Sosyal Yardım

AFAD Ev Yardımı

AFAD Ev Yardımı. AFAD Ev Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? AFAZ Az Hasarlı Bina Yardımı. AFAD Orta Hasarlı Bina Yardımı

AFAD Ev Yardımı

AFAD Ev Yardımı. Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetinde yaşanan depremler 10 ilimizde hissedilmiştir. Bu deprem sonucunda ise AFAD, depremzede vatandaşlarımıza yardım yapan kurumların başında gelmektedir.

Bu doğrultuda AFAD depremzede vatandaşlarımıza ev yardımı adı altında hem kira hem de taşınma yardımı vermektedir.

Taşınma yardımı, deprem nedeniyle evleri yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı durumda olan depremzedelere 15.000 TL maddi yardım sağlamaktadır. Kira yardımı ise evleri yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı olarak tespit edilen depremzedelere verilmektedir.

Kira yardımı ev sahibi olan depremzedelere 5.000 TL, kiracı durumda olan depremzedelere ise 2.000 TL olacak şekilde 12 ay boyunca verilecektir.

AFAD Ev Yardımı
AFAD Ev Yardımı

AFAD Ev Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

  • AFAD Ev Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Depremzedelere verilen kira ve taşınma yardımlarının başvurusu e-devlet üzerinden yapılmaktadır.
  • E-devlet sisteminden “Afetzede Barınma Desteği” ekranına giriş yapmanız halinde kira yardımı başvurusunu tamamlayabilirsiniz.
  • Eğer başvuruyu yanlış yaparsanız, iptal ederek tekrar başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken size verilen formdaki bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

AFAD Az Hasarlı Bina Yardımı

AFAD Az Hasarlı Bina Yardımı. Depremden dolayı taşıyıcısı yok olan, duvarlarında çatlaklar oluşan, boya ve kaplamaları dökülen evler az hasarlı olarak tespit edilmektedir.

Az hasarlı binalarda ikamet eden depremzedelere sadece nakdi olarak yardımlar verilmektedir.

AFAD Orta Hasarlı Bina Yardımı

Depremden dolayı yapının güçlendirme yapılacak durumdaysa orta hasarlı olarak ifade edilmektedir. Orta hasarlı binalar can güvenliği için hiç zaman kaybetmeden boşaltılması gerekmektedir.

Orta hasarlı binalarda yaşayan depremzede vatandaşlara hem nakdi yardımlar hem de geçici barınma imkânı verilmektedir.

Depremzede kira yardımı başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-afetzede-barinma-destegi-basvurusu tıklayınız

Taşınma yardımı başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/afet-ve-acil-durum-yonetimi-afetzede-barinma-destegi-basvurusu tıklayınız.

Kira yardımı başvurularını sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 tıklayınız.

Depremzedelere 10 bin tl yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/10-bin-tl-yardim-nasil-basvurulur/ Tıklayın

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu