Sosyal Yardım

SED yardımı ne demek? SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi

SED yardımı ne demek. SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi ne demek? Sed yardımı ne kadar oldu 2023? 

SED yardımı ne demek. SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi ne demek? Sed yardımı ne kadar oldu 2023? 

Sed Yardımı Ne Demek?

SED yardımı Sosyal Ekonomik Destek hizmeti olarak adlandırılır. Sed Yardımının amacı, ihtiyaç sahibi bireylerin maddi ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Sed Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? https://www.devletodemeleri.com/sed-yardimi-basvurusu-nasil-yapilir-2023/ Tıklayın.

SED Hizmeti Kapsamında Olmadığınız Değerlendirildi ne demek 2023

SED hizmeti, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti olarak tanımlanır. Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan bireylere, çocukların aile ortamından ayrılmadan normal standartlarda yaşamasını mümkün kılan nakdi ve psikolojik yardım yapılması olarak bilinir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanır. Geçimini sağlamakta zorlanan ailelere sağlanan bu destek, çocukların ekonomik anlamda çok daha iyi bir ortamda yaşamasını hedefler.

Devlet tarafından sunulan SED hizmeti için çeşitli kriterler bulunur. Yardım başvurusunda bulunacak bireylerin belirtilen şartları yerine getirmesi gereklidir.

SED başvurusunda bulunan bireylerin başvuru sonuçlarında “SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi” gibi bir ibare bulunabilir. Peki ama bu ibare nedir, başvuruda bulunan kişiler neden böyle bir ibare ile karşılaşır?

SED yardımı ne demek
SED yardımı ne demek

SED Hizmeti Kapsamı Ne Demek?

Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti kapsamı, yardımın sunulacağı kişilerin yerine getirmesi gereken şartları da bünyesinde barındırır. SED hizmeti kapsamında yer alan şartları genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Aile içerisinde çalışan ya da çalışabilecek durumda bulunan bireylerin olmaması
 • Ailede çalışacak olan bireylerin yer almasına rağmen ailenin temel ihtiyaçlarını karşılama noktasında çeşitli sorunlarla karşılaşması
 • Ailenin ekonomik anlamda bir kriz içerisinde yer alarak zor anlar yaşaması
 • Ailede minimum 1 çocuğun bulunması
 • Ailede minimum 1 çocuk ve ebeveyni veya çocuğun bakıcı olarak çalışan kişinin yer alması

SED yardımı çocuk temelli bir yardım programıdır. Bu nedenle aile içerisinde en az 1 çocuğun yer alması gereklidir. SED hizmetinden yararlanacak kişilerin belirtilen şartları yerine getirmesi, ardından ilgili kanallardan başvurularını gerçekleştirmesi gerekir.

Başvuru sırasında verilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olması çok önemlidir. Aksi halde kişi, verilen yardımdan faydalanamayacaktır.

Sed Yardımı Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/sed-yardimi-nasil-alinir-2023/ Tıklayın.

SED Kayıt Bulunamadı Ne Demek 2023?

SED hizmeti kapsamında başvuranların sıklıkla karşılaştıkları hatalardan biri, SED kayıt bulunamadı ibaresidir. Böyle bir ibarenin ortaya çıkması, yardım başvurusunda bulunan kişinin yardımının onaylanmadığı anlamına gelebilir.

Bunun yanı sıra yardım alan kişi böyle bir hata alıyorsa bu durum, başvurusunun kesildiğini ifade edebilir. Bu tarz durumlarda kişi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını arayarak durum hakkında daha net bilgi sahibi olabilir.

SED yardımı başvurusunda bulunan kişiler, SED yardımı sorgulama ile başvurularının onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilir. Başvuru sorgulama işlemlerini internet üzerinden yapacak kişiler e-devlet hesaplarına giriş yaparak sonuç hakkında bilgi sahibi olabilir.

Bunun yanı sıra ALO 144’ü aramak da olanaklıdır. Başvuru sonucu öğrenmede bir diğer yöntem ise ilçe ya da ildeki Sosyal Hizmet Merkezine bizzat gitmek ya da aramada bulunmaktır. Belirtilen yöntemlerin her biri ile SED yardımı başvuru sonuçlarını öğrenmek olanaklıdır.

SED Yardımı kayıt bulunamadı destek için https://www.devletodemeleri.com/sed-yardimi-kayit-bulunamadi/ tıklayın.

SED Hizmetinden Nasıl Yararlanılır?

SED hizmeti, çocuklu ailelere sunulan bir yardım programıdır. Bu nedenle programa başvuracak ailelerin en az 1 çocuk sahibi olması çok önemlidir. Daha önce belirtilen şartları yerine getiren kişiler, yardım programına başvuruda bulunabilir.

SED yardımında ilgili kurumdan talep edilen belgeler Nelerdir?

 • Ailede engelli birey varsa engelli raporu
 • Aile içerisinde bireylerin tamamının kimlik fotokopisi
 • Aile içerisindeki bireylerin sağlık sorunlarına dair sağlık raporu
 • Ebeveyn adına düzenlenmiş bulunan ikametgâh
 • Çocukların güncel öğrenci belgeleri
 • Ailede çalışacak yaşta olan fakat çalışacak iş bulamayan kişilerin İş-Kur İş Arayan kayıt belgesi
 • Çalışmakta olan kişilerin iş yeri adresi ve telefon numarası
 • Mal beyanını gösteren belge
 • Kira sözleşmesi fotokopisi
 • Ebeveyne ait Ziraat Bankasından açılmış bulunan hesap cüzdanı
 • İş göremezlik raporu

Yukarıdaki gibi sıralanabilen belgelerin her biri, SED hizmeti yardım başvurusu kapsamında ebeveynlerden talep edilir. Bu nedenle başvuru sırasında istenilen belgelerin eksiksiz bir şekilde ilgili kuruma sunulması gereklidir.

SED Yardım Başvurusu Formu

SED yardım programına başvuracak kişilerin başvuru formunu doldurması gerekli bir durumdur. Başvuru sırasında formda yer alan bilgilerin eksiksiz olacak şekilde doldurulması ve bilgilerin herhangi bir hata içermemesi çok önemlidir. Yardıma başvuruda bulunmanın iki farklı yolu vardır. Bunlardan ilki, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen başvuru gerçekleştirmektir.

Bunun yanı sıra ilgili müdürlüklere dilekçe göndererek başvuruda bulunmak da olanaklıdır. İnternet üzerinden başvuruda bulunmak isteyen anne babalar, e-devlet hesapları üzerinden başvuru gerçekleştirebilir. Başvurunun olumlu sonuçlanması sonrasında SED hizmeti yardımından yararlanmak olanaklıdır.

SED Başvurunuz Olumlu Değerlendirildi Ne Demek?

SED başvurusu sonrasında bireyler yardım almaya hak kazanmışlarsa eğer başvuru olumlu değerlendirilmiş demektir. Eğer başvuru sonucunda “SED başvurunuz olumlu değerlendirildi” gibi bir ibareyle karşılaşıyorsanız, belirtilen yardımı almaya hak kazanmışsınızdır.

Aylık olarak banka hesabınıza ilgili yardım tutarı yatırılır. Bunun yanı sıra başvuru sırasında hatalı bilgiler verdiği tespit edilen kişilerin yardım ödemeleri kesintiye uğrayabilir. Peki SED yardımı hangi durumlarda kesilir, bu konuda bilinmesi gerekenler nelerdir?

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

 • Yardım süresinin dolması
 • Adres değişikliği yapılmakla birlikte değişikliğin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bildirilmemesidir.
 • Ailenin gerçekten ihtiyaç sahibi olmadığının tespit edilmesi

SED yardımı, çeşitli durumlarda kesintiye uğrayabilir. SED hizmeti talep eden fakat yardım ödemelerinin kesildiğini fark eden kişilerin konu hakkında detaylı bilgi alması çok önemlidir.

Belirtilen hususların her biri, yardımın kesilmesinin temel nedenleridir. Yardım ödemelerinin kesintiye uğradığını fark eden kişiler konu ile ilgili bilgi almak adına ilgili kurumlarla iletişim kurabilir. Böylelikle kesintilerin temel nedeni anlaşılmış olacaktır.

Devlet Ödemeleri Yardım Başvurusu İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com sayfasını ziyaret edin.

4.9/5 - (16 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Adım fatihhiç bir gelirim yok hastayım 6aydir bosum 3cocugumuz var 3 de okula gidiyor yardıma ihtiyacım iz var çocuklarım için destek maddi yardım istiyorum

 2. 3cocuvumuz var 3de okula gidiyor çok zaman beslenme katamiyoruz harçlık veremiyorum maddi destek istiyorum kiraciyiz eşimin çalıştığı oraya gidiyor ekmek parası zorlaniyoruz es6aydir boş hasta çalışamıyor ben de engelli kardeşime bakıyorum çocuklarıma maddi destek olsun diye

 3. Iyi günler ben ınşaat işçiyim iş kazası geçirdim üstüme demir iskele düştü ameliyat oldum kalcamda pilatin var burnun kaburgamda krklar var yürüyemiyorum, amaliyat başarısız oldu tekrar amaliyat oldum 7aydır evdeyim, herhangi bir gelirimde yok kredi kartı ile para çekip geçimimi sağlıyorum kredi de çektim calisamacagim için nasıl geçinip elektrik su faturası telefon faturası birde kredi borç alarak ödüyorum, sed yardım da faydalana mıyorum, hep ret oluyor, 100,000 yakin borcum oldu, iş veren herhangi bir yardım da bulun maddi, bir gün bile sormadı ameliyat paramı kredi kartı çektim ,3yasinda bir kız çocuğumuz var, bana yardımcı olabilir misiniz.

 4. Eşim rahatsız sürekli iğne kolundan sonsuza kadar tek çalışan benim maddi sıkıntılar oluyor

 5. Yeni evlenendim matdi durum hiç iyi değil kimsem yok babam yok annem yok devletimizden yardım iztiyorum yardım etmesini iztiyorum devletimiz bizide görsün yeni Yuva kurdum matdi durum hiç iyi değil

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu