Doğalgaz Yardımı

 Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir?  E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama

 Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir?  E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama. Doğalgaz yardımı başvuru formu e-devlet. Doğalgaz Yardımı için Gerekli Belgeler

 Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? Soğuk kış günlerinde ısınma ihtiyaçlarını karşılayamayan veya karşılamakta güçlük çeken ihtiyaç sahibi ailelere belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları odun ve kömür yardımı yapmaktadır.

Isınma ihtiyaçlarını doğalgaz ile karşılayan ailelere ise belediyeler tarafından doğalgaz yardımı verilmektedir.

Covid-19 salgını nedeni ile, maddi zorluk çeken ailelere sunulan hizmetlerden biri de İstanbul Büyükşehir Belediyesinin başlattığı Askıda Fatura Projesidir. Askıda Fatura Projesi ile diğer belediyelere örnek olan İBB, bir çok dar gelirli vatandaş ile hayırsever vatandaşlar arasında köprü vazifesi yapmaktadır.

Muhtaçlık listesinde kaydı olan vatandaşlarımız için, sosyal yardımlaşma ve dayanılma vakıfları aracılığı ile su ve doğalgaz faturalarına destek olunmaktadır.

Bağlı olduğunuz belediyenin bütçesine bağlı olarak, faturalarınızın bir kısmı veya tamamı ödenmektedir. Bu durum hanedeki kişi sayısına ve ailenin gelirine göre değişmektedir.

Yazımızın içeriğinde  doğalgaz yardımı nasıl alınır? Doğalgaz yardımı başvurusu nasıl yapılır? Doğalgaz yardımı başvurusu için nereye başvurulur v.b. gibi sorularınızı  yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

 Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama
Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özellikle pandemi nedeni ile sıkıntılı günler yaşayan vatandaşlarımız, faturalarını ödemek için devletten yardım elini uzatmasını bekliyor. Faturalarını  nasıl ödeyeceği konusunda araştırma yapan vatandaşlara devlet müjdeyi verdi.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar doğalgaz fatura yardımı alabilmek için bağlı oldukları belediye binalarına veya Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru yapabilirler.

Doğalgaz yardımı almak isteyen vatandaşların, ilgili kuruma bizzat başvuru yapması gerekmektedir.

Belediyeler, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinin yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da su, elektrik, doğalgaz faturalarını ödemekte güçlük çeken ailelere yardımcı olmaktadır.

Doğalgaz Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımından faydalanmak isteyen dar gelirli aileler, başvuru için ikametgahlarının bulunduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri gerekiyor.

Belediyelerden fatura yardımı alan kişiler aynı zamanda diğer sosyal yardımlardan da faydalanabilmektedir. Belediyelerin dar gelirli vatandaşlara sunduğu diğer sosyal yardımlar ise  gıda ve erzak yardımı, giysi yardımı, mobilya ve eşya yardımıdır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yardım başvurusunda bulunacak olan kişiler de, burada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, elektrik yardımı vb. yardımlara da  başvuru yapabiliyor.

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu

Doğalgaz Yardımı Başvuru Formu; Doğalgaz yardımı almak için belediyelerin ya da vakıfların  doğalgaz yardım başvuru formunu doldurması gerekir.

Sosyal yardım formlarında, başvuru sahibi ile ilgili bir takım sorular bulunmaktadır. Bu formda  aylık kazanç, meslek gelir, gider, aylık fatura ödemelerine dair sorulardan oluşur. Formda bulunan sorulara doğru ve eksiksiz cevap vermelisiniz.

Sonrasında başvurularınız yetkili kişiler tarafından incelemeye alınacaktır. Yapılan inceleme sonucuna göre yardım alıp, alamayacağınıza karar verilmektedir.

Muhtaç olduğunuzun ispatlanması durumunda, yardım almaya hak kazanırsınız.

Fakat muhtaç olmadığınız halde, kendinizi muhtaç gösterirseniz bu durumun cezai sonuçları olduğunuzu unutmamanız gerekir.

Bu vatandaşların devlette aldığı bütün sosyal yardımlar faizi ile birlikte geri alınmaktadır. Ödeme yapmayı reddeden kişiler hakkında ise, dava açılıp yasal süreç başlatılmaktadır.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğalgaz yardımı başvurusunda bulunan vatandaşlar, sorgulama işlemlerini ALO183 veya  ALO144 Sosyal Destek Hattı hatlarından birini arayarak öğrenebilirler.

Belediye ye yardım başvurusu yapan vatandaşlarımız ise sorgulama işlemlerini ALO153 Beyaz Masa hattını arayarak yapabilirler.

Yardım başvurularınızı gerçekleştirdiğiniz kurum veya kuruluşları arayarak da başvuru süreçleriniz ile ilgili bilgi almanız mümkündür.

Sıkça sorulardan biri de e-devlet üzerinden sorgulama işlemlerinin yapılıp yapılamayacağı sorusudur. Şu an için e-devlet üzerinden sorgulama yapılamıyor.

Doğalgaz Yardımı için Gerekli Belgeler

Doğalgaz yardımına başvuru yapacak olan vatandaşlardan bazı belgeler istenmektedir.

Yardım başvurusu esnasında yanınızda olması gereken belgeler aşağıdaki gibidir;

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Aile bireylerine dair gelir belgesi
 •  Fakirlik belgesi(Muhtarlıktan alınan)
 • Doğalgaz fatura yardımı başvuru formu
 • Engelliler için 2022 engelli raporu
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu

Doğalgaz Yardımından Kimler Yararlanabilir?

 • Hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında kalan yoksul ve dar gelirli haneler başvurabiliyorlar.
 • İşi olmasına rağmen muhtaçlık sınırının altında yaşayan vatandaşlar
 • Muhtaç, işsiz, engeliler, eşi vefat etmiş geliri olmayan dul kadınlar
 • Çalışmasına engel kronik hastalığı olanlar
 • Afetzedeler, muhtaç asker, şehit ya da gazi yakınları

Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yada karşılamakta güçlük çeken vatandaşlarımız doğalgaz yardımı alabilirler.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Doğalgaz yardımı ile ilgili merek ettiğiniz tüm sorular için belediyelerin  ALO153 Beyaz Masa Hattını arayabilirsiniz.

Doğalgaz yardımını için  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait ALO144 veya ALO183 Sosyal destek hatlarından birini arayabilirsiniz.

Doğalgaz Yardımı Nasıl Alınır?

Maddi durumu kötü olan yurttaşlara devlet tarafından destek ödemeleri sürmektedir. Pandemi sürecinde ekonomik kapsamda sıkıntı yaşamakta olan vatandaşlar, devlet tarafından sağlanan sosyal yardım ödemelerine müracaat ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından  verilen doğalgaz fatura yardımı, ailelere derin nefes aldırıyor. Doğalgaz destek ödemeleri için müracaat koşulları ve ayrıntıları sorgulanan konular arasında yer almaktadır.

Doğalgaz Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Doğalgaz yardımı için nereye başvuru yapılır; Dar gelirli vatandaşlar doğalgaz yardımı almak için Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine bizzat başvuru yapmalıdırlar. Belediyeler ve sosyal hizmetler müdürlükleri de yakacak yardımın da bulunmaktadır.

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Doğalgaz yardımı ne kadar; Belediyeler tarafından sağlanan indirimler, belediyelerin bütçesine göre değişkenlik göstermektedir. Verilecek olan yardımlar, hanede yaşayan kişi sayısına, ailenin gelirine göre de değişiklik göstermektedir. Yapılan yardımlar için, belli yüzdelik oranlarda indirim yapılmaktadır.

Doğalgaz Yardımı Var Mı?

İhtiyaç sahiplerine doğalgaz yardımı beraberinde ve  yakacak yardımı da yapılabilmektedir. Gerekli incelemeler ve araştırmalar sonucunda ihtiyacı olan vatandaşlara  her sene belirlenen miktarlarda yardımlar yapılabilmektedir.

Hane halkı kişi başı aylık ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünün altında kalan yoksul ve dar gelirli haneler başvurabiliyorlar. 18 yaşını doldurmuş olmak şartı ile müracaatta bulunulabilecektir. Başvuru esnasında kişilerin yanlarında T.C kimlik kartlarının bulunması gerekmektedir.

Doğalgaz Yardımı E-Devlet Başvurusu

Doğalgaz yardımı için e-devlet başvuru seçeneği yoktur. Ancak Belediye yakacak yardımına  e-devlet kanalı üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Yakacak yardımı ön başvuru işlemini e-devlet üzerinden yapmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikli olarak https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklamaları gerekiyor. Uygulamaya Git Seçeneğine tıkladıktan sonra belediye sosyal yardım başvuru formunda başvuracakları belediyeyi seçip  ön başvurunuzu gerçekleştirmiş olacaksınız

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı

Ankara il sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar  da doğalgaz yardımına başvuru yapabiliyorlar. Doğalgaz yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların, internet üzerinden belediyenin resmi sitesine giriş yapmaları gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi doğalgaz yardımı  başvurusu için aşağıdaki linkleri tıklamanız yeterlidir;

Ankara Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı Başvurusu 

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, faturalarını ödemekte güçlük çeken yurttaşlar için yardım kampanyaları başlattılar. Çoğu belediyede bu tür uygulamalar ile yurttaşlara destek veriyor. İBB askıda fatura ile müracaat yapan vatandaşların faturalarının ödenmesini sağlamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu ve Sorgulama

İzmir Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer dar gelirli ailelere kış desteği vereceğini açıkladı. Vatandaşlara sosyal yardımlar kapsamında giysi, yakacak, nakit yardımlar, çocuk bezi, mama, ev eşyası, soba, battaniye, eğitim ve kırtasiyeye  kadar sosyal yardımlar sağlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Başvurusu

Yakacak Yardımı

Önümüzdeki kış mevsiminde ihtiyaç sahiplerinin yakacak ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla çalışmalar sürmektedir. Tüm Türkiye’de bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere yakacak yardımı yapılacak.

Yakacak ve elektrik yardımından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahipleri, yakacak yardımına e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecektir.

Elektrik Tüketim Desteği ise düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ailelere direkt olarak  verilmektedir. Herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek yok. Sadece kimlik kartları ve elektrik faturaları ile PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacaktır.

5/5 - (26 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

16 Yorum

 1. Doğalgaz yardımlaşma vakfın dan yararlanmak istiyorum gereken doğalgaz yardiminiza ihtiyaç hak sahibinin Allah razı olsun.

 2. Fakir insanlar burda medet arıyor üç kuruş para vereceksiniz diye istenilen şartlara bak ayıp size

 3. Eşim inşahatan düştu kolunda pılatın var çalışamıyor üç cocugum var yetıremıyoru kira öduyorum sizden yardım istiyorum

 4. Kiradayim zor dutumdayim dogal gazimi odeyemiyorum elfktirigimi odeyemiyorum lutfen yardim edin

 5. Taksidle ev aldik 3 çocugum var en buyuğu okula gidiyor en kucugu de 1 yasinda esim özel bir şirkette çalisoyor sigortali diye hic bir yardim alamiyoruz ama 3 çocuk arti taksitler artik yetişemez hale geldik en azından doğal gaz yardimi yaparsaniz sevinirim saygılarimla

 6. Ailede beş kişiyiz bir oğlum çalışıyor kirada oturuyoruz tüm yardımlara mühtacız yardımlarınıza yararlanmak istiyoruz yardımlarınızı bekliyoruz

  1. Eşimi elektrik çarptı %50 yandı şuanda yürüme güçlüğü var mağdurum eşim çalışmıyor lütfen sesimi duyun bana yardım edin

 7. 4 çocuk annesiyim eşimden ayrıyım ve gelirim yok. Büyükşehir belediyesinin yardımlarını bekliyorum

 8. İki çocuk annesi yim engelliyim çocuklarımın ikisinde okuyor yakacak yardımı istiyorum

 9. Merhaba 5 çocuk annesiyim eşim askeri ücret çalışıyo ve 3 çocuk okula gidiyor bütün yardımlardan yaranmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu