda bir ödeme yapılmaktadır.

Ev hanımı maaş başvurusu yapabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. 50 yaşını doldurmasına rağmen emekli olamamış hanımlar şartları yerine getiriyor ise ev hanımlarına maaş başvurusu yapabilirler. Ancak hiçbir şekilde üzerlerinde sigorta görünmemesi gerekmektedir. Aynı zamanda malulen emeklilik, dul, yetim aylığı gibi maaşlar almıyor olması gerekmektedir.

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı Başvuru Formu

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı yapılmaktadır. Doğum yapan ev hanımları devletten yardım alabilmek öncelikle başvuru formu doldurması gerekmektedir. Bakanlık tarafından annelerden istenilen evrakların eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Doğum yardımı başvurusu için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Bebeğin kimliği çıktıktan hemen sonra başvuru yapılacağı gibi bir yıl sonrada yapılabilmektedir.

Doğum Yapan Ev Hanımlarına ve Annelere Devlet Yardımı ve Devlet Desteği

Başvuru formunda anne-baba isim ve TC istenmektedir. Varsa diğer çocukların TC kimlik numarası, ikametgâh adresi gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Yeni doğan çocuğun annesi ya da babası devlet dairesinde bulunuyor ise iş yerinde gerekli evrakları teslim etmesi yeterli olacaktır. Aksi halde özel sektörde çalışanlar ve hiç çalışmayanlar kaymakamlıklara giderek başvuru yapabilirler.

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı Başvuru Sorgulama

Doğum yapan anneler doğum için başvuru yaptıkları zaman sonuçları ne zaman ve nereden öğreneceklerini merak etmektedir. Ev hanımı annelere devlet yardımı başvuru yapıldıktan sonra genellikle 30-40 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ödeme anne adına PTT’ye yatmaktadır. Başvuruyu sorgulamak için e-devlet üzerinden giriş yaparak bakabilirsiniz. Dilerseniz bulunduğunuz ilin sosyal hizmetler merkezini arayarak gerekli bilgileri vererek sonucu öğrenebilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Ev Hanımlarına Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama

Ev Hanımlarına KOSGEB Desteği ve Kredi Başvurusu


Ödemeler anneye ait TC kimlik numarası üzerine yapılmaktadır. Babanın bu parayı çekmesi mümkün olmamaktadır. Bu yüzden annenin bizzat giderek yapılan ödemeyi çekmesi gerekmektedir. Ev hanımı annelere devlet yardımı için doğum sonrası başvuru yaparak ortalama 40 gün sonra PTT’ye uğrayarak ödemenizi çekebilirsiniz.

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı ve desteği sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama E-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz.

Hamile Ev Hanımlarına Devlet Yardımı

Yardıma muhtaç olan ailelere birçok çeşitli yardım yapılmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak için ise bazı şartların bulunması gerekmektedir. Aynı şekilde hamile ev hanımlarına devlet yardımı içinde bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Hamile olduğunu öğrenen bayanlar eğer sigorta kapsamında değil ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuru yapabilirler. Bu başvuru için sağlık ocağından ya da hastaneden bebeğin kaç haftalık olduğuna dair belge götürülmesi gerekmektedir.

Kimlik ve belge ile birlikte vakıflara giderek başvuru yapıldığı takdirde gerekli incelemeler yapılır. Annenin yardım almak için herhangi bir engeli bulunmuyor ise ve şartlar karşılanıyor ise başvuru kabul edilir. Böylelikle doğum gerçekleşene kadar ev hanımlarına para yardımı yapılıyor.

Ev Hanımlarına Devlet Desteği

Ülke genelinde birçok çalışmayan bayan bulunuyor. Bu kişiler ise çeşitli yardımlardan faydalanabiliyor. Ev hanımları için birçok yardım seçeneği bulunmaktadır. Kendisi ve eşi sigortalı bir işte çalışmıyor ise kişiler sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından gıda yardımı alabiliyor. Bunun yanı sıra doğum yapan ev hanımlarına ve annelere para yardımı yapılabiliyor.

Eşi vefat eden kadınlar, 65 yaş üzeri kadınlar devletten düzenli olarak maaş alabiliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ise şartların sağlanması halinde ödeme yapılmaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak için ise kişilerin düzenli bir geliri olmaması ve üzerlerinde bulunan herhangi bir gayrimenkul bulunmaması gerekmektedir. Şartlar sağlandığı takdirde ev hanımları Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu yardımdan faydalanabilmektedir.

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Nasıl Alınır?

Çalışmayan anneler için devlet birçok destek vermektedir. Bu yardımlar gebelik döneminden başlayarak çocuk 18 yaşına gelene kadar devam etmektedir. Bu yardımlar; şartlı gebelik, şartlı sağlık, şartlı eğitim ve doğum yardımı şeklindedir. Şartlı sağlık, şartlı eğitim ve şartlı gebelik yardımları devamlı olarak verilmektedir.

Doğum gerçekleşene kadar şartlı gebelik yardımı yapılmaktadır. Daha sonra doğum gerçekleştiği zaman ise yeniden başvuru yapılarak şartlı sağlık yardımı yapılmaktadır. Çocuk okul yaşına geldiği zaman ise şartlı eğitim yardımı yapılmaktadır. Ancak doğum yardımı tek seferlik bir yardımdır. Doğum gerçekleştikten sonra anne ya da baba sosyal yardımlaşma vakıflarına giderek başvuru yapmaktadır. 30-40 gün içinde anne adına TC kimlik numarasına yatmaktadır.

Doğum parası yardımı her doğan çocuk için yapılmaktadır. İlk çocukta farklı, ikinci çocukta farklı üç ve sonrasında doğan çocuklar için farklı ödemeler yapılmaktadır. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL üçüncü çocuk ve sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılmaktadır. Doğum sonrası çoklu yardımlar içinde başvuru yapmanız mümkün olacaktır.

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Veriliyor Mu?

Ülkemizde çalışmayan birçok hanım bulunuyor. Hal böyle olunca bu kişiler çeşitli birçok yardım araştırması yapmaktadır. Çalışmayan annelerinde çalışan annelerinde bir kerelik doğum yardımı alma hakkı bulunmaktadır. Doğum parası bir seferlik verilmektedir. Sosyal yardımlaşma vakıflarında yapılan birçok yardım için başvuru yapacak kişinin sigortalı olmaması gerekmektedir. Ancak doğum parası için böyle bir şart aranmamaktadır.

Doğum gerçekleştikten sonra çocuğun kimliğinin çıkması yeterli olmaktadır. Üstelik anne ya da baba çalışıyor ise SSK’ya başvuru yaparak da ödeme alınabilmektedir. Doğum yapan ev hanımlarına ve annelere devlet yardımı uzun yıllardır yapılmaktadır. Doğum sonrasında da zor durumda kalmamaları adına cüzi miktarda yardımlar yapılmaktadır. Üstelik şartlar sağlandığı takdirde nakdi yardım başvurusu da yapılabilmektedir.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Bir Yorum

  1. Merhaba ben ayşe bekarım eşimden ayrıldım ve boşandım bekarım eşimden ayrıldım ve boşandım bana yardım edin maddî yardımı ıstiyorum yardımcı olurusiz memun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu